Çocuk Hastalıkları Köpüklü kaka sorunumuz var acil yardım

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

rumeysam

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2008
8
0
oğlum iki gündür köpüklü ishal yapıyo.böyle bi durumla karşılaşan var mı?yardım lütfennn

köpüklü kaka gelmesi çok gazı varsa olabilir.bence korkma.eger gün içinde kaka yapma sayısı 6-8 gibi cok sayıda olursa ve de kan varsa tehkileli oluyor onun dısında yıne de kaka tahlili yapmanda fayda var

ya aynı sorunla biz de bugün karşılaştık ve neden olduğunu ben de bilmiyorum senin ki ne kadardır köpüklü kaka yapıyor ?

ıki gün önce kakamız yeşile çalmaya başladı, sonra da iyice yeşerdi. Bu esnada Bilge'nin gazı da Aygaz'ı kıskandıracak düzeye geldi, köpüklü köpüklü kakalar eşliğinde çağlamaya başladı. Panikledik, Çeşme'de çocuğu üşüttük diye kalktık cayır cayır yanan ızmir'e geldik.

Doktor babamız hemen internete koştu ve dedi ki, "Mel sende önsüt/arkasüt dengesizliği olabilir". Haydaaaa.

Bu önsüt/arkasüt dengesizliği denilen şey, fazla sütten oluyormuş. Ben 1.5 aydır sütüm az, sütüm yok diye delirip envayi çeşit yöntem denerken (ki bunları bilahare yazacağım), ne alaka şimdi? Neyse, 6. haftadan sonra süt miktarı artıyor biliyorsunuz. Anne sütü de iki bölümden oluşuyor, biri ön süt denilen ve ilk başta gelen sulu tatlı süt. Bu çocuğun susuzluğunu gideriyor ve iştahını açıyor. Ardından bir süre sonra arka süt denilen ve asıl kalorili, yağlı süt geliyor. Doyma hissini ve büyümeyi sağlayan da bu arka süt.

Önsüt/arkasüt dengesizliğinde vücut bebeğin ihtiyacından fazla süt üretmeye başlıyor ve bunun çoğunu ön sütten yana yapıyor. Bebek de daha fazla önsüt almış oluyor. Bu kadar sulu ve laktoz açısından zengin sütü içince ilk etapta doyduğunu sanıyor. Fekat, bu süt bağırsaklardan hızla geçiyor, kakayı yeşertiyor, bu esnada deli gibi gaz yapıyor. Yağlı kısmı içemeyen bebek, yarım saat sonra tekrar acıkıyor ve emmeye saldırıyor. Buna ek olarak gaz acısını da dindirmek için sürekli emmek istiyor, çünkü bildiği tek rahatlama yöntemi bu. Bu durum bir kısır döngüye giriyor, bebek emdikçe süt salgılaması artıyor, ancak doyma gerçekleşmiyor, öte yandan sürekli emmek gaz sorununu kronik hale getiriyor. Ayrıca bu durum annenin kendini montofon gibi hissetmesine ve hayattan nefret etmesine yol açıyor.

Aşağıdakileri gözlemliyorsanız sizde de bu dengesizlik olabilir:

* Yeşil köpüklü kaka
* Ciddi bir gaz sorunu (Bebeğin bacaklarını karnına çekerek kıvranmasından anlayabilirsiniz)
* Sık hıçkırık
* Sürekli emmek isteyen bir insan evladı
* Emerken fazlasıyla çlonk çlonk, gulp gulp sesleri gelmesi
* Emerken kızmak, sinir yapmak
* Huzursuz uykular

E peki ne yapacağız? Valla hazreti internetin dediği, emzirme blokajı. Yani bir o göğüs bir bu göğüs yerine, aynı göğüsten daha uzun periyodlarla emizmek (Mesela 6 saat boyuna birinden emzirip sonra öbürüne geçmek). Bu sayede bir hafta içerisinde vücuda "hop yavaş" mesajı verecekmişiz, o da salgılamayı dengeleyecekmiş. Ha bir de her emzirmeden sonra gaz çıkaracağız. Da uyuyor adam? Hem de günde 20 seans emiyor bu sıkıntı yüzünden, nasıl olacak o iş
Alıntıdır

enes çok güzel bilglier teşekkür ederim...bende ilk hafta sağlık ocağına gitmiştim ordaki hemşire demişti süt yoğurt gibidir altta kaymağı vardır üstte suyu önden gelen sudur altta doyurucu yağlı süt gelir demişti..bende memeyi bitirene kadar vermey çalışırım sonra diğerini..zaten anlaşılıyo önden gelen su gbi şeffaf oluyo.....

slm arkadaşlar.2.5 aylık oğlumda bu günlerde hırıltılı solunum başladı.etrafımdaki insanlar bunun normal olduğunu ve bu aylardaki bebeklerde görüldüğünü söylüyolar ama ben biraz endişeliyim.acaba hastamı oldu yavrum!böyle bi durumla karşılaşan var mı?öksürük de var galiba doktor yolu görünüyo bize...yardım lütfennnnnnnn...

52 günlük oğlumuzda şiddetli gaz sancıları ve eğer yaparken görüyorsam köpüklü kaka durumu var. yukarıda "eness" isimli üyenin yazdığını okurken aha işte bizim oğlanın hali dedim. Gerçekten de böyle bişey varsa o anlatılanları yaşıyoruz ve dediği gibi süt bloğ yapacağım bakalım ne kadar işe yarayacak?
şu gaz ve kaka olayını çözdükmü anne oğlu daha mutlu olacağız, herkese kolaylıklar diliyorum...

olamaz böyle şey! bütn hepsi uyuyuor
benim 2 ayı geçti ama gene aynı. tek meme emdiği halde geçiremedim. öff valla!

kızlar bu sorunlarla aylarca kafayı yedim,köpüklü yeşil kakalar,hırıltı,uyumayan ağlayan bebek....o an herşey insanı kıllandırıyor ama sonra unutuluyor,ben forumlar açıldıkça hatırlıyorum.çook kaka tahlilleri yaptırdım,rahat olun gazdan

umarım en kısa zamanda atlatırız offf uykusuz geceler yşayanlar çok iyi bilirler bizim ne yaşadığımızı ama elbet bitecek birgün sabır arkadaslar sabır...

Off tanrım tüm hayatım çocuk kakası araştırması ile geçiyor.Yok köpürdü,yok yeşerdi,sulandı,kanlandı.Bebişim 3 aylık olmak üzere ve ben 'kaygılı kaka sendromu' yaşıyorum sürekli.Geceleri o uyuduğunda uyumak yerine harıl harıl araştırma yapıyorum.Ne zor işlermiş bunlar!!!:enbuyukkk:

aynı sorun bizdede var .kolayı çalkalarsın ve acarsın ya bizimki işte öle sarı köpük bazende belinden çıkıyor.güya bez yıkamayalım dıye hazır bez kullanıyoruz bu seferde kıyafet yıkıyorum .neden oluyor anlamadım.kaka tahlılı yaptırdık bişi çıkmadı.bazende bacak arasında çıkıyorr.acaba bez mi küçük biz prima uyu ve oynayı kullanıyoz.

köpüklü kaka bebek çok gazlıysa oluyor. tabi aşırı gazın da bir sebebi var. laktoz intoleransı başlıca sebep...
doktor tahlilde laktoz intoleransına da baktı mı?

X