kırk çıkma olayı

tullayy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2009
61
1
43
ya kızlar hep duyarız kırkı çıkacak falan diye bi sürü değişik şeyler yapılır hatta benim annem de yapardı bizim yarın kırkımız çıkyo aslında batıl geliyo bu tip şeyler yani bi hükmü yok zaten neler yapılır bilmiyorumda.bi sen bi de bebeğin banyo yapın dediler..bu kadarı yeter miiiiiiiiiiiimirmirmirmir

canim bildigim kadari ile bebegin yikanacagi suya 40 tas atiliyor bu suyla bebek yikaniyor 40 kere su dök ve suyu dökerken hep dua et iyi dileklerde bulun. sonra ayni suyu 40 kere sende kafandan dök ve yikan. en iyisi iyi dileklerde bulunmak dua etmek bu bile yeterli...

benim bildiğimde yanı bızde yapmıştık ilk önce ben gırdım banyoyanormal yıkandım sonrada 4o kere dua okunmuş bı kova suylada abdest aldım bıttı sonra bebeğimide 4o kere okunmuş suyla yıkadık ve bıttı sonrada kırk ucurmaya gttık:) şu bı gerçekkkı bu kırk olayı acaip psikolojık baskı

cnm bnmde suya kırk tane taş attık evlilik yüzüğümüzü (altın olması gerekmiş) o suya 39 kere batırıp çıkarıyorsun kırk dedinmi suya atıyorsun o suyu alahım hayırlı kırklar olsun vb dua ederek başından aşağı döküyorsun aynı şeyi bebeğede yapıyorsun burda önemli olan o kırk tane taştan suyun süzülmesiymiş yani taş bulamazsan süzgeçtende dökebilirmişsin oda delikli bişi ya olurmuş ben taşla yapmıştım hatta taşları dışardan topladık diye evham ettim bi gece önce domestosa yatırdım:)))) ertesi günü ovdum fln napiim mikropludur diye bööle sonrada giyinip üç kapı yapılması gerekmiş bende üç kişiye gezmeye gittim ayrı ayrı ayy hepside ikram yapmış yemekten patlamıştım:)))))bence değişik adetler yaa hoş gelio bana belki batıl ama olsun güzel şeyler bunlar yap bence bi kere oluyor hayırlı kırklarınız olsun inşaallaah :ecrin_bebek:

ya bu cocuk olunca herkes cok karısıyor sırf ınadımdan yapmadım sinir oldum.ben 40 ı bitince abdest alıp dua okudum o kadar.

ben de bişi bilmiyodum önce bebeğimi yıkadım dualarla sonra kendim valla napim artık allaha emanet.paylaşımlarınız için çok tşk.2.bebişe öğreneyim iyce

bizde altın koyduk küvetine, eşim dışardan 40 tane küçük taş topladı..birazda tuz koyduk ...sonra bebeği yıkadık...o suyla bende yıkandım...biraz ayırdım eşimde yıkandı...ama batıl tabi..belki tuzlu suyu elektriğini alır tabide diğerlerini bilemem...hikmeti nedir..

valla bana da çok batıl geliyor.bebeğim olduğundan beri hiç bu tip şeyler yapmadım,ne göbeği düşünce, ne de kırkı çıkınca.normal yıkadım kırkında, o da özel olarak değil o gün yıkayacaktım yıkadım.kimi tuz atar, kimi taş kimi altın.çok dedi annemle kayınvalidem, erkende yolladım onları memlekete, kendim kaldım yapmadım birşey. :) kimse birşey diyemedim.bide neden inanmıyorsun diyorlar telefonda.

geçen tv de bir din adamı kırk çıkarma olayına değindi. hristiyanlarda bebeklerini 40 günlükken kutsal su ile vafdiz ederlermiş bize de bu bebeğin kırk günlük olduğunda yıkama olayı ordan kalmış. ben yapmadım. yapılmasının ne zararı var ne yararı bence. kişiye kalmış.

taş olayı ilginçmiş hiç duymadım..annem bebeğin yıkama suyuna 40 kaşık su saydı benim alyansımı da suyun içine atıp bebeği yıkadı bana 1 maşrapa su ayırdı bende yıkandım çıkarken o suyu başımdan döküp çıktım..buna inanıyorum ben..evet büyüklerimizin her dediğini yapmak mantıklı değil bazılarını bende yapmıyorum ama buna inanıyorum yarı kırkında ve 40.günde bunları yaptık biz.

X