bebek nasıl bakılır??

cashmir

kızım...küçük gün ışığım
Kayıtlı Üye
25 Şubat 2009
824
2
45
nasıl adlandıracağımı bilemediğimden bu başlığı seçtim arkadaşlar. kaydirigubbakcemile3

ben kızım dünyaya geldiğinden bu yana nerdeyse uykusuz yaşıyorum.sabaha kadar başında bekliyorum. ara sıra annemi veya eşimi başında bırakıp kısa süreli uyumaya çalışıyorum. gündüzleri de bundan farklı değil. eşim de haftaya çalışmaya başlayacak.. bakalım o vakit ne yapacağım. :sinifsinif:

birşey olacak diye endişeleniyorum sürekli.. allaha şükür çok problemli bir bebek değil kızım. yani o uyumuyor diye değil benim uykusuzluğum.. o uyurken de ben uyuyamıyorum.. bazen sızıyorum resmen, sıçrayarak uyanıyorum.

aslında ben çözümü buldum sanırım.. iyi bir çocuk doktoruna başlayalım diyoruz. çünkü hangi saatte olursa olsun aklımıza takılanı sorabileceğimiz birine ihtiyacımız var.. eşim de benim gibi zira...böyle birini tavsiye üzerine bulduk ama şehirdışındaymış ve 1 hafta sonra gelecek.. oysa benim hemen rahatlatılmaya ihtiyacım var..

hepimiz gözümüzden sakınıyoruz kuzularımızı muhakkak. benim sormak istediğim sizler nasıl bakıyorsunuz bebeklerinize?.. o uyurken uyuyor musunuz siz de? yoksa benim gibi annesine bile bırakamayanlardan mısınız?

inanın bazen kısacık bir süre ağlasa bile, acaba yanlış bir şey yapıyor, iyi bakmıyor muyuz ona diye düşünmeye başlıyorum. ben mi abartıyorum, çok mu evhamlıyım, lohusa sendromu mu bu kaydirigubbakcemile3 yoksa hepiniz yaşıyor musunuz aynı şeyleri? yaşıyorsanız ya da daha evvel yaşadıysanız ne kadar sürecek ?

ahh canım ya..bende 8 ay önce böyleydim.gözümden uyku akar,genede kendimi ayık tutmaya çalışırdım.annelik böyle bir şey.
Allahın izni ile bir şey olmaz her babak gibi sen biraz dinlen gündüzleri annene bırakıp.o uyurken yat mutlaka.
çünkü sütün yorgunluğun karşısında mutlaka sana tepki verecektir.sen sağlıklı olmalısınki bebeğine tam anlamıyla yetebilesin..
geceleride onu beşiğine bırakıp uyumaya çalış.böylelikle ağlamasına odaklanırsın.yan yatırıyorsundur zaten bebeğini.
Allahım sağlıklı ömürler versin hepsine.

amin canım.. allah hepimizin yavrularını bizlere bağışlasın..

bazen diyorum ki şöyle 15-20 gün sonra belki biraz daha serpilecek kızım. belki ben de rahatlarım o vakit.. daha 1 haftayı doldurmadı minik kuzum, 6 günlük .. belki bu sebepten normal olabilir endişelerim.. şu doktor bir gelseydi...mafoldumben

Canım benim sen böyle yaparsan bebeğin senin huzursuzluğunu hisseder.Ben napayım.Minik kuzum doğunca 8 gün yoğun bakımda hertarafı tüp takılı kaldı.Solunum problemi vardı.Şimdi uyurken acaba moraracak mı diye sürekli başında nöbet tutsam kafayı yerim herhalde.Çok şükür sağlıklı bir bebişin var.Bırak biraz kendini.Bebiş bu tabiki ağlayacak.Yeni yeni dünyaya alışıyor.Gaz problemi var,etrafa uyum problemi var..Sen dinlenmezsen sütün felan azalır.Bu sefer gerçekten problem başlar.Bebişin uyumaması çok normal,bizimkide uyumuyor,nöbetleşe bakıyoruz.Herkesler bizden farklı değil bu aşamada,ama senin güçlü bir anne olman lazım ve uyuman lazım...

benim 20 günlük oldu bebeğim
kayınvalidem bakıo geceleri yanına alıo ama ben odamda zerre kadar uyumuom vıyk dese koşuom
uyku muyku kalmadı bendede

amin canım.. allah hepimizin yavrularını bizlere bağışlasın..

bazen diyorum ki şöyle 15-20 gün sonra belki biraz daha serpilecek kızım. belki ben de rahatlarım o vakit.. daha 1 haftayı doldurmadı minik kuzum, 6 günlük .. belki bu sebepten normal olabilir endişelerim.. şu doktor bir gelseydi...mafoldumben

ben de çok endişeliydim başlarda.annem,hepimiz Allah'a emanetiz dedi.O sözüyle rahatladım,bebek uyudukça uyudum ama mıkırtısına uyandım.hepimizin yaşadığı süreçler,hayırlısıyla atlatacaksın.ilk 40 gün bebek dış dünyaya alışmaya çalıştığından biraz zorlar anneyi,bi yandan lohusalık ta var.geçecek-bitecek-herşey düzelecek de kendine...

ouyudukça sen de uyumalısın muhakkak.sen uyu ki bebeğine bakabilecek gücün olsun."bebeğime bakacağım o nedenle uyumalıyım de kendine,zaten bebeğin uyanacağını düşünerek yattığından uyanırsın sesine

cashmircim, ben gün içinde bebek ne zaman uyursa mümkün olduğunca onunla uyuyorum, böylece gece de sabaha kadar uyandıkca kendim ilgilenebiliyorum zorlanmadan. hiç kendine takıntı yapma boşuna, bak bebeğim uyuyor diyorsun, sıkıntısı olan bebek uyumaz, demek ki bakımında beslenmesinde yanlış bişey yok.

Ayy canım benimm,hiç endişelenme,bebeğinin bi problemi olsa iyi bakamasan uyumaz..Ama tabiki sık sık emzirmen lazım uyu ama en geç 2 saatte bi kaldır emzir.ama bebeğin uyudukça sende uyuu..ki sütün olsun.ben gündüzleri bebeğim uyudukça uyumaya çalışıyorum ve uyandığımda göğüslerim kocaman oluyo kaydirigubbakcemile3

senin anlattıklarını geçen sene oğlumda yaşamıştım ben ilk bebeğin vermiş olduğu heyecandan kaynaklanıyor sanırım , şimdi benim ikinci olduğu için bebeğim uyuduğunda bende sızmış oluyorum yorgunluktan :)) , zamanla alışacaksın cnmm ilk zamanlar biraz daha dinç olabilirsin ama yorgunluk seni uykuya yöneltecektir, uyuyamıyorsan bile muhakkak uzan dinlen

yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar..

etrafımdaki bütün çocuk sahibi kadınlara da bu soruyu soruyorum birkaç gündür. sizlerin söylediklerinden farklı değil onlardan duyduklarım da.. nitekim vücudum halsiz düştü ve grip oldum :sinifsinif: hemen değişebileceğini zannetmiyorum bu durumun ama umarım kısa sürede üzerimden atabilirim bu evhamlı halimi.. yoksa dediğiniz gibi '' nereye kadar?''
..
hepimizin kuzuları allaha emanet..:Saruboceq:

ben artık yarım saatte bir emziriyom ve uykusunuza emerken zaten kendi gerçekleştirmiş oluyo sadece kucaga alıştıgı için kucak sıkıntım va rbende evhanımı oldugum için kucagımda olması ara ara rahatsız etmiyo yeterki orahat etsin bişekilde diyom 48günüm uykusuz geçti sabahlara kadar hemde 10djk uyuduguu billirim
eşim fazla yardımcı olamadı çünkü 12saat çalışıyo ayakta ve ço kjagır iş sadece 10 dk ssalladı 11.d k uyuya kaldı bebek agladı cırlaya cırlaya annem çalışıyo hiç gelemedi kadıncagız kardeşimde okuyo zatengelemezdı oda ufak kaynanam inmedi nedenini bilmiyom sormadımda anlıcagınız ilk günden beri tektim 49.gün yine tekim ama süper bir anne oldum çünkü acaip sabırlıyım kızım huzursuzlandıkça ben daha bir azimle onu rahatlatmak için ona güleryüzle yaklaşıyom okudugum birkitapta çünkü bebeklerin huzursuz olduklarında annelerde sinirlenir yaklaşırsa asık suratla bbek aşırıderecede dha çok huzursuz olur diyodu haklılarmış ben gülüncce oda rahatlıyo ama sıpam malesef kokumu arıyo evde koluma alıyom boynuma dayıyom başını uyuya kalıyo yirim onu ben annesinin dünyası o yalnız oldyugu dünyaya annesine can oldu biricik kızım zeyneb ada

benımde annem 1ay yanımda kaldı bende kızımın mıkırtısına hemen uyanıyordum uykumu alamayınca ısterıstemez huysuzlasıyordum gecenın 2saatı anneme verıyordumkı uykumu alayım o gıttıgı aksam bebegım huzursuzlastı uyumadı agladı sarıldım ona bende agladım kaydirigubbakcemile3 sımdı guluyorum ama ozaman hem annemın gıdısı hem bebekle yanlız kalısım akannehir ne yapacagım sımdı ben dıye kendıme sorular sordum :sinifsinif:
1hafta oldu annanemız gıdelı ve sukur ben bebegıme bebegımde bana alıstı gül gıbı yasayıp gıdıyoruz sımdılık hihoyyyt sımdı kuzum melekler gıbı uyuyor yer onu annesı cokacimcoooksırnaşık şey
gunduz uykusu bendede yok ama maalesef uyuyamıyorum neysekı aksamları kuzumu bılerek 2 saat uyutmuyorum uyanık bırakıyorumkı benım yatma saatımde bırazda olsa uyusunkı bende uyuyayım bu teknık cok ıseyarıyor bende şutarafagitti

ben artık yarım saatte bir emziriyom ve uykusunuza emerken zaten kendi gerçekleştirmiş oluyo sadece kucaga alıştıgı için kucak sıkıntım va rbende evhanımı oldugum için kucagımda olması ara ara rahatsız etmiyo yeterki orahat etsin bişekilde diyom 48günüm uykusuz geçti sabahlara kadar hemde 10djk uyuduguu billirim
eşim fazla yardımcı olamadı çünkü 12saat çalışıyo ayakta ve ço kjagır iş sadece 10 dk ssalladı 11.d k uyuya kaldı bebek agladı cırlaya cırlaya annem çalışıyo hiç gelemedi kadıncagız kardeşimde okuyo zatengelemezdı oda ufak kaynanam inmedi nedenini bilmiyom sormadımda anlıcagınız ilk günden beri tektim 49.gün yine tekim ama süper bir anne oldum çünkü acaip sabırlıyım kızım huzursuzlandıkça ben daha bir azimle onu rahatlatmak için ona güleryüzle yaklaşıyom okudugum birkitapta çünkü bebeklerin huzursuz olduklarında annelerde sinirlenir yaklaşırsa asık suratla bbek aşırıderecede dha çok huzursuz olur diyodu haklılarmış ben gülüncce oda rahatlıyo ama sıpam malesef kokumu arıyo evde koluma alıyom boynuma dayıyom başını uyuya kalıyo yirim onu ben annesinin dünyası o yalnız oldyugu dünyaya annesine can oldu biricik kızım zeyneb ada

maaşallah canım sana.. allah yardımcın olmuş.. dört göz üzerinde büyüsün zeyneb ada inşallah annesi..

benımde annem 1ay yanımda kaldı bende kızımın mıkırtısına hemen uyanıyordum uykumu alamayınca ısterıstemez huysuzlasıyordum gecenın 2saatı anneme verıyordumkı uykumu alayım o gıttıgı aksam bebegım huzursuzlastı uyumadı agladı sarıldım ona bende agladım kaydirigubbakcemile3 sımdı guluyorum ama ozaman hem annemın gıdısı hem bebekle yanlız kalısım akannehir ne yapacagım sımdı ben dıye kendıme sorular sordum :sinifsinif:
1hafta oldu annanemız gıdelı ve sukur ben bebegıme bebegımde bana alıstı gül gıbı yasayıp gıdıyoruz sımdılık hihoyyyt sımdı kuzum melekler gıbı uyuyor yer onu annesı cokacimcoooksırnaşık şey
gunduz uykusu bendede yok ama maalesef uyuyamıyorum neysekı aksamları kuzumu bılerek 2 saat uyutmuyorum uyanık bırakıyorumkı benım yatma saatımde bırazda olsa uyusunkı bende uyuyayım bu teknık cok ıseyarıyor bende şutarafagitti

biz artık nöbet tutmayı bırakmıştık ki kızımın gaz sancıları başladı kaydirigubbakcemile3 müstehaktır bize değil mi? şimdi gündüz mışıl mışıl uyuyor kuzucuğum. emerken bile zor açıyor gözlerini.. geceleri o gözler faltaşına dönüyor :1shok:a.s.. bakalım ne zaman oturacak gece gündüz düzenimiz.. gündüzleri mahsus normal yaşantımıza devam ediyoruz.. gürültüden falan sakınmıyorum, konuşuyorum alt temizliğinde ya da emzirirken.. gece ise tam tersi ama nafile şimdilik.. işine gelmiyor henüz küçük hanımımın :asigim: ben de sersem sersem dolaşıyorum uykusuzluktan. annem yanımda ama annemden çok eşimle bakıyoruz kızıma. annem evle ilgileniyor daha ziyade..

aybiki gibi bende geceleri emzirdikten sonra anneme devrediyorum bebeği :)) sonra 2 saatte 1.5 saatte bir kaldırıyo annem beni emmesi için tabi yine sersem gibi oluyorum ama...
Bende uyuyamıyorum yanında çünkü mıkır mıkır ses çıkarıyo sıkıyo kendi uyuyamıyorum hiç bakalım nereye kadar gidecek böyle...
Annem de gündüz uyuyor gece nöbete kaldırıyoruz..
ılk zamanlar ksuunca yutkunamıyordu gözümüzden ayırt etmedik aynı şey bugünde oldu yani biz uyuyamıcaz
nereye kadar acaba?

Annem dedi ki geçen çok güldüm :))
bebekler dermiş ki : ANNEM BENı 40 ATMASIN 40 GÜN SONRA ıSTESEDE ATAMAZ :))

oyy yerim ben o kuzucukları çok masumlar bakığ ağlayasım geliyo lohusalık sendromu acayip bende

aybiki gibi bende geceleri emzirdikten sonra anneme devrediyorum bebeği :)) sonra 2 saatte 1.5 saatte bir kaldırıyo annem beni emmesi için tabi yine sersem gibi oluyorum ama...
Bende uyuyamıyorum yanında çünkü mıkır mıkır ses çıkarıyo sıkıyo kendi uyuyamıyorum hiç bakalım nereye kadar gidecek böyle...
Annem de gündüz uyuyor gece nöbete kaldırıyoruz..
İlk zamanlar ksuunca yutkunamıyordu gözümüzden ayırt etmedik aynı şey bugünde oldu yani biz uyuyamıcaz
nereye kadar acaba?

Annem dedi ki geçen çok güldüm :))
bebekler dermiş ki : ANNEM BENİ 40 ATMASIN 40 GÜN SONRA İSTESEDE ATAMAZ :))

oyy yerim ben o kuzucukları çok masumlar bakığ ağlayasım geliyo lohusalık sendromu acayip bende

o kadar korunmasız ve bize muhtaçlar ki.. çok büyük sorumluluk üzerimize aldığımız çoooook.. ben de ara sıra ağlıyorum valla. bahanem çook. üstüste kusuyor, üstünü değiştirirken üşüyecek diye ağlıyorum.. emerken tıkanıyor, tehlikeyi atlatınca ağlıyorum.. hiç kıyılmıyor bu kuzulara hiç. allah dertlerini acılarını göstermesin..:Saruboceq:

şimdi kızlar herkes birşey söylüyor etrafımızda malum.. geçen gün bir büyüğüm kızımın altını çok sık aldığımı söyledi.. üşütürsün böyle, gaz olur çocukta dedi.. eeee ya pişik olursa?
kaka olursa hemen alınmalıymış. ama çişli olursa almana gerek yok diyor.. ben prima kullanıyorum.. zaten iyiymiş bez emermiş..
ben her kirlettiğinde değiştiriyorum altını.. ya sizler?:uhm:

şimdi kızlar herkes birşey söylüyor etrafımızda malum.. geçen gün bir büyüğüm kızımın altını çok sık aldığımı söyledi.. üşütürsün böyle, gaz olur çocukta dedi.. eeee ya pişik olursa?
kaka olursa hemen alınmalıymış. ama çişli olursa almana gerek yok diyor.. ben prima kullanıyorum.. zaten iyiymiş bez emermiş..
ben her kirlettiğinde değiştiriyorum altını.. ya sizler?:uhm:

cnm sen her kirlettiğinde al altını,0-1 yaş döneminde bebek altının temizlenmesi,beslenmesi,uyutulması...gibi olaylarla çevresine ve kendine güven kazanıyormuş.Zamanında altı değişmeyen bebek z"ben değerli değilim" duygusuna kapılırmış.diğer olaylar için de geçerli.çok hassas bir dönemdeler.

Ben hem cok yoruluyorum hemde bebegimi kimsenin kucagina bile vermek istemiyorum. Cok kiskaniyorum onu. Beni tanisin kokumu alsin bende huzur bulsun baskalarina alismasin istiyorum. Baskasinda susarsa acayip kiziyorum..... Ilk 2-3 hafta annem yanimdaydi onada herzaman vermez genelde hep ben ilgilenmek isterdim ama bazen okadar bitirirdiki beni cocuk bitkin yataga düserdim bebisle annem ilgilenirdi uyuturdu. Simdi halam yanima geliyor. Oda bebekleri cocuklari cok hirpalayarak sever. Aman Allahim ona ben cocugumu nasil veririm hic kiyamam...

X