Hamilelere çok söylenen Hurafe sözler...bii bakınnn

benim_olan

Canım esadımmm
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2009
7.303
20
İşte size en ilginç bulduğumuz hurafelerden bazıları:

"Hamile kadının karnı 'sivri' olursa veya 'tatlılara' aş ererse çocuk erkek, karnı 'yuvarlak' ise veya 'ekşili ve acılı' yiyeceklere aş eriyorsa çocuk kız olur.”

“Bebeğin anne karnında ilk kıpırdadığı an kadın kime bakarsa bebek ona benzer.”

“Bebeğin göbeği düştükten sonra evine bağlı olması için göbek evde sandık içine konur veya okuması arzulanan okulun bahçesine gömülür.”

“Hamile kadın, kuşağına yumurta koyarsa, doğacak olan çocuk gamzeli olur.”

“Hamile kadın kuşağına elma koyarsa, doğacak çocuğun yanakları kırmızı olur.”

”Hamile iken yılan gören kadının, doğacak olan çocuğu ağzı açık halde uyur.”

”Rüyada asker gören kadının oğlu, altın gören kadının kızı olur.”

”Satılmış ve Satı isimlerinin kaynağı: Çocuğu yaşamayan bir kadın bir yatıra "Bunu sana sattım" der ve kurban kestirir. Kadının kızı olursa adını Satı, oğlu olursa Satılmış koyar. Aksi halde çocuğu yaşamaz.”

“Çocuk dünyaya geldikten sonra yıkanıp tuzlanır ve sofraaltı denilen beze (örtüye) sarılırsa tokgözlü olur.”

“Çocuğun göbeği cami avlusuna gümülürse dindar, okulun bahçesine gömülürse âlim, ahıra gömülürse malcı olur. Ayrıca göbek suya atılırsa huyu temiz, evin içinde bir yere gömülürse gözü dışarda olmaz.”

Doğum sırasında 'kilit açma', 'örgülü saçları çözme' ve 'dilenciye sabun verme' doğumu kolaylaştırır.”

“Lohusanın mezarı 40 gün açık kalır ve bu nedenle bu süre içerisinde yani kırkı çıkmadan anne ve bebek evden dışarı çıkarılmaz.”

“Aynı günlerde doğum yapmış iki annenin karşılaşması uğursuzluk getirir. Karşılaşırlarsa kırkları karışır.”

“Bir evde yeni doğan bir bebek varsa kırkı çıktıktan sonra yapılan ziyarette eve giderken "bismillah" denilir ve sobanın başında elbise silkelenir. Böylece dışardan gelen cinler sobanın üzerine atılmış olur.”

“Lohusa kadının ve çocuğun yastığı altına iğne, çuvaldız, kama, bıçak konursa albasmaz.”

“Hamileyken yumurta yiyen kadının çocuğu haylaz olur.”

“Yeni doğan çocuğun beşiği altına türbe ve kabirlerden toprak getirilip konursa çocuğu cadı boğmaz.” (“cüher almak&#8221:KK66:.

“Çocuk fıtık doğarsa, kilodu çalı ağacının bir dalı yarılarak arasından geçirilince fıtığı iyileşir.”

“Çocuğun kırkı çıkmadan tırnağı kesilirse ya arsız ya da hırsız olur.”

“Yeni doğan çocuk, bayram günü bir dişi eşeğe ters bindirilip köyün etrafında dolaştırılırsa ömrü mutlu geçer.”

“Çocuğun doğduğu yerde elişi yapılırsa göbeği düşmez.”

“Cuma günü çocuğun ayakları bir cami kapısında bağlanır, Cuma namazından sonra çözülürse hastalığa tutulmaz.”

“Erkek çocuk sünnet olurken annesi oklava sallarsa, sünnet acısız ve kolay olur.”

“Bebek ayakları altından öpülürse talihsiz olur.”

“Boyu ölçülen çocuk kısa kalır.”

“Çocuğun boyu metre ile ölçülürse ömrü kısa olur.”
Mesela ye tatlıyı doğur atlıyı. Ye ekşiyi doğur Ayşe’yi.

“Bebeğin anne karnında ilk kıpırdadığı an kadın kime bakarsa bebek ona benzer.” diye bir hurafe daha var.Bu çok yaygın. Ya da bir çift arasında kim daha çok seviyorsa bebek ona benziyor gibi yaygın bir inanç var. Bir de çok ilginç bir inanış var. Lohusanın mezarı 40 gün açık kalır. Tıbbi olarak lohusalık 40 gündür. Ama halk bunu kendisi türetmiş. Yani bu şu anlama gelir lohusalık döneminde kadının başına her şey gelebilir. Hurafeler yaşantılardan çıkıyor.Lohusanın mezarı 40 gün açık kalır denmesinin sebebi şu. Eskiden hamilelik riskli bir olaydı. Yani hamile kadına ölebilir gözüyle bakıyorlardı. Şu anda bu risk oldukça azalmış durumda. Şu anda hamile kadının veya lohusanın hayatını kaybetmesi çok ender bir olay. Mesela lohusalık döneminde ölen kadınlar var. Kanamadan, Kan pıhtılaşmasından, enfeksiyondan. Bu 40 günlük döneme yayılmış olabilir gerçekten. Ordan da bu şey türüyor. Ve hakkatten tıpta da süre 40 gündür.Bunlar hurafe ama gerçeğe yakın hurafe.

Mesela eski Fransızlardan kalan çok eski bir hurafe var. Eski fransız soyluları arasında erkek bebek sahibi olmak için sol testisini aldıran insanlar var. O zaman cerrahi gelişmemiş olduğu için sol testislerine ip bağlıyorlar, o kendi kendine eriyor. Bunu denemiş olan binlerce insan var.Yine yurtdışından örnek verecek olursak Afrika kabilelerinin inandığı bir hurafe var. O da şu: Kadının doğum ağrıları başladığı zaman erkek yan tarafa yatırılıyor. Ve erkek aynı şekilde karısının hissettiği ağrıları hissetmeye çalışıyor.Bu geleneğin adı couvade. Bu Afrikalılardan kalma bi gelenek. Bu şu anda tıp çevrelerinde bir sendrom olarak anılıyor: Couvade sendromu:. bazı baba adaylarında gebelik döneminde önemli ruhsal değişiklikler meydana gelebilir. Bu psikolojik değişiklikler ileri boyutlara ulaştığında libido 8cinsel istek) azalmasına ve bedensel belirtilerin de ortaya çıkmasına neden olabilir. Hatta bazı baba adaylarında ruhsal değişikliklerin ortaya çıkardığı bedensel belirtiler tedavi gerektirecek kadar ileri boyutlara ulaşabilir Erkekler eşleriyle kurdukları empati neticesinde, bilinçaltı mekanizmalar devreye girmekte ve iştah açılması sonucunda kilo alma eğilimi aynen anne adaylarında görüldüğü gibi uykusuzluk, aşırık yorgunluk hali, ruhsal dalgalanmalar ve diğer bazı ruhsal belirtiler gözlenebilmektedir. Bu belirtiler topluluğuna couvade sendromu adı verilmiştir.

Hamilelikte saç kestirmenin bebeğin ömrünü kısaltacağı inanışı var. Benim hastalarım eğitimli guruptur. Hamilelikte saç kestirmiyorlar. Türkiye'de oturmuş bir şey bu. Tırnak kesmekle, sakız çiğnemek gibi. Mesela geceleri tırnak kestirmezler.Uğursuzdur. Sakız çiğnersen ölü eti yersin derler. Aslında çok ilginç şeyler bunlar. Bunlar nerden geliyor.Bu evrensel bir olaydır. Şöyle düşünmek lazım. Şu anda bile dünyada 9 kadından biri hamile.

alıntıdır..
çoook saçma şeyler kızlar sakın denemeyin ...:eek:lmaz:

canım bende bu aralar saçlarıma kat attırmak istiyordum konu komşu kaynanam feryat ettiler çocuğun ömrünü kısaltırsn sakın diye... bence bu da bi hurafe :))

Bir iki hurafe de benden olsun kızlar;

1. Bebek doğunca komple sarı giydirin ki sarılık olmasın, eğer olmuş ise, sarı sarılığı çekermiş...

2. Bebeği tuzlamak terinin kokmasını engelliyormuş...

3. Anne banyo yaparken, akan suyu 2 göğüsü arasından avuçlarına alarak içerse sütü artarmış! :):)

Aklıma gelenler bunlar.. ınananlara hayret ediyorum..

“Hamileyken yumurta yiyen kadının çocuğu haylaz olur.” en çokta bu komiğime gitti hee hiç yumurta yemicekmi? hamile canım ondada vitamin var tövbe tövbeee...kaydirigubbakcemile3​

Ben böyle şeylere hiç inanmam ve de çok gülerim,hatta inananlara kızarım bile.Gelin görünki hamileyim ve saçımı kestirmem lazım ama kestiremiyoruuummm :roflol:

canım bunlar ne ki..bana hamile iken türbeye gidersen çocuğun izli olur dediler.tabi söylediklerinde geç olmuştu..şimdi 32 haftalık hamileyim ve çok korkuyorum yavrumda iz olacak diye geceleri uyuyamıyorum.:KK43:(((((

hamileyken mezarlığa gidilmez diye burda okumuştum.çok yakın bi arkadaşımın babasını kaybettik ve gitmek zorundaydım.hiç tedirgin değilim.ama şu saç kestirme olayına takılmış durumdayım.çok boş şeyler bunlar adı üstünde hurafeee :)))

kızlar ben de bebek bekliyorum 7 haftalıkken falan saçımı kestirdim. hurafelere pek takılmamaya çalışıyorum. ama benim çok yakın bi tanıdığım bebeğine hamileyken türbe ziyaretinde bulunmış ve orda bi delik gibi bi yer varmış elini sokmuş girebildiği kadar. ama ilginç olan gerçekten bebeğinde o kolunu soktuğu yere kadar doğum lekesi var..

ya arkadaşlar başıma ne geldi bi bilseniz bu tarz şeylere asla inanmayan biriyim halada inanmıyorum ama acaba da demeden geçemiyorum hamileliğimin 7. ayında canım acayip nar istemişdi eşim saolsun aldı getirdi mutfakda nasıl kessek nasıl ayıtlasak derken eşim sogan kırar gibi nara vurdu yumrugu heryer nar lekesi oldu hatta benim gözüme bile girdi suyu ve şuan kızım 20 günlük göz kapagında nar tanesi kadar kırmızı leke var kafamçokkarıştı olucagındanmı bununla alakası varmı neye inancagımı bilemedin hatta her gören sen nar mı yedin diye soruyo bende babasına sorun ne oldugunu diyorum kaydirigubbakcemile3

canım ben geçen sene 4 haftalık hamileyken saçımı kestirdm 2 gün sonra düşük yaptm bence bi tesadüf sadeece ama insanın kafası takılıyor. Şimdi hamileym 6 haftam kaldı ama tedirginim napsam bilmiom

Benimde eşim geçen gün ayıptır sölemesi manda yoğurdu getirmiş faydalıdır ye dedi hayatımda ilk defa yedim. Annemle telefonda konuşuyoruz dedim böle böle bi yoğurt yedim manda yoğurdu çok güzel. afferin sana hayatında hiç yemediğin şeyi bula bula hamileliğinde mi yiyesin tuttu hamileyken manda yoğurdu yiyenin doğumu geç olur derler dedi mandaların gebelik süresi uzunmuş diye. Kafaya bir taktım sormayın aslında hurafelere inanan biri değilim ama bunu söleyen anneniz olunca ciddiye alıyosunuz ya :))

kızlar ben de bebek bekliyorum 7 haftalıkken falan saçımı kestirdim. hurafelere pek takılmamaya çalışıyorum. ama benim çok yakın bi tanıdığım bebeğine hamileyken türbe ziyaretinde bulunmış ve orda bi delik gibi bi yer varmış elini sokmuş girebildiği kadar. ama ilginç olan gerçekten bebeğinde o kolunu soktuğu yere kadar doğum lekesi var..

ya off iyice tedirgin oldum şimdi yavrum izli mi doğacak yani??kızlar lütfen hamileyken türbeye gidenler yazsın paylaşsın çok korkuyorum:KK43:(

canım ben geçen sene 4 haftalık hamileyken saçımı kestirdm 2 gün sonra düşük yaptm bence bi tesadüf sadeece ama insanın kafası takılıyor. Şimdi hamileym 6 haftam kaldı ama tedirginim napsam bilmiom

Off çok açma ama işte insanın kafasını iyi ütülüyorlar inanmayacağın varsada inanırsın:sinifsinif:
Ama bence böyle düşünme canım yaa çağırma kötüyü aklından çıkar bunu. hiç alakası yok bizdede adet haline getirmişler hamileyken saç kesilmezmiş kaydirigubbakcemile hamile kadınlar doğurana kadar süpürge gibi saçla dolaşır:roflol:

ya off iyice tedirgin oldum şimdi yavrum izli mi doğacak yani??kızlar lütfen hamileyken türbeye gidenler yazsın paylaşsın çok korkuyorum:KK43:(

o türbe olayına takılma bence. ablam geçen sene yazın tatile geldi ve hamileydi türbe türbe camı camı gezdi istanbulu gezmediği yer kalmadı yeğenimde doğdu hiçbir iz yok takma kafana canım...

X