Jinekolojik Muayene

2 yıldır evliyim vajinusmuslu çok uğraştım kimseye diyemedim.Kimseden yardım alamadım çok utandım.Sonra eşimin de anlayışla yendim ve hamile kaldım.Ancak geçen gün az kanamam oldu ve acile gittim o iğrenç çatala çıkardılar ve doktor erkek ve sinirliydi.Ben panik yapınca bana hiç yardımcı olmadı kalk git seninle mi uğraşcam dedi.Ben vajinusmus olduğumu anlayış göstermesini istedim o bağırmaya devam etti. Bana gitmemi söyledi o saatte başka hastaneye gitme şansım da yoktu.En azından bebeğe ultrasonla bak dedim reddetti sonunda ağladım ve baktı şükür kalbi atıyordu nasıl oluysa kan testi yaptı kan değerlerimin normal olduğunu dahi hemşire söyledi.Doktorsa düşük tehdidin var yat dinlen dedi.Bu olaydan sonra sebebsiz yere durmadan ağlıyorum.Bi daha muayene mi aslaaaaaaaaaaaa. MORALİM ÇOK BOZUK:2:

bencede hatta sayfaya filan değil yerinizde olsam direk hastanenin başekimine ulaşır şikayet ederdim... ve eğer beni ciddiye almazsanız bizzat sağlık bakanlığına şikayetlerimi ileticem de. sert çıkmak gerek böyle konularda. yada yerinize eşiniz gidip konuşsun eşimin psikolojisi bozuldu sürekli ağlıyor o doktoru dava edicem filan desin...

Ben de hiç jinekoloğa gitmedim. Sonunda bir cesaret bu ay için randevu aldım. Ama biraz takıntılıyım sanırım. Arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla üstünü çıkarınca bir örtü veriyorlamış. O örtüyü her hastada değiştiriyorlar mıdır? Pek güvenemiyorum. Bir de o masaya sonuçta altımız çıplak olarak yatıyoruz. Fotoğraflardan gördüğüm, masadaki örtü kağıt havlu gibi birşey, ne kadar sağlıklı olabilir? Şimdi hiçbir şikayetim yokken gidip de mantar ya da başka birşey kaparsam diye sıkıntı yapıyorum. Üffff ne sıkıntılı işler :KK43: Bir arkadaşımın eşi jinekolog, ne şanslı :)

Son düzenleme:
2 yıldır evliyim vajinusmuslu çok uğraştım kimseye diyemedim.Kimseden yardım alamadım çok an utandım.Sonra eşimin de anlayışla yendim ve hamile kaldım.Ancak geçen gün az kanamam oldu ve acile gittim o iğrenç çatala çıkardılar ve doktor erkek ve sinirliydi.Ben panik yapınca bana hiç yardımcı olmadı kalk git seninle mi uğraşcam dedi.Ben vajinusmus olduğumu anlayış göstermesini istedim o bağırmaya devam etti. Bana gitmemi söyledi o saatte başka hastaneye gitme şansım da yoktu.En azından bebeğe ultrasonla bak dedim reddetti sonunda ağladım ve baktı şükür kalbi atıyordu nasıl oluysa kan testi yaptı kan değerlerimin normal olduğunu dahi hemşire söyledi.Doktorsa düşük tehdidin var yat dinlen dedi.Bu olaydan sonra sebebsiz yere durmadan ağlıyorum.Bi daha muayene mi aslaaaaaaaaaaaa. MORALİM ÇOK BOZUK:2:

canım senin yaşadıklarının benzerini ben de yaşadım.şu an muayene olmam lazım ama korkuyorum.geçen sene doğumumdan bir gün önce kendi doktorum beni riskli bir durumum olduğu için başka bir hastaneye yönlendirdi.muayene olduğum doktor o aleti daha yerleştirmeye çalışırken çok ani bir tepki verdim acıttığı için.bana öyle bir bağırdı ki.sonra eliyle kontrol etmeye çalıştı.ağladım.çok sert ve sinirliydi.ertesi gün doğum yapacaktım ve de o hastanede.moralim çok bozulmuştu.daha önceki muayenelerim hiç böyle olmamıştı.o yüzden gayet rahat oturduğum o çataldan ağlayarak indim.şu an korkudan gidemiyorum doktora.

kızlar yazdıklarınızı okurken şaşırıyorum valla biraz rahat olun yetiştrilme tarzınızdan kaynaklanıyor herhalde genelde vajinusmus ya da ilk gece korkusu gibi şeyler de ülkemizde hat safhada zaten. jinekolojik muayenede korkulacak bir şey yok yatıyorsunuz bacaklarınızı açıyorsunuz ultrason için uzun bir alet var doktor prezervatf takıyor ona her seferınde altınızdakı örtü de değiştiriliyor ben özelde gıttım gerçi devlette de sterıl mıdır bılemem korkulacak bır durum yok sız ne kdr kasarsanız o kadar canınız yanar.. :KK20:

haklısın, genelde yetiştirilme tarzıyla alakalı olabilir ama benim korkumun yetiştirilme tarzıyla bir ilgisi olmadığına eminim. özellikle babam, bu konuda çok bilinçli bir insandır ve ben daha ilkokuldayken cinsellikle ilgili pek çok soruma rahatça cevap verirdi. sonrasında da cinsel bilgiler ansiklopedisini gösterip, ordan da araştırabileceğimi öğütlerdi.
sonunda bugün ilk muayenemi oldum. doktorum, korkumun çocukken geçirdiğim travmatik bir kaza ile ilgisi olduğunu, bunun da çok doğal olduğunu söyledi. canım yandı evet ama dayanılmayacak bir acı değildi. tunik tarzı uzun bir üst giydiğim için örtü de örtmediler. muayene odası çok temiz ve konforluydu. kendimi çok rahat hissettim hatta espriler bile yaptım muayenede :) boş yere stres yapıyormuşum. egepol hastanesinden dilek hanımı tavsiye eden arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. çok tatlı bir bayan, sayesinde jinekolog korkumu yendim.

Kızlar merhaba... Ben de ilk kez jinekoloğa gittim geçenlerde. Adet düzensizliği, zaman zaman oluşan farklı akıntılar vs vs bir sürü soracak sorum vardı. Ama aptallığıma doymayayım doğumevine gittim iyi bir doktor var demişlerdi. Girdim adet düzensizliğimden bahsettim. Adam sadece evli olup olmadığımı sordu hayır değilim diyince ultrasona gönderdi. Ben de sinir oldum bir daha da demedim ki evli değilim ama bakire de değilim diye. Gergin olsam da adam akıllı muayene olmak istiyordum. Sanırım özelden başka bir doktora gideceğim :KK25:

Zaten tuhaf bir ülkede yaşıyoruz ya evli misin değil misin nasıl bir soruysa ben evlenmeden önce de evliym diyordum mecburen muayenede falan. evli değilsen bakiresin sanki evlenmeden kimse br şey yaşamıyor. :KK4:

ne kadar büyük salaklık yaaa evli değisin diye bakire mi olmalısın yani:) insanın başından evlilik geçse, doktora ben bakire değilim ama valla eskiden evliydim diye açıklama yapacak neredeyse eeeeee burası Türkiye:)

Ben de hiç jinekoloğa gitmedim. Sonunda bir cesaret bu ay için randevu aldım. Ama biraz takıntılıyım sanırım. Arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla üstünü çıkarınca bir örtü veriyorlamış. O örtüyü her hastada değiştiriyorlar mıdır? Pek güvenemiyorum. Bir de o masaya sonuçta altımız çıplak olarak yatıyoruz. Fotoğraflardan gördüğüm, masadaki örtü kağıt havlu gibi birşey, ne kadar sağlıklı olabilir? Şimdi hiçbir şikayetim yokken gidip de mantar ya da başka birşey kaparsam diye sıkıntı yapıyorum. Üffff ne sıkıntılı işler :KK43: Bir arkadaşımın eşi jinekolog, ne şanslı :)

Bu kadar stres kendine zarar.
bende en çok kan verirken buna benzer bir korku yaşıyorum
çünkü devlet hastanelerinde bir bölümde sadece kan alıyorlar bilirsiniz.
bir ucu damara girmek için iğne diğer ucunda kan alınacak tüpleri takmak için kullanılan bi araç var.
acaba benden önceki hastadan kan alırken de mı bu iğneyi kullandılar diye korkuyorum sürekli
bende her seferinde rica ediyorum iğneyi tekrar gözümün önünde değiştirir misiniz diye
sende doktorundan böyle bir ricada bulunabilirsin eğer anlayışlı biriyse hak verecektir sana

geçmiş olsun simdiden

arkadaşlar, o hepimizi gerginlikten gerginliğe sürükleyen "evli misin, bekar mısın?" sorusuna açık ve net cevap vermeniz çok önemli.. yani, evli olmayıp bakire de olmayanlar için söylüyorum. " evli değilim, fakat ilişkim var" şeklinde cevap verebilirsiniz. Bu soru genelde muayene şeklini belirlemek için sorulur ama ilişki kaynaklı olabilecek bir problemle gittiyseniz doktora, düzenli bir ilişkiniz olup olmadığı, tek eşli olup olmadığınız ya da partnerinizin tek eşli olup olmadığı konusunda (bildiğiniz kadarıyla tabii) doğru bilgiler vermeniz çok önemli... özellikle vajinal akıntılar vs. söz konusuysa...

İlk ve tek sefer bu muayeneyi oldum ki olmaz olaydım.
Benim bitmek bilmeyen bir sistit im var. Ürolog çözüm bulamadı.
Bu yüzden bir devlet hastanesine jinekologa gitmiştim.
Doktora girdim, ve tabiki evli misin bekar mı sorusu..
Bekarım ama ilişkim var dedim.
O dakikada bakışlar değişti !
Neyse gayet sert tavırlar oldu, oturdum o masaya smear testi için örnek de verdim.
Sonuçları almaya gittiğimde de sen bekarsın nasıl bu tahlili oldun diye sordu hemşireler.
Hem de muayene odasında başka hasta ve yakınları varken!
Sonucumu da almadan çıktım gittim.

Şimdi evliyim, geçen gün gittim jinekologun kapısına kadar, artık nasıl bir travma yaşattılarsa bana giremedim.
İçim çok fena oldu.
Ben daha da gidemiycem galiba :KK43:

Neyse gayet sert tavırlar oldu, oturdum o masaya smear testi için örnek de verdim.
Sonuçları almaya gittiğimde de sen bekarsın nasıl bu tahlili oldun diye sordu hemşireler.

Şimdi evliyim, geçen gün gittim jinekologun kapısına kadar, artık nasıl bir travma yaşattılarsa bana giremedim.
İçim çok fena oldu.

keşke o hemşirelere "size ne, haddinizi bilin de işinize bakın siz" diyebilseydiniz. o zaman hem böyle bir korkunuz olmaz dı, hemde şimdi rahat rahat gidebilirdiniz doktora. nefret ediyorum böyle üstüne vazife olmayan işlere burnunu sokanlardan, hemşirelerde sanki namus bekçisi. çok sinirlendim bak, orda olsaydım keşke, demediğimi bırakmazdım hepsine.

İçim çok fena oldu.

üzüldüm cnm ya ama o hemşirelere çok kızdım onlara mı düşmüş ne saçma namus bekçiliği mi yapıyorlar kime ne hadsizlik resmen görevi neyse onu yapsınlar sorgulamak onlara kalmamış aynen bende olsam bağırır terslerdim seni yumuşak buldular galiba böyle haksızlığa asla gelemem herkes yerini haddini bilcek takılma sen cnm git özele özelde böyle sorunlar yaşamazsın umarım atlatırsın

malesef türkiyede bu tür konular hasta ve doktor arsında kalmıyor, bunun yanısıra hemşireler hastalar,hasta yakınları hepsi haberdar oluyorlar..bir muayne odasına 2-3 kişi birden muayne yapıyorlar..ne bileyim bu bir meslek sırrı diye bir şey var....buna sağlık bakanığı biraz olsun el atması lazım..hemşirenin bir hastayı rezil etmeye hakkı yok....fakat yurt dışında içeriye hemşire dahi alınmıyor.....kadınlık hassas bir konu sadece doktor ve hasta arasında kalmalı...

merhaba nasılsınız kızlarr? bu konu ben ve kardeşim kadar yakın gördüğüm ve aynı zamanda aile dostumuzda olan bir arkdasım için sizden yardım istiyorum.arkadasşm nişanlandı ve nişanlısıyla birlikte olmuşlar nişanlanmadan öncede bırlıkte olmuşlardı ama nedense hiç kan gelmemiş bundan öncede kesinlikle kimseyle bu sekılde bır münasebeti olmadı bundan bende eminim oda defalarca söyluyor zaten.neyse nişanlısı birçok denemelerinden sonra arkadasımn kızlık zarının kanamadığını görünce sorun yaptı ve ayrılık aşamasına geldiler arkadasım 7aylık doğdu vajinasının dudak kısmı sanırım dışardaymış çokta konuşamadı zaten bununda bır etkısı olabilirmi? bizim daha önceden bır ilişki yaşamdığına dair bır kanıt yada bununla ılgılı doğru sekilde bu konuyu nişanlısına aktarmamız gerekiyor sanırım be yapabiliriz? benimde bu konularda bır bılgım yok oyüzdende aklıma siz geldiniz.bize bir yol gösterirseniz eğer çok memnun oluruz.arkadaşımın durumu hiç iyi değil çünkü hepinize çok teşekkür ederim şimdiden=)

merhaba nasılsınız kızlarr? bu konu ben ve kardeşim kadar yakın gördüğüm ve aynı zamanda aile dostumuzda olan bir arkdasım için sizden yardım istiyorum.arkadasşm nişanlandı ve nişanlısıyla birlikte olmuşlar nişanlanmadan öncede bırlıkte olmuşlardı ama nedense hiç kan gelmemiş bundan öncede kesinlikle kimseyle bu sekılde bır münasebeti olmadı bundan bende eminim oda defalarca söyluyor zaten.neyse nişanlısı birçok denemelerinden sonra arkadasımn kızlık zarının kanamadığını görünce sorun yaptı ve ayrılık aşamasına geldiler arkadasım 7aylık doğdu vajinasının dudak kısmı sanırım dışardaymış çokta konuşamadı zaten bununda bır etkısı olabilirmi? bizim daha önceden bır ilişki yaşamdığına dair bır kanıt yada bununla ılgılı doğru sekilde bu konuyu nişanlısına aktarmamız gerekiyor sanırım be yapabiliriz? benimde bu konularda bır bılgım yok oyüzdende aklıma siz geldiniz.bize bir yol gösterirseniz eğer çok memnun oluruz.arkadaşımın durumu hiç iyi değil çünkü hepinize çok teşekkür ederim şimdiden=)

canım herkesin zarı kanıycak diye birşey yok.
esnek te olabilir.
kızlık zarı çeşit çeşit.
doktora giderseniz bunu doktorunuz da söyliycektir.
bu şekilde nişanlısına izah etsin. inanmıyorsa internetten de okutabilir yada doktora götürebilir.
ama güvensizlik kötü birşey gerçekten.

canım herkesin zarı kanıycak diye birşey yok.
esnek te olabilir.
kızlık zarı çeşit çeşit.
doktora giderseniz bunu doktorunuz da söyliycektir.
bu şekilde nişanlısına izah etsin. inanmıyorsa internetten de okutabilir yada doktora götürebilir.
ama güvensizlik kötü birşey gerçekten.

evet tatlım bende bılıyorum okuyorum zarın ezneklığı hakkında olan yazıları ama doktorun soylemesi tabi daha bir başka olacak sanırm.evet en çokta arkadsımı üzen guvensizlik oldu ya sorma canım vallahi çok üzülüyo:KK43:((

Şeniza.s.canimcim ilgin icin tsk ederimm sanirim sen izmirdesin istanbulda oturan arkadaslardan doktorundan memnun olup tavsiye edebilcek biri varmi acaba?a.s.

Cevizli minibüs yolu üzerinde Gülen Tıp Merkezi'nde Cenk Demir var. Ben ona gidiyorum. Çok kibar bir doktor. Sorduğun her şeyi açıklayıcı şekilde anlatıyor. Tavsiye ederim.

ağrı acı yok diyenler ne kadar da şanslılar. ben neredeyse bağıracaktım acıdan. dayanamadımçok berbat birşey ya :KK43:((( ultrason o kadar canımı acıtmadı ama spekulum berbat bir şekilde canımı acıttı nedense...

Herkese merhaba arkadaslar aranıza yeni katıldım. Bende muayneden korkan birisiyim ne yaptıysam korkumu yenemedim ama dün arkadasımın ısrarıyla ilk jinekolojik muaynemi yasadım bende bebek özlemi ceken bir bayanım...neyse ki muaynem korktuğum gibi olmadı gayet rahattım smir dahi doktorum almıs inan ki ertelencek bir sey degilmiş kendimden utandım korkup da bunca sene ertelediğim diye....sonuc olarak azcık yara var dedi ve fitil verdi...LÜTFEN KORKULARINIZI YENİN VE GİDİN...

X