İkiz gebelik genetik mi

oglananasi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Mart 2009
621
2
36
İkiz çocuklar hep hoşuma gider bitaşla iki kuş misali biri kız biri erkek oluncada çok tatlı görünüyolar.Merak ettiğim şu ikiz gebelik oluşması ırsimi genelde ailende varsa ikizinin olma ihtimali varmış bide tüp bebekle mümkünmüş.Bu doğrumu bilen tecrübe yaşamış olan var mı yok doğru değilse ikiz olması için kür beslenme şekli nebileyim herhangi bir yöntem varmı ikiz,üçüz farketmez çok istiyorum fakat ne eşimin ne kendi sülalemde hiç yok

ben sana kendimi örnek vereyim o zaman.benim sülalemde hem çift hem de tek yumurta ikizleri mevcut.baba tarafımda var.eşimin sülalesinde de tek yumurta ikizleri var.ama tüm bu ikizler hep aynı cinsiyetti.ya iki kız ya da iki erkek.
şu an bende 28 haftalık ikizlere hamileyim.ayyy o kadar çok istiyordum ki biri kız biri erkek olsun diye.çok şükür rabbim dualarımı kabul etti ve biri kız biri erkek.çift yumurta ikizleriler.hem her iki sülalede de ilk olacak: ikizlerin birinin kız birinin erkek olması.

herkes bana tedavi mii gördün diyor? ama hayır tedavi görmedim.zaten 2 yıllık evliğim.daha hamileliği düşünmediğim bir dönemde korunmadığım için hamile kaldım.şuan ise heyecanla doğumu bekliyorum.

ikiz bebek için ailelerin genetik yapıları da önemli.ayrıca tedavi sonucunda da çoğul gebelik olma olasılığı çok yüksek.allahım gönlüne göre versin,umarım seninde ikiz yada üçüzlerin olur.

ben sana kendimi örnek vereyim o zaman.benim sülalemde hem çift hem de tek yumurta ikizleri mevcut.baba tarafımda var.eşimin sülalesinde de tek yumurta ikizleri var.ama tüm bu ikizler hep aynı cinsiyetti.ya iki kız ya da iki erkek.
şu an bende 28 haftalık ikizlere hamileyim.ayyy o kadar çok istiyordum ki biri kız biri erkek olsun diye.çok şükür rabbim dualarımı kabul etti ve biri kız biri erkek.çift yumurta ikizleriler.hem her iki sülalede de ilk olacak: ikizlerin birinin kız birinin erkek olması.

herkes bana tedavi mii gördün diyor? ama hayır tedavi görmedim.zaten 2 yıllık evliğim.daha hamileliği düşünmediğim bir dönemde korunmadığım için hamile kaldım.şuan ise heyecanla doğumu bekliyorum.

ikiz bebek için ailelerin genetik yapıları da önemli.ayrıca tedavi sonucunda da çoğul gebelik olma olasılığı çok yüksek.allahım gönlüne göre versin,umarım seninde ikiz yada üçüzlerin olur.

bende hamileyim fakat şuan tek bebişim:CüvCüv: sülalemde de hiç olmadığı için umudum yok ama genetiğin dışında başka faktörler varsa ikinci de onları deneriz

ikiz gebelik anne adayına

anne tarafından mı bulaşır genetik olarak, baba tarafından mı biliyormusunuz

benim kuzenimin eşinin ikizi vardı
kuzenim hamile kalınca ikiz olduğunu öğrendi yani ırsi faktör var tabi

yanlış hatırlamıyorsam lisedeyken bi kız serviste anlatıyodu , annanesi annesi teyzesi ikiz dogurmuş, bende mi ikiz dogurcam diye korkuyodu:KK49:

ikiz gebelik anne adayına

anne tarafından mı bulaşır genetik olarak, baba tarafından mı biliyormusunuz

Valla ben gelişim dersinden bildiğim kadarıyla ikiz geni anne tarafından geçiyor. Benim anneannem ve teyzem ikiz doğurmuş ben hamile değilim çok istiyorum çocuğumun olmasını inşallah ikizim olur

canım genetik faktörler var tabi ama ikiz gebelikler zor ya. bünyen nasıl, çalışan birimisin, buda önemli ikiz gebelik zor,zahmeti çok maalesef. riskide biraz fazla

ikiz oglum ve kizim var ama ailemde yok ustelik baya baya kalabalik bir ailem var.esimle alakasi yok ama onlarda da yok.

Ben de şu an tek yumurta ikizlerine hamileyim. Anneden kıza geçen bir faktörmüş fakat anne tarafımda hiç ikiz yok, eşimin tarafında da hiç yok. ilk duyduğumda inanamadım, ultrasonda görünen bir cm'lik şeyin ur gibi bir şey olabileceğini bile düşündüm. Çoğul gebelik tekil gebeliklere göre çok daha riskli ve zorlu. Anemi, preeklempsi, erken doğum, kanama, düşük, ikizden ikize kan transfüzyonu (sadece monozigotlarda) vb sorunların gelişmesi riski çok daha fazla. Bu riskler monoamniyotik monokoryonik (tek plasenta tek kese) ikizlerde çok çok daha fazla. Bu yüzden gerçekten büyük bir korkuya kapıldım. Üstelik doğum masrafları ve sonrasındaki masraflar da gözümüzü korkuttu. Her zaman için en az iki çocuk istemiştim fakat aynı anda olmasını beklemedim. ama şimdi mutluyum ikisini de sabırsızlıkla bekliyorum.

İkiz gebe olduğumu öğrendikten sonra interneti talan ettim. Çoğul gebelik ihtimalini artıran faktörler siyahi ırk, kalıtım, anne yaşı ve doğum sayısı, gebenin vücut yapısı (iri kadınlarda daha sık görülür), doğum kontrol hapı kullanımı, tüp bebek ve çevresel faktörler sayılabilir.

Fakat tek yumurta ikizlerinin anne yaşı, ırk ve diğer faktörlerden etkilenmez. İkizlerin oranı 100 doğumda birdir. Monozigot yani tek yumurta ikizleri ise sabit bir oranda 1000 doğumda 3-5 arasıdır. Monozigot gebeliklerin oluşumunu etkileyen faktörler ise döllenmiş yumurtanın rahim boyunca daha yavaş ilerlemesi, progestasyonel ilaçlar ve doğum kontrol hapları yazılabilir. Tabi ki yine de asıl nedeni bir soru işaretidir.

Benim anneannem in annesi sanırım ikiz doğurmuş ölmüş benimde 2 kere ikiz oldu Allah nasip etti.doktorum anne ye bağlı bu durum dedi çift yumurta ikizi ise dedi tek yumurta ikizi erkek le ilgi dedi ama cok riskli arkadaşlar son aylar cok daha zor Allah yardım etsin inşallah birde yaş falan yazmış arkadas ben 20 yasında da ikiz 33 yaşında da ikiz hamile kaldım boy kısa zayıfım kumralım bence boya kiloya ten e yaşa bakmıyor

İkiz hamileliği hangi faktörler belirler?​

İkiz gebelikten bahsederken, ikiz gebeliğe neden olan tek bir faktör belirleyemeyiz. Gebeliğin birden fazla embriyo ile sonuçlandığı gerçeğini etkileyen birkaç tane faktör olacaktır. Aynı zamanda, ikiz gebeliği artıran faktörler ebeveynlerin koşullarına ve geçmişine bağlı olacaktır.

İkiz Gebeliği Arttıran Faktörler​

• ikiz gebeliği arttıran faktörler nelerdir?
    • İkiz olması genetik mi?
    • İkiz gebelik riskli midir?
İkiz gebeliği arttıran faktörlerden bahsederken, ikiz gebeliğe neden olan tek bir faktör belirleyemeyiz. Gebeliğin birden fazla embriyo ile sonuçlandığı gerçeğini etkileyen birkaç tane faktör olacaktır. Aynı zamanda, ikiz gebeliği artıran faktörler ebeveynlerin koşullarına ve geçmişine bağlı olacaktır.

İncelenmesi gereken ilk şey, kendiliğinden ikiz hamilelikten mi söz ettiğimizi veya doğurganlık tedavisinden sonra mı oluştuğunu belirlemektir.

Tedavi sonrası ikiz gebelik durumunda, birden fazla yumurtanın döllenmiş olması, yapılan tedavinin doğrudan bir sonucudur. Çiftlerin hormon tedavisi aldıktan ikiz gebelik elde etmeleri yaygındır. Eğer aşılama veya tüp bebek tedavisi oluyorsanız, ikiz gebelik olasılığı yine çok yüksektir. Çünkü bu tedaviler, gebeliğin birden fazla yumurta ile döllenmesini sağlamak ve gebelik elde etme olasılığını artırmaya odaklanılır.

ikiz gebeliği arttıran faktörler nelerdir?​

İkiz olması genetik mi? İkiz bebek olması anneye mi bağlı? İkiz gebelikten sonra tekrar ikiz olur mu? Doğal yolla ikiz bebek nasıl yapılır? İkiz gebelik olması için ne yapmak gerekir? Gibi aklınızda birçok sorunun belirmesi çok normal. Emin olun ki, ikiz bebek isteyen öyle çok anne adayı var ki; ikiz bebek olması için dua araştıran var.
İkiz gebeliği arttıran faktörler varsa, diğer faktörleri de hesaba katmanız gerekecek. İlk olarak, ikiz gebelik yaygın değildir. Ülkemizde doğal olarak meydana gelen 100 gebelikten sadece 1,5’i ikiz gebelikle sonuçlanmaktadır.

Çoğunlukla ikiz olan bu çoğul gebelikler, kadının birden fazla yumurtlaması, yani bir adet döngüsüne karşılık gelen dönemde, sperm tarafından döllenen iki veya daha fazla yumurta salındığı için meydana gelir. Bu durumda ikiz ikiz gebelikten söz edilebilir. Başka bir durumda tek yumurta ikizleri diye adlandırılan, kendiliğinden bölünen ve aynı cinsiyetten iki özdeş bebeğe neden tek bir yumurtadan oluşan gebeliktir.

İkiz olması genetik mi?

ikiz gebeliği arttıran faktörler
Bir kadının, çift yumurtlamaya sahip olduğunu belirleyen faktörler arasında, özellikle annenin genetik yapısı önemlidir. Eğer kadının çoğul gebelik öyküsü varsa, bu eğilimin tekrarlanması ve ikiz gebeliği tekrar yaşaması mümkündür.
Ayrıca siyah kadınlarda ve daha önce birkaç gebeliği olan ve 35 yaşından büyük kadınlarda daha olasıdır. Daha büyük olasılıkla meydana geldikleri bölgeler de incelenerek, Kuzey Avrupa’nın çoğul gebeliklerin daha çok olduğu bir yer olduğunu doğruladı. Bir yumurtadan ikiz gebelik durumunda, uzmanlar tüm ırklarda ortaya çıktıkları ve kalıtımdan bağımsız oldukları için bir şans meselesinden söz ederler.

İkiz gebelik riskli midir?

İkiz gebeliği olan kadın, bu tür gebelikler riskli kabul edildiğinden özel bir takip yaptırmak zorunda kalacaktır. İkizlerin neredeyse yarısı prematüre olarak doğar. Bu nedenle ikiz bebekler doğduğunda, vücutları tam olarak olgunlaşmamış, düşük doğum ağırlığına sahip ve çoğu zaman dışarıdan yardıma ihtiyaç duyuyorlar.
İkiz gebelikte riskler sadece bunlarla da bitmiyor. İkiz gebelikte diğer riskler arasında hipertansiyon, anemi, sezaryen doğumla, daha yüksek doğum kusurları veya doğum sonrası kanama gibi sorunlar bulunur.

Bu riskleri en aza indirmek için, ikiz gebelik takibi yapılması ve ikizlere gebe kadına daha fazla kontrol ve dinlenme ile ekstra özen gösterilmesi gerekiyor. Normal olan şey, her şeyin yolunda gitmesi ve ikizlerin doğumunun mutlu bir olay olmasıdır.
  1. İkiz Bebek Sahibi Olmak için İlaç
  2. İkiz Hamilelik İçin Ne Yapılmalıdır?
  3. İkiz Gebelik Risk Faktörleri
  4. İkiz Gebelik Zorlukları ve Başa Çıkma
  5. Tek ve çift yumurta ikiz gebelik

Son düzenleyen: Moderatör:
X