Konuşma Problemleri Kekeme oğluma dil konuşma terapistinin söyledikleri

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

mertmert

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2009
14
1
45
selam arkadaslar
sımdı herseyı bastan anlatayımkı sızden fıkır alayım.benım oglum tam 25 aylık bundan ıkı ay once yurt dısına cıktık ordakı motor sesınden cok korkup agladı ve kekmeye basladı tam 17 agustosta basımıza geldı bu olay.20 agustosta gerıye donduk oglumu hemen ızmırdekı cocuk doktorumuz profesore goturdum cocugu korkutmussunuz deyıp atarax surup verdı gecıcek dedı gerceten profesorumuz cok ıyı bır doktor.neysekı ıcım rahatladı fakat gun gunden artan ve gecen kekemelıkten tedırgın oldum hemen 25 gun sonra bır de cocuk psıkıyatrısıne karsıyakada sokrates adında ozel bır yere goturdum o doktorda bana profesorumuzun dedıgını soyledı bu durum uc ayınızı alır fakat atarax vermenıze gerek yok nefes egsersızı yapın dedı ufluyerek balon sısırın vs...fakat ben ataraxı bırakınca cocugum daha cok takılmaya basladı bazen cok ıyı konusuyor bazen cok takılıyordu..bu arada oglumu 10 gun once yarım gun krese verdım bu ıkı doktorumuz cok ıyı etmıssın dedı..buraya kadar hersey tamam ama ben son gunlerde artan kekemelıkle daha tedırgın oldum ve ızmırde dıl konusma terapıstı buldum dun oraya gıttık bana ogluma ayda dort gun terapı uygulayacagını daha sonra ayda ıkı daha sonra ayda bır uygulayıp yuzde sıfıra dusurecegını soyledı.seansları 150 ytl herseansı..oglumun norolojık kekeme oldugunu ses travması gecırdıgını soyleyıp kendılıgındende gecebılır ama gecmıyedebılır dedı..bu gıbı durumlarda yuzde 70 gectıgını yuzde 30 kaldıgını soyledı ama psıkolojık kokenlı olmadıgı ıcın ısımız kolay dedı..erken gecerse sevınırız dedı....bu arada bana kola kahve cıkolata gıbı sıyah kafeın tarzı yıyecekler verme dedı ıkıncısı kresten al cunku arkadasları dalga gecerse ısımız zorlasır dedı..hazır farkınada degılken halledelım daha kolay olur vede sıtede yazan gını gozunun ıcıne bakıp konusmamamızı tecumanlık yapmamızı kelımesını bıtırmesını duzeltme yapamamızı soyledı..arkadaslar benım kafam cok karıstı ne yapmalıyım dıger ıkı doktorun dedıgı gıbı beklemeyı mı yoksa terapıye gıtmeyımı bıraz bıze pahalıya mal olucak ama evladım ıyı olucaksa keske demek ıcın dıyorum ne olur fıkırlerınızı esırgemeyın cok zor durumdayım..fıkırlerınız benım cıcın cok onemlı sımdıden tesekkurler...

öncelikle çok geçmiş olsun aynı şeyleri ben 8 aydır yasıyorum her kafadan bir ses çıkıyo
benim oğlum 3 yaş 3 aylık şu anda geçtiğimiz şubat ayında hastanede yattı ve sonucunda korkudan kekeme oldu öncesinde çok ii konuşuyordu hastanede bize travma geçer dediler
bizde sizin gibi dr a götürdük kendiliğinden geçeceğini telaş yapmamamızı söylediler bekledik ama çok zor beklemek o her konuştuğunda gözyaslarımı görmesin diye saklanmak çok zor herkese yapılan tavsiyeleri bize de verdiler elimizden geldiği kadar uygulamaya çalıştık konuşma terapistine götürdük kesinlikle terapi alması lağzımdedi pedegoga götürdük kendiliğinden gececektir 5 yasına kadar bekleyin dedi bir terapi merkezi sacacak parnızmı var bekleyin gececektir bunun garantisini kimse veremez ama 5 yasından sonra terapilerin daha kolay olduğunu söyledi beklemek bize daha doğru geldi yani herkes bir şey sölüyor

atarax surup ne işe yarıyor sakinleştiriyormu onuniçinmi verdi acaba

ler

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun arkadaşım. Atarax şurup nasıl verilirki bir çocuğa. Benim bildiğim atarax sakinleştirici bir şurup.

Sizin çocuğunuzun görünürde birşeyi yok, nörolojik değil rahatsızlığı. Psikolojik. Zaten kekemeliğin %90 ı korkudan olur. Sizinde deiğiniz gibi uçak motorunun sesinden korkmuş. Daha çok küçük oğlunuz, bekleyin.

Ben 1.5 senedir aynı durumdayım. Şu an oğlum 4.5 yaşında. Neden korktu, nasıl oldu anlamadık ama kekemelik başladı bebeğimde. Bende sizin gibi ilk başta çok telaşlandım, hemen doktorlarda aldım soluğu. Ve hiçbiri bana atarax şurup tavsiye etmedi. Tahlillerin biri diğerini kovaladı, çok zor bir süreçten geçtik. Ama fizyolojik, biyolojik birşeyi yok oğlumun. tamamen psikolojik. Sizinkide öyle tahminimce.

Önceleri hiç konuşmazdı bebeğim, 1.5 yılda ilerleme kaydettik, şimdi hala var kekemeliği, ama şükürler olsunki önceki gibi değil. Proflarada götürdük, normal doktorunada. Hepsinin söylediği yegane şey, "lütfen bu kekemeliği ona hissettirmeyin, herşey yolundaymış bir sorun yokmuş gibi davranın, onu konuşturmaya çalışmayın, konuşmasını düzeltmeyin, yanında kavga gürültü olmasın, fazla baskıcı olmayın ama önceki yaşamınıza aynen devam edin."

İlk kekemeliğimiz başladığında buradan bir arkadşla görüştüm, onun oğlundada varmış kekemelik ve 1 senede geçmiş. O zamanlar ne kadar uzun gelmişti bana 1 sene. Dile kolay koskoca 1 sene nasıl geçerdi. Ama bakın şu anda 1.5 senemiz geçmiş bile ve hala tam düzelmemişiz.

Oğlunuzu kreşten filan sakın almayın. Arkadaşları niye dalga geçsinler, hangi mantık söyler bunu. O yaştaki çocuklar daha doğru dürüst konuşamıyor bile, ne dalga geçmesi.Lütfen kreşten almak gibi bir hata yapmayın. Öğretmeniyle konuşun ama durumunu.

Kekeme tedavisi 7 yaşından sonra okuma yazma öğrendikten sonra olur. Genellikle erkek çocuklarında ve korkudan ileri gelir. Çoğu psikolojiktir.

bu konuda o kadar çok araştırdım o kadar çok doktorla görüştümki, güven bana arkadaşım. Sakın o terapistin dediklerini yapma.

Millet para için neler yapıyor ya, çok sinir oldum. Daha 2 yaşındaki bebeği ayda 4 gün terapiye alacak ve karşılığında seans başına 150 lira. Sen bir kere işini düzgün yap. :mymeka:

Anlamıyorum nasıl okumuş görmüş geçirmiş insanlar bunlar, 2 yaşındaki çoğu çocuk konuşamıyor bile ya, sen nasıl kreşten al dersin, dalga geçerlerseymiş de bilmem neymiş.

Çocuklarımız için canımız feda ama bu terapiste asla güvenmeyin derim ben.

Hem bu ne acele, daha minnacık oğlunuz, bekleyin lütfen.onun yaşıtları daha cümle kuramazken niye bu kadar telaşlısınız.

benimde kardeşimde var kekemelik
4-5 yaşlarından korkudan oldu
psikoloğa gittik ama düzelmedi
bizimkiside psikolojik
bazen yapıyo bazen hiçbirşey yokmuş gibi konuşuyo
bekliyoruz bakalm düzelicek diyolar
14 yaşında şu an hala var
zorlu dönemlerimiz çok oldu özellikle okula başlıyacağı yada sınıf değişmelerinde yada dershaneye gidiişinde
çocuklar işte onların neden böyle konuşuyosun demelerine çok şahit olduk yaşadık
sancılı bir dönem oluyo ama ergenliğe ulaştığında daha rahatlıkla geçiceğini söylüyolar
ALLAH yardımcımız olsunn hepimizin yaşıyan için çok

Ben de bebekliğimden çocukluğua geçişe kadar kekeleme sorunu yaşamışım sebebide kıskançlıkmış.
1 gece de ortaya çıkmış. Ve 6-7 yaşına kadar zaman zaman kendini göstermiş.
Tabi ozaman ki tıp bilimiyle şuankini karşılaştıramayız ( şu an 24 yaşımdayım ) .
ailem beni çeşitli doktorlara götürmüş...ve ilaç değil egzersiz, bol bol konuşma, baskı yapmama, kekelerken onu düzeltmeme gibi tavsiylerde bulunmuşlar. çok şükür hiç bir problemim olmadı çocukluk dönemimde..
Bence siz bol bol ktiap okuyun, bol bol onunla konuşun .sorular sorun ..Zaten sizlerin konuşmalarını gözlemliyor şu an bol bol mutlaka düzeltecektir.
2-3 sene sonra eğer iyileşme görmezseniz terapiyi ozaman düşünün derim bende. Geçmiş olsun ...

Son düzenleme:
ınanı cok ama cok tesekkurler dedıklerınız cok mantıklı beklıyecegım gercekten cok kucuk daha bebk kokuyor yavrum sagolun..yanlıs yonlenmemek ıcın uzuntumu paylastım..

atarax surubu oglumu heycanlamasın dıye verdı ama ben artık kestım vermıyorum..zaten dogru degıl ama her lkafadan ses cıkıyor allah evlatlarımıza saglık sıhhat versın..

atarax surubu banada kimse söylemedi 8 aydır bizde uğrasıyoruz kuzum un söyldikleri çok doğru para için herşeyi yapıyorlar 8 aydır incelemediğim site kalmadı bir çok doktorla görüştüm sabırdan başka yapabileceğimiz hiç birşey yok allah korusun daha kötü şeylerde olabilirdi biz çok kötü bir hastalık sonrası mr dan korkarak kekeme olduk allaha şükrediyorumki allah bana oğlumu bağışladı araştırdım zaten ilerdede bunun tedavisi var kendimizi sakinleştirip bebeğimize bir şey yokmuş gibi davranmak en doğrusu gittiğim bir dr bana onun birşeyi yok ama sizin bir tedaviye ihtiyacınız var demişti onun için şu anda daha iyiyim bende ben yapılması gereken davranısları kendim ve çevremdeki herkese çıkarıp tek tek okudum annanesine dedesine abisine ona göre davranmaya başladık bazen hiç birşey yokmuş gibi 10 kelimenin 9 ii sölüyor ama bazende 10 kelimenin dokuzunu kekeliyor bir dr bana kekemelik hava gibidirt demişti bazen bulutlanır bazen yağmur yağar ama bazende güneş açar demişti onun için çok kekeliyor ne olacak diye korkmayın demişti sakin bekelyin hissettirmeyin dedi birde çok üstüne gitmeyin ozamanda şımarıyorlar ve silah gibi kullanıyorlar işiniz varsa bırakmayın onunla konuşmak için işim var bekle diyin bilsinki ben kekeliyorum diye annem bak benimle ilgileniyor demesin hele birde kardeş varsa daha kötü onunla ilgienilmemesi için daha çok kekeliyorlar onun için normal hayata devam ben şu şekilde çok yol katettim bir cümleyi kekeledikten sonra dinledim ve tekrar gibi değilde örneğin ekmek istiyorum dedi kekeleyerek ekmekmi istiyorsun diye yavaşça göz teması kurarak sordum oda ya evet yada kekelemeden ekmek istiyorum dedi bundan sonra bayağı düzeldik biz şu anda hiç fena değil ama daha çok yolumuz var gibi allah hepimizin yardımcısı olsun
konu çocuklarımız olunca yazr kesiliyoruz valla ne çok yazmısım

birde en güzeli kitap okuma benim pek sabredemiyor ama kitap okuyoruz ona birde şarkı şarkı sölemeyi seviyor ve kekelemediğinin farkında şarkı sölerken bazen şarkı söleyerek konuşuyor ve soruları öle soruyor bol bol şarkı söletin

Balon şişirme, mumu söndürmeden üfletme, dil-dudak egzersizleri, daha büyük çocuklarda okuma, şarkı söyleme gibi çalışmalar kekemelikte kullanılan tekniklerdir. Bunları oyun şeklinde çocuğa çalışma olduğunu hissettirmeden yapabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuz konuşurken sözünü bölmemeye, tamamlamamaya ya da kesmemeye çaslışın. Çünkü bütün emekleriniz boşa gider. Fazla endişelenmeyin. Çünkü fizyolojik bir eksiklik çıkmamış çocuğunuzda. Geçmiş olsun.a.s.

sureklı sarkı soyleyıp kıtap okuyoruz fakat dedıgınız gıbı sıkılıyor su an ıcın ufak yavrum.bır de normalde konusuyor heyecanlandıgı zaman keklelıyor.ama yınede sabırlı olmak en dogrusu ..

Ben de bebekliğimden çocukluğua geçişe kadar kekeleme sorunu yaşamışım sebebide kıskançlıkmış.
1 gece de ortaya çıkmış. Ve 6-7 yaşına kadar zaman zaman kendini göstermiş.
Tabi ozaman ki tıp bilimiyle şuankini karşılaştıramayız ( şu an 24 yaşımdayım ) .
ailem beni çeşitli doktorlara götürmüş...ve ilaç değil egzersiz, bol bol konuşma, baskı yapmama, kekelerken onu düzeltmeme gibi tavsiylerde bulunmuşlar. çok şükür hiç bir problemim olmadı çocukluk dönemimde..
Bence siz bol bol ktiap okuyun, bol bol onunla konuşun .sorular sorun ..Zaten sizlerin konuşmalarını gözlemliyor şu an bol bol mutlaka düzeltecektir.
2-3 sene sonra eğer iyileşme görmezseniz terapiyi ozaman düşünün derim bende. Geçmiş olsun ...

su an 24 yasındayım demıssın ..anladıgım kadarıyal duzelmıssın..aslında bazı seylerı yasayanlardan ogrenmek daha dogru..tesekkur ederım

Arkadaşlar benim kızım 8 yaşında ve 1 yıldır kekeleme sorunu yaşıyoruz. Henüz bir psikoloğa götürmedim. Rehberlik araştırma merkezine götürüyorum. Henüz bir ilerleme kaydedemedik. Ama benim kızımda kitap okurken, şarkı söylerken kekeleme yok yalnız konuşurken var. Bende çok üzülüyorum.

Merhaba,

Benimde oglum 3 yaşında ve 3 aydır bir olan bir olmayan kekemelik var ilk başta çok heyecanlanıp moralim bozuldugu için pedagogları aradım gittim ama birşey ifade etmedi benim için sadece boşyere para harcamış oldum.Bizde oldukça fazla değişiklik oldu anane baktı anane hastalnınca babanne de kaldı boyle olmuyor diye kreşe başlarrık 3 gun gitti ama sokaga bile cıkaramadıgımız için sonradan kreşe devam ettirmedik bakıcı getirdik eve 3 ay denedik ama birturlu sevemedi kekelem bu yuzden sanırım dedik çunku ananeye geçince tekrar duzelmişti ki son 1 haftadır yine kekelemeye başladı şimdi bir konuşma merkezi var orayla konustum bir gormem lazım diyor ama 200 tl ve kredi kartı kabul etmediklerini soyluyorlar bende çocugum duzelcekse verme taraftarıyım tabiki ama bu şekilde nereye kadar...ben çalışıyorum çocugu takip edemiyorum dolayısı ile anane ve babannede gidip geliyor soyluyorum konusmalarını tamamlamayın diye ama ne kadar takip edecekler iştenmi ayrılayım diye düşünüyorum ne olur bana bir akıl verin ne yapmalıyım?? doktoramı gotureyim bedel ne ise 3 yaiındayken işten ayrılıp duzgunce çocugumun konuşmasınımı suzeltmeye çalışmalıyım sıkıştım kaldım 2 arada bir derede çalışmak zorundayım maddi açıdan ama oglumda boyle bir problem var ya benim yuzumden kalıcı olursa!!

Aynı sorunu bende yaşadım ve kısmen yaşıyorum..Dediğiniz gibi insan bir panikle gitmediği yer kalmıyor..konuşma bozujklukları uzmanı-pedagog-hocaya bile gittim düşünün artık..allah kimseyi çaresiz bırakmasın..Fakat ben iki aydır kızımı kreşe verdim ve kekemelik yok denecek kadar az kaldı.Kuzucum için öyle üzülüp ağlıyordum ki..Allah yaşatmasın..Ama yaşayan arkladaşlarımıza tavsiyem benim gibi çok takıntı yapmayın..Çok takıldıkça büyüyor, çözülmeyecekmiş gibi geliyor.Ama şükür eğer fizyolojik, nörolojik yada kalıtsal olup olmadığından eminseniz kalan kısmı sadece sizin ve çocuğunuzun rahatlığıyla kendiliğinden çözülüyor.üzerine kesinlikle gitmeyin.Ben şimdi şeyi fark ettim benim kızım dikkat çekmek için yapıyor.ve ona kızdığım zaman.yani kendini baskı altında ihssetiğinde.Fakat çoğunlukla o bizim üzerimizde otoritesini kurduğundan dikkat çekmek için yapıyor..Maalesef tam bir ilgi arsızı yetişiyor bizim evde:) Canı sağolsun tabi..Allah hepimizin evlatlarını korusun..eğer imkan var sa kreş ortamından faydalanın derim.Güvenilir bir yere verin ve katkılarını izleyin. Benim kızıma da annane bakıyordu..Tamam beğenmemek değil ama olmuyor işte.Anneanneyle babanneyle olmuyor.Bizlere yeterli gelmiyor yada.Lütfen şartlarınızı zorlayın ve kreşe verin ...ben çok faydasını gördüm.İnş sizlerde fayda görürsünüz.Ama lütfen moralinizi yüksek tutun.Zor olduğunu biliyorum ama çocuğunuz bunu hissetmesin.Kolaylıklar diliyorum..Umarım kısa sürede çocuğunuz iyileşir.:gitme:

slm arkadaşlar.
benimde bir oğlum var şu an tam 2 yaşında.
kekemelikmi bilmiyorum ama birşey söylemeye başlamadan önce her hangi bi kelimeyi tekrarlayıp duruyor. mesela bana birşey söyleyecek ya ma ma ma ma ma gayi şu şöle oldu diye anlatıyor ama başında takılıyor ve çok heyecanlı.
bu kekemelik mi yoksa kelimeleri yeni öğrendiği için mi.
doktordan iğneden filanda korkuyo. korktudaa

6.7yaşlarında karşımıza çıktı bu sorun...bazen herşey gayet normal bazen sanki konuşan o değil.. bu durum benide çok üzüyor..:1no2:

:KK43:((( yazılanları okudukca dehsete kapıldım benimde 26 aylık bir kızım var 15 gün öncesine kadar tane tane anlasırlır bir sekilde cok güzel konusan cümleler kuran kız artık kekeliyor... bu ne neden sebeb oldu anlamıs değiliz farkında olduığumuz korkulacak bir durum olmadı tek bildiğim son 15 gündür kafayı yiyecek olmam benim üzüntüden. Çapa da bir uzmana sorduk telefonla yardımcı oldu bize korkulacak bir sey olmadığını genelde bu dönemde özellikle erken konusmaya baslayan zeki çocuklarda olabileceğini fakat kalıcı olmayacağını söyledi. sebebinide şöyle acıkladı : beyinleri bu dönemde çok hızlı çalışırmıs ve aceleci olurmus bu yüzdende kekemelik söz konusu olabilirmiş vs vs... ALLAH ım umarım öyledir. hepimize geçmişler olsun

hiç üzülmyin muhakka geçicektir benim kızım 3 5 yaşında yaşadı yaklaşık birsene sürdü kendiliğinden geçti

X