İntaniye - Bulaşıcı Hastalıklar Uçuk-Aft nedir, nedenleri,tedavisi...

E

EU2

Ziyaretçi
UÇUKLAR: Daha çok dudak çevresinde görülen içi sıvı dolu keseciklerdir.Birkaç saat içinde patlayarak çok ağrılı yaralara dönüşürler.

Nedenleri: Uçuğun etkeni Herpes Simlex virüsüdür. Yerleştiği bölgede sessiz,sinsi bir şekilde fırsat kollar. Stres,ateşli hastalık,travma,korku,hormonal değişiklikler,güneş ışığı gibi etkenlerle aktif hale geçer. Aynı yerde yerleşip tekrarlama eğilimindedir.

Bulaşıcı mıdır?: Evet,bulaşıcı ve yayılmacıdır.Dudak çevresi dışında göz,burun,yanaklar,genital bölgelere de sıçrayabilir.

Bulaşmasına engel olmak için;
Bölgeyi enfeksiyonlardan koruyun
Uçuk bölgesindeki kabarcıkları patlatmayın
Uçuk bölgesine dokunmayın,dokunursanız ellerinizi sabunla yıkayın
Uçuk üzerine rastgele merhem vs.tatbik etmeyin.(özellikle antibiyotikli merhem kesinlikle kullanmayın)
Öpüşmekten ve yanak temasından kaçının.
Havlu,bardak vs gibi kişisel eşyalarınızı ayırın.

Tedavi: Laserle yapılan bio-stimülasyaon uygulamalarından sonra aynı bölgede tekrar görülmemiştir.Ayrıca %5 asiklovirli merhem ile semptomatik tedavi hastayı rahatlatabilir.

AFTLAR:Ağız içinde çıkan yaralar,günlük hayatımızı çok fazla etkiler. Yemek yememizi, konuşmamızı engelleyecek kadar acı verirler ve 5-10 gün arasında devam edebilirler. Bunlardan en çok görülenleri aftöz ülserler ve uçuklardır.

Aftöz ülserler: Dil,yumuşak damak,dudak,yanak içi gibi bölgelerde görülen küçük yüzeysel ülserlerdir.Oldukça ağrılıdır. 5-10 gün arasında kendiliğinden geçer.

Nedenleri: Stres,lokal travma,asitli yiyecekler,lokal tahrişler bağışıklık cevabında değişikliklere sebep olurlar,aftöz ülserlere yol açarlar.Ayrıca otoimmün bir hastalık olan BEHÇET hastalığında tekrarlayan tipte ağız ve genital bölge aftları görülür.

Bulaşıcı mıdır?: Her hangi bir mikroorganizma kaynaklı olmadığı için bulaşıcı değildir.Ayrıca başka bölgelere de yayılma eğilimi göstermezler.

Tedavi: sıkıntının giderilmesi ve üzerine enfeksiyon eklenmemesine yöneliktir. Üzerine uygulanan kortizon merhemler yardımcı olabilir. Maalesef, tedavisi henüz bulunmamaktadır

Ben yıllardır çekerim bu derdi ve en iyi ilacı Zovirax. Fiyatı 25 YTL civarı. Biraz pahalı ama her kuruşuna değer...

ben de aft için cenacorte orabase kullanıyorum akşamları yatmadan önce sürüyorum iki kere kullandığımda fayda ediyor :bbo:

bende zovirax kullanıyordum ama uçuklarım gece uyurken çıkıyor.uçuk nöbeti tutmam gerekiyordu.bende asiviral veya virosil tablet kullanıyorum.uçuk çıktıktan sonra 3 tane içiyorsun geçiyor.özellikle adet döneminde millet sivilce çıkarır ben uçuk.vücut direnci düştüğü için vitaminde almak lazım.o dönemlerde.sevgiler...bu arada sağlık karnesine yazdırabiliyorsunuz..

bende zovirax kullanıyordum ama uçuklarım gece uyurken çıkıyor.uçuk nöbeti tutmam gerekiyordu.bende asiviral veya virosil tablet kullanıyorum.uçuk çıktıktan sonra 3 tane içiyorsun geçiyor.özellikle adet döneminde millet sivilce çıkarır ben uçuk.vücut direnci düştüğü için vitaminde almak lazım.o dönemlerde.sevgiler...bu arada sağlık karnesine yazdırabiliyorsunuz..

Benim hain uçuklarda gece çıkıyor :KK43: tavsiye ettiğin ilaçları deniycem umarım yan etkisi falan yoktur. Seninde hep aynı yerde çıkıyor olmalı. Bir yere kök saldımı hep ordan çıkarmış....

bir ara aftlarla başım dertteydi.koca yazı domates yemeden geçirmek zorunda kalıyordum.bir çok kez dr a gittim.hep geçici çözümler sundular.sonra pratisyen hekim olan bir dostum aftların b vitamini eksikliğinden kaynaklanabildiğini söyledi.bana b vitamini kürü uyguladı.o günden bu yana hiç aft oluşmadı bende.(yaklaşık olarak 4 yıldır.)

sagolun valla bende bunu ariyordum tavsiyelerinizi uygulayacagim 3 aydir gitmiyor nebicim seyse galiba en buyuk sebebi stres

anuşka kürü nasıl uyguladuğını anlatırmısın bu konuda çok sıkıntılıyım hiç aft eksik olmuyor yardımcı olursan sevinirim

bendede 1 yildir tekrar eden aft var ne denediysem faydasini gormedim doktor tedavisinin olmadigini soyledi bir oneriniz varmi ne yapsam tamamen kurtulurum?

Aftlarla başım dertte!!!
Daha yeni geçti bir tane. Bir hafta boyunca konuşamadım, yemek yiyemedim, gülemedimmmm!!!

bende de dudak çevreside çok uçuk çıkıyor..............şimdide dudağımın üstunde bir kızarıklık var.... ama anlayamadım sıvılceme uçuk mu... umarım sivilcedir....

kızlar şu an benimde dudağımda uçuk çıktı.
dün çıktı.
evde o kremlerden yok. tavsiye edebileceğiniz doğal bir şey var mı? evde bulabileceğim bir şey?

Bende de çok sık çıkar uçuk. Asiviral kullanıyorum çok etkili bir merhem :nazar:

dut pekmezi ağızdaki aftlara çok iyi geliyor.yapacağınız tek şey aft geçene kadar hergün bir çorba kaşığı dut pekmezini ağzınızda çalkalayıp biraz ağzınızda tutup tükürmek.bir kaç gün içinde farkı göreceksiniz.

mrb arkadaşlar bende 3 ay önce gözümün kenarında göz uçuğu çıktı. uçuk çıktıktan 2 hafta sonra göz bebeğimde beyaz bi leke bıraktı tıp dilinde herpetik keratit deniyor.gözüm için zovirax göz merhemi kullanıyorum.doktorum vücudumun herhangi bi yerinde uçuk çıkarsa yada uçuklu birinden bulaşması durumunda,stresli zamanlarımda göz uçuğumun tekrar edebileceğini söyledi.sakın ola uçuğun üzerine dokunup gözünüze elinizi sürmeyin çünki uçuk bulaşıcıdır.benim gibi göz uçuğu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa bilgi paylaşımında bulunabilirler mi?

benimde ucuklarim cok olur dudak cevremde,,ogluma doktoru hormonlu merhem vermisti,,egzama vardi oglumda,,,bende ucuk ciktigi zamanda kullandim,hatta hissettigim an,faydasini gordum,hemen geri gidiyo,,,tamamen degil tabi,gene cikacagini hissettigimde suruyorum,,,,,,su lazerli tedavi gercekten ise yararmi acaba?

mrb Elis öncelikle sana ve oğluna geçmiş olsun. bildiğim kadarıyla uçuk virüsü vücuda yerleşiyor zaman zamann tekrar edip duruyo. lazerli tedavi işe yarar mı demişsin. bu konuda bilgi verir misin lazerli tedaviyi ilk defa duydum. lazer bu virüsü tamamen vücutta yok eder mi acaba ?

YİYECEKLER
Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.
DİŞ MACUNU
Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste
DİĞER NEDENLER
B12 vitamini ve demir noksanlığı,sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.
Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için:
Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalır.
"2% hydrogen peroxide" solusyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.
Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.
Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla günde üç kez gargara yapılabilir,
Yemeklerden önce aft bölgesine "xylocaine" solusyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.
Aft üzerine uygulanacak "orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" gibi ağız içi kremler uygulanabilir.
"sucralfate" tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.
Özellikle aftı başlangıç aşamasında "tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid "%0.1 lik triamcinalone" uygulanması ya da steroidli bir gargara "betamethasone syrup" ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
"Chlorhexadine" gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.
"Tetrasiklin" şurup la hazırlanan 12,500 unite "nystatin", 1.25 mg "diphenhydramine", ve 0.25 mg/m "hydrocortisone" karışımı 'shotgun' solusyonu olarak kullanılabilir.

X