Gebelikte NAR yemek zararlı mı? Yararlı mı?

Cesaretinbedeli

Yine yeni yeniden...
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2007
150
9
Merhaba arkadaşlar... 14 haftalık hamileyim. Ve canım aşırı derecede nar istiyor.. Son 1 haftadır hergün bi tane kocaman nar yedim. Sonra merak ettim bi bakayım gebelikte faydası nedir diye internete... Okuduğum yazılar beni çok şaşırttı.. Net bişey yazmamakla beraber hamilelere önerilmediği yazıyordu... Aklım karıştı gerçekten.. Bu kadar faydalı bir meyve hamilelere zararlı olabilir mi acaba? Bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazsınlar... Gerçekten hem meraktayım hem de tedirginim... :sinifsinif:

valla canım şimdi bendetelaşlandım 35 haftanın içindeyim ama bende bi sürü nar yedim halada yiyesim var abartmadan yesek bi zararı olmaz die düşünüyorum ama gene de bi dr a sormak gerek

yemek değil de nara dokunmanın bebekte cilt lekelenmesi yatığını duydum ben...
yemenin ne zararı olabilir bilmiyorum...ama şöyle düşünün, maydanoz da çok faydalıdır ama özellikle ilk 3 ay yasak...

hiç zararli olurmu canim nar'in ozellikle antioksidan icerdigini bebegin ilerde ki hastaliklari için basisiklik kazandigi duymustum ben ozellike bunun için alip tuketiyorum nar'i..

akannehirDoktoruna sor istersen

Doktorumla randevum 3 hafta sonra... Sırf bunun için de onu aramak istemiyorum...

Doktoruyla yakın zamanda randevusu olan arkadaşlar sorabilirler mi acaba bu konuyu?

Bana kalsa akşama kadar 4-5 tane nar yerim o derece canım istiyor.. Sanki susamışım gibi bir his.. Ama 1 taneyi geçmiyorum akannehir

Geçen yemekte bir kadın da, limonu soyup soyup yerken beni gördüğünde "limon yemek iyi değil" hamilelikte dedi... kafamçokkarıştı

Bunlara ne kadar da inanmak istemesem kendimi rahatlatmaya çalışıp paranoyaklık yapmamaya çalışsam da aklımın bir kenarında takılı kalıyor işte :eek:klava:

hiç zararli olurmu canim nar'in ozellikle antioksidan icerdigini bebegin ilerde ki hastaliklari için basisiklik kazandigi duymustum ben ozellike bunun için alip tuketiyorum nar'i..

Ben bi yerde okumadım veya duymadım ama mantık yürüterek dediğin kanıya vardım aslında... Kansere karşı bile en koruyucu meyvelerden biri nar... Bebeğe faydası olur bağışıklığıuı kuvvetlenir diye bol bol yedim... Suyunu falan tükettim taze olarak... Şimdi düştü içime bi kurt... İlaç yapımında da nar kullanılıyormuş... Ve güçlü kimyevi maddeler içerdiğinden hamilelere ve küçük çocuklara tavsiye edilmiyormuş kafamçokkarıştı okuduğum yazıda... :uhm:

hamileliğin ilk zamanlarında,şu aralarda limon, maydonoz, roka, nar gibi bir çok gıdamı aldım.hatta arada kokoreç bile yedim. doktoruma sormuştum bana sadece, çileğin ilk zamanlarında seçerek yememi söyledi, onun dışında hiç bir şeyi yasaklamadı. çileğin alerji yapıcı etkisi varmış, hormonlu olanlarda.bunun dışında saydıklarım dahil hepsini yedim. dokununca leke olabilir diyorlar, ete, çileğe, nara, ama ellerimizi yıkadık mı sorun yok. ciğer de mesela elleyip vücudumuza dokunursak bunun lekesi bebekte olurmuş.olan akrabam var.ne derece doğru bilemiyorum ona dikkat ediyorum ama.

12 sınde randevum var pzt gunu sorarım acıkcası bende merak ettım... cok severım nar ı yerım de oyle her gun olmasada...

ben de her gün nar yiorum.hiç aklıma bi zararı olabilceği gelmemişti çok tuafyaa.kafamçokkarıştı

çok yakın arkadaşım senin gibi her akşam 1 nar her sabah 1 bardak portakal suyu içerdi
sonra şeker patlaması oldu yemeği kesti ve şeker diyeti yapmak zorunda kaldı
ama onun gizli şekeri varmış meğer
yinede doktorunuza danışmadan çok yemeyin

Faydaları nelerdir?
· Kötü kolesterolü düşürüp, damar tıkanıklığını önler. Kalbi koruyup, düzenli çalışmasına destek olur.
· Yüksek tansiyonun düşmesinde etkilidir.
· Özellikle meme kanserinde, kanser hücrelerinin büyümesini engeller.
· Yoğun C vitamini içeriğinden dolayı, vücudun savunma sistemini güçlendirip, özellikle kış hastalıklarına karşı iyi bir koruyucudur.
· Kan şekerini düzenler.
· Meyve kabuğunda bulunan alkaloit, tanen ve glikozitler, ishali keser, kurt düşürür. Özellikle kanlı ishalde etkilidir.
· Meyve kabuğu ayrıca virüs ve bakterilerin öldürülmesinde kullanılır. Bu nedenle meyve kabuğundan hazırlanan ekstresi, cilt üzerindeki enfeksiyon ve yaraları iyileştirir.
· Nar ağacından hazırlanan preparatlar, bağırsak tenyalarını düşürür.
· Kansızlık ve dişeti hastalıklarında kullanılır.

internetten araştırdım bunları buldum ....

bende ilk defa boyle bırsey duydum...
yarın dr kontrolum var sorarım doktora tabı unutmazsam..bende alıp yemegı dusunuyordum.ınsallah yarın unutmamda sorarım dr ye..

Faydaları nelerdir?
· Kötü kolesterolü düşürüp, damar tıkanıklığını önler. Kalbi koruyup, düzenli çalışmasına destek olur.
· Yüksek tansiyonun düşmesinde etkilidir.
· Özellikle meme kanserinde, kanser hücrelerinin büyümesini engeller.
· Yoğun C vitamini içeriğinden dolayı, vücudun savunma sistemini güçlendirip, özellikle kış hastalıklarına karşı iyi bir koruyucudur.
· Kan şekerini düzenler.
· Meyve kabuğunda bulunan alkaloit, tanen ve glikozitler, ishali keser, kurt düşürür. Özellikle kanlı ishalde etkilidir.
· Meyve kabuğu ayrıca virüs ve bakterilerin öldürülmesinde kullanılır. Bu nedenle meyve kabuğundan hazırlanan ekstresi, cilt üzerindeki enfeksiyon ve yaraları iyileştirir.
· Nar ağacından hazırlanan preparatlar, bağırsak tenyalarını düşürür.
· Kansızlık ve dişeti hastalıklarında kullanılır.

internetten araştırdım bunları buldum ....

Evet faydaları saymakla bitmez... Ben de pek çok faydasını okudum ama çoğu yazıda hamilelere ve küçük çocuklara önerilmez diyor :uhm: Yasak da demiyor.. Sadece önermiyorlar... Sebebini de tam açıklasalarmış ölmezdim merakımdam bu kadar CADIARZU:eek:klava:

Herşeyin azı karar çoğu zarar diyerekten yemeye devam edicem sanırım... Çünkü nara aşeriyorum sanırım... Hem de deli gibi :1shok: cokacimcoook

Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim... Doktoruna soran olursa bu konuyu lütfen bu topik altında paylaşsın...

Herkese güzel ve sorunsuz hamilelikler diliyorum :Saruboceq:

Ben de narın zararlı olabileceği yönünde yazılara rastladım internette.ılk hamileliğimde 7 haftalıkken düşük yaşadım.O zamanlarda grip olmuştum çok nane limon tüketmiştim ve canım çok nar istedi ve yararlı olur düşüncesiyle de narı da epey tüketmiştim.Şu an 2. hamileliğim ve bu yazının da tesiri ve yaşadığım kötü deneyimden dolayı tüketmiyorum.Hatta eşim almış canım istemesine rağrmen yemiyorum duruyor öylece.Dr, a özellikle nar sormadım ama genel olarak sormuştum daha önceden şu yiyecek zararlıdır şeklinde bir şey söylemedi.Gerçi doktorum bu konularda çok araştırmacı da değil gibi.Sonuç olarak benim için de tam olarak muallakta kalmış bir konu bu.Ancak aklımın bir köşesinde zararlı olabileceğine dair ünlem işaretleri olduğu için tüketmemeyi tercih ediyorum.

ben internette narla ilgili hurafelerden bask bir yazi bulamadim acikcai...
nar tek basina zararli olmaz aksine kan yapici özelligi var ama her meyve gibi dogal sekerli oldugu icin gebelik sekerin cikablir dikkatli olmalisin..ve cok kilo alirsin meyveyi abartirsan ....
ben gecen seferki kontorümde 3 kilo almis ciktim meyveyi cok yedigim icin doktor azaltmami söyledi gercekten az yedim ve kilo almak yerine bugünkü randevuda vermistim...

ooooo nardamı zararlı daha neler yaaaa.meyve sonuçta ama abartmamak lazım tabi.ne yerseniz yiyin abartmayın.

X