Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi hangi özel aşılar yaptırılmalı??

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

nadiredurmaz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2009
29
0
38
kızlar merhabalar...

allah nasip ederse yarın minik kelebeğimi kucağıma alıyorum...henüz bi çocuk uzmanı ile konuşmadım..yaptıranlar varsa bilirler..sağlık ocağında yapılan aşılar dışında hangi özel aşılar yapılmalı..hangi aylarda ve riskleri varmı??

fikri veya tecrübesi olanlar varsa cvp bekliyorum..lütfennnn..

ben rotavirüsü yaptırmadım..çok gerek duymadım. pnömokok aşısını 2 yaşında yaptıracağım su çiçeğini yaptırdım

dr. bize bıraktı o zamanlarda çok araştırdım bazıları yaptırın bazıları yaptırmayın diyordu bende yaptırmadım. özellikle sulardan geçtiğini biliyorum zaten bende çeşmeden hiç su vermedim, hazır suyu bile kaynattım çok şükürde olmadı ama bazı arkadaşların bebekleri rotavirüs geçirmişler maddi durumun el veriyorsa yaptır.. 147 diye okudum topiğin birinde

rotavirüsü aşısını bende yaptırmadım ilk oğluma. ama pnomökok aşının tek dozu 120 tl ve üç doz vuruluyor. ama o zaman devlet karşılamıyordu. yanlış bilmiyorsam şimdi karşılıyor.

dr. bize bıraktı o zamanlarda çok araştırdım bazıları yaptırın bazıları yaptırmayın diyordu bende yaptırmadım. özellikle sulardan geçtiğini biliyorum zaten bende çeşmeden hiç su vermedim, hazır suyu bile kaynattım çok şükürde olmadı ama bazı arkadaşların bebekleri rotavirüs geçirmişler maddi durumun el veriyorsa yaptır.. 147 diye okudum topiğin birinde

su ile bir alakası yok canım rotavirüs mikrobu eğer bulaşırsa eşyaların üzerinde bile 5 gün yaşayabilen bir mikrop. ben öğretmenim 14 yaşında bir öğrencim rotavirüs geçirdi 1 haftada 10 kilo verdi. çok tehlikeli ishalle neden oluyor bebğe ne yapmaz
ben rotavirüsü yaptırdım.
pnomokok aşısını yaptırdım kkk kızamık kabakulak kızıl aşısını yaptırdım ama suçiçeğini yaptırmadım

rotavirüs mikrobik ishalden koruyucu
pnomokoku artık devlet yapıyor zaten zatüre gibi hastalıklardan koruyor

Ben oğluma özel aşı olarak,pnömokok (şimdi devlet karşılıyor),rotavirüs ve suçiçeği aşılarını yaptırdım..2 yaşında ve 2,5 yaşında 2 doz olmak üzere hepatit a aşısını da yaptırıcam.

sağol canım bende biliyorum kirli sudan bulaşabileceğini ama ben şunu söylemek istedim eğre vucudunda rota mikrobu taşıyan biri yada bir bebekle temasa geçerse yada o kişi sadece bebeğinizin oyuncaklarına dokunursa oyuncakların üzerinde bile 5 gün yaşayabilen bir mikrop. bunu söylemek istemiştim.

sağol canım bende biliyorum kirli sudan bulaşabileceğini ama ben şunu söylemek istedim eğre vucudunda rota mikrobu taşıyan biri yada bir bebekle temasa geçerse yada o kişi sadece bebeğinizin oyuncaklarına dokunursa oyuncakların üzerinde bile 5 gün yaşayabilen bir mikrop. bunu söylemek istemiştim.

biliyorum canım ben sana demedim zaten soru yazan arkadaşa dedim.. senin dediğin doğru özellikle kreşlerde okullarda çok yayılıyormuş dikkat etmek lazım ben yaptırmadım ama açıkçası ozamanlarda rotavirüs geçiren sayısı azdı sanırım beni tedirgin etmemişti. şimdiki yorumları okuyunca geçiren baya bebek var şimdi olsa yaptırırdım...

bende suçiçeğini yaptırmadım kkk aşısından sonra kabakulak oldu aşıdan oldu aşı bünyen zayıfsa hastalıkda yapabiliyor suçiçeği aşısını yaptırırsam suçiçeği olurssa nasıl kaşıma derim aanlamazki bende yaptırmadaım bir sürü dr. a sordum evet aşı hastalık yapabilir dediler. ama hafif olur dediler . ama yaptırmadım

bende suçiçeğini yaptırmadım kkk aşısından sonra kabakulak oldu aşıdan oldu aşı bünyen zayıfsa hastalıkda yapabiliyor suçiçeği aşısını yaptırırsam suçiçeği olurssa nasıl kaşıma derim aanlamazki bende yaptırmadaım bir sürü dr. a sordum evet aşı hastalık yapabilir dediler. ama hafif olur dediler . ama yaptırmadım

Ben de aynı korkuyu taşıdığım için yaptıramadım suçiçeği aşını.. Yaptıran ve bebeği hastalık geçiren anneler var mı!

bende çocukluğumda geçirmiştim su çiçeğini hala unutmam o kaşıntıyı, yatamıyordum bile.. Bazılarındada su çiçeği geçirip iz kalanlar olduğunu duyunca korkumdan yaptırdım çok şükürde bi sıkıntı olmadı.. Aşı yaptırılınca su çiçeği olsa bile hafif atlattığını söylemişti doktorumuz

Ben de aynı korkuyu taşıdığım için yaptıramadım suçiçeği aşını.. Yaptıran ve bebeği hastalık geçiren anneler var mı!

evet bir arkadaşın bebeği aşıdan sonra bir hafta hastanede yattı bende korktum benim kızımın bağoşıklığı çok zayıf her ay 2 kez hasta olur bu aşıda virüs olduğundan korktum.
kkk aşısı bizi kabakulak yaptı çok hafif geçirmedik ağır geçirdik onun içinde aşı hastalık yapar ama hafif geçirir diyorla r ama kızım ağır geçirdi bende koktum

rota virüs aşısı çok gerekli bir aşı. ben yaptırdım 2. ayında diğer aşılarla birlikte çok şükür benim bebeğimde ateş falan da olmadı o ay. fiyatı da eczaneden eczaneye değişiyor pazarlık yapın.142 tl asıl fiyatı ama bize eczane 130dan verdi sağolsun.2 doz bizimki

evet bende baktım suan netten 111 lıra ıle 142 lıra arsında degısıyor ıcınden ıkı dozmu cıkıyor bu asının yoksa ıkı kıezmı 142 lıra verecez

benim bebeğim 3,5 aylık bizim geçti herlade zamanımız aricaklardı hastaneden zamanı gelince aranmadık..canım sıkıldı ya..

ben ıkı dozunuda vurdurdum 142 lıra kızlar yemeğinizden kıssanızda yaptırın cocuklarınıza aşılarını bı tanıdığımın bebeği hastanede yattı daha cok masrafa gırdı bu yuzden...

Rotavirüs aşısını büyük oğluma yaptırmamıştım. Doktoruda yönlendirmemişti:KK43: Ve 5 aylıkken ishal oldu ve kaç gece Hacettepe çocuk acilde sabahladık:KK43: Ailem oğlumdan umudu bile kesmişmiş. O derece fenaydık. Allahdan atlattık. Şimdiki bebeğime hemen yaptırdık. ıki doz halinde oldu ve her seferinde verdik 140 lirayı. Ama yaşadığımız kötü tecrübeden sonra pahalıda olsa değdiğini düşünüyorum.

Büyük oğluma su çiçeğini yaptırmamıştık ama geçirdi ve onuda ağır geçirdi. Aşısını yaptırmadığıma pişman oldum. Geçirse bile hafif oluyormuş. Su çiçeği göze ve cinsel organa atarsa tehlikeliymiş ki, bizde böyle oldu. Gece sabaha kadar oğlumun pipisini üflediğini bilirim. O zaman iki yaşındaydı ki, kendisi bile acısını unutmamış hala anlatır. Gözünün içinde de kırmızılık şeklinde oluşmuştu. O zaman virütik bir ilaç kullandırıyorlar ve garantisi yok. Allahım sayesinde hasarsız atlattık.:)

O yüzden ikinci oğluşuma ne gerekiyorsa yaptıracağım....

X