Evde serum fizyolojik yapıyor musunuz?

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Kızlar biliyorsunuz, çocuklşarın burunlarının açık olması genizlerinin temiz olması çok önemli, aksi taktirde basit bi gripten bi ton hastalık türeyebiliyor, orta kulak ilhatabı, sinüzit vs..
Eczanelerdeki okyanus suları pahalı, serum fizyoljikte hemen bitiyor, evde hazırladığınız bi su-tuz karışımınız var mı, ölçüleriniz nelerdir, belki doktorunuzdan yada eczacınızdan bir tarif almışınızdır diye düşündüm
evde hazırlayıp boşalan serum fizyolojik şişerine doldurup kullanabilir miyiz ki acaba?

kızlar netten araştırdım 2 tarif var birine karbonatta koymuşlar

1.Çocuğunuza düzenli olarak serum fizyolojik kullanarak (bir tür hijyenik su) burun temizliğini sağlayabilirsiniz. Evde hazırlamak isterseniz, bir su bardağı kaynatılıp soğutulmuş su içine 1 çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı kaya tuzu koyarak karıştırmanız yeterli.

2.evde bir silme tatlı kaşığı tuzun yarım litre suda çözülmesi şeklinde bir serum fizyolojik hazırlanması daha sağlıklı olur. Bu karışımı bir pipet aracılıyla burna doğru çekmek, burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur.

suyu kaynamış soğutulmuş kullanın deniliyor genelde

ne bilim canım ben kendim yapmayı düşünmedim.
evet pahalı ama neye para vermiyoruzki..değmez diye düşünüyorum.

bende bu ara doğal antibiyotik vermişti tv de biri şimdi kim hatırlamıyorum.limon sarımsaklı filandı ona sardım :)

canım senin kız daha bebiş, minicik burun delikleri var yavrunun zaten:asigim: Şenizbenim oğlan 5 yaşında ve sürekli burnu tıkandığı için kışın, evde yapsam daha iyi gibi, şimdiye kadar eczanden almıştım bende
üstünü okudum eczanden aldığım serum fizyolojiğin %0.9 oranında tuz ve su diyor ve steril su değildir diye de not düşmüş
geçen gün ebru şallının programında bir çocuk doktoru deniz suyu en güzel serum fizyolojiktir dedi, şişelere doldurum dolapta saklayıp kullanabilirsiniz dedi. 1 ay saklanabilirmiş dolapta malesef benim öyle bi imkanım yok.
Bi de kızlar dedi ki dr, yazın çok denize giren çocuk kışın hasta olmazmış ama bol bol kafayı suya sokacak tabii, yüzecek. Kafasındaki tüm boşluklar bol bol suyla buluşunca (sinüzler burun delikleri vs..) kışın az hasta olurmuş. Yazın bol bol yüzdürüp çocuklarınızı kışa hazırlayın dedi
malesef benim oğlan burnuna su kaçınca kıyameti koparıyor boynuna kadar giriyor sadece
:gitme:

Son düzenleme:
serum fizyolojikler pahalı ayrıca bir tüp açınca 24 saatte tüketmek lazım ,yada hepsini kullanmak ,bir kutuda 20 tane filan var sanırım 17-18 tl ,ben onun yerine sprey kullanıyorum 23 tl sanırım fiyatı ve uzun süre dayanıyor ,evde yapıp tereddütte kalmaya değmez ,bence sizde sprey kullanın..

bende kızım ve yeni dogan oglum için sprey kullanıyorum.biraz pahalı ama hem daha uzun dayanıyor hemde daha etkili oluyor(doktorda daha etkili demişti)

Suna Dumankaya katıldığı bir prog. serum fizyolojiyi göğüs büyütme tarifinde vermişti. Daha birkaç şey ilave ederek masaj yapın diyordu.

Kızlar doktor serum fizyolojiyi evde yapabilirsin dedi ama içine kesinlikle karbonat konulmamalıymış özellikle söyledi çok zararlıymış çoçugu yakarsın diyo paylaşmak istedim.

serum fizyolojikler pahalı ayrıca bir tüp açınca 24 saatte tüketmek lazım ,yada hepsini kullanmak ,bir kutuda 20 tane filan var sanırım 17-18 tl ,ben onun yerine sprey kullanıyorum 23 tl sanırım fiyatı ve uzun süre dayanıyor ,evde yapıp tereddütte kalmaya değmez ,bence sizde sprey kullanın..

bende kızım ve yeni dogan oglum için sprey kullanıyorum.biraz pahalı ama hem daha uzun dayanıyor hemde daha etkili oluyor(doktorda daha etkili demişti)

Suna Dumankaya katıldığı bir prog. serum fizyolojiyi göğüs büyütme tarifinde vermişti. Daha birkaç şey ilave ederek masaj yapın diyordu.

Kızlar doktor serum fizyolojiyi evde yapabilirsin dedi ama içine kesinlikle karbonat konulmamalıymış özellikle söyledi çok zararlıymış çoçugu yakarsın diyo paylaşmak istedim.

teşekkürler kızlara.s.

karbonat, tamam, aklımda bulunsun saol canıma.s.

Kızlar serum fizyolojik ile deniz suyu farklı mı? eczacı aynı diyor ama serum fizyolojik 1 küsür dedi deniz suyuna yüksek bi fiyat vermişti.Kafam karıştı hangisini alayım diye.Kızımın burnu tıkalı.

Küçük bir fincana içme suyu koyup çay kaşığının ucu ile tuz ve karbonat koyup bunu uygulayabilirsiniz. Tadına bakınca belirgin tuz ve karbonat tadı gelmemesi lazım yoksa genzini yakıyor çocuğun. Ben enjektörün iğnesini takmadan burnuna fışkırtıyordum, sonrada gelen tonlarca sümüğü görüphayretler içinde kalıyordum doğrusu. Benim çocuk doktorum katılaşmış sümükler için özellikle karbonatı da önermişti. Tuzu ve karbonatı çok çok az bile koysanız yetiyor doğrusu. Sevgiler ve burn akıntısız günler.a.s.

Önemli uyarı burun spreyleri aşırı kullanılırsa kemikte erime ya da hassasiyet yapabiliyor diye duymuştum okumuştum sanırım.Sık banyo yaptırmak ve normal suyla burnuna su atmak da yeterli olabilir diye düşünüyorum.

canım evet ikiside aynı spreyi önermiyorlar bitek bebek için hatta evde bile yapabilirsin

eski bir başlık ama olsun bilgi edinmek isteyenler bakar diye yazıyorum. eczacı serum fizyolojik için saf su dedi. benim annem bana anne sütü yap demişti. ben doğduğundan beri burnu takınınca kaşıkla anne sütü veriyorum açılıyor. bi de buhar makinesi önemli tabi. hiç kapatmıyoruz.

bende fikrimi söylemek istedim hastanedeki serumlardan alıyouruz boşalan şişeciklere enjektörle doldurup kullanıyoruz.böylece daha ekonmik oluyor.

bewn geçen sene küçük şişelerden kullanıyoduum bu sene eczaneye gittiğimde şişede olandan verdi kendi bebğine de kendinede kullandığını söyledi ama bu karbonatlı suyu da deniycem şu an Allaha şükür öle bi sorunumuz yok ama teşekkürler kızlar:ecrin_bebek:

kızlar evde çok rahat hazırlayacağınız tuzlu su tarifi veriyorum...bu tarifi kız kardeşimim oğlunu götürdüğü prof. dr. vermiş.çocuğu alerjik olduğu için enfeksiyonlara çabuk yakalanıyor.tuzlu su antibiyotik gibi burun ve genizi temizliyor.mikropları üremesini engelliyor.dr. u demiş ki gün içerisinde yapabildiğiniz kadar yapabilirsiniz..kız kardeşim bir kaç aydır bu karışımı düzenli olarak yapıyor.ve oğlunda farkedilecek kadar iyileşme oldu.sık sık hastalanmyor artık..:nazar:
* 200 cc yani 1 su bard. temiz su
* 1 çay kaşığı silme tuz..( deniz tuzu olursa daha iyi olurmuş.daha doğal.aktarlardan falan alabilirsiniz.)
* 1 çay kaşığının ucuyla ( yaani az bişey ) karbonat.

ben bu karışımı evde daha önce kullandığım burun spreylerinin içine koydum..oğlumun burnuna fıslatıyorum bol bol..sümükler foraaaaaaa....tabii ben de sinizit olduğu için kendime daha da bol bol yapıyorum..am şırıngaya da çekip yapabilirsiniz..bol bol sıkabilirsniz..
zaten dr. lar denize girmeyi öneriyorlar.burun sinüslerinin açılması için..

Son düzenleme:
evde yapabılırsınız canım 1su bard 1cay kasıgı sılme tuz kaya tuzu buda yada kalın tuz derler bazıları ondan koyup karıstırıp kullana bılırsınız ben oğluma oyle yapıyorum drma sordum yap daha ekonomık olur dedı arada denız alıyor eşim ozamanda ona bır sıse verıyorum onu dolduruyor onuda kullanıyorum

eski bir başlık ama olsun bilgi edinmek isteyenler bakar diye yazıyorum. eczacı serum fizyolojik için saf su dedi. benim annem bana anne sütü yap demişti. ben doğduğundan beri burnu takınınca kaşıkla anne sütü veriyorum açılıyor. bi de buhar makinesi önemli tabi. hiç kapatmıyoruz.

anne sütünü burnuna mı akıtıyorsunuz?

X