Mutfak Püf Noktaları düdüklüde kuru fasulye

ayça_27

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Eylül 2007
340
3
düdüklü tencerede kuru fasulye nasıl yapılır?3 su bardagı kuru fasulye ısladım ama nasıl yapılacak bilmiyorum:KK43:((yardımcı olurmusunuz??

canım ben bir su bardağından az koyuyorum iki kişiyiz fzala geliyor.akşamdan ıslatıyorum.sabaha haşlıyorum düdüklüde yarım saat.sonra soğan kavuruyorum,et koyucaksan koyuyorum veya kıyma veya sucuk, sonra salça kavuruyorum, sonra haşlanan fasulyeleri koyuyorum bir iki çevirip suyunu veriyorum, kaynayınca kapatıyorum düdüklüyü,yarım saate oluyor.tuzunu pul biberini ne istiyorsan koymayı unutma ben yazmayı unutmuşum :)

fasülyeyi akşam ıslatıyorum.sabah biraz haşlıyorumsüzüp soğanı kavuruyoru.salçasını koyup fasulyeyi ilave ediyorum.tıslamaya başlayınca düdüğünü indirip 15 dakika tutuyorum.benim düdüklümde yarım saat tutunca fasulyeden eser kalmıyor.fasulyeler çok fazla ppişp dibine sarıyor.lapa gibi bişey oluyor.

fasülyeyi 10 dk kadar haşlıyoruz beyaz köpüğü bitince üzerine soğuk su tut beklet sonra düdüklüye soğanı yağı koy soğanı kavur eti rengi dönünceye kadar çevir fasülyeyi ekle onu da çevir salçayı koy suyu tuzu baharatı ekle düdüklüyü kapat ve 25 dk pişir işte bu kadar:)) afiyet olsun

fasulyeyi haşlayıp haşladığım suyu kullanıyordum yemeği yaparken de vitamini gitmesin diye
sonra bu siteden okudum ki bazıları hiç haşlamadan direkt yapıyorlarmış ben de artık öyle yapıyorum tüm vitamini içinde kalıyor hem de iki iş olmuyor
geceden fasulyeleri iyice yıkayıp sonra sıcak suda bekletiyorum sabaha kadar gece ıslatmayı unutmuşsam sabah koyup akşam pişireceğim vakte kadar bekletsem de yetiyor sonra eti kavurup soğan ekliyorum az da onunla kavurup kurutulmuş yeşil biber ve kurutulmuş domates ekleyip kavuruyorum pul biber,tuz ve salça ekliyorum (salçam ev yapımı biber salçası+hazır biber salçası+ev yapımı domates salçası+hazır domates salçası karışımıdır) sonra da fasulyeleri ilave edip kaynamış su koyuyorum ve düdüklü de 15 dakika kadar pişiriyorum

haşlama suyunu döküp vitaminini kaybetme derim ben önceden haşlarsan bile pişirme suyu olarak haşladığın suyu kullan

Bende fasülyeyi düdüklüye koyarım,üzerine biraz su koyarım onu kaynatırım.Sonra altını kapattıktan sonra 1 saat açmadan bırakırım.1 saat sonra açıp,süzerim.Ayrı bir tencerede soğanını salçasını kavururum,kavrulan soğan ve salçaya fasulyeleri eklerim.Sonra biraz öylede kavrulur.Sonra suyunu koyarım.Kısık ateşte kaynatırım.Mis gibi olur.....Bu arada süzerek yapıldığı için gaz sorunuda olmuyor.Noğutuda böyle yaparım ben.Akşamdan falan ıslatmaya gerek kalmıyor böyle yapınca.Çok güzel pişiyor.

fasulyeyi haşlayıp haşladığım suyu kullanıyordum yemeği yaparken de vitamini gitmesin diye
sonra bu siteden okudum ki bazıları hiç haşlamadan direkt yapıyorlarmış ben de artık öyle yapıyorum tüm vitamini içinde kalıyor hem de iki iş olmuyor
geceden fasulyeleri iyice yıkayıp sonra sıcak suda bekletiyorum sabaha kadar gece ıslatmayı unutmuşsam sabah koyup akşam pişireceğim vakte kadar bekletsem de yetiyor sonra eti kavurup soğan ekliyorum az da onunla kavurup kurutulmuş yeşil biber ve kurutulmuş domates ekleyip kavuruyorum pul biber,tuz ve salça ekliyorum (salçam ev yapımı biber salçası+hazır biber salçası+ev yapımı domates salçası+hazır domates salçası karışımıdır) sonra da fasulyeleri ilave edip kaynamış su koyuyorum ve düdüklü de 15 dakika kadar pişiriyorum

haşlama suyunu döküp vitaminini kaybetme derim ben önceden haşlarsan bile pişirme suyu olarak haşladığın suyu kullan

haşlama suyu süzülmeyince kurufasulye acayip gaz yapar :1closedeyes:

X