hamilelikte toksoplazma mikrobu

kdvrkl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2009
85
4
4 haftalık hamileyim, lokantada yemek yerken doymaya yakın köftenin çokta iyi pişmediğini farkettim, korkmaya başadım ya mikrobu kaparsam diye, henüz kan tahlili yaptırıp kanımda antijeni var mı yok mu bilmiyorum, korkmaya başladım, bilgisi olan arkadaşlar lütfen beni rahatlatın

bende bilmiyorum canım ama endişelenme doktoruna git testlerini yaptır boşuna telaşlanma.her yedigin ettende mikrop kapcaksın diye bişi yok

canım bildiğim kadarıyla bağışıklığın vars korkmana gerek yok bağışıklık snırım öenmli olan bitanem

ilk olarak basikligina hemen baktirmalisin. eger yoksa da eti pismis yemeli sebzeleri sirkeli su da bekletmelisin eger cig yenecekse. pisen sebzede zaten kalmiyor.
bagisikligin yoksa disarda iyi pismemis et ve salata yeme ama bir kez yedin diye de korkma cunku her ette var diye birsey yok. oyle olsa herkes bagisikli cikardi. hic uzme kendini bunlarla, testini yaptir rahatla. cok saglikli bir hamilelik gecirmen dilegiyle.

bu yaşa kadar çoğu kişide bağışıklık oluşur zaten,ama içine sinmiyorsa bir baktır

tam aksine biçok kişide bağışıklık çıkmıyo.ben 13 sene kedi besledim kesin bağışıklığım vardır dedim ama çıkmadı.her çiğ veya iyi pişmemiş etten kapıcaksın diye bişey yok.öncelikle etin o mikrobu taşıması lazım.senin de onu yediğinde kesin mikrobu alıcaksın diye bişey yok.içini ferah tut ama bundan sonra dikkat et.çok kafana takılıyosa yaptır testi rahatla.

illa çiğ etten kapılacak diye bişi yok ki bende çiğ yada az ğişmiş yemiyorum ama ben gebelikten 2 ay önce öiğ etli öiğ köfte yemiştim bişi çıkmadı bagışıklım bile yokmuş

bizim de doğduğum günden beri her zaman kedimiz olmuştur evde. evliliğimden ötürü 3 yıldır ayrı evlerdeyiz kedimle ama annemlere gittikçe severim, beraber uyuruz. ben toksoplazma testi yaptırmamıştım hamile kaldığımda ya da öncesinde ve hamileliğim 9. haftada boş gebelik nedeniyle sonlandırıldı. ilgisi var mıdır diye düşünür dururum. çiğ veya az pişmiş et konusunda ise pek bilgim yok ama bu bakteriye neden olabiliyorlar.toksoplazma konakcısının kedi olduğunu biliyorum, herkese sağlıklar diliyorum...

toksoplazmanın boş gebelikle hiçbir ilgisi yok.ben de boş gebelik geçirdim.o tamamen o hamileliğe ait bi problemden kaynaklanıyo.çiğ et yiyen ve daha çok sokak hayvanlarının dışkılarından bulaşan bi mikrop.hamileliğin başında yapılan kan testlerinde mutlaka toksoplazmaya bakılır.bu bir tercih değil yapılması şart ve hiçbir doktor ya da iyi bir doktor diyeyim bunu atlamaz.çünkü sonuçları çok ağır olabilir.

glnk teşekkürler arkadaşım. ben de boş gebeliği çok araştırdım. hamilelik takibinden başlayarak kürtaj aşamasına kadar gittiğim beş doktordan ve başvurduğum diğer kaynaklardan boş gebelik hakkında varsayımsal bilgiler edinebildim, bu yüzden tam ve kesin nedenini hala anlamış değilim. şüphesiz kader ve kısmet tabi. bundan sonrası için hepimize sağlık diliyorum...

glnk teşekkürler arkadaşım. ben de boş gebeliği çok araştırdım. hamilelik takibinden başlayarak kürtaj aşamasına kadar gittiğim beş doktordan ve başvurduğum diğer kaynaklardan boş gebelik hakkında varsayımsal bilgiler edinebildim, bu yüzden tam ve kesin nedenini hala anlamış değilim. şüphesiz kader ve kısmet tabi. bundan sonrası için hepimize sağlık diliyorum...

evet nedeniyle ilgili çok net bilgiler yok.bilmiyorum yine hamilemisin ya da tekrar çalışmalar başladın mı ama çabuk hamile kalınıyomuş.ben korunmayı bıraktığım ay hamile kaldım.şu an 17 haftalık.bebeği görüp kalp atışlarını duyana kadar yaşanan stres anlatılmaz.ama doğurana kadar bu stresin hiç bitmeyeceğini de anladım :))
en kısa zamanda sağlıklı bi hamilelik dilerim sana da.

evet nedeniyle ilgili çok net bilgiler yok.bilmiyorum yine hamilemisin ya da tekrar çalışmalar başladın mı ama çabuk hamile kalınıyomuş.ben korunmayı bıraktığım ay hamile kaldım.şu an 17 haftalık.bebeği görüp kalp atışlarını duyana kadar yaşanan stres anlatılmaz.ama doğurana kadar bu stresin hiç bitmeyeceğini de anladım :))
en kısa zamanda sağlıklı bi hamilelik dilerim sana da.

glnk, bende 8. haftada emriyo gözlenmemişti ve iki gün sonra da kanama başlamıştı,9.hafta da da yine emriyo gözlenmediği için boş gebelik teşhisiyle 25 eylülde kürtaj oldum. korunma konusunda da yılbaşına kadar kendime süre tanıdım. bu korunma süresi hakkında her doktorun değişik bir fikri var. ben psikolojik olarak bir hayli yıprandığım için dediğim gibi 3 ay geçsin diyorum. doğal yoldan hamile kalmıştım ve ilk gebeliğimdi. tabi hal böyle olunca tekrar hamile kalır mıyım kalsam da kalp atısını alır mıyım sorularını atamıyorum kafamdan... bu açıdan seni iyi anlıyorum. inşallah sağlıcakla nur topu gibi doğurursun bebeğini, bebeğine ve sana tekrar tekrar sağlık diliyorum...

4 haftalık hamileyim, lokantada yemek yerken doymaya yakın köftenin çokta iyi pişmediğini farkettim, korkmaya başadım ya mikrobu kaparsam diye, henüz kan tahlili yaptırıp kanımda antijeni var mı yok mu bilmiyorum, korkmaya başladım, bilgisi olan arkadaşlar lütfen beni rahatlatın

sevgili arkadaşım hamilelikte bu toxoplasmadan çok çekmiş ve artık bu işin uzmanı olarakk çiğ ettten iyi yıkanmamış yiyecekten uzak duracaksın eğer bağışıklığın varsa hiç sorun etme.toxoplasmanın ilk etkiis çocuğu düşürüyor.ilk 3 ayda bebeğe geçmesi zor etkisi fazla son 3 ayda ise bebeğe geçmesi kolay etkisi az birde bazen kanda yalancı pozitiflik çıkıyor korkma başaka bir laboratuarda yaptır eğer istanbulluysan istanbulun en iyi laboratuarı düzen laboratuar.o test her yerde yaptırlmamalı çünkü hassas ve testin yapıldğı ortamdan sonucu değişiklik gösteren bir test

korkma canım ben bilmeden çiğ pasıtrma yemiştim bağışıklığım olmamasına rağmen allah a şükür bişey olmadı.

cevap yazan herkese çok teşekkür ederim doktoruma gittiğimde baktırdım çok şükür bağışıklığım varmış, herkese güzel bir hamilelik dilerim isteyenlere de Allah en kısa zamanda nasip eder inşallah

ben sucuk salam ve sosis i hep çiğ yemişimdir ömrüm boyunca.toplasan 10 kere pişmiş yememişimdir:))))pastırma dersen aynısı.hatta işi biras abartıp köfte yoğururken bile parça parça yemişimdir.allahın izniyle 8 haftalık hamileyim.ve testte hiç enfeksiyon geçirmemiş olduğum sonucu çıktı allahtan:))))
ama artık korkudan dışarıda yemek yiyemiyorum.zorda kalırsam çorba ve kaşarlı pide kurtarıcım oluyor...
yüce rabbim bize ve bebişlerimize sağlıklı ömür versin işallahhh

X