Nişan nişanda imam nikahı olur mu?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

sharma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2009
185
0
bşi merak ediyorum nişanda ya da sözde imam nikahı oluyor mu?
benim bildiğim resmi nikahtan sonra olur imam nikahı ama bugün erkek arkadaşım dediki bizde adettir nişanda olur nikah diye hatta ablasınada yapmışlar..
war mıdır böyle bi durum yaşayan??

bizim ailede böyle bşi yok yasakkelime

böyle bişey var evet ama ben karşıyım...

nişanda nikahı kıyacaksınız...sonra anlaşamayınca ayrılacaksınız...o zaman imam nikahı

bozmadığınız için dinen zina yapmış olunuyor..boşamak için 3 defa boşadım demesi gerekiyormuş

bunu çoğu inat olsun diye demezmiş..benimde eşim istedi ben asla dedim....

düğünümüz ve resmi nikahımız kıyıldığında evime geldiğimde kıydırdımmmm

evet işin bu boyutunu hiç düşünmemiştim bende karşıyım çünkü imam nikahı insanlara karı koca olma imkanı weriyormuş gibi düşünülüyor bizim cevrede ailem karşı gelicektir bu duruma bende öle..
ama adetse böle bşi warsa biraz şaşırdım ondan sizlerede sormak istedim teşekkür ederim..

olabiliyor canim..bende öyle oldu..
nikahimizi kiyanda esimin büyük hafiz amcalarindan biriydi..neden yapmak zorunda miyiz dedigimde zorunda degilsiniz ama nisanlisiniz,elele gezeceksiniz,birarada kalacaksiniz..böylesi daha iyi denmisti..
itiraz etmedik,yaptik,pisman olduk mu..cok sükür hayir...

yok öyle bişey ! yasak zaten resmi nikah olmadan imam nikahı olması.
zaten imam nikahı diye bişey yok. nikahın anlamı şahitler huzurunda kişiyi eş olarak kabul ettiğini ifade etmektir. bir çeşit sözleşmedir. eskiden resmi nikah olmadığından vardır imam nikahı..
kıydırmadım kıydırmamda hocalara bişeyimi:dilcikar:
biz birbirimize ve allaha söz verdik zaten . yalan olur hacı hoca:nazar:

bana da dediler yapalım diye erkek tarafının ailesi fakat ben ve ailem buna karşı düşünce olduğumuzu için söz konusu bile etmedik bizde de resmi nikahla beraber olur...

anladım aynı mantık benim erkek arkadaşımın ailesindede warmış bugün öğrendim, ama dedim ya bizimkiler de böle bşi yok:S

ollur tabiki bizde nisanda yapmistik imam nikahini

benim abimlerin olmuştu..
kız tarafında öleymiş, nişanda kıyılırmış imam nikahı, bizde yaptırmıştık fisfisfis

ama 1 sene önce benim nişanım oldu, kesinlikle böle bişey istemedik:umursamaz:

bende yapıldığını duymuştum.bizdede resmi nikahtan sonra kıyılır ki bizimde öyle oldu. ama nişanda yapıldığınıda biliyorum.

artık hocalar resmi nikahı görmeden imam nikahı kıymıyolar zaten...

çoğu evliyken birde eşinin üstüne kuma getiriyor bu imam nikahıyla diye devlet resmi nikahtan önce yasaklamıştı...

çok iyi biliyorum sevgililer bile yaptırmak için giderlermiş ve hocalar kıyarmış ama artık yok

EVLıLıK CÜZDANINI ıSTıYOLAR...

çok çok iyi oldu....dediğim gibi nikahım kıyıldı düğünüm oldu evime girdim gelinlik üstümdeyken kıyıldı .....

demek istediğim evlendiğim ilk gün kıyıldı...

Elin ne idüğü belirsiz adamına nikahımı kıydırmam,devlet kıysın nikahı yeter..,
Bir arkadaşım imam hatip mezunuydu,bazı çift arkadaşları gelip imam nikahı kıymasını istemiş ondan,o da çook iyi bir soru sormuş beraberinde,''tabii kıyarım kıymasına da,el ele tutuşmak için mi,iş bitirmek için mi,ikisi ayrı da.'':roflol:

Nikâh bir akit, sözleşme ve anlaşmadır Bunun için bazı şartları vardır Bu şartlardan birisi yerine getirilmezse nikâh sahih olmaz

1 Evlenecek kişilerin veya vekâletlerini verdikleri şahısların hazır bulunması
2 Tarafların irade beyanı Evlilik akdini kabul ettiklerine dair eşlerin “kabul ettim” şeklinde ifade etmeleri
3 Nikâhın duyurulması Gizli bırakılmaması Bu şart bazı mezheplere göredir
4 Kızın velisinin izninin olması Bu hüküm Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplere göredir
5 Şahitlerin hazır olması Bu şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır Yani şahitlikte mutlaka bir erkeğin bulunması icap eder

Nikâh, talâk diğer bir ifade ile evlilik ve boşanma dinî bir müessesedir; aynı zamanda ibadetler içinde değerlendirilir Çünkü kaynağı Kur'ân ve hadistir Bu hususta yüzlerce âyet-i kerime, binlerce hadis-i şerif vardır Bu âyetler hem evlilik müessesesinin sınırlarını çizer, hem de sorumluluk ve mükellefiyetleri belirler Bazı âyetlerde mesele bütün ayrıntılarıyla verilir Hadisler ise evlilik ve aile müessesesinin bütün ayrıntılarını belirler, anlatır ve öğretir

Aynı şekilde İslâm hukuku kitaplarında nikâh ve talak bölümü ap ayrı bir bölüm teşkil eder Meselâ kaynak olarak verdiğimiz, Türkçede de kapsamlı bir eser Ömer Nasuhi Bilmen'in 8 ciltlik Hukuk-u İslâmiye ve Istılâhât-ı Fıkhiyye Kamusu'nun bir cildi bu meseleye ayrılmıştır

Konunun anlaşılmasına yardımcı olması ve bir örnek teşkil etmesi açısından bazı âyetlerin meallerini okuyalım:

"İçinizden bekâr olanları ve köle ve cariyelerinizden dindar olanlarını evlendirin Onlar fakir iseler, Allah onları lûtfuyla zenginleştirir Allah'ın lütfü geniştir ve O her şeyi hakkıyla bilir

"Evlenmeye imkân bulamayanlar da, Allah onları lûtfuyla zenginleştirinceye kadar iffetlerini korusunlar"1

"Size şu kadınları nikahlamak haram kılındı: Anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşlerinizin kızları, kız kardeşlerinizin kızları, sizi emzirmiş olan süt anneleriniz, süt kardeşleriniz, hanımlarınızın anneleri, aranızdan zifaf geçmiş olan kadınlarınızdan doğan üvey kızlarınız Eğer zifaf geçmemişse onların kızlarını nikâhlamakta size günah yoktur Öz oğullarınızın hanımlarını nikahlamanız ve iki kız kardeşi birden nikâhınız altına almanız da size haram kılındı Ancak geçmiş olan müstesnadır Muhakkak ki Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir"2

Nikâhın kendine göre şartları vardır Bu da yukarıda izah edildi Cumhuriyet devrine kadar "dini nikâh, resmi nikâh" diye bir ifade mevcut değildi İslâm hukuku yürürlükten kaldırılıp yerine Batıdan adapte edilen "medenî" hukuk devreye girince ve nikâh akit işlemleri belediyelere verilince bu çeşit sorular gündeme geldi Oysa Yahudilik ve Hıristiyanlık gibi semavi kaynaklı dinlerde önceden olduğu gibi şimdi de nikâh merasimleri sinagog ve kiliselerde yapılır Esasen İslâmda da böyledir

Peygamberimizin (asm) "Nikâhı duyurun ve onu camilerde yapın" mealindeki hadis-i şerif bu prensibi hatırlatmaktadır Bu işlem camilerden alınıp belediye nikâh salonlarına taşınınca, nikâhın "dinî" bir mahiyet taşıyıp taşımadığı akıllara gelmeye başladı

Nikâh, evlilik bazı şartlar taşıdığından dolayı bu meseleyi bir bütün olarak âlimler ve din görevlileri bilmektedir Ve öteden beri nikâh akdini âlimler ve imamlar yapmaktadır Bunun için nikâhın halk dilindeki adı "imam nikâhı" şeklinde söylenir olmuştur

Aslında bu işlem imamlık, hocalık işi değildir Her Müslüman nasıl ibadetlerini önceden öğrenerek yapıyorsa, nikâhı ve nikâhın şartlarını ve sorumluluklarını araştırıp öğrendikten sonra bu hazırlığa girecek, şahitler huzurunda taraflar birbirlerini karı-koca kabul ederek nikâhlarını kıyacaklardır Yani cemaatle namazda olduğu gibi, nikâhta mutlaka imam bulunacak diye bir şart yoktur Şartları bellidir ve ona göre akit yapılır

Sadece resmî nikâh yeterli midir? "Sadece resmî nikâhı olanlar Allah katında evli sayılır mı?"

Nikâh dinî bir müessesedir ve belli şartları vardır Aynı şart ve esaslar resmî nikâhta, yani belediye memuru tarafından kıyılan nikâhta mevcutsa nikâh nikâhtır Ancak şart ve esaslara dikkat edilmiyor, hattâ kaale alınmıyorsa mesele değişir, nikâha gölge düşebilir Şöyle ki:

Resmî nikâhta evlenecek kişiler evlendiklerine dair ifadelerini açıkça belirtiyorlar Ancak bu ifadelerin kesinlik bildirmesi gerekir Başka türlü bir yoruma müsait olmamalıdır
Bir diğer önemli nokta, şahitlerin Müslüman olması ve iki şahitten birisinin erkek olmasıdır Oysa laik düzende şahidin TC vatandaşı olması kâfi geliyor

Evlenecek taraflar süt kardeşi olmamalıdır Oysa resmî nikâhta bu husus araştırılmadığı gibi, memur tarafından da sorulmuyor

Müslüman bir hanım gayr-ı müslim bir erkekle evlenemez Halbuki yürürlükte olan mevzuatta bu meseleye dikkat edilmiyor, memur sormaya gerek duymadan nikâhı kıyıyor

Bu mahzurlar söz konusu değilse, sadece resmî nikâhla da helâllik mümkün olur Zaten nikâhın rüknü: iki şahit huzurunda tarafların birbirlerini karı-koca olarak kabul etmeleridir

Ancak bütün bunlarla birlikte İslâmî ölçüler çerçevesinde nikâh akdini ihmal etmemeli, yaptırmalıdır

1- Nur Sûresi 32 ve 33
2- Nisa Sûresi 23

dininiz ne acaba? ben müslümanım kuran'ı okurum bol bol. Allah hiç demiyor alın bi imam kıydırın kendinize!
resmi nikah kafidir.. kendinizide Allahıda kandırmayın..:hulya:

benim dinimi sorgulamak size düşmez,ayrıca hakkımda ahkem kesmenin de bi anlamı yok..kaldı ki sizin imam nikahı bakış acınız farklı boşuna luzümsuz tartışmaya gerek yok,konu siz değilsiniz nese yukarıdaki yazı cok güzel olmuş biraz okursak anlayabiliriz belki bşiler..

teşekkür ediyorum acıklayıcı olmuş bu yazı BeyzaNur-HH..
ben cewabımı aldım teşekkürler :eek::eek:

ımam nikahı dininmizde var diye ne kadar güzel fetva veriyorsunuz, nereden biliyorsunuz....
Dinimzde nikah vardır Ve bu nikahın şartları da çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir...
2 şahit, kızın ailesinn onayı.Bu şartlar resmi nikahla da sağlanabildiğine göre imam nikah diye tuturmanın da bir mantığı yok bana göre...
Zaten zamanında nikah salonu belediye görevlisi falan gibi şeyler olmadığı ve nikah boşanma gibi konuları kayda geçiren kişiler kadılar imamlar olduğu için imam nikahı denilmiştir....

Zaten bu konu ile ilgili konu aşçmak yasak çünkü işte böyle bilip bilmeyen herkes kendi düşüncesine göre fetva vermeye kalkıyor (buna bende dahilim ben de bence gereksiz dedim mesela ben de bu işin uzmanı değilim, ama aklım ve mantığım bana böyle söylüyor).
Ortada herkes kafasına göre fetva vermeye kalkınca da tartışma çıkıyor....

bakın sadece war mı yok mu siz yaptırdınız mı diye sordum,ben bilmiyordum öğrendim
he herkesin dini imanı kendine banane ne yaparsanız yapın ama yargılamayın!!!!!!!!!!
amacından saptıran sizlersiniz..

X