2010 Mart Annelerinin Kilo Kontrolü

dimplehawk

Ensar'ım ; lokum paşammm
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2008
5.534
117
37
Eveeeetttt arkadaşlar kaydirigubbakcemile5

Bundan böyle yalnız değiliz, içimizden biri bizi gözetliyor gibi besleneceğiz.. kaydirigubbakcemile3
Gereksiz, kendimize ve bebeğimize faydası olmayan gereksiz besinlerden mümkün olduğunca uzak duracağız.. vereliniortak

Bunun tek somut sonucu bize yüklenen 20 li 30 lu rakamlara varan kilolar olacaktır, emin olabiliriz.

Bu kontrol sistemini sağlamak içinde haftanın belli günü burada kilo bildiriminde bulunacağız a.s ve böylece haftalar arası ne kadar kilo aldığımızı takip etme ve değerlendirme şansımız olacak yerimseniben
Kilo kontrolümüzü, kendimizden bile sakladığımız kilolarla değil de her hafta bu duvara yazarsak sağlayabiliriz diye düşünüyorum :))

Benim gibi düşünen arkadaşlarım buyursunlar alkisalkisalkis

Hepimize sağlıklı, hayırlı, güzel bir hamilelik ve doğum diliyorum :1hug: kaydirigubbakcemile5 :asigim:

Daha güzel fikir ve örnekleriniz varsa bekliyoruz..

Kilonuzu ölçerken dikkat etmeniz gereken noktalar

• Eğer gebelik dönemi boyunca kilo alışınızı kontrol edecekseniz, ki aslında düzenli olarak kontrollere gidiyorsanız buna gerek yok, bir tartı edinin.
  • Kilonuzu haftada bir, sabah kalktıktan hemen sonra üzerinizde sabah kıyafetleriniz varken ölçüp kaydedin.
  • Ölçümleri hep sabahları ve hafif kıyafetlerle yapın. Eğer kilonuzu yemekler sonrasında ve/veya akşam saatlerinde ölçerseniz oldukça yanıltıcı sonuçlar alırsınız.
  • Sürekli olarak aynı tartıyı kullanın ve tartılmadan önce ibrenin sıfırda olmasına dikkat edin.

Listemizin son durumu ;

11 OCAK PAZARTESı LıSTESı ;

* Sarı alanlar bildirim yapanları içerir. vereliniortak
* Mor alanlar bildirim yapmayanları içerir. :mymeka:
* Ortalama kilo alımı 8,4 kg ' dır..

adszplf.jpg

Gebelikte Kilo Alımı

Gebelikle beraber değişen metabolizmaya cevap olarak anne adayları kilo almaya başlamaktadır. Bu noktada bayanın kilo alması engellenemez bir şekilde meydana gelir. Bu durum zaten sağlıklı bir gebelik için olmazsa olmazdır. Ancak kilo alma hızının ve miktarının kontrol dışına çıkması gebeliği, anne ve bebek açısından son derece olumsuz etkileyebilmektedir.

Doktorunuzla kilo kontrolünü ve ne kadar kilo alabileceğinizi konuşun. Fazla kilo almaktan çok endişelenmeyin, çünkü bu gebelikte kontrolünüz dışında gelişebilir.

Hamilelikte kilo ile ilgili genel bilgiler;

Gebelik öncesi normal kiloda olan kadınların gebelik esnasında 10-12 kg almaları önerilmektedir.
Gebelik öncesi zayıf olan anne adaylarının takip eden doktorun başka bir önerisi olmadığı takdirde hamilelikte en az 15 kilo almaları tavsiye edilmektedir.
Fazla kilolu olan anne adaylarının takip eden doktorun başka bir önerisi olmadığı takdirde 8-10 kilo almaları tavsiye edilmektedir.

Gebelikte alınan kilolar nerede depolanıyor?

• 3500gr bebekte
  • 700gr plasenta
  • 800 gr büyümüş olan uterus (rahim)
  • 1800 gr anne kan dolaşımındaki artış
  • 4500gr annede biriken yağ,ödem ve kas kitlesi
  • 700 gr amnios sıvısı
Toplam 12 kilogram

Gebelik öncesi kilonuz düşükse, büyük olasılıkla normal kiloda ya da kilolu anne adaylarından daha fazla ve daha hızlı kilo alacaksınız.

Karnınızda büyüyen bebeğin ölçüleri de kilo almanızı yakından etkiler. Ufak yapılı bebek doğuracak anneler daha az kilo alırken yapılı bebek doğuracak anneler daha fazla kilo alırlar.

Genel olarak söylemek gerekirse gebelik öncesi normal kilodaysanız, gebelikte normal beslendiyseniz ve bebeğiniz de ortalama ölçülerde gelişim gösterdiyse bu durumda gebeliğinizin sonunda muhtemelen 10 kilogram ile 17.5 kilogram arası almış olacaksınız.

Hangi haftada ne kadar kilo alacaksınız?

Gebeliğin erken dönemlerinde kilo alımı azdır ve bebek hızlı büyümeye başladığı andan itibaren siz de daha hızlı bir şekilde kilo almaya başlarsınız.

Tipik olarak birinci trimester sonunda (üç ay sonunda) anne adayı bir ya da iki kilo alır ve bu dönemden sonra da gebeliğin sonuna kadar her hafta 500 gram (ayda iki kilo) almaya devam eder.

Hangi aylarda nasıl kilo alınmalı?

Tüm anne adaylarının yaptığı ortak yanlış gebe kaldıklarını öğrendikten sonra sürekli yemek yemeleri olmaktadır. Oysa ki gebeliğin ilk üç ayında hiç kilo alınmasa ve hatta verilse bile gebelik bu durumdan olumsuz etkilenmemektedir.

• ılk üç ay: 1-3 kg
  • ıkinci üç ay: 3-6 kg
  • Son üç ay: 4-6 kg
Normalden fazla kilo almak nelere neden olmaktadır?

Beklenenden fazla kilo alınması durumunda gebelik kötü etkilenmektedir. Aşırı kilonun beraberinde getirdiği sorunları aşağıda sıralanmış olarak bulacaksınız;

• Normal doğumun zorlaşması
  • Bebeğin aşırı kilolu doğması
  • Tansiyon ve şeker hastalığı riskinin artması
  • Doğum sonrası normal hayata dönüşün zorlaşması
  • Doğum sonrası depresyon riskinin artması
  • Doğum sırasında aşırı yırtıkların olması
  • Anne karnında gebeliğe bağlı çatlakların fazla olması

Görüldüğü gibi aşırı kilo hem gebelikte hem de gebelik dışında tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle hem doktorunuz hem de siz gebeliğinizde aldığınız kiloyu ve alış şeklinizi takip etmelisiniz vereliniortak

Son düzenleme:
Hamilelikte kilo almamak için ipuçları

Kilo, her kadın için hassas bir konudur, ama Özellikle "hamile" bir kadın için çok daha önemlidir. Hemen hemen bütün kadınlar çocuk sahibi olmaya karar verdikleri andan itibaren, o anki kilolarının üzerinde bir kiloyla dolaşacaklarını ve bu kiloları doğumdan itibaren yaklaşık bir yıl içinde vereceklerini hesap ediyordur. Ama buna rağmen, hamileliği gerçekten yaşadıklarında ise bunalıma giriyorlar. Uzmanlar hamilelikte her anne adayının sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmesi için, kendi kilo durumuna göre belli bir kilo alması gerektiğini söylüyor. Yine uzmanlara göre hamilelik dönemi, kilolardan dolayı "üzülmek" için uygun bir zaman değil. Unutmamalısınız ki bu geçici bir dönem ve aldığınız kilolar sonsuza kadar size arkadaşlık etmeyecek.

Son haftalarda bir bebeğin ortalama ağırlığı 3 kilo 100 gram civarı tutuyorsa, neden hamileliğimin sonunda bunun en az 3 katı daha kilo almış oluyorum?

Aldığınız kilo bebeğinizin ne kadar büyük olacağı ile ilgili değildir. Aldığınız kiloların çoğu, fetüsün büyümesini sürdürmesi için vücudun salgıladığı sıvılardan meydana gelir, örneğin aldığınız 13 kilo vücudunuzda şu şekilde dağılır: Anneye ait yağ depoları, protein ve diğer gıdalar 3 kilo, hamilelikten dolayı meydana gelen ekstra kan seviyeniz 2 kilo, amniyotik sıvı (Amniyotik sıvı renksiz bir sıvıdır. Rahmin içindeki amniyotik kesede bebeği sarar ve korur.), büyüyen göğüsler ve genişlemiş rahim bölgeniz, tüm bunların her biri yaklaşık l'er kilodur. Plasenta 650 gram ve vücudunuzdaki tutulmuş sıvılar da yaklaşık 2 kilo eder. Geri kalan 3 kilo ise bebeğinizin ağırlığıdır.

Gerçekten 2 kişilik yiyebilir miyim?

Normalde yediğinizden 2 kat daha fazla yeme fikri hoşunuza gitse de, emin olun o kadar çok kaloriye ihtiyacınız yok. Bebek bekleyen bir anne adayının her gün yaklaşık 2500-2700 kalori alması gerekir. Bu zaten normal bir yetişkinin alması gereken miktardan sadece 300 kalori daha fazladır. Unutmamalısınız ki öncelikle ihtiyacınız olan besinleri tüketmelisiniz. Günlük diyetiniz multivitamînler ve şu besinleri içermelidir:

Folik Asit: Günlük 800 mikrogram folik asit almalısınız. Folik asit özellikle yeşil sebzelerde ve narenciyede bulunur.

Kalsiyum: Günde 1000 miligram (mg) kalsiyum almalısınız. Kalsiyum, süt ürünlerinde ve kalsiyumu güçlendirilmiş yemeklerde bol miktarda bulunur.

Demir:
Gün içinde 30 mg demir almanız gerekir. Bir dilim kırmızı et, balık, tavuk ya da kurutulmuş meyveler günlük demir ihtiyacınızı karşılar.

İlk 3 ayımın içindeyim ve zaman zaman kusuyorum. Yediklerim dışarı çıktığı için de yeterli beslenmediğimi düşünüyorum. Bunun bebek üzerindeki riskleri nelerdir?

Uzmanlara göre bunun hiçbir riski yoktur. Bir kadının vücudu fetüsün ihtiyacı olan gıdaların, besinlerin en iyisini vermek üzere programlanmıştır. Bu tip olaylar ya da tamamlanmamış bir diyet sadece anneyi etkiler. İlerleyen zamanlarda anne de kendini toparlayacaktır.

Hala spor yapabilir miyim?

Elbette yapabilirsiniz. Ancak yine de ilk önce doktorunuzla konuşmalısınız. Eğer hamileliğiniz sorunsuz bir hamilelikse, muhtemelen kendinizi fazla zorlamadığınız sürece, doktorunuz birçok aktiviteyi yapmaya devam etmenize izin verecektir. Kendinizi daha az yoracak egzersizler yapın, örneğin yürüme, yüzme veya yoga olabilir. Uzmanlara göre bu egzersizler sizin yorgunlukla savaşmanıza da yardım eder. Hamilelikte ve doğumda vücut esnekliğiniz, kaslarınız ve dengeniz için bu egzersizler önemlidir.

Doğru besleniyorum ve düzenli olarak egzersiz yapıyorum. Ancak yine de kendimi çok şişman hissediyorum ve bundan nefret ediyorum. Bir öneriniz var mı?
Uzmanlar birçok kadının bu şekilde hissettiğini söylüyor. Ancak aklınızda tutmanız gereken, bu dönemin ince kalmaya çalışma zamanı olmadığıdır. Böyle düşünmek yerine, vücudunuzun ne yarattığını ve bunun mükemmelliğini düşünün. Hamileliğinizin sonunda doğacak "harika varlığa" odaklanmaya çalışın. Genişleyen, serpilen vücudunuza bakın ve harika hamile kıyafetleri ile onu etrafa gösterin.

Kilo almamı nasıl yavaşlatabilirim ?

Fazla kilo alma konusunda endişelenmekte haklısınız. Şişman olmak, sizi birtakım komplikasyon riskleri ile karşı karşıya bırakabilir. Bu riskler hamileliğe bağlı şeker, tansiyon ya da sezaryen olabilir. Çok fazla yemediğinizden emin olmak için yiyeceklerin kalorilerini takip edin. Eğer aldığınız günlük kalori 2700'ü aşmıyorsa ve kilo oranınız normal dengesinde seyrediyorsa endişelenmeyin. Bu dönem aldığınız her gramda, öfke nöbetlerine girmek için iyi bir zaman değildir.

Hamilelikte aldığım kiloları nasıl çabuk verebilirim ?

Uzmanlara göre doğumdan 24 saat sonra kadınlar, genellikle bebeğin kilosunun 2 katı kadar kilo kaybeder. Ancak bazı kadınlar doğumun gerçekleşmesinden birkaç hafta sonrasına kadar pek fazla kilo kaybetmeyebilirler. Doğumdan 4 hafta sonrasında ortalama kilo kaybı 4.5-6 kilo civarıdır. Bundan sonra her ay metabolizmanıza ve aktivite düzeyinize bağlı olarak yaklaşık yarım kilo kaybetmeye devam edersiniz. Bu da yaklaşık olarak 9 aylık süre içinde aldığınız kiloyu yine aynı süre içerisinde geri vereceksiniz anlamına gelir. Emzirme döneminde ise diyet yapmamalısınız.

Hamilelik döneminde ne kadar kilo almalı?

Hamilelikte almanız gereken kilo miktarı, sizin hamilelikteki "vücut ağırlığı göstergenize" bağlıdır. Vücut ağırlığı göstergenizi bulmak için hamile kalmadan önceki kilonuzu dikkate alarak, buradan hesaplayabilirsiniz.

Eğer vücut ağırlığı göstergeniz 20'den az ise kilonuz normal düzeyin altındadır ve hamileliğinizde yaklaşık 13-18 kilo almalısınız demektir.
Vücut ağırlığı göstergeniz 20 ve 26 arasındaysa kilonuz ortalama düzeyde diyebiliriz. Hamileliğinizde 11-15 kilo civarı alabilirsiniz.
Eğer vücut ağırlık göstergeniz 26 ya da daha fazlaysa, fazla kilolusunuz anlamına gelebilir. Hamileliğinizde 7-11 kg arasında kilo almanız uygun olacaktır.
Normal kiloya sahip ve ikiz bekleyen kadınlar hamileliklerinin devamında normal kilolarından 15-20 kilo fazlasına. üçüz bekleyen kadınlar ise 22 kiloya kadar çıkabilirler.

Kaynak: DoçDr.Tolga Ergin- Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Son düzenleme:
ne güzel olmuş canım ellerine sağlık süper bir fikir alkisalkisalkis ben de söyliyeyim.başlangıç kilom 55 geçen hafta 56 bugün 56.5im.bu arada ilk haftalarımda kilo kaybım oldu ondan yeni ulaşmıştım başlangıç kiloma.

böle cicili bicili olsun ellerine sağlıkkaydirigubbakcemile5
demin kendime 1 kilo eklemişim yanlışlıkla doğrusu 63ile başladım 66.600 olucak datlım şimdiden teşekkür edeimmm

cnaım benım,
super olmus ellerine saglıkk alkisalkisalkis
benim suanda ki kilom 86 mafoldumben

ellerine saglik canim.........birbirimizin kilolarindan etkilenip strese girmeyiz umarim.........

ben 52 kilo ile basladim. yani sanirim 52 ydim. cunku ilk doktor kontrolume hamileligimin 6. haftasinda ve ogleden sonra gitmistim yani tok karnina. neyse uzatmayayim :)))) simdi ki kilom dersen en son 1 ekimde doktor kontrolumde tartildim ve 57 kilo cikmistim. 20 gunde ne oldum bilmiyorum. boyum da 1.63

ellerine saglik canim.........birbirimizin kilolarindan etkilenip strese girmeyiz umarim.........

ben 52 kilo ile basladim. yani sanirim 52 ydim. cunku ilk doktor kontrolume hamileligimin 6. haftasinda ve ogleden sonra gitmistim yani tok karnina. neyse uzatmayayim :)))) simdi ki kilom dersen en son 1 ekimde doktor kontrolumde tartildim ve 57 kilo cikmistim. 20 gunde ne oldum bilmiyorum. boyum da 1.63
bende strese girelim istiyorum zaten :roflol: ki işe yarasın :lepi:
çok güsell şekercimopuyorumnanaktan
ama ben 66.600 demin yanlış yazmıştım
tamam tatlım düzeltirim birazdan kaydirigubbakcemile5

X