ygs ve lys hakkında bilgi

Pamuk Sekeri

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2008
61
0
34
Kızlar ben bu yıl sınava giricem daha önce hiç girmedim malum sistem değişti ve ben hiç bişey anlamadım...Aklımda 2 yıllık özel üniversitede radyo televizyon sinema okumak var...

Geçenlerde bi dersanede rehberlikle görüştüm bana ygs ye girip barajı aşmamın yeterli olucanı lys ye girmeme gerek olmadıgını...ygs barajını aşınca tercih yapabilicemi ve yerleşebilicemi söyledi..ama internetten bakınca çok farklı şeyler görüyorum lysyede girmem gerektiğini falan söylüyolar çok kafam karıştı ...

Evde hazırlanıcam bu sınava bi tanıdıgımız aracıyla kitapları alıcam..ben sadece ygs alıcaktım ama kafam karıştı bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinicem...mafoldumben

merhaba canım.

2 yıllık meslek yüksek okullarına sadece ygs ile girebilirsin doğru. lys sınavları 4 yıllık fakülteler için.
bilindik yayınevlerinin kitaplarından faydalanmanı tavsiye ederim. fem, final, güvender, mef , sınav vs.

bir de şu adreste konuların vs. listesi var Ygs ve Lys ile ilgili sağlıklı bilgiler bulabilirsin :

ygs.varolmak.com

Çok teşekkür ederim :) sanırım eğitimcisiniz bu konuda bilginiz oldugu için birşey daha sormak istiyorum...

Ygsde hangi derslere çalışmam hangilerine ağırlık vermem gerekiyor? Lisede sözel öğrencisiydim... Şimdiden teşekkürler...

YGS’de adaylara; Türkçe’den 40, Temel Matematik’ten (Geometri dahil) 40, Sosyal Bilimler’den 40, Fen Bilimleri’nden 40 olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek.

o sadece bir söylenti sınav yapılmadan doğru olup olamayacağını bilemeyiz.Ama ösym sınav ücretlerini bu kadar yüksek tutunca bu kanı daha da yayıldı..

her sene sölenir bu işte bi sene kolaysa gelecek yıl zordur yada tam tersi evet bunları biz bilemeyiz ama şöle bişe var her yerde dolanıo bu söz ygs her kesime hitab ettiği ve değişen sistemin ilk sınavı olcağı için kolay olur düşüncesi var ama sadece bi ihtimal sadece fakat lysninde zor olacağı söylenio çünkü alan kısıtlaması kalktı herkes istediği bölümü seçebilceğiine göre seçici sorular olcaktır..

Çok teşekkür ederim hepinize... Bir şey daha sormak istiyorum bi tanıdıgımız aracılıgıyla alıcam kitapları demiştim...Bugün kitaplar geldi ama konu anlatımlı değil yani Fem'in bildiğimiz mavi kitapları değilde... yeni çıkan 'simetrik sistem' kitapları üstelik yarısıda lys kimisi ygs+lys yani benim bi işime yaramaz di mi? Benim o mavi olanlardan almam gerekiyo sanırım...Ama onlarında hangilerini almam gerekiyo onda da kafam karıştı...Türkçe Matematik Fen Edebiyat ve Sosyal bilgilermi almam gerek?

ygs-lys diyorsa ayrıntı çoktur .ygs için ortak alan olanlar yeterli olur.fem'in setini tam olarak bilmiyorum ama radyo televizyon yanlış hatırlamıyorsam sözeldeydi yeni sistemdeki adıyla türkçe sosyal siz ösym'nin sitesinden yine de bir kontrol edip kitapları ona göre alın..

X