Nişan nişanda imam nikahı olur mu?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi
ben nişanla aynı zamanda yapılmasını gereksiz buluyorum. dinen erkeğin elini bile tutmak haram şu devirde kaçımız bunu yapıyoruz. ailelerin içi rahat etsin laf söz olmasın diye kendinizi yıpratmayın. resmi nikahınız daha önce kıyılıyorsa nikahtan sonra yaptırın herşey usulüne göre olsun. Nişan süresi uzar aksilik olur. Allah korusun başka yönlerinide düşünmek lazım.

dinen de uygun değil bence.. ta nişanda Allah indinde kocan olacaksa o zaman düğün niye bekletilir ki.. düğünden bi gün önce en uygun..ben şahsen öyle istiyorum

resmi nikah öncesinde dini nikah kıyılması yasalara göre suç zaten. imamın evlilik cüzdanını görmeden kıymaması gerekiyor normalde.

resmi nikah öncesinde dini nikah kıyılması yasalara göre suç zaten. imamın evlilik cüzdanını görmeden kıymaması gerekiyor normalde.

düğün günü sabahı da yapıyolar.. abimlerin düğün günü olmuştu

benim de nişanın ertesi günü sabah erkenden dini nikahım kıyıldı ve 7 ay nişanlı kaldık elele tutuştuk vs. vs...evlenince de resmi nikahımız kıyıldı.

Bence de olmamalı, nikahı serbestçe dolaşmak insanların ağzını kapamak için yapmış gibi oluyorsunuz hele ki Allah için yaptığınız nikahı buna alet etmek gibi geliyor bana, kendim yaptırmadım, üstelik nişanlılık evresi birbirini tanıma ve evliliğe hazırlanma evresidir, nikah kıyarsanız evlenmiş olursunuz zaten, bu arada imam nikahı değil dini nikahtır aslı, dini nikahı iki şahitle birlikte herkes kıyabilir, resmi nikahtan sonra Allah rızası için dini bir ritüel olarak kıyılması daha makbul bana göre...

yok öyle bişey ! yasak zaten resmi nikah olmadan imam nikahı olması.
zaten imam nikahı diye bişey yok. nikahın anlamı şahitler huzurunda kişiyi eş olarak kabul ettiğini ifade etmektir. bir çeşit sözleşmedir. eskiden resmi nikah olmadığından vardır imam nikahı..
kıydırmadım kıydırmamda hocalara bişeyimi:dilcikar:
biz birbirimize ve allaha söz verdik zaten . yalan olur hacı hoca:nazar:

Cnm Peygamber Efendimizin Sünneti Yani Onun Kıydıgı Nikahmı Önemli Yoksa Kağıt Üzerindekimi Hoca Nikahı Kıyılmadıktan Sonra Zina Yerine Geçiyor Tabiki Resmi Nikahta Önemli Oda Dünyada Rahat Yaşamını Sürdürebilmek İçin Ayrıldıgında Hak Taleb Edebilmen İçin Ama En Önemlisi Hoca Nikahı Bana Göre

Evet Bu Arada Bende Resmi Nikah Sonrası Ogün Akşam Kıydırdım Nikahı Ama ımam Nikahı Yok Diyen Arkadaşı Kınıyorum

bizim ailede de imam nikahı nişanda yapılır
islami ölçülere dikkat eden kişiler bunu önemsiyor

Cnm Peygamber Efendimizin Sünneti Yani Onun Kıydıgı Nikahmı Önemli Yoksa Kağıt Üzerindekimi Hoca Nikahı Kıyılmadıktan Sonra Zina Yerine Geçiyor Tabiki Resmi Nikahta Önemli Oda Dünyada Rahat Yaşamını Sürdürebilmek İçin Ayrıldıgında Hak Taleb Edebilmen İçin Ama En Önemlisi Hoca Nikahı Bana Göre

Evet aynen katılıyorum hem lütfen dikkat edelim imam nikahı değil dini nikah ayrıca düğünden bigün sonra kıyılmasıda saçma ozaman resmi olarak eşin ama dini nikah olmayınca zina sayılır diye biliyorum çok hassas bi durum.. bence nişanda yapılması bi bakıma doğru bi bakıma değil.. neden diceksiniz elele tutuşmanız yalnız kalmanız dinen sakıncalı bi durum olduğu içn dini nikah doğrudur dinimizde bu vardır .. ama arkadaşların dediği gibi anlaşamama gibi bi durumda olabilir ozaman durumlar karışır.. yani kısacası çok iyi düşünüp karar vermek gerekir ..

bazı arkadaşlar ayrıldığında zina yapmak gerekiyormuş diyor. Şu konudada insanların kafası karışık. ayrıldığında boşol dedikten sonra başkasıyla evlenebilirsin. fakat önce nikahlandığın kişi ile farklı zamanlarda 3 defa boşol dierek ayrılığında 4. kez imam nikahı kıydıramazsın. kıydırabilmen için başkasının nikahına girmen ve birlikte olman gerekiyor. bunu sadece din değil hukuktada zilliyet bağı diye geçer. bakın din ne kadar ince..

İmam nikahını nişanlınla anlaşıp ağzından sözü aldıktan sonra bişi olmıyacağına dair hiç bişi olmaz. Dini bütün kişiler nikahın ne kadar hassas olduğunu bilirler. bi arkadaşın dediği gibi 3 kere gözgöze geldiğinde bile haramken evleneceğin insanla nikah yapmak hiç de sorun değil. Helede görüşmüşlüğün varsa yani anlaştığın insanla nişanlanıyorsan zaten tanmışsındır onu sonu evliliktir inşallah..

Dini nikah yoktur diyen arkadaşa sormak istiyorum islami eğitim seviyeniz nedir acaba?
ilk okulmu!
lütfen bilmeden insanları günaha yada zarar sürüklemeyiniz.
Dini nikah ile resmi nikah arasındaki fark..
bizim çoğu kanunumuz yurtdışından isveç vs den getirtilmiştir.
bu yüzden osmanlıda olan kanunların hiç biri şuanda yoktur.
resmi nikahta kabul ediyormusun denir
dini nikahta kabul ettinmi denir.
islamda geçmiş kalıbı kullanılarak nikah kıyılır bir kelimeden dolayı yani. duası yapılır. kadının hakları dini nikahta belli olur. şayet eğitimli ve kültürlü biriyse ömür boyu ferahlık yada rezillik kendi elindedir.
bencede resmi nikah olmadan dini nikah yapmayınız.. şimdi dini nikahta neler isteyebilirsiniz anlatayım
erkek tarafından istediğiniz kadar mal mülk altın isteyebilirsiniz ne isterseniz vermek zorundadır.
islamda evlenirken hak talep etmezseniz boşama hakları erkekte olur erkek size boş ol dediğinde boş olursunuz.
ama siz hak talep edebilir 3 boşama hakkından birini aldığınızda sizde erkeğe boş ol dediğinizde boş olur..
yani siz ayrılıp başkasıyla evlenseniz bile günahkar olmaz sınız.
ayrıca bir kadın erkeğe benden başkası ile evlenemezsin benden başkkası ile nikah kıyamazsın derse, erkek sizle nikahlı iken asla başka kadınla dini nikah kıyamaz. dini nikah kıymazsa yaptığı zina olur.
bu hakları lutfen bilin. islam insana birçok özellikle kadına hak tanımıştır. kullanmasını bilirseniz bilgi sahibi olursanız ne ala!
ayrıca adam beni boşamıo ama ayrıldık ne yaapacağız ben evlenemezmiyim diye merak içine olan arkadaşlar zorla bile olsa döverek bile olsa ağzından boş kelimesi çıkarsa boş olursunuz :KK34:

Arkadaşlar Site içinde dini içerik paylaşımı yasak.
Birbirinize sormak istediklerinizi de lütfen belli ölçülerde sorup cevaplayalım..
Kimse birbirini kırıcı sözlerde bulunmasın aksi halde uyarıya uymayan arkadaşlar ceza alacaktır..
Bilginize.... :KK34:

benimde dini nikahım nişanımda yapıldı sanırım bir arada duracağımız el ele gezeceğimiz için böyle düşünüldü çünkü benimde haberim yoktu bi baktım hoca getirmişler babamdan izin aldılar yaptıralımmı diye babamda olur dedi bende düğünden bikaçgün önce olmasını istiyodum ayrılırsam diye düşünmedimde neden bana önceden söylenmedi diye bozuldum bi süre de aramızda sorun oldu açıkcası neyse sonuç olarak nişan günü yapıldı neyseki ayrılmadıkta:KK1: benim düşüncem vakit varsa düğün günü resmi nikatntan önce eğer vakit yoksa bikaçgün önce yapılabilir şunuda eklemek istiyorum islam dininde dini nikah diye birşey var bu konuda bence yorum yapmayalım arkadaşın sorduğu soru bu değil sonuç olarak ben nişanda yaptırdım bu tamamen sizin düşüncenize bağlı yapabilrsinizde yapmayabilirsinizde sanırım soruyı soran arkadaşta çoktan evlenmiştir :KK1:

Arkadaşlar Site içinde dini içerik paylaşımı yasak.
Birbirinize sormak istediklerinizi de lütfen belli ölçülerde sorup cevaplayalım..
Kimse birbirini kırıcı sözlerde bulunmasın aksi halde uyarıya uymayan arkadaşlar ceza alacaktır..
Bilginize.... :KK34:

cnm konu neki anlamadim saden:2:

nişanda olur tabiki imam nikahi sahşen benide istemeye gelicekler eğer olursa nişanda kendim isticem nikah.

biz söz takılırken kıydırmıştık imam nikahını 65 kişilik küçük ailemin hepsi şahitlik ettiler.ama bu şu demek değil nikahımız var hadi birlikte olalım.hayır ama kişi ciddietini bu ollada ispatlamış oluyor ayrı mevzu

X