Bebek Beslenmesi uykuya dalma ve devam etme zorluğu:((

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

cicek11

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2008
188
1
arkadaşlar oğlum kolik bir bebekti.bu yüzden çok zor bir 3,5 ay geçirdik.tam iyi kötü rahata erdik derken uyku problemi çıktı.daha doğrusu bu sorun hep vardı ama ben gazdan sanıyordum.kolik bitince düzene girer diyordum ama olmadı.oğlum uykucu bir çocuk.uyandıktan 1-2 saat sonra tekrar uyumak istiyor ve kendi kendine uyumadığı için ağlamaya başlıyor.ayağımıza alıp sallıyoruz.şimdiiiiiiiiii.........
1- hemen gözlerini kapasa da dalamıyor dalıncaya kadar epey bi sallamamız gerekiyor
2- uyuduktan sonra da uykuya devam edebilmesi için ayağımızdan indirmememiz gerekiyor.indirdiğimizin 2.dakikasında uyanıyor.bu yüzden sallamasak da ayağımızdan indiremiyoruz.bir de her sese uyandığı için tekrar sallamak icabediyor zaten.o uyuduğunda nerdedeyse evde nefes almıyoruz ses çıkmasın da uyanmasın diye.
Alışmasın indirelim diyip indiriyoruz ayağımızdan ama hemen uyanıyor uykuyu toparlayamadığı için de gün boyu ağlıyor.
Bunlar ne zaman düzelecek ya da düzelecek mi???bebişleri benim gibi olan var mı aranızda siz napıyorsunuz??

sanırım korktuğum başıma geldi,galiba kimsenin bebişi benimki gibi değil:KK43:((((((((((

bnımkıde kolıktı ve aynsı su anda delırcem hep kucakta asla ınmıooooo

canım, kaderdaşım :roflol: kızım 5,5 aylık,hala uykusu gelince başlıyo ağlamaya,çingene beşiği kurduk 1 aydır,onda sallıyorum.baya bi salladıktan sonra uykuya geçiyo,ama sonra seninki gibi uyanmıo,Allah sabır versin kardeşim tüm gün onunla uğraşıyorsun desene :teselli:

valla koltukta köşe yastıgı gıbı oturyoz..kalkamıyom ben sıkıysa kalk:eek:lmaz: bıde uykusunu almadımı amannnnnnnnnnn kaçççç böle bı aglama yokkkk yıkıo ortalığıı..uyanncada dıom bı yemk yapım 10 dk ..nerdeeeeeeeeee cıglık cıglığaaaaaaaaaa yaa yandık valla offffffffffffffffffffffffffffffffffffff

oglum kendı kendıne uyuyordu fakat 2 ay bska bır yerde kaldık,kalabalıkta seste kendı kendıne uyuyamadıgı ıcın salladık ve sallamaya alıstı,aynen dalamıyor.1 haftadır emzırerek uyutuyorum en son gece uykusunda sallıyorum.cıglık atarak uyanıyordu emzırerek uyutugumdan berı bu sorun yok.benım bır sorunum da cok gec uyuyor taa gece 12 de gece uykusuna daldı 10da kalktı.uyku sorunu cok kotu ya

benim sorunlarımın aynısı insan başkalarında da aynı şeylerin var olduğunu öğrenince sanki rahatlıyo ya da sabır etmeye devam diyorum benim tombuş da aynen öyle tam diyorum sıkı sıkı uyuyo sallamayı bıraktığım anda uyanıveriyo biz salıncak aldık ilk anda pek faydası olmucak sandım ama şükür şuan çok ii tam uyanacakken bi sallıyorumyine dalıyo allah yardım etsin cümlemize

valla biz de portatif hamak aldık onda kolay oluyor kımıldayınca sallıyorum dalıyor.ama yere çok yakın.şimdi kış da geliyor artık geceleri beşiğine koyuyorum ama beşiğin sallaması kesmiyor bizimkini.hemen uyanıyor.offffffffffffffffffff,çok zor ya valla 4 ayda 10 yaş yaşlandım ben.

Merhabalar, size tavsiyem uyuturken, bebeğinizin üzerini örttüğünüz battaniyesi ile kafasını, kulaklarını ve gözlerini de kapatın. Ya da ağır olmayan bir örtü de olabilir. Bu şekilde etraftaki uyaranlardan etkilenmeyeceki, uykuya daha kolay dalacak ve derin uyuyacaktır.
Annemden öğrendiğim bu yöntem o kadar işime yaradı ki, aynen sizler gibi saatlerce kucağımda sallıyordum, sallanan beşiği var onda uyutmaya çalışıyordum ama uykuya dalması ve devam ettirmesi çok zor oluyordu.
Şimdi bu şekilde uyutuyorum, maşallah :nazar: çabucak ve derin uyuyor.

çiğdemcim merhaba
unuttukmu birbirimizi:))
benimkide 2.5 aylık oldu.ve aynen canım.zaten benimkide kolik biliyorsun.
doktorumla konuştum.anlattım.fön makinası olmadan gece uykusuna dalamaıyor ve kapatınca hemen uyanıyor.gece evde hep fön mak sesi düşünsene.sallanan beşiği olmadan zaten yaşıyamaz oldu.
doktorum bana uyku düzenleyici bitkisel bir damla verdi.bugün başladım kullanmaya bakalım ne olucak.
adını yazsam sorun olmaz sanırım.
BAY BAY BıTKıSEL DAMLA
araştır sende nette.sor doktoruna istersen.belki faydasını görürsün canım

tatlım bebekler derin uykuya 40 dk da geçerlermiş.benimkide uykucuydu. 6 ay boyunca gündüzleri 40 dk uyku 1 saat 20 dk uyanık şeklinde ayarlıyorduk. gündüzleri dalma problemi çok yoktu ama hemen 40. dk da uyanırdı.geceleri ana uyku için ben 40 dk kucağımda tutar 20 dkda dalması için bekler toplam 1 saat sonra yatırırdım.
uykusunu almayınca mızıklamaması için sık ve az uyturdum. uzun süre uyanık tutunca yada yorunca çok uyur hiç olmadı bizde.
sonrasında değişiyor hareketlenmeye başlayınca uyanık kalma süresi yavaş yavaş 2 saate sonra gündüz 3 sefer . şimdilerde kısa bir kez sabah uzun öğlen şeklinde ayarladık.
biraz sabır gerek,yor bebekten bebeğe değişyor. biraz alıştırmaylada ilgili sürekli öyle sallayacağını düşünme.hareketlenince yorulup daha güzel uyuyorlar. uykuya dalmasını kolaylaştıracak yöntemer geliştir ninni söyle yada kitap oku.hep aynı saatlerde uyutmaya özen göster.
kolay gelsin.

oğlum 9 aylık ve hala uymak istemiyor ilk 6 ayı hatırlamak bile istemiyorum herkes bebeğini sakin sakin büyürüken ben deli kadınlar gibi:) maalesef şimdi gülüyorum ordan oraya pış pış kolik cd leri (buzuki orhan kolik cd si) biraz faydalı gibi bu şekilde 9 aya geldim ve hiçkimsem yok eşim var bir tek daha bugün o kadar çok ağladım ki neden neden böyle diye iştahı da yok sonra hastalığı olan bebek annelerini düşündün onlar neden diye soruyorlar mı acab dedim benin nedenim o kadar değersiz kaldı ki onlarınınkinin yanında toparlandım hemen içsel telkinlerle duruyorum...başka çarem yok çok iyi anlıyorum sizleri her bebek farklı ona rezene oluyo örtü demiş bir arakadaş benim oğlum örtüyü kaldırıp atıyor mesela en iyi ilaç ZAMAN gwçicek herşey ve biz tüm bunları unutup zamanın getirdiği yeni dertlerle boğuşuyor olucaz bence geçicek işte:)))

evet angeldust haklısın.zamanla düzeliyorlar tabii ama bizde ne sinir kalıyor ne hal na takat maalesef...dediğin doğru.koliğin tavan yaptığı dönemlerde ben de senin düşündüklerini düşünüp kendimi telkin etmeye çalışıyordum.şimdi de uyku problemi işte.kolikli bebeklerin koliği bitse de artıkları huzursuz etmeye yetiyor.sistem otutturmak diğer bebeklere göre çok daha zor cnm.yorumun için tşkler..

canım işin zor.lina'da 3'5 aylık bizde kolikdik.yani yeni düzene girmeye başladık ama ses ve uyku konusunda taviz vermedim.kolik yanında birde uyku düzeni için uğraştım.önce gece gündüz ayrımını yapsın diye her akşam 9 da odasına yatırdım,az bir gece lambası açtım.emziğe alıştırdım o attı ben verdim abartısız belki 30 defa gidiyordum yanına ağlıyordu,biraz yanına yatıp biraz masaj yapıp derken zafer benim oldu.ses konusunda da uyudukdan sonra süpürge açtım televizyon radyo özellikle ses yaptım.sessiz olmaya çalışanlarıda uyardım çok şükür onada alıştırdım.gündüz uykularını odasına götürmüyorum,ana kucağında yada oturma odasında yaptırıyorum sese orada alışması daha kolay oldu.(bu yöntemleri bir siteden almıştım,sabırlı olun yazıyordu)bende sana tavsiye ediyorum.başta zorlanacaksın eminim çünkü sallanmaya ve sessizliğe alışmış bebişin.ama denemelisin diye düşünüyorum sende sabırlı ve kararlı ol.büyüyene kadar bu şekilde uğraşana kadar 3 yada 5 ay bu şekilde uğraş derim.karar senin iyi şanslar!.....

benim bebeğimde malesef aç olduğu için dalamıyor çoğu zaman. bunu anladım. bazen tok olsada kucağımda uyuyor yerine koyunca pat açıyor gözlerini. ninniler söylüyorum ama yinede uyutamıyorum çoğu zaman. :KK43:

benim kızımda gündüzleri ortamdaki sesten çok etkilenmeden 2-3 saat arayla 1 saate yakın uyur. ama akşam 7 den sonra kesinlik 12-1 e kadar hiç uyumadan durur. bu saatten sonra bütün sorunlarımız başlıyor artık. gece 12 yi geçtikten sonra her saat başı çığlık atarak uyanıyor. sanki gaz sancısı varmış gibi kıvrım kıvrım oluyor ama hiç gaz çıkartmıyor. aslında uyuyacak kızım ama işte sebebini bilmediğimiz sorun yüzünden uyayamıyor. ağladığı zaman bile gözleri kapalı sanki uykusunda ağlıyormuş gibi. gaz giderici ilaçlardan veriyorum (zinco - metsil) ama hiç fayda etmiyor. kızım ilk 4-5 ay hiç bukadar gaz sancısı yada gece uyanmaları olmazıdı. ek gıdaya başlayalı sorunlar arttı. şuan 7 aylık. her gecen gün dahada zorlaşıyor yani. ne yapacağımı şaşırdım artık:KK43:((senağlama

canim aaahhh ah senin cektiklerin neden kulagima hiiiicccc yabanci gelmiyor ?
benim sipa da az cektirmedi bana ayyynen seninki gibi gazliydik hatta 7/24 aglardi ve inan abartmiyorum hep kivranarak aglardi kafayi yemistim...ben 28 saatlik bi normal dogum denemesinden epidural alarak 4 saat daha bekleyip sezeryan oldum dusun nasil bi psikoloji...sonra geldim 2 hafta sonra bebek bebek degil gaz topu...kimsem de yok burda...2 ay saglam agladi sonra 1 ay da normal ya da ben kafayi yedim artik anlamiyodum aradaki farki...ve sonra da her uykuya yatmadan once (ki ayagimda salliyodum) sanki bi yerine biseyler batiriyomusuz gibi agliyodu...3 ay da boyle yasadim...uyku saati gelsin istemiyodum ve tabi uyansin da...o yuzden ayagimda kaliyodu ve simdi benim sipa hala ayagimda dusun 10 aylik...:KK70: ama ne dusunuyorum biliyo musun? sallaaaaaa...valla ben uyutmadan once bi ton kitaplari yanima aliyorum...hatta meyve tabagi felan da...sonra o uyuyo ben de kitap okuyorum valla bi suru kitap okudum hem kafam dagiliyo hem de vakit degerleniyo...zaten o uyanikken at gibi kosturuyom her halukarda bari uyurken kafami dinliyom hem de uyanacak telasi cekmiyorum...zaten emekliyo benim sipa tum gun onu yurutecem diye belim kopuyo..bari uyurken kafam rahat belim rahat ben rahat...

simdi diyeceksin amma da rahatsin...evet rahatim niye mi...benimki 2aylikken kakasindan kan geldi ve alerji dediler...burda cok yaygin..neye alerjisi oldugunu bulana kadar ben kafayi yedim...sut yogurt peynir margarin tereyagi yumurta findik fistik vs soya urunleri kirmizi et cikti yiyeceklerimden..ve dusun makarna yumurtali o yasak...tatlilar margarinli mesela baklava o da yasak...misafirlige gitsem soruyodum pilavi margarinle mi yaptiniz diye evetse yemiyodum..kirmizi eti zaten eve sokmuyoduk...5 aylikken sut urunleri ve kirmizi et disinda herseyi yer oldum ama hala margarine varincaya kadar yemiyodum...ve yine kan geliyodu testte ortaya cikiyodu...ve gecen hafta yeter dedim..yiycem test de yapmiycam gozle gorene kadar sorun olmaz cunku bagirsaklari ne kadar cok alerjeni alirsa o kadar tahris olur ve o kadar cok kan gelir...ve cooook sukur kan yok henuz...cocugum cok mutlu masallah...ben de sinirsiz yiyorum...ve uyku sorunu mu o da ne? valla bunu atlattik ya insallah daha ne isteyim Allahtan...valla canini sikma derim hepsi gecer...bunlar dert degil Allah dermansiz dert vermesin elbet bigun hepsi duzene gircek gusel gusel uyuyacak..uyancak oyun oynayacak...sen de mutlu olcaksin...ama hasta olmasin kuzular..iste o zaman eriyip bitiyosun..

neyse cok yazdim ama icin rahatlasin istedim..

X