Çocuk Hastalıkları Allerjik çocuk büyüten anneler bir bakar mısınız?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

*seli*

Guru
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2007
678
8
Yaklaşık 8 aylık bir oğlum var.
Bacaklarında,arada bir en fazla birkaç tane sivilcemsi kabarıklık olur,geçerdi.
Ben bunun hareketle oluşan sürtünme sonucu olduğunu düşünmüştüm.
Ama dün bu kabartıların bacaklarından karnına doğru arttığını ve 6-7 adet olduğunu farkettim.
Ertesi sabah kalktığımızda kabartılar azalmıştı ve inmişti.
Ama bugün akşam saatlerinde bacak,kol,göğüs ve kulağa kadar yaklaşık 20 adet kabartı oluştuğunu farkettim.mafoldumben
1-Her zaman yediği şeyleri yedi son iki gündür.Besin allerjisi ise daha önce dokunmayan bir besin sonradan dokunmaya başlamış olabilir mi?
2-Evimiz halıflex kaplı.Oğlum 2 aydır emekliyor,yani hep yerlerde.
Ama tek fark son 2 gündür kaloriferlerimiz yanmaya başladı.Evimiz çok sıcak.Evdeki ısı artınca halıflex kaynaklı bir allerji gelişmiş olabilir mi?
İnternette araştırdım,allerjik astımda falan burun akıntısı ve hırıltı gibi belirtiler de olurmuş.Ama benim oğlumda bu tarz bir sorun yok.
Sizce neye karşı allerjisi olabilir?benneyaptımki

besin allaerjileri bazen ilk ymekte bazen aylar sonra çıkabilirmiş.

emekliyorsa tozdan allerji olabilir. halıları kosla gibi iyi temizleyen birşeyle temizlemeyi dene. ve sıksık süpür.
istersen bir dr. a sor belkide başka birşeydir.

yumurta bebe biskivisi tatlı gıdalar allerji yapabilir

besin allaerjileri bazen ilk ymekte bazen aylar sonra çıkabilirmiş.

emekliyorsa tozdan allerji olabilir. halıları kosla gibi iyi temizleyen birşeyle temizlemeyi dene. ve sıksık süpür.
istersen bir dr. a sor belkide başka birşeydir.

yumurta bebe biskivisi tatlı gıdalar allerji yapabilir

Besin allerjilerinin aylar sonra ortaya çıkabildiğini bilmiyordum..:KK43:
Bu akşam da aynı şekilde kabartılar çıktı vücudunda.
Tuhafıma giden bunun 3 gündür aynı saatlerde,yani akşam saatlerinde olması.fisfisfis

Dün de aynı şey olunca doktora götürmeye karar verdim zaten..
Ama açıkçası şu dönemde domuz gribinden dolayı burdaki hastanelere hiç gidesim yok.
Bir de 1 yaşın altındaki bebeklere allerji testi zaten yapmıyorlarmış.
O yüzden burdaki annelere sorayım demiştim..
Çok teşekkürler canım. a.s.

Son düzenleme:
Selicim yumurcağı benim yerime öp lütfen...
annesi eviniz çok sıcaksa,birazda kilosu varsa yani halk arasında boğum boğum deriz ya,
o bölgelerde kabarıklık olabiliyor...alerjiden şüpheleniyorsan
halıfleks alerji yapabilir diyorlar ama benimde evim halı kaplıydı ama
Ezgi de Allahıma şükür alerji olmadı...
acaba birşeyler çıkarıyor olabilir mi gülüm,
senin kesinlikle doktora götürmen şart,buradaki farazi şeylerle
geçmesini beklemek tuhaf olur...hiç vakit kaybetme
neyse doktorlar hemen söylerler...
acil şifalar diliyorum...

Selicim yumurcağı benim yerime öp lütfen...
annesi eviniz çok sıcaksa,birazda kilosu varsa yani halk arasında boğum boğum deriz ya,
o bölgelerde kabarıklık olabiliyor...alerjiden şüpheleniyorsan
halıfleks alerji yapabilir diyorlar ama benimde evim halı kaplıydı ama
Ezgi de Allahıma şükür alerji olmadı...
acaba birşeyler çıkarıyor olabilir mi gülüm,
senin kesinlikle doktora götürmen şart,buradaki farazi şeylerle
geçmesini beklemek tuhaf olur...hiç vakit kaybetme
neyse doktorlar hemen söylerler...
acil şifalar diliyorum...

Yok Songül'üm,çok kilolu bebek değil..
Zaten boğum yerlerinde çıkmıyor bu döküntüler.
En çok bacaklarında var,karnında birkaç tane,kolunda ve kulağında birer tane.
Ama gündüz sönüp,akşam tekrar aynı yerler kabarıyor..
Çok hareketli bir bebek,sürekli geziniyor.Kaloriferler de yanınca halıflex+sıcak+sürtünme kaynaklı olabilir mi diye düşünmüştüm ama çözemedim bi türlü.
Haklısın canım,doktora gitmeden olmıyacak.fisfisfis
Öperim teyzesi,sen de Ezgi'yi öp benim için. Şeniz

Yok Songül'üm,çok kilolu bebek değil..
Zaten boğum yerlerinde çıkmıyor bu döküntüler.
En çok bacaklarında var,karnında birkaç tane,kolunda ve kulağında birer tane.
Ama gündüz sönüp,akşam tekrar aynı yerler kabarıyor..
Çok hareketli bir bebek,sürekli geziniyor.Kaloriferler de yanınca halıflex+sıcak+sürtünme kaynaklı olabilir mi diye düşünmüştüm ama çözemedim bi türlü.
Haklısın canım,doktora gitmeden olmıyacak.fisfisfis
Öperim teyzesi,sen de Ezgi'yi öp benim için. Şeniz

evet bitanem,beklemeden doktora götür bakalım ama
lütfen ev sıcaklığını iyi ayarla,ne aşırı sıcak olsun,
ne de soğuk...Şeniz

geçmiş olsun canım sebebini bulmaya çalışmak zor
oğlumun yüzünde vardı 10 gün falan kızarıktı doktora götürdük şampuandandır sebamed sabun kullanın dedi kullandık geçmedi yumurtadan olabilirmi diye yumurtayı bir hafta kestik gitti dalini kullanıyoruz çıkmadı sonra babası vermiş biraz yumurta kolları yine bir hafta kızardı test yapmadık ama sanırım yumurtaya allerjisi var ege nin dediğin gibi insan korkuyor hastaneye götürmeye şu aralar
seninde allerji değildir inşallah bebeğin sıcaktan olabilir kalorifer yanınca başladı demişsin ya akşam saatleride sıcaklığı artırıyorlar ya ondandır belki kızarması geçmiş olsun

Geçmiş olsun.
O kabarıklıkların üzeri sertçe mi?
Benim kızımın da belli yerlerinde vardı atopik dermatit demişti doktor.
Bol bol nemlendirici sürüyorduk. Dikkat ettiğimiz başka şeylerde var.
Zaman zaman çıkıp sönüyor. H abirde kaşınıp duruyor.
Besin alerjisi harita gibi olur demişti doktor. Bir besine hemen tepki vermeyebilir

benim bebegimde 2 aylıktı yanaklarında kızarıklıklar olustu elı sureklı yuzundeydı dr goturdum sampuanı degıstır dedı dalin kullanıyordum sabamedi kullan dedı gecmedı suan 5.ayına gırecek halende devem ediyo baska dr goturdum egzama dedi 2 merhem bıde surup verdı ılacları kullanınca gecıyo ara verınce tekrar cıkıyo bende anlayamadım kafam cok karısık yedıklerımede dıkkat ediyorum ama gecmiyo iste bide cok kasıntı yapıyo cocuk yanaklarını yara ıcınde bırakıyo sureklı tırnaklarını kesıyom bazen ıstemesemde eldıven takıyorum.Bilgisi olan varsa bir yol gostersın:1no2:

evet bitanem,beklemeden doktora götür bakalım ama
lütfen ev sıcaklığını iyi ayarla,ne aşırı sıcak olsun,
ne de soğuk...Şeniz
Eşim yarın müsait,yarın gidicez canım doktora.
Ev sıcaklığına gelince camları açmaktan başka yapaileceğim birşey yok:KK43:
Binamız merkezi sistem ve maksat kuzeydeki daireleri de ısıtmak olunca evin sıcak olması kaçınılmaz maalesef.
Tekrar sağol Songül'üm,ilgin için. Şeniz

geçmiş olsun canım sebebini bulmaya çalışmak zor
oğlumun yüzünde vardı 10 gün falan kızarıktı doktora götürdük şampuandandır sebamed sabun kullanın dedi kullandık geçmedi yumurtadan olabilirmi diye yumurtayı bir hafta kestik gitti dalini kullanıyoruz çıkmadı sonra babası vermiş biraz yumurta kolları yine bir hafta kızardı test yapmadık ama sanırım yumurtaya allerjisi var ege nin dediğin gibi insan korkuyor hastaneye götürmeye şu aralar
seninde allerji değildir inşallah bebeğin sıcaktan olabilir kalorifer yanınca başladı demişsin ya akşam saatleride sıcaklığı artırıyorlar ya ondandır belki kızarması geçmiş olsun

Geçmiş olsun.
O kabarıklıkların üzeri sertçe mi?
Benim kızımın da belli yerlerinde vardı atopik dermatit demişti doktor.
Bol bol nemlendirici sürüyorduk. Dikkat ettiğimiz başka şeylerde var.
Zaman zaman çıkıp sönüyor. H abirde kaşınıp duruyor.
Besin alerjisi harita gibi olur demişti doktor. Bir besine hemen tepki vermeyebilir

Öncelikle çok teşekkür ediyorum kızlar. a.s.
Sizin mesajlar,oğlumun durumunu özetler gibi oldu resmen.
Öncelikle deryadeniz'cim;Dalin demişsin ya,kafamda bir ışık yandı sanki.
Çünkü geçen hafta ilk kez Dalin şampuan aldık ve onu kullanıyoruz şu an.
Sanırım Dalin benim oğluma hiç yaramadı.:1no2:

Ve R2D''cim bence benim oğlumda da atopik dermatit var.a.s
Şimdi araştırdım,resimlere baktım uyuyor.
Herhangi bir maddeye hassasiyet oluşursa sıcak tetikliyormuş bu olayı.
Yani öyle denk gelmiş ki,şampuanı değiştirmekle, evin aşırı sıcak olması.
Evet,harita gibi değil döküntüler..Ama daha küçük olduğundan mıdır nedir kaşınma isteği yok çok şükür.

benim bebegimde 2 aylıktı yanaklarında kızarıklıklar olustu elı sureklı yuzundeydı dr goturdum sampuanı degıstır dedı dalin kullanıyordum sabamedi kullan dedı gecmedı suan 5.ayına gırecek halende devem ediyo baska dr goturdum egzama dedi 2 merhem bıde surup verdı ılacları kullanınca gecıyo ara verınce tekrar cıkıyo bende anlayamadım kafam cok karısık yedıklerımede dıkkat ediyorum ama gecmiyo iste bide cok kasıntı yapıyo cocuk yanaklarını yara ıcınde bırakıyo sureklı tırnaklarını kesıyom bazen ıstemesemde eldıven takıyorum.Bilgisi olan varsa bir yol gostersın:1no2:

Çok geçmiş olsun canım..:teselli:
Ayy kıyamam ya,3 aydır nasıl dayanıyor bebişin.:1no2:
Kaç ay anne sütü aldı bebeğin?Ek gıdaya geçtiniz mi canım?
Alerjiler de mutlaka etken bir madde oluyormuş vücudun tepki verdiği.
Şampuandan değilse,demekki başka bir maddeden etkileniyor.
Neye alerjisi olduğunu bulmadan çözmek zor..

aynı sorun bizde de var arkadaşlar.oğlum şuan 8 aylık ama iki aylık olduğundan beri yüzünde ve vücudunda kırmızı üzeri sert kızarıklıklar oluşuyordu ve günlerce gitmiyordu.ama bizde kaşıntı yoktu.önce iki ayrı çocuk doktoruna sonra da dermatoloğa götürdüm.atopik dermatit dediler.kan testi de yapıldı bronşitle gelen kalıcı bir tür mü diye çok şükür öyle çıkmadı.doktorumuz bize kozmetik içerikli şampuan ve sabunları bıraktırdı sebamed,yağ banyosu ve excipial diye bir vücut sütü verdi.bir de krem verdi kızarıklıklara sürüyorum ama sadece o anlık geçiriyor.büyüdükçe hafifler bunlar dedi.gerçekten de artık sadece yanaklarında çıkıyor.bir de çamaşırlarına çok az deterjan koy ve çift durulama yaptır dedi.atopikler genelde yünlü giyeceklere karşı da bu alerjik reaksiyonu gösterirmiş.şimdi yünlü giyiyoruz diye daha sık oluyor bu aralar maalesef.tek tesellim kaşıntsı yok.ama kabardı mı çok sert ve çok kırmızı ve çok şiş oluyor oralar.bu çocuklarda biraz daha dikkat gerekiyor bazı şeylerine işte.

aynı sorun bizde de var arkadaşlar.oğlum şuan 8 aylık ama iki aylık olduğundan beri yüzünde ve vücudunda kırmızı üzeri sert kızarıklıklar oluşuyordu ve günlerce gitmiyordu.ama bizde kaşıntı yoktu.önce iki ayrı çocuk doktoruna sonra da dermatoloğa götürdüm.atopik dermatit dediler.kan testi de yapıldı bronşitle gelen kalıcı bir tür mü diye çok şükür öyle çıkmadı.doktorumuz bize kozmetik içerikli şampuan ve sabunları bıraktırdı sebamed,yağ banyosu ve excipial diye bir vücut sütü verdi.bir de krem verdi kızarıklıklara sürüyorum ama sadece o anlık geçiriyor.büyüdükçe hafifler bunlar dedi.gerçekten de artık sadece yanaklarında çıkıyor.bir de çamaşırlarına çok az deterjan koy ve çift durulama yaptır dedi.atopikler genelde yünlü giyeceklere karşı da bu alerjik reaksiyonu gösterirmiş.şimdi yünlü giyiyoruz diye daha sık oluyor bu aralar maalesef.tek tesellim kaşıntsı yok.ama kabardı mı çok sert ve çok kırmızı ve çok şiş oluyor oralar.bu çocuklarda biraz daha dikkat gerekiyor bazı şeylerine işte.

Size de çok geçmiş olsun canım.:teselli:
Sizinki bize göre erken başlamış.
Dokunmayı sevmediğim için oğluma hiç yünlü şeyler giydirmedim;belki de giydirsem,bizimki de erken başlardı.
Benim oğlumun herşeyi penye türünde;yelekleri falan da öyle.
Acaba sen de giydirmesen iyileşir mi biraz?
Ama oğluşunun zamanla düzelmesine sevindim..ınşallah daha da iyi olur.:nazar:
Ben de yarın Cildiye'ye gitmeyi düşünüyorum.Bakalım bize ne diyecek doktor..

Son düzenleme:
sağol canım size de çok geçmiş olsun.valla yazın da aynen devam etti bizim kızarıklıklarımız.doktor atopik teşhisi koyunca bu çocuk artık böyle buna alışın dedi.yani illa bir neden aramayacaksınız kızarıklıkların oluştuğu dönemlerde dedi bize.üç-beş gün süren süreçler yaşayacaksınız böyle dedi.ama işte atopik teşhisi konan çocuklarda genelde şampuan yünlü şeyler gibi tetikleyen faktörler de var.ama onların dışında hiç nedensiz de bu dönemleri yaşayabiliyoruz maalesef.ama doktorun bize dediği bu alerjik yapılı çocuklar da yanında kronik astım da olurmuş.onun için kan testi yaptırdık.muhtemelen doktorunuz sizden de isteyecektir.aman onu ihmal etmeyin.

sağol canım size de çok geçmiş olsun.valla yazın da aynen devam etti bizim kızarıklıklarımız.doktor atopik teşhisi koyunca bu çocuk artık böyle buna alışın dedi.yani illa bir neden aramayacaksınız kızarıklıkların oluştuğu dönemlerde dedi bize.üç-beş gün süren süreçler yaşayacaksınız böyle dedi.ama işte atopik teşhisi konan çocuklarda genelde şampuan yünlü şeyler gibi tetikleyen faktörler de var.ama onların dışında hiç nedensiz de bu dönemleri yaşayabiliyoruz maalesef.ama doktorun bize dediği bu alerjik yapılı çocuklar da yanında kronik astım da olurmuş.onun için kan testi yaptırdık.muhtemelen doktorunuz sizden de isteyecektir.aman onu ihmal etmeyin.

Aslında benim Astım korkum var zaten:KK43:
Çünkü yaşadığımız ev,astım oluşturmaya çok müsait.
Halıflex,kalorifer,pimapen pencere ve kuru hava,kısacası gerekli tüm şartlar var malesef..
Bu yüzden çevremizde de pek çok astımlı çocuk var..benneyaptımki
Ama yine de inşallah gerekli tedbirlerle atlatırız diye umud etmek istiyorum.
Yani astım vb.kronik birşey olmasın da,sadece atopik olmasına razıyım.
Çünkü sadece atopikse,en geç 7 yaşında tamamen düzelir diye okudum bir sitede.İnşallah öyledir.
Annelik zor yaa..Razıyım diyorum ama o döküntüleri gördükçe de içim gidiyor..:KK43:

çok haklısın seli,insan çocuğunu öyle görünce çok üzülüyor.inşallah astımı yoktur,içini ferah tut.bakalım doktorunuz ne diyecek.kremle geçici de olsa geçirebiliyorsun o kabarıklıkları.bir de çok öpmeyin bebişi.özellikle yüzdeki kızarıklıklar öpmeyle de ilgili biraz.aslında daha çok küçükler ve ciltleri çok hassas.demek ki bizim çocukların hassasiyeti biraz daha fazla diye düşünelim.7 yaş bilgisine çok sevindim.bunu duymamıştım daha önce.hayırlı haberlerini bekliyorum inşallah.

seli cim kendi kendine teşhih koyma. Bir doktor görsün önce.
Ne kadar evham yaptın yahu astım mastım falan?

Benim kızımda ilk 2 aylıkken başladı aylarca sürdü. Geçenlerde tekrarladı.
Kremimiz var o bölgelere sürüyoruz 3 günde iyileşiyor.
Bizde hep dikkat ederdik herşeye ama oluyor işte. Ben de alerjik bünyeliyim kıldan tüyden
kaşınırım. Bana benzemiş sıpa. Şimdiki çocuklarda çok oluyor böyle şeyler.
Yediğimiz herşeyin içinde bi abukluk var haliyle sonuçları böyle oluyor.

:))
Evet R2D2'cim,haklısın abartmış olabilirim,hele ki gittiğimiz doktorun söylemlerine bakınca fazlasıyla abartmış gördüm kendimi.:nazar:
Ben: Bu Atopik dermotit olabilir mi?
Doktor:KK43:Tıp kitabını açar)Yok canım,bak Atopik bu.Sizinki basit bir allerji.fisfisfis
Ben:Neden olmuş olabilir?
Doktor:Herşeyden olabilir.Senin yediklerin,içtiklerin de dahil.Vücut bişeye reaksiyon göstermiş işte.Geçer.mirmirmirmir
Ben:Bu döküntüler akşamları büyüyor ve kırmızılaşıyor.Neden sadece akşamları böyle oluyor?
Doktor:Allerji bu.Hangi saatte çıkacağı belli olmaz ki.akannehir
Ben:peki napıcaz?
Doktor:Bu damla ve kremi kullanıcaksın.Geçer.Başka alerjiler de çıkabilir.Hiç korkmayın,normaldir.Bağışıklık sistemi geliştikçe alerjisi de biter,normal yani..:tomato:

Ben mi çok abarttım,doktor mu yaşlıca ve çok görmüş-geçirmiş olduğundan fazla geniş davrandı hâla emin değilim.
Yani tam böyle "ıçime su serpildi" diyesim gelicekken geri kaçıyor.:)

Geçmiş olsun canım.
Doktor çok iyiymiş. Sabırlı-tatlicadiarzu-
Cildiyeye gittiniz değil mi?

X