Gebelik ve Sigara

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
6.086
95
37
Gebelik ve Sigara

Bilindiği gibi sigara hayatımızın tüm dönemlerinde,vücudumuzun tüm organları için zararlı olmakla birlikte, özellikle kalp, dolaşım sistemi ve solunum sistemimiz için çok daha endişe vericidir. Sigaranın vücuda olan zararları içinde taşıdığı maddelerle ilgilidir. Bu maddeler genel olarak ; karbonmonoksit,nikotin,kurşun ve benzeri zararlı maddelerdir. Bu maddeler nasıl ki içene zarar veriyorsa aynı şekilde içen anne adayının bebeğine de zarar verecektir. Hatta bebek, yeni gelişmekte olan bir canlı olduğu için bunlardan çok daha fazla zarar görerek gebelik boyunca,doğum sırasında ya da doğumdan sonra tüm yaşamı boyunca etkilenebileceği durumlara maruz kalabilecektir.

Sigaranın vücut üzerindeki etkilerini genel olarak erken ve geç dönem etkiler olarak ikiye ayırmak mümkündür.

Erken etkiler ; sigara içindeki maddelerin vücuda girmesi ile vücutta meydana gelen değişimlerdir.Bunlar ;

Atar damarlarda daralma ( vazokonstrüksiyon )

Damar duvarına olan kan basıncının artması

Tansiyon yükselmesi ( hipertansiyon )

Çarpıntı ( taşikardi )

Kanın oksijen taşıma kapasitesinin azalması

Buna bağlı olarak dokulara giden oksijen miktarının azalması

Geç etkiler ; Bunlar uzu süreli sigaraya maruziyet ile ortaya çıkan klinik tablolardır ;

Solunum sistemi hastalıkları ( Kronik bronşit,nefes darlığı,gibi )

Dolaşım sistemi hastalıkları ( ateroskleroz,damar tıkanıklıkları,flebit,vs )

Kalp hastalıkları ( özellikle koroner damarların tıkanmasına bağlı enfarktüs riskinin artması )

Vücutta C vitaminini inaktive ederek enfeksiyonlar başta olmak üzere bir çok hastalığa karşı savunma gücümüzü azaltır)

Hemen tüm kanserlerin etiyolojisinde ( oluşmasında ) sigaranın yeri vardır.Özellikle akciğer,dudak,gırtlak ve nefes borusu kanserleri sigara içenlerde içmeyenlere göre çok daha fazla sıklıkta görülmektedir.

Yapılan bir çalışmada ; nikotin koklatılan veya enjekte edilen albino sıçanlardan doğan yavruların küçük,doğum ağırlıkları noksan, ölüm oranlarının yüksek olduğu,annelerin yavrularını besleme davranışlarının değiştiği ve emzirmelerinin zorlaştığı,bazılarının yavrularını yadikleri ve çoğunun yavruları ile ilgilenmedikleri tesbit edilmiştir.Bu konuda yapılan bir çok çalışma vardır ve sonuçlar hemen hemen birbirine benzer bulunmuştur.

Gebelikte sigaranın bebek üzerindeki etkileri genel olarak şunlardır ;

Doğan bebeklerin bir çoğunda doğum tartısı düşük olur
Doğum ağırlığı düşük olan bebeklerde dış dünyaya adaptasyon zorlukları görülür
Bebeği doğumdan sonra koruyacak olan ve ilk olarak anneden aldığı koruyucu antikorların zarar görmesi sonucu bağışıklık sisteminde zayıflık olur
Düşük ihtimali artar
Bebeğin anne karnında ölüm ihtimali artar
Poş denilen gebelik zarının erken yırtılması riski daha yüksektir
Erken doğum tehdidini artırır
Gelişme geriliğine neden olabilir
Gebelik kanamalarında artış görülür (placenta previa ve placenta dekolmanı gibi ölüme kadar gidebilen ağır kanamalardır)
Lohusa annenin süt miktarında azalmaya neden olur
Plasenta ( bebeğin eşi ) daha ince,çeperi geniş,kalsifikasyon ( ölü saha ) odakları daha yaygındır.Bunlar yetersiz oksijenlenmeye (hipoksi) karşı plasentanın cevabıdır.
Çocuklar genellikle hiperkinetik olurlar.

Bu etkilerin oluşabilmesi için günde şu sayıda sigara içilmesi gerekir diye bir kaide yoktur. Ne kadar çok sigara içilirse o kadar çok risk oluşur. Yani günde 5 sigara içene göre 15 sigara içende risk daha fazla olacaktır.

alıntıdır

Son düzenleme:
Gebelik ve Alkol

Alkol de sigara gibi keyif verici zararlı maddelerdendir. ıçki olarak kullanılan alkolün ana maddesi etanoldür. Ve güçlü bir teratojendir ( bebekte mental ya da motor arazlar meydana getirebilme özelliği ). Her gün 100 gr ın üzerinde düzenli olarak alkol alınmasına kronik alkolizm denir. Alkol alındığında vücuttaki etkileri akut (erken ) ve kronik (uzun vadeli ) olarak 2 grupta toplanabilir.

Akut etkiler ; alkol alımından sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkan klinik tablolardır. Bunlar ; alkol koması (komaya kadar varan bilinç bozuklukları, taşikardi ve hipotermi gibi vejetatif bozukluklar solunum deperesyonu gibi), akut eroziv gastrit,mide ülseri kanamaları, kronik nüks pankreatit atağı,akut mutlak aritmi hipoglisemi,alkolik ketoasidoz gibi bir çok tablodur.

Kronik etkiler ; uzun vadede alkolün organ ve dokularda meydana getirdiği hasarlardır. Bunların başında; alkolik karaciğer yağlanması,kronik hepatit,siroz,ayrıca kronik alkoliklerde alkol bulamadıklarında ortaya çıkan yoksunluk sendromuna bağlı olarak delirium,dezoryantasyon,halüsinasyonlar gibi tablolar gelmektedir.

Gebe bir kadın alkol aldığında bu alkolün kana geçen miktarı aynen bebeğin kanına da (aynı miktarda) geçmektedir. Anneden bebeğe geçen herşey plasenta ( bebeğin eşi ) aracılığı ile sağlanmaktadır.Aslında plasenta bir çok maddenin geçişi için bir bariyer görevi yapmasına rağmen alkol için böyle bir bariyer oluşturamamaktadır.Bu nedenle anne kanı yoluyla plasentaya gelen alkolün tümü bebeğe de ulaşmaktadır. Gebelikte alkol kullanan anne adaylarının bebeklerinde aşağıdaki klinik tabloların görülme riski artar ;

Düşükler
Ölü doğum
Organ anomalileri ( kardiak üfürüm,fallot tetralojisi,tavşan dudak,böbrek anomalileri ve konjenital fıtık )
Mental ( zeka ) gerilik ( anne karnında alkole maruz kalan bebeklerin %85 inde IQ ortanın altındadır )
Motor gerilik ( maruz kalan bebekler ileriki yaşamlarında boy ve ağırlık yönünden 2 standart deviasyonun altında kalmaktadırlar )
Fetal alkol sendromu

Anne adayının kullandığı alkolün bebek üzerindeki en belirgin ve ciddi etkisi fetal alkol sendromudur. Fetal alkol sendromu dünyada ortalama olarak 1000 doğumun 2-3 ünde görülmektedir. Tüm dünya düşünüldüğünde bu rakamın ciddi ölçüde yüksek olduğu anlaşılabilir.

Fetal Alkol Sendromu ; gebelik boyunca sürekli olarak belirli miktarlarda alkole maruz kalan bir bebekte görülebilen klinik tabloların tümüne birden verilen isimdir.Bu sendrom içinde en sık karşımıza çıkan tablolar ; henüz anne karnında iken başlayan gelişme geriliği,doğumdan sonra hayatı boyunca devam eden mental ya da motor gelişme gerilikleri ve arazlar,psikolojik bozukluklara yatkınlık ve anormal bir yüz görünümüdür.Bu bebeklerdeki yüz görünümü özellik arzeder ( fasial dismorfi ). Öyle ki ; kafa küçük ( mikrosefali ),çene küçük ( mikrognati ),gözler küçük ( mikroftalmi), burun kökü basık ve burun kısa, dudak yarığı,tavşan dudak ve anormal görünümlü göz kapakları rahatlıkla fark edilebilir.Bunların dışında daha bir çok sistem (kalp-damar,ürogenital,sinir sistemi ve uzuv ) anomalileri de birlikte görülebilir.Ayrıca bu bebeklerin büyüdükçe zeka,çevreye uyum,algılama ve ayırt etme konularında da yaşdaşlarından çok daha geri kaldıkları gösterilmiştir. Kullanılan alkolün miktarı mutlaka ki riskin daha da artması yönünden önemlidir.Ancak bu miktarın ne kadarken zarar vermeye başladığı konusunda bilimsel veriler olmadığından en sağlıklısı gebelikte,hatta gebelik düşünülmeye başlandığında hiç bir şekilde alkol kullanılmamasıdır.

Bizim önerimiz ; eğer öyle ya da böyle alkol kullanıyorsanız, gebelik düşünmeye başladığınız andan itibaren alkolü bırakmanız gerekli, bebeğiniz için ise zorunludur. Artık başka bir canlının hayatından da sorumlu olduğunuzu unutmamalı ve buna göre davranmalısınız. Bebek,çocuk ya da herhangi başka bir canlı mutlaka ek bir sorumluluk demektir. Ancak bu sorumluluğu taşıbilecek ve gereklerini yerine getirebilecek kişilere gebe kalmalarını tavsiye edebiliriz. Şu anda halen alkol kullanmakta olan anne adaylarına da hemen bırakmalarını salıklarız. Sakın iş işten geçmiştir diye düşünmeyin, çünkü alınan her alkol yeni bir zarar için riski artırmaya devam etmektedir.

alıntıdır

Son düzenleme:
ben içmiyorum ama içenler varsa çok güzel anlatmışsın.

Al benden de o kadar!! Hem hamile olanlar, hem de çocuk emziren ve sigara içenler.. Bu kadar mı iradesizler acaba..

lütfen kızlar, hiç değilse hamileyken bu tarz kötü alışkanlıklara ara verin. siz çok güzel anneler olacaksınız ilerde... yapabilirsiniz hadi!!!

benim de eşim bırakmıyor sinir oluyorum baba olacak ama hiç bırakmak gibi hevesi yok

kimse isteyerek bebegine zarar vermez kizlar, bence cok onyargili olmamak lazim :KK43:
sonucta irade meselesi evet ama bazi insanlar güclüdür hemen birakabilir bazilarinin zamana ihtiyaci vardir,
kimse bile bile bebegine zarar vermez..

kimse isteyerek bebegine zarar vermez kizlar, bence cok onyargili olmamak lazim :KK43:
sonucta irade meselesi evet ama bazi insanlar güclüdür hemen birakabilir bazilarinin zamana ihtiyaci vardir,

Ben aynı fikirde değilim sonuçta içkiyi ve sigarayı bırakan milyonlarca insan var. Bütün bu zararları bildikten sonra içmeye devam ediyorsa bilerek bebeğe zarar veriyo demektir hatta kendisi gibi bebeğini de öldürmek istiyodur açık ve net!!!

Ben aynı fikirde değilim sonuçta içkiyi ve sigarayı bırakan milyonlarca insan var. Bütün bu zararları bildikten sonra içmeye devam ediyorsa bilerek bebeğe zarar veriyo demektir hatta kendisi gibi bebeğini de öldürmek istiyodur açık ve net!!!

ben hala daha aynı fikirde degilim, bazi insanlarin iradesi gücsüzdür. ztn bebege zarara gelene kadar kendinede zaRAR vermistir. ve gercekten bazi insanlarin iradesi düsük oldugu icin istesede birakamiyor, uyusturucu bagimliligi gibi düsün, yoksa herkes her istediginde birakabilirdi !

ben hala daha aynı fikirde degilim, bazi insanlarin iradesi gücsüzdür. ztn bebege zarara gelene kadar kendinede zaRAR vermistir. ve gercekten bazi insanlarin iradesi düsük oldugu icin istesede birakamiyor, uyusturucu bagimliligi gibi düsün, yoksa herkes her istediginde birakabilirdi !

Ama annelik güçlü bi irade gerektirir ilerde çıkacak sorunları düşünüp önce bağımlılığından kurtulup sonra hamilelik düşünmelidir. 9 ay boyunca bebeğe gözü gibi bakmalıdır. İstemesek bile faydalı olan yemeklerden yemek zorunda kalabiliyoruz mesela. Bir bebeğin rahimdeki gidişatı bütün hayatını büyük ölçüde etkiler hem biyolojik hem de ruhsal konuda bu ispatlanmış bi konu. Bir tanıdığım az da olsa sırf sigara içtği için bebeği astım hastası olarak doğdu ve hayatı böyle geçecek. Duyduğu vicdan azabı tarif edilemez...

Ama annelik güçlü bi irade gerektirir ilerde çıkacak sorunları düşünüp önce bağımlılığından kurtulup sonra hamilelik düşünmelidir. 9 ay boyunca bebeğe gözü gibi bakmalıdır. İstemesek bile faydalı olan yemeklerden yemek zorunda kalabiliyoruz mesela. Bir bebeğin rahimdeki gidişatı bütün hayatını büyük ölçüde etkiler hem biyolojik hem de ruhsal konuda bu ispatlanmış bi konu. Bir tanıdığım az da olsa sırf sigara içtği için bebeği astım hastası olarak doğdu ve hayatı böyle geçecek. Duyduğu vicdan azabı tarif edilemez...

tabi ki canım bunlara ztn katiliyorum su götürmez gercekler bunlar,
ben sadece anne adaylarinin BİLEREK VE İSTEYEREK sigara icecek kadar düsüncesiz olmadiklarini düsünüyorum,
yani birakamiyorlarsa ya tiryakilik bagimlilik vardir, yada iradeleri zayiftir.
herkes farkinda ztn hem bebege hem kendilerine zarar,
hatta 5 seneye kadar vücuttan tamamen atamiyorsun bile zehri..
ben tekrar soyluyorum BİLEREK VE İSTEYEREK zarar vermek icin yaptiklarini düsünmüyorum o kadar

Ayni fikirdeyim canim ve ben kullaniyorum yani oda denmez yarim içip atiyorum vicdan azabi cekiyorum.. Ama napiyim tam tamina birakabilsem hemen şuan birakirim

Ayni fikirdeyim canim ve ben kullaniyorum yani oda denmez yarim içip atiyorum vicdan azabi cekiyorum.. Ama napiyim tam tamina birakabilsem hemen şuan birakirim

davidoff one var 1 mg 0,1 mg 1 mg ölcülerinde istersen ondan al (icmis gibi olmuyorsun aslinda o yuzden 1 2 kesmeyebilir)
yada marlbora touch var 4 mg 0,4mg 4mg degerinde en azindan bir tanesi uzun bir süre yetiyor hemde kucuk boyutlu bir sigara,

tabi ki kimse icmek istemez ama icmemek icin strese girip iyice zarar vermektense mantıklı bir sekilde az icip (zaten 2 3 ayliktan sonra tiksinecegiz) sonra birakmak daha mantıklı geliyor tiryakiler veya birakamayanlar icin :)

davidoff one var 1 mg 0,1 mg 1 mg ölcülerinde istersen ondan al (icmis gibi olmuyorsun aslinda o yuzden 1 2 kesmeyebilir)
yada marlbora touch var 4 mg 0,4mg 4mg degerinde en azindan bir tanesi uzun bir süre yetiyor hemde kucuk boyutlu bir sigara,

tabi ki kimse icmek istemez ama icmemek icin strese girip iyice zarar vermektense mantıklı bir sekilde az icip (zaten 2 3 ayliktan sonra tiksinecegiz) sonra birakmak daha mantıklı geliyor tiryakiler veya birakamayanlar icin :)

5 aylik hamileykm ve hic tiksinmedim aksine daha çok canim çekti:)

uw oda iyiymis :)
ya düsüncesi bile icmeyi engelliyor icine cekemiyosun fln, yavas yavas tiksinmeler basladi o yuzden demistim tabi istisnalar olabilir :)
ben hic icmiyorum diyene de rastlamadim ztn :)

Bende ayni şekilde tiksinende ya hic icmedi yada arada bi otlantiydi. Tam içen birisi hamilelikte asla icmedim diyemez nadir görülen bisey.:) tabi icmeyende olabilir

Ben aynı fikirde değilim sonuçta içkiyi ve sigarayı bırakan milyonlarca insan var. Bütün bu zararları bildikten sonra içmeye devam ediyorsa gelmesiniebeğe zarar veriyo demektir hatta kendisi gibi bebeğini de öldürmek istiyodur açık ve net!!!

Ya canim sen şuan ne kadar bilgisizce cahilce konuştun. Yok bebeginide öldürmek istiyordur onu okumamis sayiyorum çünkü epey guldum ona. Hic bir anne evladina zarar gelmesjnj istemez anne karninda olsun olmasin.. Sen hic icmediysen boyle konusuyosundur yada ictiysen de uzun zaman önce birakmissindir.. Yok acil ve net..!! Allahta seni guldursun yani milletin derdi kimseyi niye gerdi o kullandigin kelime hic bir şekilde doğruluk payi olmayan yanlis ve çok çirkin kelime.. İnsan bebeklerini başka şekilde zarar vermesin sigara dan daha önemli seyer var tabi içmemek daha iyi iciyosada hamilelikte Az içmesi gerekir oda birakamiyosa. Bide içkiyle sigarayi lütfen ayni keseye koymasin kimse.. Anne karnındaki bebekler öyle bir tane iki tane sigaradan olseydi kimsenin çocuğu olmazdi hic bir şekilde sana katilmiyorum aksine seni defalarca kiniyorum.... Acik ve net...

Ya canim sen şuan ne kadar bilgisizce cahilce konuştun. Yok bebeginide öldürmek istiyordur onu okumamis sayiyorum çünkü epey guldum ona. Hic bir anne evladina zarar gelmesjnj istemez anne karninda olsun olmasin.. Sen hic icmediysen boyle konusuyosundur yada ictiysen de uzun zaman önce birakmissindir.. Yok acil ve net..!! Allahta seni guldursun yani milletin derdi kimseyi niye gerdi o kullandigin kelime hic bir şekilde doğruluk payi olmayan yanlis ve çok çirkin kelime.. İnsan bebeklerini başka şekilde zarar vermesin sigara dan daha önemli seyer var tabi içmemek daha iyi iciyosada hamilelikte Az içmesi gerekir oda birakamiyosa. Bide içkiyle sigarayi lütfen ayni keseye koymasin kimse.. Anne karnındaki bebekler öyle bir tane iki tane sigaradan olseydi kimsenin çocuğu olmazdi hic bir şekilde sana katilmiyorum aksine seni defalarca kiniyorum.... Acik ve net...

Ben kendi fikrimi söyledim en ufak bişey yerken acaba bebeğime faydası zararı nedir diye kırk kere düşünüyorum bütün anneler de böyledir bence sigara içmeden önce de akıllarına mutlaka geliyodur ama içmeye devam ediyo böyle olunca da bilerek yapmış oluyo işte. Ayrıca bikaç tane veya çok tanenin farkı ilk metinde yazıyo hepsi zararlı sonuçta.bebekler ölmüyo tabiki ama sorun da burda ölmüyo sürünüyo hayatı boyunca hastalıklarla mücadele ediyo. Normal insanlar da hasta olabilir ama çocuk veya anne bu hastalıkları hep anne karnında içilen sigaraya bağlıcaktır ikisinin de yaşadığı pişmanlığı düşünmenizi isterim sigara içmeseydi böyle olmazdı şeklinde düşünecekler hayatları boyunca. Bişey olmaz demeyin sonuçta zehir eninde sonunda zararı olur ikisine de

X