tüp bebek sahibi olmak isteyenlerin psikolojik durumu?

idil07

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2009
1.822
9
43
herkese merhaba,
beni bazılarınız tanır.. 3 negatif aşılamam ve bir düşükle sonnuçlanan tüp bebek denemem oldu.. zor psikolojik dönemler geçiriyorum..öncesi ayrı sıkıntı, sonrası ayrı.. her açıdan zor günler.. aileler, çevre, eşler arası çatışmalar.. burada sıkıntıları paylaşmanın iyi bi fikir olacağını düşündüm..
ilk olarak ben başlayım;
ilk denemem biraz sıkıntılı oldu ve düşük ile sonuçlandı.. o dönemler yakın zamanda bi daha yaptırmam diye düşünüyordum ama zaman geçip biraz kendimi toparladıkça ve çocuk yaşta tanıdıklarım patır patır doğurdukça yine gaza geldim..yeniden denemek istiyorum.. ama eşim korkunç bir tepki verdi.. hani bi daha istemiyordun noldu, bi kaç sene bekle..vb.. bu arada bizim erkek infertilitesi sorunumuz ve 6 senelik evliyim.. ve bu tepkiler sonucunda inanılmaz bozuldum.. söyleyin kızlar ben mi anormallik yapıyorumm..?ki ben hemen değiğl taa mart nisanda yeniden denemek istemiştim.. ilk denemem de haziranda idi..sizce çok mu sık oluyo?
herkese teşekkür ediyorum yaşadıklarınızı ve fikirlerinizi paylaşmanızı bekliyorum..

idilciğim merhaba canım çok güzel topik olmuş hayırlı olsun, bundan sonra burda buluşup birbirimizin morallerini düzeltmeye yardımcı olalım buna hepimizin ihtiyacı var bence görüşmek üzere sık sık uğrayacağım.

canımm bence erken bi zamanda istemiyosun ilk öncelikle onu sölimmm...
ve ardından bu işin psikolojiyi bozduğuna inanıyorummm...
ben 3 yıllık evliyim 6 aylık evliyken çocuğumuz olmayacağını öğrendikk...
ilk kızılay,sonra haseki,sonrada çapa tıp fakültesinde çocuğumuz olmayacağını öğrendikk yani tüpden başkaa....
bizimde sorunumuz erkek infertilitesi...dr.ların bize ediği normal yönle olmaz fakat tüpde çok fazla şansınız var denilmişti...
ağostos ayında ilk denememi yaptımm..
bu arada eşim çapada çok istiyodu tüpü yapmak fakat rapoumuzu kullanmak için 3 yıllık evlilik şartı vardı..
bunun üzerüne bi tanıdığın hastanesinde denemeye karar verdik
eşim başta istemiyodu çapayı bekliyelim d,yodu fakat beklemedik
ve erdem hastanesinde ilk tüp denememi yaptımm...ağustos ayında yukardada yazmıştımm.
ilk sonucum pozitifdi,fakat değerim katlanmadı ve ardından sonraki değerlede değerim azaldı ve sonunda değer hepten düştü ve bebeğim bendeb gitti ne yazıkkii...
bunun üzerine ardından 3 ay felan geçtii ve ailem yakın akrabalarım psikolojimin bozuk olduğunu sölüyolarr...
ben iyiyim diyorum ama sana öle geliyor diyolar hatta psikoloğa gidelim dahi diyolarr...
evet kendimi çok kötü hissettiğim zamanlar oldu ama ben atlattığımı düşünüyorumm...
bide bana 5 lafından 3 ü bebekle ilgili konuşuyosun da diyolarr..
evet konuşuyorum ama ben kendimi rahatlatıyorum konuşmayla....
neyse çook fazla uzattımm...
ayrıca bende bayramdan sonra 2.denememi yapıcammm inşşş...
bu arada inşşş eşinde ister birlikte karar veripp 2.tüp denemenizi yaparsınızz...
ve bu sefer inşş yüzümüz güler canımmm...

idilcim bence senin teklifin çok normal anormal olan eşinin tepkisi kusura bakmada.bende her tedavimde sinirlerim ve panik atağım tavan yapıyor inan bazen tedaviyi bile yarım bırakmak istiyorum.helede herşe güzel gelişip düşük ve kayıp olunca durum dahada zorlanıyor.bunu en iyi belki ben anlayabilirim.bence kim ne derse desin sen herşeye rağmen anne olmak gibi çok güzel bir hakkın var erteleme,taki kucağına alana kadar.moralini yüksek tut,biliyorum kimi zaman bu çok zor olsada bunun başarman lazım.dualarım seninle.

idilciğim merhaba canım çok güzel topik olmuş hayırlı olsun, bundan sonra burda buluşup birbirimizin morallerini düzeltmeye yardımcı olalım buna hepimizin ihtiyacı var bence görüşmek üzere sık sık uğrayacağım.

teşekkür ederim canım.. paylaşmak güsel şey bence de hem sıkıntıları hem de güzellikleri.. bekliyorumm her zaman

ilk kızılay,sonra haseki,sonrada çapa tıp fakültesinde çocuğumuz olmayacağını öğrendikk yani tüpden başkaa....
bizimde sorunumuz erkek infertilitesi...dr.ların bize ediği normal yönle olmaz fakat tüpde çok fazla şansınız var denilmişti...
bu arada eşim çapada çok istiyodu tüpü yapmak fakat rapoumuzu kullanmak için 3 yıllık evlilik şartı vardı..
ve erdem hastanesinde ilk tüp denememi yaptımm...ağustos ayında yukardada yazmıştımm.
ilk sonucum pozitifdi,fakat değerim katlanmadı ve ardından sonraki değerlede değerim azaldı ve sonunda değer hepten düştü ve bebeğim bendeb gitti ne yazıkkii...
bunun üzerine ardından 3 ay felan geçtii ve ailem yakın akrabalarım psikolojimin bozuk olduğunu sölüyolarr...
ben iyiyim diyorum ama sana öle geliyor diyolar hatta psikoloğa gidelim dahi diyolarr...
evet kendimi çok kötü hissettiğim zamanlar oldu ama ben atlattığımı düşünüyorumm...
bu arada inşşş eşinde ister birlikte karar veripp 2.tüp denemenizi yaparsınızz...

her zorluğun sonunda bi kolaylık vardır inşallah canım.. allah yardımcın olsun.. ben de psikolojimi düzelttiğime inanıyorum.. yeniden denemek istiyorum.. anne olmak istiyorum.. sadece çevre ve aileler etkiliyo beni.. üzüülüyorum zaman zaman.. eksik kalıyorum ortamlarda.. inşallah mevlam bizi de anne yapar.. etrafınmda insanlar zaman zaman cennet anaların ayağı altındadır diyor.. buruluyorum.. herşeyin hayırlısı.. inşallah müjdeler verirsin bize canımmm

her zorluğun sonunda bi kolaylık vardır inşallah canım.. allah yardımcın olsun.. ben de psikolojimi düzelttiğime inanıyorum.. yeniden denemek istiyorum.. anne olmak istiyorum.. sadece çevre ve aileler etkiliyo beni.. üzüülüyorum zaman zaman.. eksik kalıyorum ortamlarda.. inşallah mevlam bizi de anne yapar.. etrafınmda insanlar zaman zaman cennet anaların ayağı altındadır diyor.. buruluyorum.. herşeyin hayırlısı.. inşallah müjdeler verirsin bize canımmm

idilcim bence senin teklifin çok normal anormal olan eşinin tepkisi kusura bakmada.bende her tedavimde sinirlerim ve panik atağım tavan yapıyor inan bazen tedaviyi bile yarım bırakmak istiyorum.helede herşe güzel gelişip düşük ve kayıp olunca durum dahada zorlanıyor.bunu en iyi belki ben anlayabilirim.bence kim ne derse desin sen herşeye rağmen anne olmak gibi çok güzel bir hakkın var erteleme,taki kucağına alana kadar.moralini yüksek tut,biliyorum kimi zaman bu çok zor olsada bunun başarman lazım.dualarım seninle.

desteğin iiçin çok teşekkür ederim canımm..herşeyle savaşmak ço yoruyo insanı hele bi de eşinle savaşmak.. daha da zorlaştırıyor herşeyi.. sabrede sabrede nolcak bilmiyorum ama evet ben de anne olmak istiyorumm..

inşşş hepimiz birbirimize müjdeleri veririz canımmm...inşş sizin sorunlarda giderilirrr de denemeye başlarsınız...
erkekler bizim gibi düşünmüyorrr biz anne olmak istiyoruzz eminim onlarda baba olmak istiyodurr fakat biraz daha düşünüyolarr bekleme taraftarı oluyolar geneldee...
ama inşş giderilirr...
onlar negatif sonuçtan daha çokk yıkılıyolarrr.....kendi eşimden biliyorumm..
bana belli etmesede milleten sonra duydum çok kötü olduğunu...
ama en yakın zamanda bu sorunuda atlatırsınızz...sen istedikten sonraa çok da kafrşı çıkmaz heralde diyorummm.....

inşşş hepimiz birbirimize müjdeleri veririz canımmm...inşş sizin sorunlarda giderilirrr de denemeye başlarsınız...
erkekler bizim gibi düşünmüyorrr biz anne olmak istiyoruzz eminim onlarda baba olmak istiyodurr fakat biraz daha düşünüyolarr bekleme taraftarı oluyolar geneldee...
ama inşş giderilirr...
onlar negatif sonuçtan daha çokk yıkılıyolarrr.....kendi eşimden biliyorumm..
bana belli etmesede milleten sonra duydum çok kötü olduğunu...
ama en yakın zamanda bu sorunuda atlatırsınızz...sen istedikten sonraa çok da kafrşı çıkmaz heralde diyorummm.....

inşallah canım.. bakalım zaman yine ilaç.. biraz da maddi durumu düşünüyo gibi ama bence dediğin çok doğru olumsuz olur diye de bilinç altından ödü kopuyo.asıl sorun bu galiba.. oysa deneyelim ya olursa diye umutlanamıyo.. hayırlısı hepimiz içinn :)

evet var ne yazıkki öle düşünenlerrr....
ama dediğin gibi belki olumlu olacak ama ilk negatifi düşünüyolarr..
tabi maddiyet da önemliii...
ama bu tüpde en çok yıpranan biz oluyoruz yine dimdik ayakta durup denemek istiyende biz oluyoruz.....neyse zaman herşeyin ilacı dediğin gibi....

evet ben de aynen öyle diyorum tüm çileyi çeken biziz.. onların bize yalvarması gerekirken ben eşimi ikna çabası içindeyim ve bu beni çok kızdırıyor..benim bebeğim benim içimde çabalıyo tam kalıcak derrken düşüyo bunu bi anne kadar hissedemezler ki.. hissetmesini de beklemiyorum ama annelik gerçekten kutsal bişey.. babalığın benim gözümde çok da bi anlamı yok açıkcası..ama ne var ki spermsiz olmuyo bu iş :)

bizdede sorun spermmmm.....
ve çook büyük bi sorunnn....
annelik tabiki daha kutsaldır...ama babalık da güzel olsa gerekkk....
çook istiyolarr onlardaaa....ben eşiminde baba olmasını çook isterimmm...
rabbim hepimize evlat nasip etsinn inşşş...

amiiin inşallahh elbette istiyolar ama bizimki gibi tutku olmuyo işte onlarda.. benim eşim için en azından.. ilk hedefi değil ne yazıkk ii.. dursun arabayı değişelim desem gözleri parlar :)

canım ben de ikiz annaleri topiğinde takılırım,beni de ordan tanırlar hihihi,

ben de ilk denemsi olumsuz olmuş biri olarak,bu işe öylesine kilitlenmiştim ki,ilk olumsuz denemedn sonra doktorum biraz kendine gel,3 ay kadar geçsin,moralin düzelsin dediii,
bense ona ben bebeklerime ne zaman kavuşursam o zaman iyi olacağım hemen istiyorum dedim,ilk denemem hiç olmamış bir rüya görmüşüm gibi farzettim ve bir sonraki ay hemen tekrar denedim,
Rabbim lutfetti,şimdi kızlarım 43 günlük oldular bugün teyzesii,,
eğer 2de de,3te de,4te de onlara kavuşamasaydım hiç ümitsizliğe kapılmaz,yeniden yeniden ve yeniden denerdim..

sen kimseye bakma,kimseye de her tedaviye girdiğinde,yok transferim oldu,yok sonuç bekliyorum falan da deme,
hayal kırıklıklarını insan kendisi çabucak unutuyor da,başkalarına hesap vermek çok can sıkıcı oluyor..

keyfine bak,önce Allaha sonra ümitlerine sığın,dualarım seninle canım..

ben de ilk denemsi olumsuz olmuş biri olarak,bu işe öylesine kilitlenmiştim ki,ilk olumsuz denemedn sonra doktorum biraz kendine gel,3 ay kadar geçsin,moralin düzelsin dediii,
bense ona ben bebeklerime ne zaman kavuşursam o zaman iyi olacağım hemen istiyorum dedim,ilk denemem hiç olmamış bir rüya görmüşüm gibi farzettim ve bir sonraki ay hemen tekrar denedim,
eğer 2de de,3te de,4te de onlara kavuşamasaydım hiç ümitsizliğe kapılmaz,yeniden yeniden ve yeniden denerdim..

sen kimseye bakma,kimseye de her tedaviye girdiğinde,yok transferim oldu,yok sonuç bekliyorum falan da deme,
hayal kırıklıklarını insan kendisi çabucak unutuyor da,başkalarına hesap vermek çok can sıkıcı oluyor..

keyfine bak,önce Allaha sonra ümitlerine sığın,dualarım seninle canım..

valla bana sizlerden iyi moral veren olmuyo kızlar çook sağolunn.. allah hayırlı etsin evlatlarını canım.. gözün aydın.. ben aslında çok fazla kimseyi takmıyorum ama eşimin gönülsüzlüğü üzüyo işte benii..yeniden denemek için onu ikna etmek istemiyorum onun da istemesi gerekmez mi.. bahaneler üretiyo ve hemen suratı düşüyo.. aslında beni bu üzüyo.. tüm sıkıntıları bizler yaşarken onların bizi ikna etmeye çalışması gerekmez mi :KK43:.. yine de umudum var elbette.. bir gün ben de alıcam kucağıma bebeğimi ama beklemek istemiyorum... meleklerini kocaman öpüyorum.. allah sağlıklı ömürler versin inşallah canımm..

valla bana sizlerden iyi moral veren olmuyo kızlar çook sağolunn.. allah hayırlı etsin evlatlarını canım.. gözün aydın.. ben aslında çok fazla kimseyi takmıyorum ama eşimin gönülsüzlüğü üzüyo işte benii..yeniden denemek için onu ikna etmek istemiyorum onun da istemesi gerekmez mi.. bahaneler üretiyo ve hemen suratı düşüyo.. aslında beni bu üzüyo.. tüm sıkıntıları bizler yaşarken onların bizi ikna etmeye çalışması gerekmez mi :KK43:.. yine de umudum var elbette.. bir gün ben de alıcam kucağıma bebeğimi ama beklemek istemiyorum... meleklerini kocaman öpüyorum.. allah sağlıklı ömürler versin inşallah canımm..

canım benim eşim de çocuk konusundaki sorumluluklardan çok korkuyordu,
fakat onlar bizim gibi annelik içgüdüleriyle donatılmadıkları için onları ikna etmek bizlere düşüyor,
onu babalık konusundaki şirin fantazilerle bu işe yaklaştırabilirsin,
benim eşim de şimdi neden bu kadar beklemişiz diyor inan,
sen kararlı ve istekli olursan o da sana ayak uyduracaktır..

ümit vermeyenlerle tek kelime daha fazladan konuşma canım,sana tavsiyem..

canım benim eşim de çocuk konusundaki sorumluluklardan çok korkuyordu,
fakat onlar bizim gibi annelik içgüdüleriyle donatılmadıkları için onları ikna etmek bizlere düşüyor,
onu babalık konusundaki şirin fantazilerle bu işe yaklaştırabilirsin,
benim eşim de şimdi neden bu kadar beklemişiz diyor inan,
sen kararlı ve istekli olursan o da sana ayak uyduracaktır..

ümit vermeyenlerle tek kelime daha fazladan konuşma canım,sana tavsiyem..

teşekkür ederim.. biraz da korkuyo galiba yine olmazsa umudumuz tüknecek diye belki de ..hayırlısı.. bir vakti zamanı vardır elbet...inşallah zamanla yoluna girer herşey :) sevgilerr

amiiin inşallahh elbette istiyolar ama bizimki gibi tutku olmuyo işte onlarda.. benim eşim için en azından.. ilk hedefi değil ne yazıkk ii.. dursun arabayı değişelim desem gözleri parlar :)

idil canım o zaman ilk arabayı değiştirin sonra bebek yapınnn:))
şaka bi yana olduktan sonra iyiki yapmışım derler doğru da o zamanı yaşamak içinn kabul etmeleri lazımm...
benim eşimde önümüzdeki denemeden sonra tutmazsa 1 yıl ara vericez diyorr yani şimdiki düşüncesi o yarın ne olurr bilinmez tabii...
aslında ilk hedefin bebek olması lazımmm....
bizim için öle en azındannn...
tüp bebek elimizi büküyorr,tatile gitmek istiyosunn gidemiyosunn yok para gitmesinn dursunn para lazım diyoruzz bizz....
bende aynısını diyorummm,,ucuz değill,hem maddi hem manevi elimizi büküyorr ne yazık ki....

.

canım ya süperrrsin. bir ay sonra ha. bizi cesaretlendiriyorsun. ben de tüple çocuğum olacağını bir buçuk ay önce öğrendim. sorunumuz erkek infertilitesiydi. keçi boyunuzu, macunlar, ilaç derken üç ay beklemem gerekiyordu. ben dayanamadım eşimi kandırdım. spermiyogram yaptırdık. harekete bakamamışlar bile o kadar azalmış ki. o saniye karar verdik. tüp bebek istiyoruz dedik. adamlar ya bekleyiin şok oldunuz tabi derken biz sanki bu anı bekliyormuşuz gibi aynı anda biiz istiyoruz dedik. şimdi adetimi bekliyorum. olmazsa şubatta bi daha olmazsa az para biriktereceğim temmuz tatilimde bir daha. param bitene kadar artık. idilciğim maddiyat maalesef önemli bir sorun. biz iki çalışanız evimize gelen aylıkta iyi çok şükür ama biz kara kara düşünüyoruz nasıl ödiycez diye. belki eşinin beklemek istemesi de ondandır. hani maddi açıdan daha güçlü olmak istiyordur. yoksa senin isteğin son derece mantıklı. benim eşim tedaviye girdiğimizden beri kendini daha rahat hissediyor. üstelik ilk iğnelerine başladı bile o. allah hepimizin hakkında hayırlısını versin.

X