Nişan nişanda imam nikahı olur mu?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi
İmam nikahı dininmizde var diye ne kadar güzel fetva veriyorsunuz, nereden biliyorsunuz....
Dinimzde nikah vardır Ve bu nikahın şartları da çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir...
2 şahit, kızın ailesinn onayı.Bu şartlar resmi nikahla da sağlanabildiğine göre imam nikah diye tuturmanın da bir mantığı yok bana göre...
Zaten zamanında nikah salonu belediye görevlisi falan gibi şeyler olmadığı ve nikah boşanma gibi konuları kayda geçiren kişiler kadılar imamlar olduğu için imam nikahı denilmiştir....

Zaten bu konu ile ilgili konu aşçmak yasak çünkü işte böyle bilip bilmeyen herkes kendi düşüncesine göre fetva vermeye kalkıyor (buna bende dahilim ben de bence gereksiz dedim mesela ben de bu işin uzmanı değilim, ama aklım ve mantığım bana böyle söylüyor).
Ortada herkes kafasına göre fetva vermeye kalkınca da tartışma çıkıyor....

nikahın dini açıdan geçerli olması için gerekli olan şeyler iki tarafın da evlenmeye razı olduğunu sözlü şekilde beyan etmesi ( dinen boşanırken de evlenirken de beyanı 3 kez tekrarlamak gerekir),2 erkek şahit ( kadın şahitler yarım şahit sayılır, yani 1 erkek şahit 2 kadın şahite eşittir) ve ilan etmektir(gizli nikah kıyılırsa sorulduğunda inkar etmek nikahı düşürür). bu şartlar sağlanırsa resmi nikah da yeterli olur. kızın ailesinin bilme şartı hanefilikte yok, ama öğrendikten sonra aile kızlarını damada denk görmezse geri alabilirler!
ben kafadan uydurmadım, söylediklerim hem ilmihalerden baktığım hem de hadis ilmi üstünde yoğunlaşmış yani sünnetleri yalayıp yutmuş kişilerden öğrendiğim şeyler.

zaten hanefilikte nikahsız görüşme sayısı bellidir: kadının gözlerine bakıp ruhunun güzelliğini, ellerine bakıp vücudunun güzelliğini anlayabilirsin, bu da 3 görüşmede anlaşılır zaten. harfiyen uygulamak şu devirde mümkün değil yani.

nişanda nikah meselesine gelince olur yani neden olmasın. ama nişanın amacı eşin olacak kişiyi halk tabiriyle adını koyarak tanımaksa nikahı nişanda yapmak doğru olmaz bu benim görüşüm. sonuçta evleneceğine o kadar eminsen ne gerek var değil mi dini nikaha, resmi nikah da yapıverin olsun bitsin. tabi bazı engeller olabilir hemen evlenmek için, ve günaha girmek istemeyebilirsin. ama erkekler dini nikahı avantaja çevirmeyi muhakkak deneyeceklerdir. ve dini açıdan sen onun eşi olduğundan eşin beraber olmayı teklif ettiğinde reddedersen işte asıl o zaman günaha gireceksin.

bence nişanda imam nikahı kıyılması çok saçma belki evlenmeden ayrılıcaksın
hiçbirşeyin garantisi yok en iyisi resmi nikahtan 1 2 gün önce kıyılması daha güzel..

sakın yapma imam nikahi nedemek herkesharam olmasın diye yaptırıyor sonra iş çıkmaza girdimi ayrılık kelimesini söylemesi lazım erkek inadına söylemiyor düğüne iki gün kala yaptır tamam mı

bence yaptırma..
resmi nikahınla aynı günlerde yaptır ne olur ne olmaz..
gelin ata binmiş ya nasip demiş..

canım bu konuda artık kararrım kesinlikle yaptırma olur..
ikizim nişanlanınca nikah yaptırdı bizim büyüklerimiz rahat olsunlar diye...
ama şimdi ayrıldılar...ve yüzyüze görüşüp ayrıldıklarını teyit etmeleri gerekiyormuş diyaneti aradık...
ne olacak bilmem:?
böyle zor bir durum işte...

şimdi resmi nikah olmadan dini nikah kıymak yasak kıyan hocada cezalandırılıyormuş geçen ay kardeşim evlendi nişanıda 3 ay önce oldu dini nikah yaptırmak istediler hiçbir hoca kabul etmedi önce resmi nikah dediler bencede iyi olmuş çünkü haram olmasınlar birbirlerine diye yapılıyor sonra afeedersiniz belki aralarında bişeyler geçiyor cinsel olarak sonra nişan bozulunca işler iyice sarpa sarıyor bence düğün olduğu gün yada düğünden önce yapılması daha iyi benimki düğün günü yapılmıştı resmi nikahımda düğünde yapılmıştı

Bence yaptırma. Allah korusun ne olur ne olmaz.
Zaten artık resmi nikahtan önce dini nikah yapmak yasak.
Biz de düğünden sonra eve geldiğimizde yaptırmıştık. O zaman bile hoca '' resmi nikah oldu değil mi'' diye sormuştu.

canım biz yaptırmadık ne olur olmaz nikahımız dugune 1 ay kala olucak o zaman 2sini bir arada yaptırcaz.. Bence sende yaptırma ne olur olmaz Allah korusun...

yaptırmamalısın
resmı nıkahın olmadan ımam nıkahınla bırbırınıze helal olmazsınız bu sadece dını alet etmek olur

Amaç cinsellik yaşamaksa yaptırılmamalı.
Ancak bence zaten uzun süredir birlikte olan çiftlerin yaptırmasında sakınca yok.
Herkes kendi özel durumunu değerlendirsin.
biz üç yıldır birlikteyiz,yani günahsa girdik günaha 3 yıldır..
nişanda imam nikahı yaptırdık,resmi nikahtan sonra tekrar tazeleceğiz.

yahu dini nikaha hakarettir bu. gerçeğini yaptırmadan önce oyuncağını yaptırırsın da, çocuklar oynasın bi dermiş gibi! nikah o kadar mühimse resmisini yaptırsınlar.!! dinle oyun olur mu :/

canım, hocaların hepsinden defalarca dinledim hiçbiri önermiyor. ayrıca ilan hususunu siz gözardı edeceğiniz için (yani insanlar sizin evli olduğunuzu bilmeyeceği için) nikahınız geçersiz olacak. bu durumda elele tutuşmak zart zurt onlarda her halukarda günaha gireceksin. nişanlına söyle adamakıllı bi ilahiyatçı bulsun sorsun, durum budur. kendim de defalarca araştırdığım için biliyorum ve bu kadar kesin konuşuyorum. istersen kaynak dahi bulabilirim. buna müsade etme.

ben açıkçası doğru bulmuyorum hemen nikahlamanın ne gereği var resmi nikah olduktan sonra isteğe göre kıyılır.ayrılınca ne olacak ya nişanlın boşol demezse gerçektende çoğu demiyor pat ayrılıyor ama boşol demesi lazım.yoksa başkasıyla evlenince zina oluyor.

evlilik öncesi rahat rahat aşna fişne yaparlar da günaha girerler diye bazı büyüklerin ve çiftlerin yapılmasında fayda gördüğü nikah..
ben böyle tanımlıyorum dini nikahı.zorunlu değil,resmiyette bi birliktelik göstermiyor..
İslamiyetin gereği olduğu için yapılır ve saygı duyulması gerekir..benim çevremde çoğu insan yaptı, nişanlım da sordu bana yapcak mıyız diye..ben de bilmiyorum dedim ne diyim? onun ailesinden de böyle bi istek gelmedi benimkinden de.henüz yapmadık, düğüne çok var. resmi nikahtan sonra yapılmasında bi sakınca yok, öyle yapıcaz biz.

ben açıkçası doğru bulmuyorum hemen nikahlamanın ne gereği var resmi nikah olduktan sonra isteğe göre kıyılır.ayrılınca ne olacak ya nişanlın boşol demezse gerçektende çoğu demiyor pat ayrılıyor ama boşol demesi lazım.yoksa başkasıyla evlenince zina oluyor.

boşol demesede nikah bozulmuş oluyor

nişanı attığın zaman herkes artık senin ondan ayrıldığını biliyorsa sorun yok

bunu ben değil geçtiğimiz cuma günü tvde mustafa karataş söyledi...

boşol demesede nikah bozulmuş oluyor

nişanı attığın zaman herkes artık senin ondan ayrıldığını biliyorsa sorun yok

bunu ben değil geçtiğimiz cuma günü tvde mustafa karataş söyledi...

evet boşol diyince nikah bozulur benim demek istediğim nişan atılınca boşol demek gerekir.ama sırf adet diyede yapmamak lazım önemli olan din ne diyor ona bakmak lazım.benim resmi nikah oldu eve geldik dini nikah oldu en doğrusu.benim bildiğim bu.

ben yaptırmıştım nişan gecesi ve 1 sene de nişanlı kaldım kişilere ve isteğe göre değişir.
o an için hiç düşünmemiştim ya anlaşamazda ayrılırsak diye yani tabi işin bu boyutuda var.
ama dinimizde bu nikah var en azından buna inananlardanım ve benim isteğim doğrultusunda dini nikahım kıyıldı..

bana göre olmaması daha iyidir resmi nikahtan sonra yapılamsı daha uygundur

X