Doğuma Hazırlık kendi isteğiyle sezeryan doğum yapan arkadaşlar

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

xoxzlemle

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mart 2008
160
2
37
merhaba arkadaşlar şurda doğumuma sayılı günler kaldı ancak normal doğumdan o kadar çok korkuyorum ki kendi isteğimle sezeryan olmak istiyorum acaba saçmalıyormuyum herşey yolunda giderken herşey normal doğuma işaret ederken bi fikir verin yaa çok karışığım çooook

ben kendi istegimle 35 gun once sezeryan dogum yaptimzaten dr da bana normal dougumu uygun gormuyodu cunku bende korkuyodum ve paniktim tabiki n guseli normal dogumama sen kendini neye hazir hissediyosan onu sec canim yani nasil dogurdugunun bir onemi yok onemli olanbebegin ve senin sagligin hangisini istiyosan onu sec sacmalamiyosun yani gayet normal dusunuyosun gusel dogumlar dilerim sezeryan olursanda sana epidural sezeryani tafsiye ederim ben oyle oldum ve ilk gunden itibaren bebegime kendim bakiyorum

canım benim ya biraz olsun rahatlattın beni peki sezeryanla kaç gün önceden alıyorlar bebeği

selam ben temmuz 29 unda dr istegi üzerine epidural sezeryan oldum gerçi zorunluydu dr um çünki bebegim hem ters duruyordu hemde tansiyon sorunum vardı 7 sene önce normal dogum yaptım keşke onuda sezeryan yapsalardı vallahi hiç dogum yapmamış gibiyim arkadaşım öneririm normal dogumla bütün iç organlarım sarkmış durumda birde ondan ameliyat olmam gerek ama sezeryan olsaydım bunlara gerek kalmazdı

-----------------------------------------------------------

Son düzenleme:
sezeryanla artık hiç bişey eskisi gibi olmuyormuş yani en ufak bi su ile uğraşsan sancılanıyormuşun işte halı falan yıkayamıyormuşsun kısacası yarım kalıyosun diyolar öyle değilmi yani

merhabalar.bende spinal anastezi ile sezeryan doğum yaptım.aslında ben en başından beri normal istiyodum ama bebek aşağıya inmediği için mecburen sezeryan oldum.ama o kadar memnunum ki sezeryan ile doğum yaptığıma.ne ağrı ne sancı daha o akşam ayağa kalktım ve ertesi günde hastaneden çıktım.tamam normal doğum en güzeli ama bence çok da ağrılı ve sancılı uzun bi süreç.çevremdeki normal doğum yapan herkes çok zordu diyor.kolay doğum yapan çok az kişi var normal yolla.ben bundan sonra da kesinlikle epidural veye spinal anestezi ile sezeryan doğum yaparım.ben doğum yapalı altı ay oldu ve şuan hiç bi işi yaparken zorlanmıyorum.o biraz da bünyeden bünyeye değişiyor.kesinlikle tavsiye ederim...

canım ya ben beş yıl evvel isteyerek sezeryan oldum.kım ne derse desın cok memnunum ve su an hersey daha geliştı.sacmada olsa bana artık bu zaman da ebelerın bukadar tahammulsuz ve asabı donemınde normal doğumun sadece adı normal gıbı geliyor....
normal doğum yapan bır arkadaşımı dogumundan 20 gun sonra tebrığe gitmiştim kız alttan dikişleri yuzunden oturup cocugunu emzıremıyordu bıle...ben sezeryanın ertesı gunu bağdaş kurup oturarak emzırdım oglumu su anda dıkışlerden iz bile yok cok rahatım valla..

benim de doğumum aralık sonu ocak başı olacak kısmetse. normal doğum istiyorum herhangi bir aksilik olmazsa. herkesin doğumu kendine özgüdür ve farklıdır. sezaryan doğum özellikle bizim ülkemizde çok yaygın. bence herhangi negatif bir durum yoksa normal doğum tercih edilmeli.
normal doğum rahmin temizlenmesi açısından, bebeğin daha sağlıklı doğması açısından daha iyi. normal doğumla dünyaya gelen bebeklerde astım hastalığı görülme riski de daha fazla. ayrıca bebek sezaryan doğumla dünyaya geldğinde bir şok yaşıyor.
eğer normal doğumdan sadece korkun için vazgeçiyorsan epidural anestezi ile normal doğum tercih edebilirsin.

tamam ameliyat oluyorsun ama ben asla yarım insan sözüne katılmıyorum sonuçta apandisit ameliyatıda olabiliriz degilmi ondada kesi yeri oluyor sezeryan olsakda olmasakda agır kaldırmak akıl işi degil zaten kadın olarak ayaklarımızı soguktan korumalıyız kadın hastalıklarına yoksa davetiye çıkarmış oluruz degilmi,
benim ilk dogumum normal oldu ama açılma olmadıgı için devamlı bastırdılar sonuç kesimli dogum rahimde 45 dikiş dış dikişler hariç sarkmış bir idrar torbası zarar görmüş bir makat ezik kaburgalar ertesi gün acilde gözümü açtım kzımı 40 gün kucagıma alamadım emziremedim popomun üzerine 6 ay oturamadım ve vajinaya dogru kestilkleri için dikişler 1 hafta sonra açıldı ve yanlış kaynadı şimdi organlarımın toparlanması için bir ameliyat daha olacagım bunu için para ayarlamam gerek en önemliside 3 ay hiç bir iş yapamayacagım için çocuklarıma ve bana bakacak birini bulmam gerekecek işte normal dogumun sonuçları
bana şimdi birçok arkadaş kızacak en güzeli normal dogum diye ama bende hep öyle söylerdim bunlar başıma gelmeden önce

sezeryanla artık hiç bişey eskisi gibi olmuyormuş yani en ufak bi su ile uğraşsan sancılanıyormuşun işte halı falan yıkayamıyormuşsun kısacası yarım kalıyosun diyolar öyle değilmi yani
Bunlar asılsız şeyler, ben 3. kez bebek bekliyorum, 1. yi normal doğum yaptım, 2.yi genel anestezi ile sezeryan oldum, şimdi de spinal olacak gibi, ama sezeryandan sonra normal hayatıma devam ettim, yarım insan filan olmadım, çok soğuklarda belli belirsiz bir sızı olabilir fakat bu bile çok nadir, sezeryandan önce ve sonraki işlemlerden hoşlanmamıştım yalnız, doğum öncesi uzun süre aç susuz kalmaktan, lavman yapılmasından, elinde serumlarla gidip sonda taktırmaktan, ameliyat bitince ayılmaya çalışmaktan, sedyeden yatağıma geçme anından, ilk ayağa kalkmalar, tansiyon düşmeleri, gaz çıksın diye yaptırılan zoraki yürüyüşlerden hiç hoşlanmamıştım, iyileşme dönemim de uzun sürmüştü ( çoğul konuşuyorum çünkü daha sonra benzerlerini bir de burun ameliyatında yaşadım), normal doğumun da stresi yetti ve yine dikişler vardı, spinal nasıl bilemem tabii, herkesin genel olarak memnun olduğu bir yöntem, ben spinal olucam ama doktoruma sıkıntılarımı anlattım, o da beni panik yapmamam için uyutabileceklerini söyledi, yani belden aşağısı spinal anestezi olacak beni de narkozsuz falan, sakinleştiricilerle sadece uyutacaklar, sonda da ben uyuyunca takılacak, doktorum dert etme dedi, inşaallah hepimiz için en hayırlısı olur, Allah kurtarsın lafının anlamını artık hepimiz iyice öğrendik herhalde değil mi, hepimizi Allah kurtarsın...

bu eskilerin uydurdugu bir laf....
bende sezeryan oldum ..normal dogum yapanlara beş basarım...ne agrım oldu ne sızım oldu.dogum yaptım ertesi gün ayaga kalktım.çocugumada baktım.evimin işinide yaptım.şuan hiç agrımda yok .yani bilmiyorum bu yarım insan demeleri zaten beni çıldırtıyo.....
göbek kalır derler ..asla...ben hepsini rahat rhat verdim dümdüz göbegim vardı..bunlardan korkma canım.bende epidural anestesi ile bebegimi dünyaya getirdim.şimdi ikinciye hamileyim aynen oda öyle olaak hiç korkumda yokkk..

ben de 14 haftalık hamileyim ve epidural sezeryan istiyorum çünkü normal doğum yapamam.bütün arkadaşlarım epidural sezeryan oldu ve hepsi de çok rahattı.tabii ki doğanın kanunu normal doğum ama teknoloji ve tıp her geçen gün ilerliyo neden bu nimetlerden faydalanmayalım.her doğumun kendine göre riskleri var.tüp bebekle hamile kalanlarda neden kıymetli bebek diyip riske atmamak için genelde sezeryan yapıyolar (çoğul gebelikler hariç tabi).önemli olan bebeğin ve annenin sağlığı psikolojisi.

Güzel annecik, öncelikle saçmalamıyorsun. Doğumdan korkman, doğum öncesi tedirgin olman normal. Her kadın yaşıyor bunları.
Ama herşey normalken, tıbben bir zorunluluk yokken sezeryan kararı vermememiz gerektiğini doktorlar ısrarla söylüyor.
Doğum elbette biraz sancılı, biraz sıkıntılı. Ama doğa bunu böyle istemiş. Sezeryan bir ameliyattır, normal bir süreç değildir. Tıbbi bir zorunluluk varsa elbette yapılır, ama yoksa bebeğin ilk nefesini en doğru zamanda alacağı, bebek hazır olduğunda sürecin başlayacağı, bebeğin bağışıklık sisteminin en mükemmel şekilde gelişeceği, annenin rahminin de en iyi biçimde temizleneceği yöntem olan normal doğumu tercih etmek gerek.
Bir arkadaşımız yukarıda ilk doğumunda normal doğum dolayısıyla nasıl zarar gördüğünü anlatmış, ama bu anlattıklarına göre zaten onun sezeryan olması gerekirken normal doğum yaptırmaya çalışmışlar. Bir doğumda 45 dikiş atılıyorsa o doğum normal olmamalıdır zaten. Normal doğuma uygunsan 45 dikiş filan atılmaz.
Bak ben bir yıl yurt dışında yaşadım bir arkadaşım orada doğum yaptı, nasıl doğum yapacağını sormuyorlar bile orada anneye. Tıp gerektiriyorsa sezeryan, yoksa "Ben sezeryan istiyorum." deme şansın yok. Bir başka örnek vereyim. Benden bir sene önce bir başka arkadaşım 5 aylık hamileyken gitti Amerika'ya, gitmeden önce buradaki doktoru "Alıveririz sezeryanla" tavrındaydı, oradaki doktorlar öyle kızmışlar ki bunu anlatınca. "Sen sağlıklısın, bebeğin sağlıklı, kilonuz normal, pozisyon doğuma uygun; nasıl olur da böyle birşey düşünebilirsin." demişler ve normal doğum yaptı. Öyle de güzel bir kızı var ki.
Birtanem, her doğum zor olacak diye birşey yok, herkesin doğumu farklıdır. Ama şöyle bir gerçek var, sen ne kadar kendini rahat bırakır ve beynen doğuma hazırlarsan doğumun o kadar kolay olur. Bir avazda kolayca doğum yapacağından eminim ben. Doktor herşey yolunda derse sakın keyfi sezeryan yaptırma.
Ben 32 yaşındayım ve hamile kalmaya çalışıyorum; şimdiden en büyük korkum yaşım nedeniyle birşeylerin yolunda gitmemesi ve sezeryanla doğum yapmak zorunda kalmak. Ben şimdiden dua ediyorum normal doğum yapabilmek için. Umarım senin de doğumunda herşey yolunda gide ve anlamadan hemen doğuruverirsin.
Şimdiden Allah analı babalı büyütsün.

tinkerbelle çok haklısın arkadasım.Söylediklerinde çok doğru ve aslında olması gerekenler.ama şöyle birşey var,mesela ben panik atak hastasıyım.aşırı heyecanlandığımdada kalbim çok hızlanır,nefessiz kalırım ve kusarım.ınanılmaz korkuyorum normal doğumdan.Ağrı eşiğimde çok düşük.Aslında hersey normal bende baska sağlık sorunum ama asla normal doğum yapamam.Keşke senin gibi yürekli olabilsem canım ama kişilkleri farklı herkesin.Bende kendi isteğime göre sezeryan yaptıracak olanlardanım.bebeğim için daha sağlıklı olur diye düşünüyorum böyle bir korku ve psikolojik durumdayken..
bencede tabiki normal doğum olması gereken ama psikolojik olarak zayıf bir anne adayının normal doğumda bebeğe yarardan cok zarar vereceğine inanıyorum.
insallah sorun yasamam sezeryanda.Benim arkadaslarımda sezeryan oldular ama hiç ağrıları vs olmadı.gayet sağlıklı hepsi,,insallah bende en iyi sekilde atlatabilirim kısslar...

Güzel annecik, öncelikle saçmalamıyorsun. Doğumdan korkman, doğum öncesi tedirgin olman normal. Her kadın yaşıyor bunları.
Ama herşey normalken, tıbben bir zorunluluk yokken sezeryan kararı vermememiz gerektiğini doktorlar ısrarla söylüyor.
Doğum elbette biraz sancılı, biraz sıkıntılı. Ama doğa bunu böyle istemiş. Sezeryan bir ameliyattır, normal bir süreç değildir. Tıbbi bir zorunluluk varsa elbette yapılır, ama yoksa bebeğin ilk nefesini en doğru zamanda alacağı, bebek hazır olduğunda sürecin başlayacağı, bebeğin bağışıklık sisteminin en mükemmel şekilde gelişeceği, annenin rahminin de en iyi biçimde temizleneceği yöntem olan normal doğumu tercih etmek gerek.
Bir arkadaşımız yukarıda ilk doğumunda normal doğum dolayısıyla nasıl zarar gördüğünü anlatmış, ama bu anlattıklarına göre zaten onun sezeryan olması gerekirken normal doğum yaptırmaya çalışmışlar. Bir doğumda 45 dikiş atılıyorsa o doğum normal olmamalıdır zaten. Normal doğuma uygunsan 45 dikiş filan atılmaz.
Bak ben bir yıl yurt dışında yaşadım bir arkadaşım orada doğum yaptı, nasıl doğum yapacağını sormuyorlar bile orada anneye. Tıp gerektiriyorsa sezeryan, yoksa "Ben sezeryan istiyorum." deme şansın yok. Bir başka örnek vereyim. Benden bir sene önce bir başka arkadaşım 5 aylık hamileyken gitti Amerika'ya, gitmeden önce buradaki doktoru "Alıveririz sezeryanla" tavrındaydı, oradaki doktorlar öyle kızmışlar ki bunu anlatınca. "Sen sağlıklısın, bebeğin sağlıklı, kilonuz normal, pozisyon doğuma uygun; nasıl olur da böyle birşey düşünebilirsin." demişler ve normal doğum yaptı. Öyle de güzel bir kızı var ki.
Birtanem, her doğum zor olacak diye birşey yok, herkesin doğumu farklıdır. Ama şöyle bir gerçek var, sen ne kadar kendini rahat bırakır ve beynen doğuma hazırlarsan doğumun o kadar kolay olur. Bir avazda kolayca doğum yapacağından eminim ben. Doktor herşey yolunda derse sakın keyfi sezeryan yaptırma.
Ben 32 yaşındayım ve hamile kalmaya çalışıyorum; şimdiden en büyük korkum yaşım nedeniyle birşeylerin yolunda gitmemesi ve sezeryanla doğum yapmak zorunda kalmak. Ben şimdiden dua ediyorum normal doğum yapabilmek için. Umarım senin de doğumunda herşey yolunda gide ve anlamadan hemen doğuruverirsin.
Şimdiden Allah analı babalı büyütsün.

bende sana katılıyorum arkadasım...
eger bebek ve benım ıcın herhangı tehlıkelı bı durum gelısmezse kesınlıkle normal dogum ıstıyorum. kı adı uzerınde "normal" dıye. ısın dogası bu aslında... sezeryana kesınlıkle karsı degılım mecbur kalınırsa elbette yapılması gereken bısey ama doktor keyfıme bırakırsa eger normal derım...

bende dedigim gibi sezeryan dogumdan cok memnun kaldim gule oynaya doguma girdim ciktim evet ilk zamnlar zorlaniyosun biraz halada dogumun uzerinden 35 gun gecti agir birsey kaldiramiyorum biraz daha dikkat etmem gerekiyo ama olcak o kadarda ameliyat sonucta ilk gunden bu durumda bile bebegime dedigim gibi kendim baktm rahat ol arkadasim inan allah o anda oyle bir guc veriyoki ben cok tirsik bir insanim normalde dusunsene canli canli ameliyat oldum yani tip cok ilerledi ben kesin cok korkarim diyodum ama ameliyata nasil girdim ciktim hic hatirlamiyorum bile cok hizli oldu hersey dogumdada seni rahatlatiyolar zaten konusuyor doktorlar basinda

bende epidural sezeryanla doğum yapmak istiyorum biraz kiloluyum ve kilomdan dolyı normal doğumla bebeğimi riske atmak istemiyorum

arkadaşlar hepinizin yazdıklarını tek tek okudum ne güzel bir site bu ki kadınlar bir birlerine hem destek oluyor hem fikir veriyor hepiniz çok sağolun Allahın hepinizin de gönlüne göre versin inşallah

ben de yarın sabah kendi isteğimle epidural sezeryanla doğum yağacağım.dönünce yaşadıklarımı yazarım artık.etrafımda birçok insan epidural sezeryanla yaptı ve hepsi cok da memnun.eskiden insanların tercih seçeneği yoktu ve normal yapıyolardı.artık var ve bu benim bedenimse,tercih yapmak en doğal hakkım diye düşünüyorum.herkese hayırlı ve sağlıklı doğumlar.ha bu arada yarın bana dua edin arkadaşlar..

X