Metabolizmayı hızlandırma rehberi

nikomerve

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2007
25
0
39
osman müftüoğlunun 26/04/2007 tarihli yazısı

Metabolizmayı hızlandırma rehberi

Kilonuzu kontrol etmede güçlük çekiyor musunuz? Eğer yeterince kalori kısıtlaması yaptığınızdan ve gereği kadar aktif bir yaşam sürdürdüğünüzden eminseniz metabolizmanızı biraz ateşlemeyi deneyin. ışte size kolay uygulanabilir bazı öneriler:

1. Tiroidinizi kontrol ettirin: Tiroit bezinin normal çalışmaması kilo almanızı kolaylaştırır. Guatr sorunu olanların önemli bir kısmında tiroit bezi yeterli tiroit hormonu üretemez. Normalden daha az tiroit hormonu vücudun normalden daha az enerji yakmasına neden olur. Tiroit bezinizin iyi çalışıp çalışmadığından emin olmak için tiroit bezi hormonlarının ölçülmesi yeterli olacaktır.

2.Yürürken daha hızlı değil daha uzun mesafelere gidin: Vücudunuzun oksijen eşliğinde yaptığı hareketler ne kadar uzun sürerse bedeninizin o kadar çok yakıt (yağ depolarınız) harcayacağından emin olabilirsiniz.

3.Gezinmek yerine, ciddi bir yürüyüş yapın: Adımlarınızı biraz sıklaştırırsanız metabolizmanızı daha da hızlandırır, daha çok yağ yakabilirsiniz. Uzun mesafeleri katetmek her zaman iyidir, bu mesafeleri daha hızlı adımlarla katetmek ise daha da iyidir.

4. Yemek sonrası kısa yürüyüşler yapmayı unutmayın: Yemeği takiben yaptığınız hafif yürüyüşlerde metabolizmanın daha hızlı bir süreçle işlediği, daha çok kalori (enerji) ve daha çok yakıt tükettiği biliniyor. Yemek sonrası yürüyüşlerin metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden yararlanın.

5.Öğün atlamayın: Yavaş ve uzun süre çiğneyerek yemeyi deneyin.

6.Hayatınızı baharatlandırın: Kırmızı acı biber, turp ve hardal gibi baharatların metabolizmayı hızlandırabileceği düşünülür. Baharatlar vücudunuzu daha hızlı bir çarka sokabilir, metabolizma hızınızı yükseltebilir.

7. Doktorunuz tarafından önerilmeyen ilaçları kullanmayın: Zayıflamak adına yosun hapları, detoks likidleri, tiroit ekstreleri, amfetamin, sibutramin, efedrin gibi maddeleri kullanmamaya özen gösterin.

Son düzenleyen: Moderatör:
canım sağol benim metabolizmada sorun yıllarca diyet yapmanın zararı tabi.kk da bu knu ile ilgili ne varsa deniyorum çorbalar çaylar.sen kilonu ne kadar zamanda verdin

7 marta başladım diyete regli olucağım hafta ve olduğum hafta hiç kilo veremedim işte nerdeyse iki ay olucak ama hiç yorulmadan aç kalmadan verdim onun için çok mutluyum daha önce aç kalıp nefes kokumdan kendim bile rahatsız oluyordum
73.6 diyete başladım en son geçn hafta diyetisyene gittimde 66.3 düm
5,5 yağ
1,5 su
0,6 kas kaybettim kas kaybettmem sporu biraz aksatmamdan kaynaklanıyor

metobolizma yavaşlığı zayıflamanın en büyük sorunu, diyetisyene gittim ve emzirdiğim halde metobbolizma hızım 1200

X