Doacak Bebiime Mevlt?

Zilanur

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2008
1.019
3
Arkadaslar cahilligime birakin ama duyuyorum ki yeni dogan bebislere mevlüt okutuyorlar niye?
Benim simdi bebisim dogdugu zaman ne zaman mevlüt yapacagim? Mevlütte ne verilir? Ben annemede sordum kizim size ben mevlüt okutmadim dedi, ama duyuyorum etrafdakilerden nette de cok okudum mevlüt okutturanlar var ama niye?
Lütfen yardim edin cahil kalmak istemiyorum, hazirliklari simdiden hazirlamak alinacak seyler varsa özel alirrim simdiden, lütfen yardime din bana:eek:

"şükür bebişini sana kavuşturana" demek için okutulur sanırım
bir nevi şükür
lokma döktürebilirsin. şerbet limonata pilav tavuk gibi şeyler veriyorlar saırım

Bilmediğiniz konuları büyüklerinizden, Diyanetten yardım alınız.
Sorunuz tartışmalara açık... O bakımdan konunuzu takibe aldık

canım bebğini kucağına aldığın için, sağlıklı olduğu için ve rabbim bağışladığı için okunur mevlit...

pilav üstü et+ayran tarzıda olur

hamurişi tarzıda olur ne arzu edersen...

illa okutturmak zorunda değilsin..bunla ilgili kesin birşey yok
okutanlarda şükür kavuşturana diye,hayırlı bir evlat olsun diye dua amaçlı okutoyorlar

bende 1yıl önce doğum yapmıştım

bende okutmadım.....

benimde annem okutsanda oluyor okutmasanda demişti....

daha doğrusu benim fırsatım olmadı....

bebeklerim iki tane...küçük oldukları için durmuyorlardı...olmadı...

bencede isteyen okutuyor,bi mecburiyeti yok.
biz okuttuk 1 hafta sonra.erken denildi onada ama,
zaten her kafadan bi ses çıkar muhakkak.

canım bende bebişime okutmuştum.bebeğim kırkı çıktıktan sonra okuttuk.
hem hayırlı olsuna geleceklerin hepsini birden ağırlamış olduk.
mevlütte tavuk pilav yaprak sarması baklava kek poğaça içli köfte(kayınvalidem yapmış)
hım............valla başka ne vardı hatırlamıyorum.bu konuda bizim akrabalar pek bir hamarattır.herkez bir şeyler yapar getirir...
mevlüt okundu tabii bu arada bebişime küçük bebekler için mevlütlük kıyafetler kızlara gelinlik gibi erkeklerinkide damatlık gibi ondan aldım oğluma
sonrada ortaya çarşaf getirttiler herkez hediyesini ortaya attı altın getirenler elime verdi.
kimseyi bilemem ama benim çok hoşuma gitti.tavsiye ederim.hem herkez aynı anda ağırlanmışoldu.
snein içinde kolay olur.bebişini güzel günlerde büyütmeen dileğiyle tatlım:1hug:

Mutlaka okutmalısın diye bir kesin kural değil bu..
Ama okutulursa iyi olur sadece..
Allah sana bebeğini:ecrin_bebek: sağsalim verdiği ve sen doğumdan :CüvCüv:sağlıkla çıktığın için okutulur..:emir_bebek:
Bulunduğun yerin adetine göre değişir..
Yeni evlenenler,bebeği olanlar,yeni evine geçenler,sünnet yapanlar mevlüt okutur..
Yapıp yapmamak sana kalmış bir şeydir..
İkram olarak davetli sayısının çokluğuna göre değişir..
Ayran-tavuklu veya etli pilav ,tatlı yada hamurişi -çay ikramı yapılır..Son yıllarda revaçta olan ,senin tercihine kalmış bir durum bu tabi ,bebek şekeri hediye edilir..
Yeni evlendiğimde de,bebeğim doğduğunda da mevlüt okuttum..
Bebek mevlütünün zamanını sorarsan..
10-15 günlükten 40 ı çıkana kadar yapan var..Birkaç aylıkken yapan var..
Senin ve bebeğin ,sağlık ve keyif durumunuz neye elveriyorsa o zaman yaparsın..
Ayrıca bebeğine hediye getirmek isteyen tüm misafirlerini ,tek tek ağırlamak yerine
Topluca ağırlamış olursun..bu da işin diğer yönü..
Bebeğini sağlıkla kucağına almanı dilerim..

Son düzenleme:
ben mevlüt oktulmasını sdoğru bulmuyorum...din açısından değil tabiki de...Kuran okunmasının nesi kötü olabilir ki? ama sağlık açısından iyi bir şey değil...bir sürü insan bebeğinizin başında..elden ele geçen bir bebek,güzel bir şey değil bu durum bence... akrabalar komşular arkadaşlar derken bir sürü kalabalık...çoğu insan elleme bebeğimi diyemez.. bence o çocuğu da düşünmek gerek...dini açıdan bakılırsa güzel bir şey evet ama başka birşey de yapılabilir bence...tbi ki anne olark iyi bir karar verirsiniz siz... yiyecek konusunda bi kısıtlama yok bildiğim kadarıyla..herşey ikram edilebiliyor...

ben mevlüt oktulmasını sdoğru bulmuyorum...din açısından değil tabiki de...Kuran okunmasının nesi kötü olabilir ki? ama sağlık açısından iyi bir şey değil...bir sürü insan bebeğinizin başında..elden ele geçen bir bebek,güzel bir şey değil bu durum bence... akrabalar komşular arkadaşlar derken bir sürü kalabalık...çoğu insan elleme bebeğimi diyemez.. bence o çocuğu da düşünmek gerek...dini açıdan bakılırsa güzel bir şey evet ama başka birşey de yapılabilir bence...tbi ki anne olark iyi bir karar verirsiniz siz... yiyecek konusunda bi kısıtlama yok bildiğim kadarıyla..herşey ikram edilebiliyor...

Bu da bir bakış açısı...
Genelde bebek, anneyle annenin odasında olur..:emir_bebek:
Kimse yatak odasını evin salonuna çevirmez,hınca hınç stad kalabalıklığında olmaz..
Yanında da birinci dereceden yakınları (o da birkaç kişi)bulunur..
Öyle bebek elden ele dolaşıp öpücüklere boğulmaz..
Mevlütün bir yerinde sadece bebek kıbleye doğru sallanır, bunu da yaşça büyük birisi,hoca hanım da olur, o yapar..

Zaten gelen misafirler aklı başında insanlar ise hijyeni ,sağlık şartlarını bilirler herhalde..
:ecrin_bebek:Bebeği görmek isteyen ise sadece uzaktan bakar..budur benim bildiğim..

Aaaa..tabi, görgü kural bilmeyen kişilerde olabilir..onlarda bir yakın kişi tarafından bir güzel
uyarılır..:1ninca:

ben annemde yaptım mevlütümü, annemler başka şehirde, burda eşimin akrabalarına yapmadım ayrıca bence önemli olan dua okunması dualarla yaşamıomuyuz, kazadan beladan kızımı kötülüklerden korur ben bu niyetle okuttum.ama çok uğraştırıcı bi iş, gelen giden kesilmiyo herkesi mecbur çağırıosun sonra gücenen olur duyarsa falan,annem pilav et yaptırdı bi yere, bi de şerbet, mevlüt şekeri verdik

okutma zorurnlulug oldugnu dusunmuyorum
ama aile bebegımız oldu gozumuz aydın seklınde bı mevlut yapabılır..
bebegın 40 cıktıg zaman yapılır bıldıgım kadarı ıle bebek sekerı dagıtılır ve yemek..
gelenlerde bebege hedıyelerını takdıme derler..

Zorunlu degil arkadaslarinda dedigi gibi...gönlünden geciyorsa yapabilirsin gayet tabi..

40 ciktiktan sonra yaparlar genelde....:nazar:

Ben cok hos buluyorum...illaki evi tika basa misafirlerle doldurmanada gerek yok..ailen birkac es dost cagirdinmi yeter..!:hulya:

Hem evinde kuran okunmus olur hem bebegi görmek veya hediye sunmak isteyenler icin firsat olur..a.s

Yemek vermenede gerek yok...gönlünden ne geciyorsa güzelim....:1hug:

Rabbim hayirlisi ile kucagina almayi nasip etsin

Bu da bir bakış açısı...
Genelde bebek, anneyle annenin odasında olur..:emir_bebek:
Kimse yatak odasını evin salonuna çevirmez,hınca hınç stad kalabalıklığında olmaz..
Yanında da birinci dereceden yakınları (o da birkaç kişi)bulunur..
Öyle bebek elden ele dolaşıp öpücüklere boğulmaz..
Mevlütün bir yerinde sadece bebek kıbleye doğru sallanır, bunu da yaşça büyük birisi,hoca hanım da olur, o yapar..

Zaten gelen misafirler aklı başında insanlar ise hijyeni ,sağlık şartlarını bilirler herhalde..
:ecrin_bebek:Bebeği görmek isteyen ise sadece uzaktan bakar..budur benim bildiğim..

Aaaa..tabi, görgü kural bilmeyen kişilerde olabilir..onlarda bir yakın kişi tarafından bir güzel
uyarılır..:1ninca:

herkes bunları bilmiyor ama...ben mevlüt sonrası mikrop kapan bebekler olduğunu da duydum....

ben oglum ıcın 40 ı cıktıktan sonra yapmıstım

tavuk pılav ayran ve tatlı ıkram etmıstık

bırde o gunun anısına bebek sekerlerınden verdık

benım ıcın cok guzel ve duygusal bır olaydı

oglum kucakta dua edılırken gozyaslarmı tutamamıstım

ayrıca oglumu sadece duanın sonunda salona getırdım

kımse oyle sarılıp sarmalayıpta opmedı ve kımsede odasına gelmek ıstemedı
herkes kendını bıldıkten sonra sorun olmaz dıye dusunuyorum...

kesin okutacaksın die bi şey yok...
benim yerim müsait değil arkamdada kimsem yok yardımcı olacak kaynanam ve annemde boşver ne uğraşıcaksın gözüyle baktılar benimde içimde kaldı...

bi hafta sonu sadece kadınları çağırıp birde kadın hoca bulup evinde fündüz ağarlayabilirsin ..
bebeğinede güzel bir mevlüt takımı giydirirsin..
genelde 40 ının çıktığı gün yada ona yakın pazar günü okunur...
pilav üstü tavuk yada et yanında klasik mevlüt ikramlıkları börek dolma kurabiye falan ikram edilir..istersen durumun müsaitse mevlüt şekerleri verirsin davetlilere...
kese.jpg

bebek-sekeri.jpg

e06.jpg

gibi....
arkadaşların dediği gibi..
allahıma şükürler olsun ailemize evimize hayırlı evlat olsun vatanına milletine bağlı olsun gibi şükür mevlütü gibi okunur....

bebek mevlüdü her yerin geleneğine göreneğine göre değişir. bizimburalarda anne kırmızı kurdela takar başına saten pijama takımlar giyer.. bebek beyaz mevlüt takımları giyer heryer süslenir. bebek şekeri dağıtılır. misafirlere pide yada pilav isteğe göre ikramlar yapılır. bebeğe gelen hediyeler çeyiz gibi serilir masa üzerine. bebek anne ile odasındadaır. sadece bir kez sallanmaya gider. onuda yakınlarınızdan biri götürüp getirir. bebeğin altın yastığı olur beşiğinde takılar takılır. bu gibi şeyler:)

X