Aşılama sperm testi yorumu (yardım)

Aşılama Yöntemleri ve Tecrübelerimiz
P

patyapa77

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi patyapa77
bebek sahibi olmak istiyoruz.eşimin sperm testi şöyle çıktı. bana yardım edermisiniz, değerler normal mi?lütfen cevap verin...
hacim:5ml
sperm sayısı: 25 milyon/ml
PHSS%: 36
Morfoloji: MEUSC: Normal %: 6
WHO: NORMAL %:......
Baş anomalisi%: 58
Akrozom anomalisi% :14
Orta kısım anomalisi%: 14
Kuyruk kısmı anomalisi%: 2
Sitoplazmik Droplet%: 6
Hareketlilik %:60
Hızlı lineer hareket (+4) %: görülmedi
Yavaş lineer hareket (+3) %: 36 (9 milyon/ml)
Lokalize(+2) %: 24 (6 milyon/ml)
Hareketsiz (+1)%: 40 (10 milyon/ml)

• Konu Sahibi patyapa77
canım hareketlilik ve sayı güzel (tabi 25 milyon 1ml de olması lazım toplam spermse düşük o belirtilmemiş)

morfoloji de %6 krugere göre ise drlar normal görüyo

ne kadardır istiyosunuz bebek? Allah yardımcınız olsun

• Konu Sahibi patyapa77
hmm pardon hareketlilik +4 0 çıkmış bu problem olabilir genel olarak %60 hareketlilik iyi ama en önemlisi hızlı hareketli spermler
dr ne dicek bakalım burda da yazarsın sonucu

• Konu Sahibi patyapa77
teşekkürler nurdannur. 2 yıllık evliyiz biz, çocuğumuz olmuyor. eşimi zor ikna ettim doktora gitmeye. benim tetkikler devam ediyor. 11 kasımda rahim filmi çekilecek. eşiminkiler bitti. sperm testinden sonra dokktoru ultrason istedi. fakat ultrasonda anormal bir durum yok. sperm testini yorumlarken ise eşim beni doktorun yanına sokmadı. bişeyim yokmuş dedi geçiştirdi.ben de forumda testi yorumlamaya çalışıyorum anlayacağın :)Yalnızca anlamadığım bu WHO denilen şey ne, o neyse eşimde hiç çıkmamış. 25 milyon mililitredeki değeri, o iyi ancak 25 milyon spermden 10 milyonu hareketsiz.

• Konu Sahibi patyapa77
canım sayınız iyi...
hareketlilerin %60 olması iyi ama bu hareketlilerde ileri hareketlinin olmaması sorun aslında...
bu yüzden hareket problemi var denilebilir...
morfoloji deki eğer krugere yapılmaşsa normal sayabiliiriz...
canım who morfolojinin bir inceleme yöntemi...
morfolojiyi 2 türlü inceliyorlar biri who diğeride kruger....
sizin testte whonun yanında birşey yazmadığına göre whoya göre incelememişler galiba...ama bu konuyu net bilmiyorum....

• Konu Sahibi patyapa77
ileri hareketin olmaması büyük sorun bence.Sayıda az ama ileri hareketli 10-20 milyon olsaydı belki ii olabilirdi ama hiç olmaması kötü önemli olan ileri hareket zaten.Morfoloji ii sayılır.Ama bence siz ya tüp bebek yaptırın yada eşin biran evvel keçiboynuzu kürüne başlayın.

• Konu Sahibi patyapa77
canım sonuç aşılama ya uygun benim eşiminde böyle çıkmıştı ama bencede keçiboynuzuna başla ben1 ay yaptım sabah akşam içti ve 2 katına çıktı birde evicap vitamin var erkekler için 400mg dı galiba ama doktorun birşey söylemesi lazım ya tamam iyi sende sorun yok diyecek eşine bir daha gelme diyecek ya da ilaç yazıp bunu kullan 2 ay sonra tekrar yapalım diyecek ilaç etkisini göstersin diye inşallah eşinin dediği gibi sorun yok deyip başka yerde sorunu aramaya başlarsınız hem de vakit kaybetmezsiniz...

• Konu Sahibi patyapa77
Kızlar rica etsem bide buna bakarmısınız
Miktar 4,5 ml
Konsantrsyon 75 milyon/ml
Non-sperm hücre 10-15
Progesif hızlı hareket %25
Progesif yavaş hareket %30
Yerinde hareket %5
Hareket etmeyen %40

• Konu Sahibi patyapa77
yıkama sonrası benim eşiminki de bu değerlere yakın çıkmıştı. hareketlilik yüzdelik olarak hemen hemen aynı sadece sayı 85 milyondu. hemşireler gayet iyi demişti.

aşılama öncesi spermler bir cihaz yardımıyla yıkanarak sayı ve hareketliliği arttırılıyor. yıkama öncesi ve sonrası değerler farklı oluyor, o yüzden sormuştum:)

X