İntaniye - Bulaşıcı Hastalıklar Uçuk-Aft nedir, nedenleri,tedavisi...

benimde geçenlerde hastalandigimda tam dudagimin üzerinde uçuk çikmisti. Asiviral kullandim ve faydasini hemen gösterdi. 1 hafta içinde uçuk kaybolmustu. Her sene mutlaka 1-2 defa çikar. Ailecek var bizde. :KK43: Yengem sarimsak sürmeninde faydasi olur diyordu ama ne kadar dogru bilmiyoru,

biktim bu aftlardan agzimin ici carsamba pazari gibi bende o kadar cok cikiyor ki artik kafayi yicem cok canim aciyor ne yemek yiyebiliyorum ne de dogru duzgun konusabiliyorum

bende de uçuk çok çıkıyor,dün çıktı mesela 3 tane aynı anda çıktı üst dudağımı komple kapladı ve çenemde de var insana benzer bir yanım kalmıyor bu durumlarda ve yememi içmemi gülmemi herşeyimi engelliyor,ayrıca çokta can yakıcı birşey :KK43:
ben aklovir krem kullanıyorum hemen kurutuyor ama uçukta kalıcı bir tedavi olmadığını biliyorum bu virüs insan vücuduna 7,8 li yaşlarda giriyormuş o yaşlarda uçuğu olmayanın bir ömür hiç olmazmış ki çevremde ben de hiç uçuk çıkmaz diyen o kadar çok insan varki
onlardan olmak isterdim :KK43:

aft için oralmedic adlı bir ilaç var çok yakıyor ama anında geçiriyor. ordaki sinirleri öldürdüğü için acı falan kalmıyor ve 1-2 gün içinde de yara geçiyor

sumak (kuru üzüme benziyor, aktarlarda satılıyor)ı alın bir çorba kaşıgı kadar olsa yeter, cezvede kaynatın, kendi halinde sogumaya bırakın, soguyunca agzınızda gargara yapıp tükürün. aftın çıkacagını anladıgınızda yaparsanız çıkmadan geçebiliyor, çıktıktan sonra yaparsnız acısını azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor, bizzat denenmiş fayda görülmüştür.

sumak (kuru üzüme benziyor, aktarlarda satılıyor)ı alın bir çorba kaşıgı kadar olsa yeter, cezvede kaynatın, kendi halinde sogumaya bırakın, soguyunca agzınızda gargara yapıp tükürün. aftın çıkacagını anladıgınızda yaparsanız çıkmadan geçebiliyor, çıktıktan sonra yaparsnız acısını azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor, bizzat denenmiş fayda görülmüştür.

kızlar konuyu seneler sonra hortlatıyorum ama biri bana uçuğa iyi gelen bitkisel bir şey söylesin ne olur bn hiç bir türlü bir uçuk kremi kullanamıyorum uçuk kremlerinin içindeki bir maddeye karşı alerjim var hangisini sürersem süreyim dudağım daha kötü oluyor:KK43::KK43: yine uçuğum çıktı geçirmek için bi çözüme ihtiyacım var kendi başına bir ayda geçiyor:KK50::KK50: dut iyi gelir dediler dut sürüyorum şuan faydasını görmedim ama zararınıda görmedim lütfen yardımm......a

kızlar konuyu seneler sonra hortlatıyorum ama biri bana uçuğa iyi gelen bitkisel bir şey söylesin ne olur bn hiç bir türlü bir uçuk kremi kullanamıyorum uçuk kremlerinin içindeki bir maddeye karşı alerjim var hangisini sürersem süreyim dudağım daha kötü oluyor:KK43::KK43: yine uçuğum çıktı geçirmek için bi çözüme ihtiyacım var kendi başına bir ayda geçiyor:KK50::KK50: dut iyi gelir dediler dut sürüyorum şuan faydasını görmedim ama zararınıda görmedim lütfen yardımm......a

Selam canım arap kızı diye bi krem var minik pembe bi kutusu var gerçekten çok etkili bir krem, ben uçuk çıktıktan epey sonra kullanmaya başladım ama gerçekten çok işe yaradı sürekli sürdüm ve kısa sürede kuruttu tavsiye ederim sana, sarımsak aseton falan onun kadar etki etmedi :)

Selam canım arap kızı diye bi krem var minik pembe bi kutusu var gerçekten çok etkili bir krem, ben uçuk çıktıktan epey sonra kullanmaya başladım ama gerçekten çok işe yaradı sürekli sürdüm ve kısa sürede kuruttu tavsiye ederim sana, sarımsak aseton falan onun kadar etki etmedi :)

asetonu söylediler ama hiç cesaret edemedim uçuk kremi bile ne hale getiriyor beni aseton cidden cesaret işi :KK1::KK1: ama arap kızını duymamıştım aktardan bir ara almıştım ama Allah bilir nerdedir bir bulup çıkarayım atmadıysam tabi:KK52::KK52:

asetonu söylediler ama hiç cesaret edemedim uçuk kremi bile ne hale getiriyor beni aseton cidden cesaret işi :KK1::KK1: ama arap kızını duymamıştım aktardan bir ara almıştım ama Allah bilir nerdedir bir bulup çıkarayım atmadıysam tabi:KK52::KK52:

aseton ağrı yaptı bence deneme bile tamam biraz kurutuyor falan ama gözüme kadar ağrısı vurdu asetonun fena bişey :) arap kızı favorim o kadar ucuz bişeyin nasıl etkili olduğuna şaşıp kaldım ben :KK70:

Merhabalar,
Öncelikle geçmiş olsun, gerçekten çok sıkıntılı bir şey uçuk. Çıktığını hissettiğiniz anda aktarlarda satılan, 4-5 TL'lik lavanta yağı/esanslarından sürmenizi tavsiye ediyorum. Çok yakın bir arkadaşım biraz uykusuz kalsa, bünyesi zayıf düşse, canını sıkan bir olay olsa ertesi gün patlatıverir uçuğu :KK70: Bu lavanta yağı sayesinde çok rahatladı. Sivilceye, tahriş olmuş cilde, ufak yaralarınıza da sürebilirsiniz. Benim diyen merhemden daha etkili :)

X