Bebek Beslenmesi GDO ' lu ürünler bebek mamalarında!

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
bu arada eşimin kuzeni var ülkerde bebek mamalarından sorumlu endüstri mühendisi. az önce onu aradım ve verip veriştirdim söylendim. dedimki mail attım tüm mama markalarına ama senle de konuşmak istedim. dedi ki bizim ürünlerimizde gdo lu bişey yok. dedim soya lesitini var o da dediki her soya lesitini gdo lu diye bişi yok ki bizde yok ben sana bu konuda sertifikamızı göndereyim dedi. soya lesitini miktarı ise yüzde birin bile altındadır ve sadece kıvam arttırıcı olarak kullanılıo dedi. sonuçta yakınımız insanın güvenesi gelio ama yinede düşünmeden de edemiyorum. dedim yolla mutlaka sertifikayı diye. bakalım yollasın sizinle paylaşırım

'benim oğlum şu an 7 buçuk aylık ve doğdu doğalı sizim ürününüzle büyüdü v büyümeye devam ediyo.bugün duydum ve duyduklarıma inanamadım ürünlerinizde soya lesitini kullanıyormuşsunuz.biz bebeklerimizi emin ellerde büyüttüğümüzü zannederken nelerle karşılaşılaşıyoruz.güvenim çok sarsıldı.bana daha doğrusu benim gibi sizin ürünlerinizi kullanan annelerin içini rahatlatıcı açıklamalarda bulunursanız.hem benim hemde benim gibi diğer annelerin içine su serpmiş olacaksınız.'

Sorunuzun cevabı:
'Bizim tüm ürünlerimiz Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde üretiliyor. Avrupa Birliği GDO içeren ürünlerin üretilmesini, pazarlanmasını ve satılmasını yasaklamıştır. Bu nedenlede bizim ürünlerimizde GDO lu bir hammadde veya bileşen kesinlikle bulunmamaktadır. Milupa Web Sitesi Ana Sayfasında "Milupadan Haberler" bölümünde detaylı açıklamamızı bulabilirsiniz.'

ılginiz için çok teşekkür ederiz.
Aynur Şekerbiçen
Milupa Beslenme Uzmanı

dilemin biliyorum canım bu arada kuzen dediki avrupa standartlarına göre üretiliyomuş mamalr yada yurtdışından geliomuş avrupada kesinlikle yasak o yüzden kullanılmıyo mamalarımızda dedikafamçokkarıştı

Yakında herkes kendı evıne kucuk bır sanayi kuracak heralde... herşeyın altından pislik cıkmaya basladı..
Yediğimizi de içtiğimizide gıydıgımızıde hatta cocuklarımızın oyuncaklarını bıle kendımız uretıcez bu gıdısle !!
Hepsıne verdıgım paralar haram olsun dıyorum ben !! olacaktır da zaten elbet... Helal olması beklenemez..

Hey gidi köy hayatı eskıler bilmez bilmez dıyıp duruyoruz bızde guya bılınclı annelerız kahvaltısından muhallebısıne hersey yarayıslı dengelı olsun dıye olcup bıcıyoruzda yedırıyoruz, bız yarayıslı seyler yedırdık dıye sevınırken bunlar habersızce oluyor ıste...

Varsın bılınclı olunmasın.. pirinç unuyla inek sütüyle kuru ekmekle buyumus yuzlerce gecmısımız var... emınım bu ne oldugu belırsız seylerden daha faydalıdır bızım begenmedıgımız...
Ne yapıcaz bız sımdı ? bebe bıskuvısı yok, kasık mamaları yok, kutu sutler ne alemde acaba ? herseyı gectım dıyelım ya meyveler sebzeler onlarda da mı yok ?

Allah sonumuzu hayır etsın.......

Son düzenleme:
kızlar dr. kadir tuğcu sitesinde gdo ile ilgili soruya cevap vermiş
belki biraz içiniz rahatlar

dr. kadir tuğcu alıntı.....
1-GDO lar yeni bir şey değil.. Asırlardan beri aşılama, çaprazlama, seleksiyon yöntemleri ile zaten yapılıyor. Vişneye aşılı Kiraz, Vaşington portakal, çeşitli elmalar hep bu şeklide yapılıyor.. Tarlada yaparsan, "organik" laboratuvarda yaparsan "GDO " oluyor..
2-Mısır,buğdaydan, şeftali elmadan çeşitli aşılama yötemleri ile geliştirilmiştir. Kiwi, Yeni Zelanda'da bir çiftçi tarafından, aslı "Monkeyberry" olan ve yenmeyecek kadar acı/ekşi olan bir üründen geliştirilmiştir.
3-Kulanılan pamuk, "BT-pamuğu" olup, içinde ihtiva ettiği "Bacillus Thuringensis" bakterisi geni sayesinde (yiyen böcekleri öldürdüğü için) çevreye zararlı olan tarım ilaçları kullanılmadan yetiştirilir.
4- Motorlu taşıtların da insanlara çok zararı vardır. Kazalarda binlerce insan ölmekte, kötü amaçlı işlere "vasıta" olmaktadırlar. Ama onlarsız hayat düşünülmüyor. Kontrol edildiğinde faydası zararlarından çoktur. Yoksa motorlu araçlar nedeni ile işleri bozulan "nalbant ve semerci" durumuna düşeriz.

golden goat diye bi marka var.venezuelladaki keçi sütündne yapılan mamalar üretiyorlar3-4 aydır kulanıyorum..kutu karşımda ve içeriği çok temiz.piyasadaki mamalardan çok daha pahalı ama inceleyin isterseniz.web siteside var

Kizlar ben su GDO isini birde doktoruma sorayim ozaman dedigim gibi Viyanada yasiyorum ...

Sali günü sorabilirim anca yarn kapali cünkü :KK43:(

Bence bebe büskivisinde varsa bebek ekmeğindede vardır farklı bir sistemle üretilmiyor ayrıcada çok kızgın fırınlarda pişirildikleri için kansorejen oldukları söyleniyor hep ne gerek var insan kendi bile ekmek büskivi yapabilir bence ekmek katın kahvaltılarına yemeklerine ben öyle yapıyorum.Bende kahvaltıda bir yumurta sarısı bir çay kaşığı tereyağı yarım domates bir kibrit kutusu peynir ve ekmek içi karıştırıyorum öyle yiyor tek tek vermeye başlamadım henüz 10 aylık oldu şimdi tek tek vermeye başlasam bu kadar yemez gibi geliyor.Ben bu mama firmalarıyla ilgili hiç iyi şeyler duymuyorum acayip bir rant olduğunu düşünüyorum yok vitaminli bebek ekmeğiymiş yok bilmem kaç mineralli bebek şusuymuş bir kere doğal bile değil o vitaminlerin öyle eklenmesi doğadan taze yiyeceklerden alması farklı birşey o danoneler şunlar bunlar yoğurduda kendim mayalıyorum ama tabi pastorize süt kullanmak zorunda kalıyorum yani yinede ne yaparsam yapayım biryerlerde eksik birşeyler yapıyorum :KK43:

ben yaklasik iki aydir hep kahvaltisina ekledim bisküviye pööff... neyse bundan sonra kullanmayacagiz artik....
Peki bebek ekmeklerinde herhangi birsey yok degil mi ? cünkü corbalarina bazen ekliyorum.
Evde beyaz ekmek kullanmadigimizdan ekmek ici ekliyemiorum kepek (siyah) ekmek kullaniyoruz biz cünkü ... lütfen yok diyin yaaaasenağlama

Canım bence bebek ekmeğindede vardır ona ayrı tam buğday ekmeği al ekmekde o kadar çok vitamin varki ona ayrı ekmek bulundurabilirsin

çamur atılmamaış hiç bi yiyeceğimiz kalmadıki ne yedirecez biz çocuklarımıza mafoldumben

cevap olarak başka ne gelebilirdiki zaten "evet mamalarımızın içinde gdo lu ürünler var lütfen almayın" diyecek halleri yoktu... ama en azından içinde herhangi bir duygu ibaresi olan bir mesaj olsaydı soğuk buz gibi bilgisayar tarafından herkese otomatik olarak gönderilmiş... biz naifçe anne olarak hissettiklerimizi yazdık onlar zahmet edip detaylı bir açıklama bile yapmamışlar.. soya lesitinin ne işi var peki?

arkadaslar soya lesıtını arastırıyorum hep ıyı seyler yazıyo sınır oldum
Türkiye'de neyin içinde GDO'lu ürün var, söylemek çok zor. Ama, bal gibi biliyoruz ki, en "benimdir" dediğimiz mısırdan bile üretilse mısır şurubu, üretiminde kullanılan organizmalardan dolayı GDO'lu oluyor ve Coca Cola benzeri içeceklerden baklavaya kadar pek çok kılıkta karşımıza çıkıyor. Benzer şekilde soya lesitinine karşı da endişelerimiz var. Soya lesitini genelinde kötü sayılmadığı ve endüstriyel üretimde muazzam bir kolaylaştırıcı olduğu halde, ülkemize giriş yolunu bilemeyeceğimiz ve "GDO'lu soya yetiştiren bir ülke aracılığı ile ithal" bir soyadan da üretilebilen; zaten (örneğin:) ithal edilmiş bir kuvertür sayesinde çocuğumuzun yaşgünü pastasına çikolata kreması kılığında da eklenebilen... asla takip edemediğimiz bir ürün olması münasebetiyle, endişemiz pek sahici, pek yerinde.

Bakın bakalım, içinde nbş (nişasta bazlı şeker,) mısır şurubu, glikoz şurubu ya da soya lesitini olan bir şeyleri yemeden, içmeden 30 gün geçirebilecek misiniz? Bakın bakalım, yediklerinizin arkasını okurken daha başka neler bulacaksınız içerik listelerinde. Bakın bakalım ne olduğunu anlamadığınız içerikleri sorguladığınızda ne cevaplar alacaksınız "tüketici memnuniyeti temsilcileri"nden.

Bakın, deneyin. 30 gün, dile kolay, GDO ihtimalinden uzak beslenmek mümkün mü, henüz GDO'lu tarıma yasal olarak "evet" bile dememiş memleketimizde, deneyin."

Son düzenleme:
kızlar sanırım yarınki doktorum programında (kanal d) gdo lu ürünler tartışılacak.. gerekirse telefonla yayına katılıcam...

Evet sibelcgm aynen oyle olcak, gdolu urunler, ekmek tomates falan konuscaklar bende bakacagim insallah unutmazsam of of :KK43:(

cadıcım sen şanslısın ab ülkelerinde yasakmış bu ürünler.. ama yinede bu konudaki hassasiyetinden dolayı kutluyorum seni...

Yaws yasak diolar ama ben yine de cok korkmaya basladim, e bizde de soya lecitini midir nedir onlarda da var, okudum sitelerde fazla zarar yok diolar, ama bende inanmiyorum gercekden, gidalar daha cok iyi saklanabilsinler diye yapiolarmis falan filan, okudum bazi sitelerde ama inanmiyorum sonumuz nasil olcak bilmiyorum, ayrica kafayi yemezsek iyi :KK43:(

ben yoktum bunu araştırırken konu geldi önüme..
daha 2.sayfadayım tek tek okuyorum sayfaları kızlar..
buradayım demek için yazdım...okuyayım

kızlar 9.sayfadayım bir yandan da googleda araştırıyorum..
bulduğum yazıyı ekleyeceğim..

Milupa, Hero Baby ve Sağra Ürünleri GDO’suz
November 7th, 2009
Bazı bebek mamalarında GDO olabilir diye duyumlar aldıktan sonra Hero Baby ve Milupa’ya attığım maillere çok çabuk cevap aldım. İşte böyle olması gerekiyor bence..

Hero Baby ürünlerinde kesinlikle GDO’lu ürün olmadığını bunu zaten web sayfalarında belirttiklerini de söyledi.

Milupa da yine attığım maile

“Bizim tüm ürünlerimiz Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde üretiliyor. Avrupa Birliği GDO içeren ürünlerin üretilmesini, pazarlanmasını ve satılmasını yasaklamıştır. Bu nedenle de bizim ürünlerimizde GDO lu bir hammadde veya bileşen kesinlikle bulunmamaktadır.

Milupa’nın web sitesinde Anasayfada “Milupa’dan Haberler” bölümünde açıklamamızı bulabilirsiniz.”

şeklinde çok çabuk cevap verdi..

Sağra ise ürünlerinde kesinlikle GDO kullanmadığını “Fikir Sahibi Damaklar” grubunun sorusuna cevap vererek içimizi rahatlattı. Fakat Sağra ve Tadelle dışında GDO içermeyen çikolata bulmak zor gibi görünüyor. Sağra’nın, GDO’suz üretim yapmanın çok pahalı olduğu için ürünlerinin daha pahalı olduğundan biraz zor durumda olduğunu öğrendik. Biraz desteği hakediyorlar sanırım. Yine öğrendiğim ürünleri yazmaya devam edeceğim.

ekoanne den alınıdır.

X