Hamilelikte diş dolgusu ???

nesssli

egem benimle :)
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2008
875
32
41
Arkadaşlar ben 12+3 haftadayım akşamdan beri diş ağrısı çekiyorum minoset içiyorum dişe hiç bir faydası yok hamilelikte dolgu yaptırdınızmı ??? yaptıramazsamda ağrıdan ölcem senağlama

canım ben 16 haftalık hamileyim 15 haftamda dişimde apse olduğu için doktoruma sordum dişini çektirebilirsin dedi.ben de çektirdim 3 gün oldu.dişlerime haftaya dolguda yaptırcam bana göre bişi olmaz.fakat sanırım 3.aydan sonra dişlerini yaptırabiliyorsun bence doktorunada sor.

bence doktoruna sor ama tavsiye etmiyorlar genelde...igne vurdurmadan dayanabilirsen yapariz ama yoksa sakincali olabilirr dedi dis doktorum bana..

ben bu doktorları anlamıyorum bana yaptırabilirsin dedi.çünkü iltihab daha çok zarar veriyormuş bebeğe

evet benim de doktorum yaptırabilirsin dedi iltihap kapması daha kötü olurmuş ama genelde 3.ayını doldurduktan sonra öneriyorlar...

bende 13.haftadayım zaten dr um izin verdi arkadaşlar öğlende dolgu yaptırdım valla zaten o ağrı ile nasıl durbilirdim sürekli ağrı kesici içmekte bir yere kadar.

ben de 13+2 yim. Ve alt çene azı dişimde 2 ay kadar önce kırık oluşmuştu, başta minicikti ama şimdi biraz daha açıldı. Ağrı da yapmaya başladı. Doktoruma sordum, diş tedavimi mutlaka yaptırmamı söyledi, iltihap ya da apse yaparsa antibiyotik kullanmak gerekecek, o daha zararlı. Benimki çok büyük ihtimal kanal tedavisi olacak, özellikle sordum anestezik maddenin ve diş röntgeninin zararı olur mu diye. O da olmaz dedi, bir tek doz röntgenden yeterli radyasyon almazmışım. yarın da dişçiye gidiyorum. İçim rahat şimdi.

benımde doktorum 12.haftadan sonra dolgu yapılabılır demıstı...

başlık açılalı uzun zaman olmuş ama olaya son noktayı koymak adına bilgilendireyim sizi arkadaşlar.Diş tedavilerinizi yaptırabileceğiniz en uygun zaman aralığı 2. trimester adı verilen 4-6. aylardır.Bu zaman aralığında çekm, dolgu, diş taşı temizliği vs gibi diş tedavisi hizmetlerini alablirsiniz.Teorik olarak bu zaman diliminin öncesndeki dönemde (1-2-3.aylar)yapılacak tedavilerde düşük;sonrasındaki dilimde (7-8-9.aylar) erken doğum riski vardır.Ancak bu risk yüksek bir risk değildir ve kişiden kişiye değişir.Bu nedenle gebe hastalarda herhangi bir işlem yapmadan önce jinekoloğuyla görüşüp izin almasını isteriz.Çünkü gebeliğin durumunu en iyi jinekoloğu bilir.Jinekolog hastasının durumuna göre ilk aylarda ya da son aylarda da diş çekimi yapılmasını uygun görebilir.Aslına bakarsanız anestezi için kulandığımız solüsyonlar düşük ya da erken doğuma yol açacak kapasitede ürünler değildir.Oradaki etken sizin kaygı düzeyiniz, aşırı heyecanınız ve stresinizdir.Jinekoloğunuzun izin verdiği durumlarda gönül rahatlığıyla tedavilerinizi yaptırabilirsiniz..

Anne adayının patalojik kaygı ya da korkusu yoksa dolgu yapılabilir hatta uygun cihazlar varsa röntgen almadan kanal tedavisi bile yapılabilir, sıkıntı yok ama diş çekimi gibi kanamalı ve hastayı strese sokacak zor işlemleri mümkünse doğum sonrasına erteliyoruz, değilse 2. 3 aylık dönemde yani 3 ve 6 ay arasında yapıyoruz. Ama bu konuda fikir yürütmeden önce mutlaka önce diş hekiminize sonrada kadın doğum doktorunuza danışın. Sonuçta kolaylıkla yapılabillecek bir dolgu gebeliğin sonlarında apse ve sürekli antibiyotik kullanmanızı gerektirecek bebek ve sizin için çok daha içinden çıkılmaz durumlara neden olabilir.

Benim dişçim resmen "enfeksiyon olmadığı sürece ya da çok çok ciddi bir sorunun olmadığı sürece git, doğurana kadar gelme. eğer yapabiliyorsan, emzirmen bitene kadar gelme" diyip yolladı. bugün itibariyle bir dişim kırıldı, bakalım, bizim dişçi için yeterince büyük sorunmuymuş, arayıp sorucam bir ara. Çünkü hala emziriyorum!

Merhabalar,
Dişteki apse veya iltihap gibi oluşumlar erken doğuma sebep olabiliyor diye bazı araştirmalar mevcut. Dr.um da ayni fikirde. Hamileligimin 3. Ayinda dis kontrolune gittim, 2 curuk 20lik disim cekildi, ustelik anestezi ile, alt cene oldugu icin iyilesmesi daha uzun suruyormus ama gunde 1parol ile cok sukur atlattim. Hamileligimin 6. Ayindaki kontrolumde ise 5 disimin daha curudugunu soyledi dis hekimi.
Tedavi olmamda iki hekikim de sakinca gormeyince Toplam 10dolgu yaptirdim hepsi de uyusturucu igne ile. Bebege hic bir etkisi yok ustelik ve simdi icim rahat. Son olarak distasi temizleyerek islemleri bitirdigimizde 37. Haftam bitmisti :KK66:
Simdi icim rahat oglusumun gelmesini bekliyorum, kendinize iskence etmeyin kizlar, dogru hekim ile bu tabular yikilmali artik. Antalya icin isteyen arkadaslara dis hekimi de tavsiye edebilirim.
Not: tek sorun dis hekimi masadinda oturmam olmustu ki ona da yan oturup dizlerimi karnima dogru cekerek cozum bulduk. Doktorum da cok sukur kolaylikla bu sekilde de calisip beni sagolsun hic yormadi. Hepinize simdiden gecmis olsun

Çürük ilerlemeden yaptır bence, uyuşturmasınlar, ben uyuşturmadan yaptırdım hep (hamile degilken).. Benim ağrı eşiğim belkide yüksektir ama öyle çok ağrımıyor zaten yani.. Gayet basit bir işlem, bitince herşey geçiyor :KK53:

X