Eşler arası iletişimsizlik...

betican

Guru
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
466
42
Eşler arasındaki iletişim problemi, yani kavga etmeden tartışmak, yada kavga etmemek, yada sohbet edebilmek gibi problemlere karşı sizin önerileriniz veya çözümleriniz nelerdir?

Güzel bi konu açmışsın arkadaşımvereliniortak zaten eşler arasındaki en büyük problem iletişimsizlik.Çok şükür eşimle her konuda açıkca konuşuruz ve sorunu hallederiz:içelim: bazen çözüm bulamayız ama kim neye kızmışsa anlıyacagı dilden söyleriz:teselli: bazende sorunu susarak geçiştiririz bi şey yokmuş gibi davranırım:hulya:tekrarettigi zaman çok fene patlıyorum:eek:klava:Artık 2.senemizde daha iyi tanıdık birbirimizi,zaten çözüme gide bilmek için eşlerin birbirini iyi tanıması gerekli.

hımm.. çok ince hassas bir konu..

ben durgun ve mutsuz olunca zaten ısrarla sorunu osrar anlatırım tepkisiz dinler.

onun kızabiliceği tartışma oluşabilecek bir konuyu konuşucaksam. yatınca sarılıp önce beni seviyormusun diye başlar konuyu cici cici anlatırım... tepki cvp yok ise yada istediğim cvp değil ise tamam neyse sarıl sıkı sıkı unutalım bu konuyu derim:)) her konuyu sarılarak konuşuruz yalnız.
bişiy konuşacaksa beni çağırır kucağına alır anlatır. bende öyle..
hele çok kızdığım bişiyse yüzüne bakmadan kafamı gömerek sarıırım anlar kafamı kaldırıp sarılana kadarda ikna etmeye çalışır.

susmak çare değil içimde ne varsa kızgınlık öfke mutluluk yansıtırım sonuçta bu hayat

yolculuğuna beraber çıkmışız üzüldüğümüde bilmeli sevindiğimide eğer öyle olmasaydı

tek başına dağ başında yaşardık herşeyini paylaşacaksın işine gelsede gelmesede

allahtan eşim fazla konuşan tip değil öyle çok konuşan erkekleride çekemem tabi

o ayrı konu

çok güzel bir konu olmuş bende yazılanları bu konuda zaman zaman sıkıntı çeken birisi olarak takip edeceğim..

biz eşimle evlendiğim ilk yıl iletişimsizlik fazlasıyla vardı her konuşmaya calıştığımzda mutlaka kavga eder küserdik ama şimdi oturur herşeyi konuşuruz dertleşiriz birbirimizi herşeyi daha iyi anladık iletişim mutluluk huzur için çok önemli bence

karşılıklı sakince konuşarak anlaşmak...

sorunlarını güzel bi dille ifade edebilmek....

iletişimsizliğin en büyük sebebi karşındakini anlamamak, eşler birbirlerini anlamaya çalışırlarsa sorun daha çabuk çözülür diye düşünüyorum...

bi kere her 2 tarafta son derece sakin olmalıdır..
ve sorun kimseyse o karşındakine benim sözum bitene lkadar dinle eğer kabul etmezsen yine etmezsin demelidir. (kabul etmezse surat asılmalıdır kaydirigubbakcemile3)
ayrıcaa kesinlikle en a bir yıl geçmiş olması gerekir die duşunuorum..
çunku her gecen sene kadın daha fazla egemenlik kuruo ve evlilik daha bi tatlı oluo :))))

Çok anlamlı bulduğum bir söz vardır..

Ne söylediğin değil nasıl söylediğin önemlidir derler...

Buna dikkat edilirse eşler arasındaki sorun çözülür bence..

babam kavgasiz bas kuru kabaga benzer derdi.
ara sira kavga edicenki mutlu günlerin degerini ögrenesin,
kavga da ediceksin ki renk gelsin evlilige:nazar:
atabi arasira edicen kavgayida 7 24 degil.

Biz de genelde önceden çok kavga ederdik, çünkü ikimizde aynı anda konuşurduk.Ama bir türlü sonuç bulamazdık.
Şimdi 7 sene sonra, ben kızınca söylenirim, o hiç cevap vermez.Söylenirim , susar , ben daha kızarım, en sonunda gider yatar.Ertesi gün normal bi şekilde konuşuruz. Ben sinirlenince gözüm hiçbişey görmez çünkü.
O kızınca da ben kendimi savunurum, açıklama yaparım.O sakince dinler, ama genelde o kızmaz, çünkü ben kızdırmam genelde.
O beni kızdırıp, sinirlendirir.

ben psikodramaya giyorum ve orada eşi çalıştım ve benim sessiz olmam fikrimi söylemem onu çileden çıkardığını öğrendim doğru yanlış konuşamam istediğni susup birşey söylememe sesiz kalmama öfkelendiği öğrendim yani aramızdaki sorunun iletişim probremi olduğunu bunun için önereceğiniz bir dua varmıdır ben sessiz çekingen ya kızarsa diye fikrimi söyleyemen biriyim :KK43:

X