Bebek Beslenmesi 5 aylık bebeğine ek besin başlayan var mı?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

_tbc_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Mayıs 2009
31
0
Kızlar benim kızım 5 aylık oldu kilosu da fena değil ama bu ay 300 gr falan almış o yüzden ek besine başlamayı düşünüyorum tabii doktor kontrolünde.Elma, havuç suyuyla başlamamı söyledi doktorumuz; elma ve armut denedim ama toplamda bir çay kaşığı bile içmiyor iğreniyor dışarı çıkarıyor.Su veriyorum ona da aynı tepki.Bu güne kadar hiçbişey vermedim sadece anne sütü alıyordu acaba erken mi ek besin için yoksa kızım zor yemek yiyen bebeklerden mi olacak ne dersiniz? Çok da zorlamak istemiyorum ama tatlara alışması lazım artık gözüm korktu açıkçası bu ek besin işi zor görünüyor...

Son düzenleme:
canım benım oglumda 5 buçuk ayına gırdı.bende bu zaman kadar sadece emzırdım.ama arada aklıma estıkce elma ve armut suyu verdım.benımkı masallah cok iştahlıdır.hıc hayır demez.ben ögün olarak vermedım ama yınede bı elmanın yaısını rendeledım ve suyunu verdım.hepsını içiyo.erken deıl ek besınler için ama zorlamadan yavas yavas vermeye calış.bı ıkı gun gecsın bakalım aradan ole ver.nasısa alışacak korkma .hem sütün yetıyorsa sıkma canını.bu arada bu ay benımkıde az kılo almış aynı 300 gr falan ama totalde kılomuz fazla oldugu için uzulmuyorum çunku 10 kilo benımkı. neyse kolay gelsın

Çok sağol canım ilgilendiğin için..Maşallah senin tosuncuğu Allah nazarlardan saklasın.Bizimkinin kilosu 7700 öyle fazla kilolu değil yani artık başlamam gerekiyor. Bir de bişey soracağım gece emmeden kaç saat uyuyor bebeğiniz. Bizim kız biraz uykucu 10-12 saat emmeden durabiliyor gece acaba ondan mı kilo almadı bu ay?Doktorumuz uyandırmaya gerek olmadığını söylemişti ama siz ne yapıyorsunuz?

Çok sağol canım ilgilendiğin için..Maşallah senin tosuncuğu Allah nazarlardan saklasın.Bizimkinin kilosu 7700 öyle fazla kilolu değil yani artık başlamam gerekiyor. Bir de bişey soracağım gece emmeden kaç saat uyuyor bebeğiniz. Bizim kız biraz uykucu 10-12 saat emmeden durabiliyor gece acaba ondan mı kilo almadı bu ay?Doktorumuz uyandırmaya gerek olmadığını söylemişti ama siz ne yapıyorsunuz?
way be 10 12 saat uyuyabılıyomu.walla bravo.benımkı en fazla 5 6 saat sonra kalkar.kaktıgında da emzırırım.pek uyukulu emdıgının hayrı olmaz ama yınede yetıyodur.uyandırmayn bebegınızı tabı.uyusun masallah ona

mehaba arkadaşlar.
ben de 2 hafta önce şeftali suyu ile başlayayım demiştim ek gıdaya ama 3 gün denedikten sonra bıraktım. çünkü akşamları çok huzursuz oluyodu(sanırım gaz yaptı) 1 haftadır yoğurt veriyorum. her gün taze yapıyorum küçük kavanozlara. bugün de yoğurda ek olarak 4 çay kaşığı armut suyu verdim. çok iştahlı bi şekilde içti.
size sormak istediğim yoğurtla birlikte armuta başlamam uygun mu acaba?
ek gıdaya geçerken yanlış bi sıra mı izledim?
şimdiden teşekkür ederim

ben bebegıme gecen hfta basladım .bırer kasık seklınde baslamadım ben.bebelac ın meyve pürelerinden kavanozun yarısını bıtırıyor ılk seferden beri.daha sonra her gun farklı sebze purelerı verıyorum.yogurdu 2 gunde bır verıyorum kabız olmasın dıye.onun dısında meyve suu vermedım.yalnız sebze purelerını anne sutuyle sulandırıyorum cok katı vermıyorum.sevmedıgı besını de bıberon delıgını actım o sekılde oynayarak yıyor,dısı de cıkmaya basladı da.onun dısında pirinç lapası yapıyorum.gece yatmadan 1 saat once de muhallebı.muhallebıyı sık vermıyorum pek besın degerı yok,onun yerıne sutumde bıskuvıyı ezıyorum.yogurdu da babymıx var bır de buyumıx verıyorum.

ben bebegıme gecen hfta basladım .bırer kasık seklınde baslamadım ben.bebelac ın meyve pürelerinden kavanozun yarısını bıtırıyor ılk seferden beri.daha sonra her gun farklı sebze purelerı verıyorum.yogurdu 2 gunde bır verıyorum kabız olmasın dıye.onun dısında meyve suu vermedım.yalnız sebze purelerını anne sutuyle sulandırıyorum cok katı vermıyorum.sevmedıgı besını de bıberon delıgını actım o sekılde oynayarak yıyor,dısı de cıkmaya basladı da.onun dısında pirinç lapası yapıyorum.gece yatmadan 1 saat once de muhallebı.muhallebıyı sık vermıyorum pek besın degerı yok,onun yerıne sutumde bıskuvıyı ezıyorum.yogurdu da babymıx var bır de buyumıx verıyorum.

Canım sen baya baya başlamışsın ek besine. Bu verdiklerinin hepsini yiyor ve üstüne bir de seni emebiliyor mu? Kaç aylık senin bebişin ve heralde doktoruna sorarak başlamışsındır bunlara değil mi?Şimdiye kadar doktorları dinleyip hiçbişey tattırmadım bile ve şimdi elma armut havuç suyu hangisini veriyorsam geri çıkarıyor bir de tiksiniyor.Toplamda ağzına bir çay kaşığı kadar bile gitmiyordur:KK43:( Acaba yanlış mı yaptım doktorları dinlemekle diyorum yoksa benim kızım için mi erken anlamadım ama baya gözüm korktu açıkçası.Biz hala sadece anne sütüne devamız yani..Kaşıkla yemeye alışık değil ondan olabilir mi sizce? Biberonu da bilmiyo..Offf ne zor şeymiş bu ek besin işi.Emzirmek rahattı valla!

ilk verdiğimde suratını ekşitiyor fakat oynatarak yediriyorum bir iki kaşıktan sonra almaya devam ediyor,boyle yaparak bayağı alıştı.hatta yedikten sonra 1-2 dk sütümü alıyor birdaha 3 e uyku saat sonra acıkıyor.öncesinde 1.5 saat arayla emiyordu saat 9dan sonra sütüm kalmıyordu.fakat cok arastırdım biberon maması verecegime anne sütünün tamamlayıcı ek besine basladım bence tam zamanı cunku demir vitamin ihtiyacı artıyor 6.ayı beklemek istemedim.aglamaları ve uykusu düzeliyor.Bu arada bebegim tam 5 aylık,doktoruma da sordum baslamak ıcın uygun zaman oldugunu soylemıstı.bence tattırmak sacma geliyor cocuk nasıl alıstırırsan oyle gıdıyor.sebzelere ıkı gunde bır yenısını katıyorum hepsini yiyor masallah.
Verdiğin seyı gerı itmesi dil refleksinden dolayı yavas yavas alısacaktır,önce biberonla tattırmayı deneyebilirsin.

çok erken kızlar ya 6 ayı bıtsın öle verın derım ac kalmıyosa tabı gecede uyurken yavsca alıpp memenızı agzına verın kokudan anlıo emıo hemen zaten benmkı sabha kadar 8 kere falan emıo..ben veıyoru amaa opuyorumnanaktan/B]

çok erken kızlar ya 6 ayı bıtsın öle verın derım ac kalmıyosa tabı gecede uyurken yavsca alıpp memenızı agzına verın kokudan anlıo emıo hemen zaten benmkı sabha kadar 8 kere falan emıo..ben veıyoru amaa opuyorumnanaktan/B]

bazı annelerin sütü cok bol oluyor ,sütü yetiyor kılo alımı da ıyı o zaman tabı kı gerek yok.ama benım yetmıyordu kılo alımı ıyı fakat dakka bası sut ıcmekten hem ben yoruluyorum hem de geceye sut kalmıyordu.mamaya ıcım pek haz etmıyor ayrıca bu aylarda demır ıhtıyacı ve vıtamın ıhtıyacı artıyor.verılen besınler de bagırsagı calstırıyor ben bebegımde bır sorun gormedm sımdı daha hareketlı karnı tok ıcım rahat cok sukur

ben 4 aylıkken başlamıştın ek besine.irmikli sebze çorbası,taze sıkılmış meyve suyuyla başlamıştım.şimdi 3 yaşında yemek konusunda hiç problem yaşamadık çok şükür.6 aydan sonra ek basine geçmek çok geç.çocuklarda yemek yeme problemi olabilir.ilerleyen zamanlarda.

Canım gece kendin meme verdiğini yazmışsın bebeğinin kilosu iyiyse neden gece emzirme ihtiyacı duyuyorsun hem de 8 kere!! Ben 1 ay oluyo sanırım gece emzirmeyi bıraktım böylece gece uykusunu daha uzun ve düzenli uyumaya başladı.Doktorumuz da gece uyandırmaya gerek görmedi.Sen hem de 8 kere yazmışsın çok şaşırdım inan peki sen ne ara uyuyorsun?!!!

merhaba.benim kzım da cumartesi günü altı ayı bitirecek inşaallah...ben dört ay dolduğunda başladım ek gıdaya.bizimki zaten pek hevesliydi yeni tatlar için o yüzden zorlanmadım.doktorum başlattı beni dördüncü ayda ama bazı doktorlar ilk altı ay kesinlikle ek gıda vermiyor.tecrübeli anneler bana biz doktorları dinledik ilk altı ay vermedik çok pişmanız şimdi kesinlikle yemek yemeyi sevmiyor zorla yediriyoruz sen sen ol hemen ek gıdaya başla dediler.birde benim kızım kendisi için yaptığım yağsız tuzsuz yavan çorbaları sevmiyor kendimize yaptığım çorbaları bayıla bayıla yiyor.ben herşeyi veriyorum o da severek tüketiyor.devamlı emziriyorum da tabii bu arada.hep böyle devam eder inş...

benim bebişim de yarından sonra 6 aylık olacak.Ek gıdaya sütüm artık yetmediği için doktorumla görüşüp başladm.O zaman kızım 5.5 aylıktı.Ama daha önceleri meyve sularından azar azar sürekli tattırmştm.Allah a şükür hiç sıkıntı çekmedim ek gıda konusunda.Yoğurt veriyorm,pirinç unu veriyorm,kendi sütüme cicibebe katıp sabahları bakıcıya onu bırakıyorm.Yalnız sizlere bir sorum olacak.Ek gıdaya başladığımdan beri sütüm inanılmaz azaldı korkuyorum bitecek diye.(saçmalıyor muyum ne?)Şimdiye kadar yetti böyle olan var mı normal mi bilmiyorum.Tecrübeli annelerden cvp bekliyorm.

efsun sütünün azaldığından bahsetmişsin zaten doktorlar da bu yüzden 6 aydan önce ek besin vermememizi istiyorlardı.Bebek ek besine başladığında daha az emmeye başlayacağından doğal olarak süt üretimi de azalıyor diye biliyorum ben.Arz talep olayı yani.Tabi tecrübeli anneler farklı yorumlar yapabilir ama benim sürekli duyduğum ve okuduğum kadarıyla böyle.Ne kadar ek besine başladıysan da bebeğini bol bol emzirmeye çalışmalısın bence çünkü hiçbir ek besin anne sütünden değerli olamaz!

emzirme sıklıgı azaldıkca süt de azalıyor bu kesınlıkle dogru!bu nedenle 2 saat arayla bebegın emmedıgı zamanlarda az az sagmak gerekiyor o zaman sut mıktarı azalmıyor

Ya ben birşey daha soracağım kızlar çok acemice gelecek biliyorum ama anlamadım! Bu sebze çorbasını yaparken sebzeleri az bir suda haşlayıp tel süzgeçten geçiriyoruz ya siz onun sadece suyunu mu veriyorsunuz yoksa sebzeleri de süzgeçten ezerek geçirip elde ettiğiniz püreyi mi veriyorsunuz.Ben ilk defa sebze çorbası yaptım tel süzgeçten sebzeleri ezerek geçirdim ve katı bir püre oldu. Haşlanırken zaten suyunu çekmişti.Sonra biraz anne sütü ve biraz da su takviyesiyle yedirdim ama yedi birkaç kaşık..

doktorlar ilk hafta verirken alışması için haşlanan sebzeleri tel süzgeçten geçirip suyunu verin diyorlar.ikinci hafta tel süzgeçten geçirip püresini veriyorsun.ben direk püresini verdim dediğin gibi katı oluyor,sulandırarak verdim ilk önce,cunku hemen yutamıy, yarı sıvı veriyorum.6.aya yaklasınca katı baslayacagım.Bu arada havuçla baslamak daha dogru reddetmıyro bıraz tatlı oldugu için,sonra patates kabak maydanoz ekleyerek gidiliyor

Son düzenleme:
Kızlar benim kızım 5 aylık oldu kilosu da fena değil ama bu ay 300 gr falan almış o yüzden ek besine başlamayı düşünüyorum tabii doktor kontrolünde.Elma, havuç suyuyla başlamamı söyledi doktorumuz; elma ve armut denedim ama toplamda bir çay kaşığı bile içmiyor iğreniyor dışarı çıkarıyor.Su veriyorum ona da aynı tepki.Bu güne kadar hiçbişey vermedim sadece anne sütü alıyordu acaba erken mi ek besin için yoksa kızım zor yemek yiyen bebeklerden mi olacak ne dersiniz? Çok da zorlamak istemiyorum ama tatlara alışması lazım artık gözüm korktu açıkçası bu ek besin işi zor görünüyor...

slm canım benim de oğlum 10 gün sonra 5. ayına girecek. ben 1 haftadır gün aşırı elme suyu veriyorum. hiç hayır demiyor ama sen de bebeğim iştahsız olacak die düşünme. sadece yapman gereken elme suyu ile başladıysan bir süre elme suyu olarak devam et yada havuç suyu mu verdin 1 hafta sırf havuç suyu ver yani tatları birbirine karıştırma. önce elmaya alışsın sonra başkasına geçersin. şimdi kabul etmese de kısa sürede alacaktır merak etme. ben de bu şekilde devam ediyorum

X