Doğuma Hazırlık Dini kiz isimleri ariyorum,,,,

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
bende kızıma ahsen nisa ismini koymayı düşünüyorum ahsen çok güzel demek nisada bildiginz gibi kadın yani çok güzel kadın demek oluyor ahsen kelimesi kuranda 16 yerde geçiyormuş bu aradaiki isimde kuranda var

elisçimmm bi zilli daha geliyor desene canım benim ya..Şeniz
isim konusunda aklıma pek bişey gelmiyor ama hoşuma giden isimleri diyim ben sana: laika,rana,nisa,ayşe,özge, feriha..
sağlıkla kucağına al canım inşlh. cimcime kızına cimcime kardeş.. bu arada bi arkadaşın kızıda elif kardeşi oldu nehir koydular. nehirde güzel isim ama dini isim mi bilemem.

canım bende kız cocgu beklıoum ınsallah nısa ısmının bı kere anlamı yok kuranda gecmesı onemlı deıl onemlı olan anlamının guzel olması kezban da kuranda gecıo ama anlamı yalancı demek o yuzden nısanın da anlamı sadece kadın demek benım oglumun adı taha sure adı ama hz muhammedle allah araasında bı sır ve peygamberımızın sıfatlarından bırı demek bende kızıma zeynep efsa koymayı dusunorum zeynep peygamber efendımızın kızlarından bırının adı ınsallah onun ahlakından olur efsa da kevser ırmagının yanında bal ırmagı cennete ınsallah hepsı ısımlerıyle yasasınlar

Size katılıyorum, sırf Kuranda geçiyor diye isim koymak saçma olur. Kuranda kötü anlamlı olan kelimelerde var neticede.
Ama sizi de uyarmak isterim.. Efsa ismi maalesef cenneteki bir bal ırmağı değil. Efsa Farsça bir kelime ve 'sihirbaz, efsuncu, hileci' gibi anlamlar taşıyor.
Efsun ve efsunculuk İslamiyetçe menedilmiş ve büyük günahlardan sayılmış.
Ama Zeynep isminin anlamı gerçekten güzel!
Aynı tarzda olan Zeynep Esma, Zeynep Esra, Zeynep Evra, gibi isimlerde güzel.

Elisim hayırla gelsin minişimiz:)

Nisa - kadınlar demek bir anlamı var yani;onu belirtmek isterim..

Kezban ise farsçada Ked-ban dan geliyor : iyi huylu ev hanımı demek..

Ben Hayrun-nisa ;Nisa Nur gibi isimleri de beğenirim..

Önerilerim ise;

Efsa;Efser;Nurefşan;Sare/Sara;Ahsen;Hafsa;Reyyan;Sümeyye;Rabiya;Hümeyra;Rümeysa;Zehra..

aklıma geldikçe gelir yazarım bitanecim

Ben kzkzmın adını sene koymayı düşünüyordum eşim beğenmedi bizde ortak kararla zülal serra koyduk

cok tesekkur ederım ama soyle bısey var cennetde dort ırmak malesef yok cnm yanı sarap ırmakları bal ırmakları sut ırmakları vs gıbı bıssruru ırmaklar var bunlardan bı tanesının adıdır efsa evet farsca bı anlam tasımakla bırlıkte asıl anlamıda cennettekı bal ıragıdır ayrıca bu turkcedekı al kelımesı gıbıdır almak fıılı ve kırmızı anlamıyla ıkı anlam tasır artı ben oglumda ruyamda taha dıye gordum kızımdada efsa dıye gordum allah bılır ınsallah ıyı ısımler koymus oluruz

Aydınlatman için teşekkürler öyleyse, canım.
Taha da çok güzel bir isim. Allah cocuklarını sana bagışlasın:1hug:

cok saol hayatım ınsallah ummmetı muhammedın evladlarını allah kendılerıne bagıslasın cnm yalnıs anlama sakın ben senı elestırmek ıcın solemedım sadece yalnıs olmasın dıe koymak sıteyen vardır belkı dıe aydınlatmak ıstedım cnm evet taha ısmını 3 aylıkken daha dusunduk ve ole yerlestıkı baska ısım yakıstıramadık oglumuza sımdıde bu bebıse ole efsa dedık esıme ne slesem yok en guzleı efsa dıo ınsallah guzel bı ısımdır

bende kızıma ahsen nisa ismini koymayı düşünüyorum ahsen çok güzel demek nisada bildiginz gibi kadın yani çok güzel kadın demek oluyor ahsen kelimesi kuranda 16 yerde geçiyormuş bu aradaiki isimde kuranda var

hepinize cok tesekkur ederim arkadaslarim,butun isimler not alinmistir,esime her aksam okuyorum,henuz bisey demedi bakalim ne olacak,,,
bu arada hepinize hayirli cumalar dilerim,RABBIM evlatlarinizi korusun,olmayanlarada tez zamanda bu telaslari tattirsin iyisallah))opuyorumnanaktan:Saruboceq:

önericeğim dini isimler arapça kökenliler;

TUANA: Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası

BERRA: Doğru sözlü, hayır işleyen kimse.

ALYA: . Yüksek yer, yükseklik. 2. Gök, sema.

ELVıN: Cennet çiceği, Gökkuşağının her bir tayfına verilen isim, Sıcak

NUR

HıRA

EFLAL: Meyveleri yerde, kökleri gökyüzünde cennetteki bir meyve ağacı

ASEL: Cennetteki dört ırmaktan biri. bal ırmağı

ıREM

AZRA: 1. Bakire, kızoğlan kız. 2. Ayak değmemiş kum. 3. Delinmemiş inci. 4. Hz. Meryem'e verilen adlardan. 5. Medine şehrinin adlarından biri. 6. Masal kahramanı "Vamık"'ın sevgilisi.

Şimdilik bu kadar

umarım fikir sahibi olursun biraz daha kaydirigubbakcemile2

önericeğim dini isimler arapça kökenliler;

TUANA: Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası

BERRA: Doğru sözlü, hayır işleyen kimse.

ALYA: . Yüksek yer, yükseklik. 2. Gök, sema.

ELVİN: Cennet çiceği, Gökkuşağının her bir tayfına verilen isim, Sıcak

NUR

HİRA

EFLAL: Meyveleri yerde, kökleri gökyüzünde cennetteki bir meyve ağacı

ASEL: Cennetteki dört ırmaktan biri. bal ırmağı

İREM

AZRA: 1. Bakire, kızoğlan kız. 2. Ayak değmemiş kum. 3. Delinmemiş inci. 4. Hz. Meryem'e verilen adlardan. 5. Medine şehrinin adlarından biri. 6. Masal kahramanı "Vamık"'ın sevgilisi.

Şimdilik bu kadar

umarım fikir sahibi olursun biraz daha kaydirigubbakcemile2

tamamdir canimyerimsenibenbunlarda not alindi cok guzel isimler,cok tesekkurederim,hayirli cumalar canimyerimseniben

elsa var yanlış hatırlamıyorsam HZ.HIZIR ın eşinin ismiydi ve ALLAH ı inkar etmediği için ateş kuyusuna atılmıştı çocuklarıyla
PEYGAMBERıMıZ(sav)de miraçtayken ateşe atılan kadının kokusunu duydum demişti.ben seviyorum elif e de uyar

ama evlenirsem kızım da olursa kesinlikle ayşe koyarım.en sevgilinin sevgilisinin ismi:lepi:

efnan bide aleyna fatiha suresinde var ikisinide cok seviyorum kızım olursada şevval su koymayı düşünüyorum

aleynaismini sevmiyorum ben nedense. bi arkadaşım anlamının üstüne ya da üstünde demek olduğunu söyledi.tamam KURAN da geçiyorlar ama anlamlarını da bilmek lazım

Sare veya Sare Naz (Sare: Hz. İbrahim'in karısı diye biliyorum)
Ayşe (çevremde Ayşe isimli insanlar hep sakin ve iyi oluyor)
Zeynep (zeynep de öyle)
Zülal (en sevdiğim arkadaşımın tatlı kızının ismi:)
Amine (çok sevdiğim bir arkadaşımın ismi)
Şevval
Şimal

irem ve cemre isimlerini de seviyorum,kuranda geçiyor galiba...

söylendi mi bilmiyorum ama Ecrin: sevap,allahın hediyesi demek yanılmıyorsam

Aleyna kur an da geçiyor ama anlamlı bi isim değil.

benim ismim Tuğba ve hem eski hem de anlamı güzel bence düşünebilirsin benim de kızım olacak inş ismini Nisa Ada koymayı düşünüyorum Zeynep ve Ayşe isimleri de çok güzel bence

Ecrin bence...
Söylenmiş ama gene de ben de söyliyim ayrıca dedim.
opuyorumnanaktan

slm bende ıKRA diyorum ben çok seviyorum olurda birgün kızım olursa ikra koycam ismini

benim cinsiyet beli degil ama kızım olursa ecrin istiyorum bendee elifin yanına erva da koyabilirsinn oda kuranda geçenn güzel bi isim anlamını bilmiyorumm

arkadaslar hangi ismi dediysem esim istemedi,ne diyecegimi sasirdim artik,,bana dini isimler onerirmisiniz,ikimizinde ortak noktasi su ki,oyle modern isimler istemiyoruz,bide kizimin adi elif,elife uygun isim sizce ne olabilir,arastirmalarim sonucunda bikac tane buldum ama esimden onay cikmadi,,hadi sizlerde soyleyin

canım benim 9 aylık kızım var ismi ecrin yağmur ecrin yasini şerfte geçiyor Allahın armağanı demek yağmurda Allahın rahmeti. umarım güzel bir isim bulursun adıyla yaşasın kızın canım

nisa... bayılıyorum bu isme :asigim:
sevde
nurbanu

X