Börekler Ispanaklı Arnavut Böreği (resimli)

bijoux

Toprak kokusu...
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2007
6.173
202
44
Yufkaların bir tanesini alıyoruz. Her tarafına yufka iç malzememizden sürüyoruz. Ortadan ikiye bölüyoruz. Her iki tarafına ıspanaklı iç harcımızdan koyup sarıyoruz ve yağladığımız tepsimize yerleştiriyoruz. Bütün yufkaları bu şekilde tepsiye yerleştirip en üste yufka iç malzememizden sürüp önceden ısıtılmış fırına koyuyoruz ve 175 derecede üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.

Eğer hamur ile yapacaksak küçük bezeler açıp sıvı yağ ile genişletiyoruz ve arasına ıspanaklı iç harcımızdan koyuyoruz.

İç malzememizin hepsini büyük bir kapta karıştırıyoruz.

Yufka arası malzemelerimizi de bir kasede çatalla çırpıyoruz.

İç malzemesi için:
750 gr Ispanak
1 demetten biraz daha az taze soğan
2 su bardağı yoğurt
2 yemek kaşığı un
tuz

Hamuru için:
Un
Su
Tuz dan oluşan hamur

veya

5 Adet Yufka (ben yufkayla yaptım)

Yufka Arası Malzemeleri:
1 Yumurta
Yarım Çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı süt
yarım çay bardağı ılık su

Ispanakları normalden biraz daha küçük doğruyoruz. Taze soğanı da doğrayıp hazırlıyoruz.

Oyyy allah seni netmesin bijom yaa ıspanaklı böreğe bayılırım off nefis gözüküyor sabah sabah aşkol vallahi..

bende yaparım bu böreği arnavut böreğmiymiş bu börek ellerine sağlık:)

bende yaparım bu böreği arnavut böreğmiymiş bu börek ellerine sağlık:)

evet canım eşim arnavut ben de kayınvalidemden öğrendim. onlar hamurla yapıyolar ama bana açmak zor geldiği için yufkayla yapıveriyorum kaydirigubbakcemile3

cokacimcoookcokacimcoookcokacimcoookcokacimcoook

Ben geldim ben geldimdelikafadulden

Çatalımı bıçağımı kaptım da geldim:hulya:

Ellerine sağlık arkadaşım

yaaa benım canım çekti şimdiiii
taa kayseride arnavut böregını kıme yaptıracam (kendim üşenirim yapmayadakaydirigubbakcemile3)

cokacimcoookcokacimcoookcokacimcoookcokacimcoook

Ben geldim ben geldimdelikafadulden

Çatalımı bıçağımı kaptım da geldim:hulya:

Ellerine sağlık arkadaşım

teşekkür ederim canım sen kadar olamasam da yapıyorum işte kendi çapımda ben de bişeyler opuyorumnanaktan

yaaa benım canım çekti şimdiiii
taa kayseride arnavut böregını kıme yaptıracam (kendim üşenirim yapmayadakaydirigubbakcemile3)

haha canım sen yapabilirsin çok kolay ve inan çok lezzetli cokacimcoook

Bijoux'm bende isterim vazgeçtim ıspanak bşile şuanda harika geldi

kız buraya yazıcana kalkıp gelseydin ya :roflol: gel gel mutfakta işte aç fırını al ne kadar istiyosan canımm opuyorumnanaktan

oyyy bijom becerikli bijom benim ellerine saglik. güzel allahim banada senin gibi becerikli bir gelin nasip etsin insallah :Saruboceq:

babannem harika yapardı bu böreği
ee arnavut ne de olsa
bunun bir de pırasalısı var
off offf yeme de yanında yat

evet canım benim de kayınvalidem süper yapıyor ondan öğrendim ben de.. memlekette çok sık yaparlarmış.

Hamuru kendin actigin zaman, bosnak böregi gibi mi aciyoruz? Yani yag ile? Yani Carsaf böregi gibi, yoksa oklava ile mi ? akannehir

X