Uykuda karabasan

.ILGAZ.

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2009
518
4
Karabasan diye bir şeyin varlığına inanmıyorum ama yaşanılan o psikolojik durum genelde böyle ifade ediliyor diye başlığa öyle yazdım.
Ben küçüklüğümden beri yaşıyorum bu durumu. Geceleri rüyamda kötü şeyler yaşıyorum mesela üstüme biri atlıyor veya çok enteresan varlıklar görüyorum bana saldırıyorlar. Bu sırada da ben bağırıyorum genelde evde kim varsa ona bağırıyorum. Bekarken rüyamda anne diye bağırırdım şimdi eşime bağırıyorum. Ama sesim çıkmıyor ve beni kimse duymuyor. uyandıktan sonra da aslında gerçekte bağırmadığımı anlıyorum. ve bunun etkisinden kurtulmak da çok zor oluyor tekrar uykuya dalarsam yine aynı şey olacağını biliyorum çünkü, o yüzden böyle şeyler olduktan sonra uykumu dağıtmaya çalışıyorum. Ama yine de karşı koyamıyorum ve tekrar uykuya dalıp tekrar aynı şeyleri yaşıyorum.
Bu nedendir neden olur? Sizlere de olur mu?

banada arasıra oluyo özellikle çok gergin veya üzgün olduğum zamanlar ama en kötüsünü balayındayken yaşamıştım bağırıyorum sesim çıkmıyo hareket etmeye çalışıyorum olmuyo çok korkmuştum annem ayetelkürsiyi oku der ama o sırada insanın aklına bişi gelmiyoki ayy anlatırken bile ürperiyo insan

Evet haklısın insanın aklına bir şey gelmiyor çünkü hala uykudasın ve normal düşünemiyorsun o sırada.
Bana bir de genellikle gece yatmadan önce kestirirsem biraz uyursam veya böyle derin uykudayken uyandırılırsam gece yattığım zaman bu başıma geliyor.
Ve böyle olacağını anlıyorum, çünkü tuhaf bir uyku haline giriyorum bunu hissediyorum. Ve gece de öyle oluyor.

bende de bi kaç yıl öncesine kadar çok sık oluyordu,şimdi ara sıra oluyo,evet çok ürkütücü bir şey :KK43:
sebeplerini çok araştırdım;genel olarak psikolojik deniliyor,ama yatış pozisyonu veya uyku saatlerinin dengesizliği de etken olabiliyomuş.Ama ben nedense bunları da gözetleyerek takip ettim yinede oldu.Çok mutlu iyi olduğum zaman bile oldu :S

Aslın da bu karabasan olayına tıp dilin de uyku felci deniliyormuş.. Ben genelde gece yemek yediğimde bu tip rüyalar görüyorum..

bana da çok olur, kıpırdayamam ses çıkartamam,
çok korkardım önceleri, sonra biri şöyle anlattı bana, bedenin uykusuyla, beynin uykusu farklı oluyormuş, bazen beden uykudayken beyin uyanıyormuş, yada beden beyinden önce uykuya geçebiliyormuş, işte öyle olduğu zaman beyin bedene söz geçiremiyormuş, yani hareket edemememizin sebebi buymuş, düşündüm zaten ne zaman akşam saatlerinde uyuyup uyanıp gece tekrar uyuduysam böyle olurum, öyle zamanlarda mutlaka kalkarım elimiz yüzümü ayaklarımı yıkar su içer yatarım bi daha olmuyor bana o zaman

evet tıptaki adı uyku felci. uykuda beyin bir madde salgılıyormuş, kişi birden uyandığında tam uyanıklık olmuyor ve o salgılanan madde hareketi engelliyormuş. kişi bir süre sonra açılıyormuş. tam o sırada da gelende kabus görüyor o yüzden korkuyoruz. ben öyle durumlarda bunun beynimin bir oyunu olduğunu düşünüp rahatlatıyorum kendimi, kısa sürede uyanıyorum.

öncelikle geçmiş olsun, aynı şekilde benim de başımdan geçti ve uzun süre bunlarla yaşadım, öncelikle uyumadan önce korkacağımı bilirdim, nerden bilirdin diye sorarsanız, uyamaya başlamadan önce felakat bi şekilde uyku çökerdi saniyeler sonra hemen uykuya dalar anında titreyerek uyanırdım, veya şu şekilde olurdu gecenin ilerleyen saatlerinde aynı anlattığın şekilde garip şeyler görürdüm üstüme biri çöküyormuş gibi olurdu, sesim çıkmaz, bağırmaya çalışırım, bildiğim bütün sureleri okurum,aynı zamanda ben gözlerimi de açamazdım yani o kadar güçsüz olurdum, sonra bilincim yerime gelir tam gözümü açacağım an kalkıcam kalkıcam ve yanımda kimse olmayacak derim ve de ter içinde uyanırdım, Ben de bunun aynı şekilde psikolojik bişi olduğuna inanıyorum çünkü o sıralar öss ve de türlü sınavlarla başım dertteydi, genellikle stresli sıkıntılı anlarımda böyle olurdu, öyle ki gece olmasın diye dua eder olmuştum...:KK43::KK43::KK43:
çok şükür hepsi geçti, darısı senin başına canım,,,kendini rahatlatmaya bak,.,

Ben de sürekli bu durumu yaşıyorum. Genellikle stresli olduğum dönemlerde ya da yemek yedikten sonra uyursam. Odamın her yerinde cevşen duaları var. Psikolojik olarak bir rahatlama sağlıyor en azından . Garip olan durum ise karabasan denilen şey gelmeden önce biri benimle konuşmaya başlıyor. Uyumadığımdan emin olduğum zamanlarda resmen geleceğini bana söylüyor. Ben tabii korkudan sıkı sıkı yorgana sarılıp gözlerimi kapatıyorum ve birkaç dakika sonra biri üstüme çöküp beni sarsmaya başlıyor. Uyku felci deniliyor ama ben uyumadığımdan eminim. Gerçekten ürkütücü bir durum ama alıştım ben artık :KK70:

bende çok yaşadım bu durumu önceden çok korkardım ama artık alıştım sanırım uyku sırasında birden üstümde bi ağırlık hissediyorum sanki biri varmış gibi ellerimi kollarımı kıpırdatamıyorum çırpınmaya çalışıyorum o bile olmuyo ama etrafı görebiliyorum ayet-el kürsi okuyunca birden rahatlıyosun ondan sonra arkamı dönüp yatıyorum alıştım artık ama genellikle yüz üstü yada sırt üstü yatınca oluyo CADIARZU

Geçen yıl bir belgeselde seyretmiştim!Gerçekten çok mantıklı geldi!!
ınsan uykuya dalınca beyin vücudu felce uğratırmış.Çünkü beyin uykuyla gerçeği ayırt etmezmiş.Hayalle gerçeği ayırt edemeyen beyin rüyada oluşabilecek koşma, yürüme atlama gibi büyük hareket içeren eylemlerde vücut zarar görmesin diye vücudu uyanana kadar felç edermiş.En derin uyku döneminde de (adını unuttum o zamanın) insan rüyasında korkup uyanmaya çalışırmış, kendine gelirmiş ama beynin vücuda yönelttiği felcin etkisi geçmediği için de kıpırdayamazmış. Dünyada pek çok ülkede yapmışlar bu deneyi. Her kültürde o karabasan dedikleri şey farklı şekillere bürünürmüş ama ortaya çıkış şekli böyleymiş. akannehir

aynı sorun bendede var hemde uzun süredir hiçbir çaresini bulamadım çok sıkta oluyo uyumaya korkuyorum resmen.uyuduğumda üstümde bişi var sanki kütük gibi oluyorum hareket edemiyorum bağırıyorum duyan yok parmağımı bile kıpırdatamıyorum

Geçen yıl bir belgeselde seyretmiştim!Gerçekten çok mantıklı geldi!!
İnsan uykuya dalınca beyin vücudu felce uğratırmış.Çünkü beyin uykuyla gerçeği ayırt etmezmiş.Hayalle gerçeği ayırt edemeyen beyin rüyada oluşabilecek koşma, yürüme atlama gibi büyük hareket içeren eylemlerde vücut zarar görmesin diye vücudu uyanana kadar felç edermiş.En derin uyku döneminde de (adını unuttum o zamanın) insan rüyasında korkup uyanmaya çalışırmış, kendine gelirmiş ama beynin vücuda yönelttiği felcin etkisi geçmediği için de kıpırdayamazmış. Dünyada pek çok ülkede yapmışlar bu deneyi. Her kültürde o karabasan dedikleri şey farklı şekillere bürünürmüş ama ortaya çıkış şekli böyleymiş. akannehir

evet ya bende uyanmaya çalışıyorum uyanamıyorum sanki kapı çalıyoda ben kalkamıyorum değişik bişi

banada çok olurdu bu olay yazılanları okurken bile korku bastı ben çok korkuyordum hemen hemen hergün olurdu aynı arkadaşlar tarif ettiğiniz gibi olurdu birgün eşim cevşen almış onu taktım gümüş değilde deri içinde olanlardan Allah ıma bin şükür taktığımdan beri gelmiyor arkadaşlar sizde takın ben ne sureler okurdum neler yapardım kurtulamıyordum cevşenden sonra kurtuldum

kızla banada oluyodu bu hemde çok benim arkadaşımın annemsi bişey söyledi onu okuyorum olunca geçiyo alakasız şeyler biliyorum komik gibi ama oluyo::

ali baştır
kur an yoldaştır
kara kuru biri gelmiş
ağzı bağlı dili taştır

dediğim gibi komik ama bence işe yarıyo

dualar daha mantıklı ama ben bilmiyorum ayetelkürsüyü ondan bunu okuyorum

bana da çok olur, kıpırdayamam ses çıkartamam,
çok korkardım önceleri, sonra biri şöyle anlattı bana, bedenin uykusuyla, beynin uykusu farklı oluyormuş, bazen beden uykudayken beyin uyanıyormuş, yada beden beyinden önce uykuya geçebiliyormuş, işte öyle olduğu zaman beyin bedene söz geçiremiyormuş, yani hareket edemememizin sebebi buymuş, düşündüm zaten ne zaman akşam saatlerinde uyuyup uyanıp gece tekrar uyuduysam böyle olurum, öyle zamanlarda mutlaka kalkarım elimiz yüzümü ayaklarımı yıkar su içer yatarım bi daha olmuyor bana o zaman

Ya evet bu söyledikleriniz çok mantıklı geldi şimdi. En son yaşadığım şeyi anlatayım.
Geçen perşembe gecesiydi. Eşim perşembeleri işten eve hiç gelmeden direk ingilizce kursuna gidiyor. Ben de işten yorgun geldim yemek yedim. Ve aşkı memnu- yu seyrederken uykuya dalmışım. Saat 8' de. Eşim de 10' da geliyor kurstan ve ben o sırada derin uykudaydım herhalde birden zil çalınca hem korktum hem de birden zıpladım. Eşim gelmişti işte onunla biraz oturduk konuştuk yatmadan önce falan ama benim içim uyuyor. Yani sanki o ben değilmişim gibi. Sonra gece yatınca da böyle bir şey oldu işte. Hem de üst üste iki defa oldu o gece.

banada olurdu ama bin şükür 2 yıldır falan hiç olmadı ama yatarken dua okumadan uyumam faydası oluyodur eminim

X