Premature Bebekler biberonu bırakır mı

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

Ececim

kızım abla oluyor
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2006
1.427
521
42
mrb kızlar kızım su an 2800 gr uyanıkken gogsumu alıyo ama uyurken veremiyorum biberona cok alıstı ben emmesini istiyorum ne yapabilirim sizler ne yaptınız tecrubelerinize ihtiyacım var

Canım sütün yetiyorsa mümkün olduğunca anne sütü vermeye çalış. Ama sütün az geliyorsa mama kullanman gerekiyorsa da emzik deliği en küçük olandan seç ki bebeğin biberon kolaylığına alışıp anne memesini reddetmesin.
Benim bebeğim 28 haftalık doğdu. ve sütüm çok azdı. Mama takviyesiyle birlikte2 ay kadar sütümü sağarak verebildim. Kilosu az olduğu için anne memesi alacak gücü yoktu. Anne sütünü de biberonla aldı. Bebeğim 2.5 kg civarındayken sütüm tamamen gitti. Şimdi sadece mama ile besleniyor.
Bebeğin anne memesine dokunması bile sütü arttırırmış. Ve ne kadar sık emzirirsen sütün o kadar artar. Bebeğinin kilosu artık seni rahatlıkla emebilecek durumda.

benim bebeğimde düşük kilolu doğduğu için hiç almadı göğsümü
şuan 2.5 aylık ve ben hala sağarak veriyorum..
bazen alıyor oda karnı tokken
tatlı niyetine herhalde..

biz ne kadar istemesekte bebekler kuvözdeyken biberonla beslendikleri için haliyle alışıyoar biberona benim kızmda bi ara almadı sürekli sağdım verdim bi ara aldı şimdi canı isteyince alıyo ama sağıyorum sürekli fakat azaldı sütüm bebek emerse tabiki dahada çoğalacağını söylüyolar ama malesef onlar prens ve prenses oldukları için canları neyi nasıl isterse biz onları o şekilde besliyoruz

off ya inşallah 6 aya kadar kesilmeden sağabiliriz..
ne güzel olur diğer bebekler gibi 6 ay anne sütüyle beslenmiş olurlar..
acaba prematüre annelerinde 6 ay sağarak besleyen varmı*?
yada en uzun kaç aya kadar sağmışlar..

Ben bir hafta öncesine kadar bazen sağıp bazen de emzirerek (prensimin canı istediğinde ama yine zorlayarak) gelmiştim.Tabi mama takviyesi de yapıyoruz sütüm beslenme ihtiyacının tamamını karşılayacak kadar çok olamadı 2. aydan sonra. Ama bir haftadır sadece mama vermek zorunda kaldım. oğlum göğsüme yaklaşır yaklaşmaz ortalığı yıkarcasına ağlayarak direniyor ve ne mümkün emzirebilmek. sağdığımda da 10 cc ancak alabiliyordum taki bugüne kadar artık sağamıyorum da çünkü uçları fena tahriş oldu sağdığımda kan geliyor.
Minik prensimi emziremesem de en azından 5.5 ay anne sütü verebilmiş olmakla avutuyorum kendimi.
Biz prematüre annelerinin kaderimi bu acaba? Küvözde kazanılan alışkanlığı yenmek oldukça güç malesef. Hem emme refleksinin hamileliğin 34 haftasında kazanılması hem de çok küçük olmaları akciğer gelişiminin geride kalmış olması derken 6 ayı sadece anne sütüyle bitireni duymadım ben mama takviyesi bizlerin kaderi galiba
Rabbim sağlıklarını versin de tek mamayla besleyelim

Son düzenleme:
X