Silikon kek kalıpları

radongesiniya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2009
187
0
çeyiz hazırlığındaki arkadaşlarım;

eminim alışveriş yaptığınız yerlerde görmüşsünüzdür silikon kek kalıplarını... şekil olarak çok iyi görünüyorlar ama açıkçası bana pek sağlıklıymış gibi gelmedi... yüksek sıcaklıkla karşılaşan silikonun nasıl davrandığını bilen (bağları mağları koparıyo mu yani :p ) var mı?

:sm_confused:

slikon bunlar elastomer bildiğim kadarıyla ve çapraz bağlı yapıları var.
erime sıcaklığı yüksek deniyor ki öyledir de.
nem falaln kolay kolay çekmezler çapraz bağlı olduklarından.
amma velakiin bu anlattıklarım sağlığa zararsız olduğu anlamına gelmemli.
food contact materal diye geçen besinle teması olacak mazlemerlde özel nitelikler aranır.
yiyeceğe zarar vermemsi yapısından bozunup bişeyleri geçirmemsi gerekir.
bir kimya mühendisi olarak bu silikonların s sine sahip bir mazleme almdım henüz ben(reklam gibi oldu bu kötü reklam:lepi:)
şaka bir yana alacaksanızda 5 liralık olanlardan almayın bu işin erbabı markalar varsa ki eminm vardır
oralardan alın paranıza kıyıp.
ha birşey daha diyim silikon olduğundan bazen yamulup kekin oval olmasına neden olabiliyormuş haberiniz olsun:p

slikon bunlar elastomer bildiğim kadarıyla ve çapraz bağlı yapıları var.
erime sıcaklığı yüksek deniyor ki öyledir de.
nem falaln kolay kolay çekmezler çapraz bağlı olduklarından.
amma velakiin bu anlattıklarım sağlığa zararsız olduğu anlamına gelmemli.
food contact materal diye geçen besinle teması olacak mazlemerlde özel nitelikler aranır.
yiyeceğe zarar vermemsi yapısından bozunup bişeyleri geçirmemsi gerekir.
bir kimya mühendisi olarak bu silikonların s sine sahip bir mazleme almdım henüz ben(reklam gibi oldu bu kötü reklam:lepi:)
şaka bir yana alacaksanızda 5 liralık olanlardan almayın bu işin erbabı markalar varsa ki eminm vardır
oralardan alın paranıza kıyıp.
ha birşey daha diyim silikon olduğundan bazen yamulup kekin oval olmasına neden olabiliyormuş haberiniz olsun:p

çok saol arkadaşım... çok faydalı oldu verdiğin bilgi... ben de mutfağa plastik hiç bişi almıyom; cam, porselen, çelik ya da benzeri... en iyisi bunu da almıyım :roflol:

bnce çok güzel ve kullanışlılar paraya kıyıp iyisinden alabildikten sonra hiç bi problem olmaz sanırım ...
inş. ben alıcam kısmet olursa ...

Ben kullanıyorum. Ama normal kek kalıbına göre pek de öyle bir kolaylığı yok. Yani kek yapma sürenizi kısaltsa kısaltsa 2 dk kısaltır. Görünüşleri renk renk hoş şirin falan ama bence gereksiz keşke almasaymışım. Hem sağlığa zararlı olma riski de var değmez 2 dk için.. Ben tavsiye edemeyeceğim.

bende sağlıklı olmadığını düşündüğüm için almayı düşünmüyorum. güvenemiyorum sonuçta plastik

kesinlikle sağlıksızdır ama çok da güzel şekillileri var ya ufacık ufacık kalpler flan insanın alası geliyor o şekilde borcam yada teflon bulunmuyor CADIARZU

bence de sağlıksız.arkadaş çok güzel açıklamış. bir de tozu saçı falan hemen çekiyor. dolaptan çıkardığın gibi kullanılmaz. ben tıksindim biraz da görüntüden. küçük kalıplar var,muffin kalıpları olarak geçiyor onlardan kullanabilirsiniz.

Hiç tavsiye etmiyorum...
Sağlık açısından zararını bilemem... Zararsız diye duydum birçok kaynaktan...
Ama emin olduğum tek bişey varki çok kullanışsız... Pişirme süresini kısaltmıyor aksine uzatıyor...
Kekin kalıpla emas eden kısımları asla ızarmıyor renk değiştiriyor.. Kek kalıptan nar gibi kızarmış olarak değil de beyaz krem gibi bir renkte çıkıyor.... Eğer 4-5 yumurtalı büyük bir kek yapacaksanız içi hamur kalıyor.... Muffin tipi minik kalıplar da sorun yok pişiriyoe ama dediğim gibi ken rengi altın bakır renkli olmalı sarı krem değil...
Ben hiç memnun kalmadım, ve kullanmıyorum.. Bir yuvarlak bir de 8li muffin alıbına 2 sene önce 60 milyon gibi bişey veriştim ama 3-4 kez denedim her seferinde memnun almadım, şimdi dolabın en dip köşesine attım kullanmıyorum....
Teflon kek kalıbından şaşayın....

Hiç tavsiye etmiyorum...
Sağlık açısından zararını bilemem... Zararsız diye duydum birçok kaynaktan...
Ama emin olduğum tek bişey varki çok kullanışsız... Pişirme süresini kısaltmıyor aksine uzatıyor...
Kekin kalıpla emas eden kısımları asla ızarmıyor renk değiştiriyor.. Kek kalıptan nar gibi kızarmış olarak değil de beyaz krem gibi bir renkte çıkıyor.... Eğer 4-5 yumurtalı büyük bir kek yapacaksanız içi hamur kalıyor.... Muffin tipi minik kalıplar da sorun yok pişiriyoe ama dediğim gibi ken rengi altın bakır renkli olmalı sarı krem değil...
Ben hiç memnun kalmadım, ve kullanmıyorum.. Bir yuvarlak bir de 8li muffin alıbına 2 sene önce 60 milyon gibi bişey veriştim ama 3-4 kez denedim her seferinde memnun almadım, şimdi dolabın en dip köşesine attım kullanmıyorum....
Teflon kek kalıbından şaşayın....

yorum icin tesekkurler..

X