Uçuklar küçüktür ama can acıtırlar...

Lereenim

Onur Üyesi
Pro Üye
17 Ağustos 2006
4.367
1.807
Uçuklar

Uykusuzluk ve sevinç uçuklatır

İnsanın tam da iyi görünmek istediği önemli bir günde, dudağının kenarında için için bir kaşıntı başlar sonra ufak bir yara belirir! Bu yaranın içi su ile doludur. Ve böylece uçuklu günler başlar.

- Neyse ki birkaç gün sonra uçuk kurur ve kaybolur. Ama ya yeniden çıkarsa! Kuşkunuz olmasın, bir başladı mı artık her fırsatta yeniden çıkar.

Uçuk zayıf taraflarımızın aynası gibidir
Uçukların nedeni, ‘herpes simplex’ virüsüdür. Bu virüs yerleştiği vücuttan kolay kolay ayrılmaz. Faaliyete geçmek için direncimizin düşmesini bekler. Bu yönüyle zayıf taraflarımızın bir aynası gibidir. Uykusuzluk, heyecan, sevinç, kırıklık, soğuk algınlığı, sıcak, rüzgar, adet öncesindeki hormonal dalgalanmalar ve özellikle güneş gibi pek çok neden, uçukların geri gelmesine yol açabilir.

Aynı yerde çıkar
Uçuk çıkaran bir bünyeniz varsa ve günün birinde gözleriniz ağrımaya, ışıktan rahatsız olmaya başlarsa hemen doktora gidin. Çünkü uçuklar göze bulaşırsa görme yeteneğine zarar verebilir. Uçuklar diş etlerinde ve damaklarda da çıkabilir. Farklı bir uçuk virüsü ise cinsel organlarda uçuk çıkmasına yol açar. Bu oldukça tatsız ve dikkatle tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Dudaklarınız bozulmasın!
Uçuklar pek yer değiştirmezler. Genellikle aynı yerde çıkmaya devam ederler. Uçuklarınız dudaklarda çıkıyorsa, zamanla dudak kontürünün bozulmasına yol açabilir. Sık sık tekrarlıyorsa, dudakların rengi solabilir ve üzerinde yer yer beyaz lekeler belirebilir. Aklınızda olsun bu tür kontür sorunlarını kalıcı makyajla düzeltebilirsiniz. Yanakta veya yüzün başka bir yerinde çıkıyor ise, güneşten korunmak önem taşır. Çünkü leke kalabilir.

Bulaşıcı özelliği var
Uçuklar son derece bulaşıcıdır. Her iki tip uçuk virüsü de temasla bulaşır. Bir kez bulaştıktan sonra da direnç her düştüğünde tekrar edebilir. Böyle dönemlerde kimseyle öpüşmemek gerekir. Özellikle çocukların güzel yüzüne karşı daha da hassas davranmalıyız.

Yararlı tedaviler
Ne yazık ki, yüzümüze ve dudaklarımıza yerleşen Herpes simplex virüsünün, yani uçuk sorununun, henüz kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Aşı araştırmaları yapılmakta, lazer ve ozon terapileri denenmektedir. Bugüne kadar en iyi sonuç veren tedavilerin başlıcalarını şöyle sıralayabilirim;

Lysin: Uçuğun en etkin tedavisi ‘Lysine’ adı verilen bir amino asittir. Lysine’i hem hap, hem de krem şeklinde bulabilirsiniz. Önerilen doz, uçuk iyileşinceye kadar günde 3 defa 1000 mg. alınmasıdır. Daha sonra da koruyucu olarak günde 500 mg. Lysine almaya devam edilir. Bu hapları aç karnına su ile almanız gerekir. Bu ilacı asla süt ile birlikte kullanmayın. Lysine uzun süreli kullanımda uçukların yeniden çıkmasını önler. Ama tabii önce doktorunuza danışın ve kullandığınız diğer ilaçlar hakkında bilgi verin.
Antiviral kremler: Uçuğun çıkmasını önlemez ama daha çabuk iyileşmesini sağlar ve yayılmasını engeller.
Melisa kremi: Bu kremi uçuğun ilk belirtilerini fark edince hemen sürün ve günde 2-4 kez uygulamaya devam edin. Oldukça etkilidir.
Melisa çayı: Yoğun bir melisa çayı hazırlamak için; 2-3 tatlı kaşığı melisayı kaynamış suda 15 dakika bekletin, sonra soğumaya bırakın. Bir kulak temizleme pamuğu ile günde birkaç kez uçuğun üzerine sürün.
A-C vitaminleri ve flovonoidler: Bu destek vücut direncinizi ve bağışıklık sistemini güçlendirerek size yardımcı olur. Uçuk çıktığında günde 1000 mg C vitamini / 500 mg flavonoid almanızı tavsiye ederim. Ek olarak, şekersiz C vitaminini suda eritip bir pamukla dışarıdan uygulayabilirsiniz. A vitaminli kremler tahriş edici olduğu için uçuk varken sürmeyin.
Ozon tedavisi: Genel vücut direncini artırdığı için birçok uçuklu hastayı iyileştirebiliyor.
Buz uygulaması: Günde birkaç kere, uçuğunuzun üzerine buz koyun ve birkaç dakika tutun. Bu uygulama uçuğun acısını azaltır ve daha çabuk kurumasını sağlar.

Bu önlemleri alın...
Uçuklara dokunmayın.
Uçuğunuz varken hiç kimseyi öpmeyin. Havlu, bardak, yastık kılıfı gibi özel eşyalarınızı başkalarınınkinden ayırın.
Dudaklarınıza en az 15 faktörlü güneşten koruyucu bir ruj sürün.
Yoga-meditasyon gibi stresle baş etmenizi kolaylaştıran yöntemleri deneyin.
Önlem olarak, çerez, çikolata, tam tahıllar ve jelatinden uzak durun. Bu gıdalarda arginine adı verilen bir amino asit bulunur. Arginine Lysine’in etkisizleştirir ve kanıtlanmamış olsa da, birçok doktor bu maddenin uçukları tetiklediğini düşünüyor

lerenim önemli bi konuya değinmişsin.çoğu insan umursamaz bile ama çok rahatsızlık verici bulaşıcı olduğunu bilmiyordum sayende öğrendim sağol canım Allaha şükür bu güne kadar başıma hiç gelmedi.bundan sonrada gelmez umarım...

uçuk problemi annem ve kardeşimde vardı,seneler önce gittiği doktor asivral isimli bir krem verdi,bittikçe kullanır
uçuklarla oynamakta iyi deyil arkadaşlar bir tanıdık bu yüzden cilt kanseri oldu dudağına çıkradı ameliyat oldu ama kafasını sardı heraldeki malesef öldü
lerenim teşekkürler bu konuyu gündeme taşıdın

Merhabalar,
Dener misiniz bilemiyorum ama uçuk çıkacağım diye kendini göstermeye başladığında yani henüz pırtlamamış ama için için kaşınıyorken üstüne asetonlu pamuk basmak çok işe yarıyor. Uçuğunuz yine çıkıyor ama öyle kocaman olmuyor etrafa sıçramadan ve kabarmadan yavaş yavaş içten içe kayboluyor. Ben hep yapıyorum ancak sakın yara halindeyken yapmayın!

selam arkadaşlar. benim 5 yaşında oğlum var pazar akşamı ateşlendi ateşini düşürdük fakat p.tesi günü ateşten dolayı dudağının üstünde ve çenesinde uçuk çıktı. az önce eczaneye sordum virosil isminde krem verdi. aranızda bu kremi kullanan varmı? sonuç nasıl merak ettim faydalı mı acaba

virosil i hiç kullanmadım
bendede sürekli uçuk çıkar zovirax die bi uçuk kremi var ben onu kullanıyorum
ama genelde çıkmadan önce hafif kabarığı hissettiğinde sürdüğün zaman daha çok etki ediyor fiyatıda 15 ytl felan
çıktıktan sonra ise terramycin i kullanıyorum çok iyi geliyo =))

sağol ilonacım, bende terramycin sürüyorum zaten ama daha etkili olsun dedim. oğlum kreşe gidiyor utanıyorda arkadaşlarından ondan

ilona ya katılıyorum kesinlikle zovirax çok etkili bir uçuk merhemi. Kısa sürede kurutuyor ve ödemden dolayı hissedilen acıyı azaltıyor.

sağol ilonacım, bende terramycin sürüyorum zaten ama daha etkili olsun dedim. oğlum kreşe gidiyor utanıyorda arkadaşlarından ondan

ayyy yerim ben onu utanırmışta =))
çok komik oluyolar bu yaşta dimi
benim patronumunda kızı anaokuluna gidiyo hergün etek giyicem diye yırtınıyomuş süslüde süslü sevgiliside var beyyk =))
kime beğendirceklerse kendilerini bu yaşta =))

sorma ya o yönden derdimiz büyük kıyafet seçiyorlar
bidahaki seneye küçülecekleri sık giydiriyorum hep aynı şeyleri giydiriyorsun diyor daha şimdiden bakalım sonra ne olacak

aman sağlıklı olsunlarda yine

uçuk kremleri içinde en iyisi zovirax şuan ki fiatı 17 ytl. aklovir şurup verebilirsin günde 1 ölçek.uçuk kremi uçuk çıkmadan önce sürülürse daha iyi olur.şuan uçuğu iltihaplıysa terramycin deri kremi sürebilirsin.ama sulu ise yani dışı sulu ise bebek pudrası sürmeni tavsiye ederim kurutması için.uçuğa sebep olan virüstür aklovir şurup bu virüsü ortadan kaldırır.sevgiler...acil şifalar...

uçuk kremleri içinde en iyisi zovirax şuan ki fiatı 17 ytl. aklovir şurup verebilirsin günde 1 ölçek.uçuk kremi uçuk çıkmadan önce sürülürse daha iyi olur.şuan uçuğu iltihaplıysa terramycin deri kremi sürebilirsin.ama sulu ise yani dışı sulu ise bebek pudrası sürmeni tavsiye ederim kurutması için.uçuğa sebep olan virüstür aklovir şurup bu virüsü ortadan kaldırır.sevgiler...acil şifalar...

bu şurup yetişkinlerdede işe yararmı yeliz?

Şurubun tablet olanı var yetişkinler için. virosil uçuk çıkmadan önce olsa işe yarardı.tamaman çıktıysa pek fayda sağlamaz.ama yeni çıkıyorsa sürebilirsin

hasta geldi uzun uzun yazamadım canlarım aklovir asiviral virosil tabletler var.yetişkinlerin kulanabildiği.ben çok sık uçuklarım beni sadece bunlar kurtarıyor.uçuk çıkınca 2 gün içinde geçiriyorlar.2 saat arayla yarım tablet içilecek.örneğin:sabah 8 de ilk yarım 10-12-14-16...da yine yarımşar alıncak.yanlız miligramları değişiyor.onu doktora danışıp alırsanız daha iyi olur.

Dudak, ağız ve burun çevresinde oluşan, halk dilinde “uçuk” diye adlandırılan herpes simplex adlı virüsler, insan °°°°bolizmasını ciddi şekilde etkileyebiliyor.
Yapılan araştırmalar, dünya nüfusunun yüzde 80’inin, Türkiye’de ise her yıl 8 milyon kişinin uçuktan muzdarip olduğunu ortaya koyuyor. Bulaşıcı bir hastalık olan uçuğun önlem alınmadığı takdirde çok riskli olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, “Uçuğunuz varsa kimseyi öpmeyin” uyarısında bulunuyor. Birçoğumuzun önemsemediği uçuk, kişiden kişiye değişen etkiler yapıyor. Uçuğa neden olan “herpes simplex” virüsü vücuda girip ilk enfeksiyonunu yaptıktan sonra o bölgeye yakın sinir düğümüne yerleşiyor ve uçuk oluşmasını tetikliyor. Vücudun zayıf düştüğü ana kadar kalabilen uçuğa dokunulmaması gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle uçuğu olan birinin kullandığı havlu, kaşık, çatal gibi kişisel eşyalarının kullanılmaması yönünde uyarıda bulunuyor. Ateş, soğukalgınlığı, gribal enfeksiyonlar ve stres gibi birçok rahatsızlık, uçuk oluşumunda etkili oluyor. Özellikle bayanlarda daha çok rastlanılan uçuk, hormonal değişiklikler yaşanan hamilelik dönemleri, adet dönemleri, aşırı yorgunluk ve diğer stres yaratan rahatsızlıklar, uçuğa neden olan diğer etkenler arasında gösteriliyor. Uçuk oluşumuna karşı bilinçli olmak gerekiyor. Uçuk çıkacak bölgede önceden belirti olacağını belirten uzmanlar, “Uçuk; zonklama, karıncalanma, kaşınma, yanma veya sızlanma ile kendiri önceden gösterir” diyor. Uçuk oluşumu sırasında antiviral uçuk kremlerinin kullanılmasını tavsiye eden birçok uzman, önceden bu tür kremler kullanılırsa, uçuğun etkilerinin azalabileceğine dikkat çekiyor

benim oğlumda çok kötü bir uçuk yaşadı dr dan aldığım kremleri 4 gün kullandık çözüm olmadı zaten uçuk yanağında ve yaygın bir şekildeydi en son ACLY diye bir krem tavsiye etti ablam ve çok çabuk kuruttu artık uçuk için sadece bunu kullanırım çünkü o kötü yarayı iki günde ne kadar güzel geçirdiğini gözlerimle gördüm geçmiş olsun

bunlar çok doğru bu mikroptan az çekmiyorum vücudumdan asla gitmiyor.zayıf bianımda mutlaka yakalıyor beni

X