Doğuma Hazırlık ecrin isminin anlami...kizima ecrin ismini koyacaktim ama.......

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

Ahmetin burcusu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2007
239
18
Ecrin ne anlama gelir?
Ecrin ‘ecr’ kelimesinden gelir ve ‘ücret, karşılık, bedel’ gibi anlamlar taşır.
Ecrin’in Kuran’da geçtigi bir ayet: قُلْ مَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ وَمَا أَنَا مِنَ الْمُتَكَلِّفِينَ
(Kul mâ es’elukum aleyhi min ecrin ve mâ ene minel mutekellifîn(mutekellifîne))
Türkçe’de anlamı: De ki: Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum. Ve ben olduğundan başka türlü görünenlerden de değilim.

Ecrin Allah’ın hediyesi değil mi yani?
Hayır, Ecrin ‘Allah’ın hediyesi’ anlamına gelmiyor, bu bir yanlış anlaşılmadır
Yasin suresinin 11. ayetinde ‘ecrin kerim’ yazıyor, Kerim Allah’ın isimlerinden biri, Ecrin’in anlamını ise yukarıda görebilirsiniz.
Bu durumda ecrin kerim ‘Allah’ın verdiği karşılık’ (veya bazıların yorumladığı gibi ‘Allah’ın hediyesi’ ) demektir.
Ecrin tek başına ise ‘Allah’ın hediyesi’ diye bir anlam taşıyamaz!

O zaman kızıma Ecrin ismini, oğlumada Kerim ismini veririm.. Nasıl fikir?
Düşünce güzel, fakat Kerim Allah’ın isimlerinden olduğu için oğlunuza bu isimi koyamazsınız.
‘Allah’ın kulu’ anlamına gelen Abdülkerimi koyabilirsiniz, ama bu isim sizin tercihiniz olacağını sanmıyorum..

Soyadımız Kerim, bu yüzden kızımıza Ecrin ismini vermek istiyoruz. Bu sizce nasıl bir fikir?
Bu düşünce de güzel, fakat unutmayın ki kızınıza Ecrin Kerim diye değil, Ecrin (ücret) diye sesleneceksiniz.
Kısacası bu fikiri uygulamamanızı tavsiye ediyorum.

Araplar Ecrin’i isim olarak kullanıyorlar mı?
Hayır, Ecrin Araplar için güncel hayatlarında kullandıkları bir kelime.
Biz nasıl ücretten bahsediyorsak, Araplar da ecrinden bahsediyor. Düşünün, Araplar kızlarına Ücret ismini verseler, biz nasıl komik buluruz..
Bizde Ecrin ismiyle böyle komik bir duruma düşüyoruz.

Bir yerde Ecrin’in ‘hurma kurutma yeri’ olduğunu okudum. Bu anlam doğru mu acaba?
Evet, yaygın kullanılmasa da Anadolu’nun bazı kısımlarında Ecrin ‘hurma kurutma yeri’ demektir.

Ecrin ismini koymak günah mı?
Hayır, Ecrin ismini koymak günah değil, ama sevapda değil..
Ecrin’den daha güzel anlamlı bir isim koymak elbette daha doğru olur.

Ecrin’in anlamını Allah’ın hediyesi sanarak bu isimi kızıma verdim.Gerçek anlamını öğrendikten sonra çok üzüldüm. Ne yapmam gerekiyor?
Siz Ecrin ismini iyi niyetinizle koymuşsunuz, kendinizi böyle üzmeye gerek yok, yapılacak birşey yok.
Eğer Ecrin isminden gerçekten çok soğdusanız, kızınızın ismini değiştirebilirsiniz.
Ilerde bir çocuğunuz daha olursa, o’nun ismini daha iyi araştırdıktan sonra koymanızı tavsiye ediyorum.

Ecrin ve Ecre(n) aynı manaya mı gelir?
Evet, Ecrin/Ecren/Ecre ‘ücret, karşılık, bedel’ manasına geliyor.

Ecrin ismini değil de, Ecrinnur ismini kızıma koysam nasıl olur?
Günümüzde kötü anlamlı isimlere Nur eklenmesi çok yaygın oldu.
Evet, Nur güzel anlamlı bir isim, fakat Ecrin isminin arkasına Nur yapıştıralak, Ecrin iyi anlamlı bir isime dönüşmez.
En iyisi şu Ecrin isminden vazgeçmek

Ecrin ismi sizce neden bu kadar popüler oldu?
Ecrin ilk başta Allah’ın hediyesi olarak isim piyasasına bomba gibi düştü. Anne ve babalar ‘kızımız Allah’ın bize verdiği bir hediye, bu yüzden Allah’ın hediyesi anlamına gelen Ecrin ismini koyduk’ gibi cümleler sarfettiler.
Ecrin’in gerçek anlamı bilindekten sonra pek koyulacağını sanmiyorum

canim bende bu ismi cok begeniyorum hatta bebisim olursa koymayi dusunuyordum.pazar gunu bi derse gittim.hocaya sordum bu ismi koyulmaz dedi. nedenini solemedi valla ama cok hos isim olarak

Evet canim bunnla ilgili bir baslik vardi...
Ecrin, Ceylin, ve Tuana isimlerinin gercek anlamlarini yaziyordu...

Malesef kulağa hoş geliyor diye, ya da tam anlamı bilinmeden konuluyor bazı isimler..

Arapçada her kelime burda dikkat çekildiği gibi tek başına bir anlam ifade etmiyor ya da farklı bir anlama geliyor..

Aleyna da böyle..Arapça da bir ek, üzerine anlamına gelen bir ek...

Ama çok kullanılıyor..::)

Olsun ne niyetle konuşduysa bence de öyle olur, isim konulduysa fazla kafaya takmamak lazım..

Ben de irem ve aleyna ile ilgili bir topic açmıştım..ırem de bilindiği gibi cennet bahçesi demek değilmiş.

Merhaba arkadaşım..

Bunun kritiğini çok yaptık biz ..

Ecrin ;Ceylin ;Tuana :) Nedense bu isimler üzerine herkes farklı farklı yorumlar yapıyor..

Aslında her zaman ameller niyetlere göredir diyoruz ya bu o kadar yerinde bir yaklaşım ki.

Dünyanın en manalı en güzel ismini de versek bebeğimize (ki bu da göreceli bir mevzu)

yine bir kulp takan;bir yerden bir şey yakalayan ve eleştirenler olacak..

ısim bir boncuk dedik; ne kadar doğru..

Ecrin ; karşılık;mukafat ;hediye manalarına geliyor..

Şimdi bu anlamların hangisi kötü sorarım size:)

Ecrin Kerim Allahın Hediyesi;Allah'ın mukafatı demek evet..

Rabbim sana bu yaptığın işim;hayrını ecrini versin deriz ya..Orada ecrin derken kötü bir anlamı mı kastediyoruz ? asla ..

Ecir herkese güzel çağrışımlar yapan;manalı ve maneviyatı olan bir kelime...

Ecrin de bu nipsette incelenirse harika bir isim bence..

O size Allah'tan armağan değil mi nihayetinde:)

Güzel gören güzel düşünür ve hayatından lezzet alır..

Misal: bizler ESMA ismini kullanıyoruz değil mi?

Ama benim yaşadığım yerde ve arap ülkelerinde Esma ; dinle demek..

Birini çağırırken ona seslenirken Esma Esmaaa diyorsunuz..

ışte bu da öyle birşey..

Gönlünüzdeki ni niyetinizi ve amacınızı biliyor Rabbim..

Kimseye bebeğine manasız bir isim vermek istemez ..

Biz de bu sürüncemeleri çok yaşadık Ceylin ismiyle..

Ama anladım ki bazı kaynaklar insanı boş yere üzüntüye sokuyor;kalbini karartıyor..

ınternet geniş bir bigli deryası...Temiz bilgiler olduğu gibi kirlileri de mevcut..

Siz hayrı dileyin;gerisini akışına bırakın

Hayırlı umutla gelsin yavrunuz

Malesef kulağa hoş geliyor diye, ya da tam anlamı bilinmeden konuluyor bazı isimler..

Arapçada her kelime burda dikkat çekildiği gibi tek başına bir anlam ifade etmiyor ya da farklı bir anlama geliyor..

Aleyna da böyle..Arapça da bir ek, üzerine anlamına gelen bir ek...

Ama çok kullanılıyor..::)

Olsun ne niyetle konuşduysa bence de öyle olur, isim konulduysa fazla kafaya takmamak lazım..

Ben de irem ve aleyna ile ilgili bir topic açmıştım..İrem de bilindiği gibi cennet bahçesi demek değilmiş.

İrem ismini;anneciğim teyzemin minik kızına vermişti..

Kuran-ı Kerimde geçiyor evet;manası da cennet bahçesi..

Lakin sahici cennet bahçesi değil işte;olay burada kopuyor:hulya:

Bir kavmin cennete benzetmek amacı ile inşa ettiği bir bahçenin ismidir İrem ..

Kimi bu isme bu nedenlerden dolayı tüü kaka etiketini yapıştırıveriyor..

Ama gerçekten niyet önemli burda da..

Aleyna da ;onun üzerine demek..

Açık bir manası yok evet kötü bir isim de değil bence..

Hepsi hayırlı;uzun yaşasınlar inşallah..

canım ecrın ecr den gelıyo ecr de allahın hedısyesı demek o dedıgın sıtede yalnıs acıklamalar var mesela efsa nın anlamını buyucu sıhırcı dıe anlatmslar cennettekı dort ırmaktan bırı deıldır selsebıl kevser eymen bı tane daha var hatırlamıyorum ama aslında cennte bal ırmagı dıye gecıyo kı oyle cennette dort ırmak olmadıgı ıcın anlamıda cennet ırmagı oluyo o yuzden sız o tarz sıtelere pek ınanmayın ecır ecrın cok guzel ısımler bnce koy cnm

canım ecrın ecr den gelıyo ecr de allahın hedısyesı demek o dedıgın sıtede yalnıs acıklamalar var mesela efsa nın anlamını buyucu sıhırcı dıe anlatmslar cennettekı dort ırmaktan bırı deıldır selsebıl kevser eymen bı tane daha var hatırlamıyorum ama aslında cennte bal ırmagı dıye gecıyo kı oyle cennette dort ırmak olmadıgı ıcın anlamıda cennet ırmagı oluyo o yuzden sız o tarz sıtelere pek ınanmayın ecır ecrın cok guzel ısımler bnce koy cnm

canim ya benimde kafam karisti her sitede degisik yaziyo cidden inanabilecegimiz bir yer yokmu acaba danisabilecegimiz hatta karmasik bir duruma girdi valla gunlerdir isim ariyorum :KK43::sm_confused:

lıbyananın actıgı ceylın sayfasında ecrın ısmınede degınıldı .............okuyun lutfennn

Merhaba arkadaşım..

Bunun kritiğini çok yaptık biz ..

Ecrin ;Ceylin ;Tuana :) Nedense bu isimler üzerine herkes farklı farklı yorumlar yapıyor..

Aslında her zaman ameller niyetlere göredir diyoruz ya bu o kadar yerinde bir yaklaşım ki.

Dünyanın en manalı en güzel ismini de versek bebeğimize (ki bu da göreceli bir mevzu)

yine bir kulp takan;bir yerden bir şey yakalayan ve eleştirenler olacak..

İsim bir boncuk dedik; ne kadar doğru..

Ecrin ; karşılık;mukafat ;hediye manalarına geliyor..

Şimdi bu anlamların hangisi kötü sorarım size:)

Ecrin Kerim Allahın Hediyesi;Allah'ın mukafatı demek evet..

Rabbim sana bu yaptığın işim;hayrını ecrini versin deriz ya..Orada ecrin derken kötü bir anlamı mı kastediyoruz ? asla ..

Ecir herkese güzel çağrışımlar yapan;manalı ve maneviyatı olan bir kelime...

Ecrin de bu nipsette incelenirse harika bir isim bence..

O size Allah'tan armağan değil mi nihayetinde:)

Güzel gören güzel düşünür ve hayatından lezzet alır..

Misal: bizler ESMA ismini kullanıyoruz değil mi?

Ama benim yaşadığım yerde ve arap ülkelerinde Esma ; dinle demek..

Birini çağırırken ona seslenirken Esma Esmaaa diyorsunuz..

İşte bu da öyle birşey..

Gönlünüzdeki ni niyetinizi ve amacınızı biliyor Rabbim..

Kimseye bebeğine manasız bir isim vermek istemez ..

Biz de bu sürüncemeleri çok yaşadık Ceylin ismiyle..

Ama anladım ki bazı kaynaklar insanı boş yere üzüntüye sokuyor;kalbini karartıyor..

İnternet geniş bir bigli deryası...Temiz bilgiler olduğu gibi kirlileri de mevcut..

Siz hayrı dileyin;gerisini akışına bırakın

Hayırlı umutla gelsin yavrunuz

çok güzel anlatmışsın canım saol bende kızıma ecrin ismini koydum bu degişik anlamalrdan dolayı çok üzüldüm ama konulmayacak bi isim de degil bence

iste her yerde degisik degisik yazinca insanin akli karisiyo ondan tereddut ettim bende.. her internet sitesinede guvenmemek lazim demekki insanlar kafalarina gorede yazabiliyolar

valla benimde cok hosuma giden bir isim hatta kizim olursa koymayi düsündügüm bir isimdi ...aklim karisti simdi kafamçokkarıştı

Açıkçası anlamınla ilgilenmezdim...
Arabistanda değiliz ki ücret olarak algılasın insanlar...
Saçma geliyor bana yani..

X