Mutfak Püf Noktaları pamuk gibi poğaça:(

teolog

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2008
7.974
8
kızlar bende pamuk gibi poğaca yapamamakatan muzdaribim kimisi öle yapıyorki yumuşacık bembeyaz ama bnmkiler hem az kabarıyor hem de sert:KK43:

ayy şekerim bende poğaça yaparken hayatım kabusa dönerdi.))olacakmı olmayacakmı ?bir gün annem geldi poğaça yaptı sonrasında da ben denedim o günden beri oluyor
önemli olan mayalanması bir de fırında çabuk pişmemesi..benim fırınım 2katlı idi ben 2. kata koyardım ,ççabuk pişerdi ,şimdi alt kata koyuyorum çok güzel pişiyor ,kabarıyor..
ben 4 bardak un ,bir yumurta akı sarısı üstüne tabi , yarım su bardağı ya ,1 paket yaş maya ,1 çorba kaşığı tuz biraz fazla da olabilir ,1 tane kesme şeker atıyorum..içine de soda yada maden suyu döküyorum 1,5 şişe..tabi sen yoğurttta kullanabilirsin..sonra yoğuruyorum ,un az gelirse un ekliyorum..çok un koyup,sert yapmıyorum hamuru..yani , hafif eline yapışacağı zaman yuvarlayıp üstünü örtüyorum..evin güneş alan penceresinin dibine kokuyorum..birkaç saat mayalanıyor..ben 4-5 saat bekletiyorum çok çok kabarsın diye ,çok çok poğaçam olsun diye...sonrada fırının alt kısmına koyup 180 derecede pişiriyorum...
önceleri taş gibi olurdu ve hiç kabarmazdı birde beyaz olmazdı..şimdi oluyor.))

Son düzenleme:
mayayı çok az ılık suda eritmek içine bi tutam şeker atmak hamuru yumuşak yoğurmak ve sıcak yerde mayalandırmak bide ben şekil verdikten sonra tepside bekletiyorum 30- 45dk felan sonra yumurta sürüp 200 derecede pişiriyorum hep çok güzel olur poğaçalrım

mayayı çok az ılık suda eritmek içine bi tutam şeker atmak hamuru yumuşak yoğurmak ve sıcak yerde mayalandırmak bide ben şekil verdikten sonra tepside bekletiyorum 30- 45dk felan sonra yumurta sürüp 200 derecede pişiriyorum hep çok güzel olur poğaçalrım

aynen bende byle yapiyorum tuzlulari 200 tatlilari 180 derecede pisiriyorum..bazen yogurt,sut katiyorum..

tesekkür ederim kızlar tavsiyelerini uygulamaya d,kkat etmeye calışıcam sonucu bild,r,r,m

Eskiden ben de beceremezdim.. Şimdi mayalama işlemini ekmek yapma makinesinde yapıyorum. Bir de bulduğum bir tarif var harika oluyor. 1 bardak ılık süt
1 bardak ılık su
6 yemek kaşığı toz şeker
1 bardak sıvı yağ
4 çay kaşığı tuz
1 pakat 42 gr lık maya
7,5 bardak un
deneyin bir daha başka tarif denemek istemeyeceksiniz

dün gece yine yaptım olmadı ya tadı güzel ama şöle bir kabarmadı

yogurduktan sonra ve hamura sekil verdikten sonraa dinlendirdin mi??ozaman guzel kabariyor.puff oluyor..

hamur kabini sar sicak bir yere koy.mutlaka kabarir sonra yine beklet..kabarmamasi imkansiz..belki tarifte eksiklik vardir yada mayasi az geliyordur..fisfisfis

eğer maya ile yapıyosan mutlaka yoğurduktan sonra enaz bi 45 dk. mayalaman gerekir eğer sıcak bi yer bulamıyosın bi kabın içine sıcak su koy ve yoğurduğun kabıda bunu içine oturt ağzınıda bi bezle ört bu şekilde mayalanmasını bekle veya fırının 50 dereceye getirip onun içindede mayalayabilirsin ama birinci önerim daha tasarruflu benim tarifim şoyle aynı pastahene poğaçası gibi olur yiyenler bayılır hamurum göz kararı kaba dökerim ortasını havuz gibi açar 1 bardak ılık su 2 çorba kaşığı tozşeker 125gr tereyağ 1 tatlı kaşığı tuz dr outkerin kuru mayası bi paket bi yumurta beyazı sarısı üstüne sürülecek önce sulu karışı elimle karıştırıp daha sonra unla beraber güzel bi hamur elde ederim yumuşak bi hamur olucak ama ele de yapışmayacak daha sonra mayalanmasını beklerim şekil verdikten sonra biraz daha mayalandırabilirsin ama acele varsa gerek yok 180 derece fırında seninki iki katlıymış alt katta pişir kesinlikle tutan bi tarif kolay gelsin canım

bencede hamuru ilik su ile yada sut ile yogur ve dinlendirdir sicakta sonra firin sicakken koy firina
ve dusuk isida pisir belki o zaman kabarir
ilginc bunlari yaptiktan sonra kesin kabarir ve yumusak olur

Teocum geçen gün topikte söz etmiştim mayalanma işinden.Tarif hangisi olursa olsun dikkat etmen gereken birkaç şey var.

1-ıçindeki yumurta,margarin,sıvıyağ,yoğurt,süt,su ...vs gibi malzemeler mutlaka ılık olacak.

2-Hamuru çok yoğuracaksın hiç pütür kalmayacak.

3-Yoğurduğun kabı önce streç film veya büyük bir poşetle kapatacaksın,sonra sofra bezi gibi birşeye sarıp sıcak bir yerde en az yarım saat,hamur iki katına çıkıncaya dek mayalandıracaksın.Ben bu işi 50 derece ısınmış fırında yapıyorum,hamurumu sarıp sarmaladıktan sonra fırının derecesini kapatıp,içine koyuyorum.

4-Hamur mayalandıktan sonra içindeki havanın çıkması için elimle üstünden birkaç kez bastırıcaksın.

5-Hamuru şekillendirdikten sonra epeyce aralıklı bir şekilde tepsiye dizip üzerine nemli bir bez örterek yine 50 derece fırında 30-45 dk bekleteceksin.

6-ıyice kabaran tombiş poğaçalarına yumurta sarısına,birkaç damla ayçiçek yağı,ve çok az toz şeker ekleyip karıştırdıktan sonra çokkkkkkkkk hafif hareketlerle bastırmadan bu karışımı sürüyorum.Üzerinede tercihe göre,susam/çörek otu serpiştiriceksin.

7-Genel olarak 180 derecede
pişiriyorum.

Son düzenleme:
ben mayalı hamur kullanıyorsam şekil verme işinden sonra mutlaka tepside mayalandırırım hamuru , bir de yağı hamuru yoğururken koymuyorum sonradan bezeleri birazcık açıp içine yumuşak margarin ya da tereyağı sürüp tekrar yuvarlayıp sonra şekil veriyorum , biraz zahmetli oluyor ama mükemmel oluyor

pogacaya yogurt yerine süt kullanıniki bardak ılık süt üç yumurta sarıları dışına bir yemek kaşıgı t oz şeker bir bardak zeytinyagı birbuçuk maya tuz iyice kabarsın şekil verin tepsiye dizin tepsiyitemiz bir poşetle kapatın onbeş dakika bekletin bakın nasıl pamuk gibi oluyor

X