göbek kordonu düşmeden bebek yıkanır mı??

PINARDILA

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Ekim 2009
5
0
arkadaşlar bu bende inanılmaz merak konusu göbek kordonu düşmeden bebek yıkanır mı??
kimi yıkanır diyor kimi de kesinlikle yıkanmaz siz ne yaptınız tecrübrli anneler yardımcı oluRsanız sevinirim
gerçi Allah izin verirse daha bebeğimi yıkamaya 2,5 ayım var ama öğrenmek istiyorum

Kural olarak göbek kordonu düşmeden bebek yıkanmaz. Ben ebelik yaptığım dönemlerde doğum salonunda bebeği doğduktan sonra yıkamazdık. Sadece mekonyum (kaka) ya da kanla kirlendiyse sadece başını yıkardık. Kordonu düşene kadar yani 1 hafta ya da 10 gün içinde onu silerek temizleyebilirsiniz. Bunun hiçbir sakıncası yok. Eğer yıkarsanız da göbeğini iyice kurulayıp betadin gibi antiseptiklerle mutlaka pansuman yapın.

canım ben yıkanabileceğini okumuştum, göbeği iyi temizlenmek gerekiyormuş , mikrop kapmaması için.ben yıkanıyor diye okudum ve duydum.ben de aralıkta doğum yapıcam, doktoruma sorucam bunu.az kaldı ne de olsa.

Canim fransada bebek dogdugu zaman en az üç gûn sonra çikariyolar hastaneden ve süre boyunca
ebeler her gün bebekleri yikiyolar ve göbeginin üstünede mikrop kapmasin diye kirmizi bi ilaç var yaralara dökülür adi aklima gelmedi simdi onu sürûyolar.
Yani yikaniyo tatlim

oğlum doğduğunda hastaneden geldikten ertesi günü ve 40 gün boyunca hergün yıkamıştık önemli olan göbeğine su kaçırmamak daha dikkatli olmak lazım banyodan sonrada göbeğine pansuman yapıp ayrıca temizledik ve oğlumun göbeği 7 günlükken düştü bir problem yaşanmadı yani

canım biz de yıkamıştık.
göbeği 17 gün sonra falan düşmüştü, bu kadar bekleyemezdik,
kokardı çocuk. ilk 3-4 gün yıkamadık sonra yıkamıştık.
ama yıkama sonrası özellikle göbeği çok iyi kuruladık ve betikonla pansuman yaptı eşim.
Allah'a şükür bir problem olmadı.
ama sen yine de doktoruna danışırsın bu konuyu.

Çoğu kişiden yıkanmıyor diye duymuştum sadece sabunlu bezle silmek yeterli oluyormuş ama heralde bende hamile kalıp doğum yapınca dayanamam o kadar kısa uzun süre yıkamadan yinede biz ne desek boş doktora sormak gerekir en iyi yanıtı onlar verir...

ben dogum yaptıgımda hastane yıkadılar 2 gün kaldık 2 gün boyunça bebegi yıkadı hemşireler

hastaneden bir gün sonra çıktık ve eve gelir gelmez yıkadım.
sonra göbek düşene kadar yıkamadım. 1 hafta da göbeği düşmüştü.

doktorumuz bize yıkamayın demişti. eğer bebeği yıkayacaksanız göbeğine hiç su deydirmememiz gerekiyormuş. bu mümkün değil tabi. ben hiç yıkamadım. 10. günde göbeği düştü ve o zaman yıkadım

canım yıkanırmış .
ama ben demiyorum kadir tuğcu diyor makalelerine bi göz at olurmu

bizim doktorumuz yıkamayın dedi yıkamadık.ama yıkayabilisiniz diyenlerde var.yıkarsanızda çok dikkatli olmak gerekiyormuş.göbeğe hemen alkol yada batikonla pansuman yapmak gerekiyormuş.birde duyduğum yıkarsak biraz daha geç düşemiş göbek.

Bende yıkadım canım sonuçta eylül ayıydı ve çok sıcaktı bekleyemezdim çok şükür birşeyde olmadı..

ben hastaneden çıkar çıkmaz yıkadım.doktorum yıkamam gerektiğini söylemişti.üstelik saçlarıda çok kirliydi mecbur yıkadık.

benım annem ve kayınvalıdem kısacası etrafımda gordugum ınsanlar bebek dogduktan sonra hergun yıkarlar bu zamana kadar zararlıymıs vs dıye bıse duymadım

benim oğlum kasım sonu doğduğu halde 2 günde bi banyo yaptırmıştık.taa 3,5 yıl öncesi....
daha kolay dştü göbüşü 4 günde falan.ama her banyodan sonra gazlı bezle pansuman yaptık.

Ben ilk günden beri bebeğimi hergün yıkadım. Göbek 12. gün düştü. Problem olmadı hiç. Ama şöyle bişey var yıkandıktan sonra göbek kısmının iyice kurulanması şart, alkol döküp pamukla kapatılırsa sorun olmaz. Pansumanını hergün yapmalısınız canlarım

bende doğum yapalı 20 günü geçti,çocuk doktoru gün aşırı yıkayabilirsiniz dedi bizde yıkadık göbek 11.gün düştü alkolle günde 4 kere göbek etrafını siliyorduk kurutsun diye...çok şükür bu güne kadar sorun olmadı.

X