Richard Gere

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.872
40.715
Richard Gere. (d. Philadelphia, 31 Ağustos 1949) Sinema Sanatçısı.

Beş çocuklu ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Önceleri müzisyenlik üzerine çalıştı ve eğitim aldı. Daha sonraki zamanlarda oyunculuğa yöneldi. Amerika'nın önde gelen oyuncularındandır. 40 civarında filmde rol aldı, An Officer and a Gentleman, Pretty Woman, Red Corner gibi filmlerle başarıyı yakalamıştır. Budist inancına sahiptir
alıntıdır

Doğum adı Richard Tiffany Gere
Diğer adları
Doğum tarihi 31 Ağustos 1949
Doğum yeri Philadelphia, Pensilvanya, ABD

Boyu 1.79 m

Önemli rolleri
Yönettiği filmleri {{{Yönettiği filmleri}}}
Akademi Ödülleri
Altın Küre Ödülleri En ıyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü - Müzikal veya Komedi
2003 Chicago

alıntıdır

gere.jpg

richardgere.jpg

Doğum Yeri: Philadelphia, Pennsylvania, ABD
Doğum Tarihi: 31.08.1949
Boy : 1.79 m

Onu Ünlü Yapan Ne?

Looking for Mr. Goodbar (1977) filmindeki Tony Lopanto rolü

Ailesi:
Babası: Homer Gere, sigortacı
Annesi: Doris Gere
Oğlu: Homer James Jigme Gere; annesi, Carey Lowell

Ödüllerinden Bazıları:
1980: Theatre World Ödülü, Üstün yetenek
1997: National Board of Review - Freedom of Expression Ödülü, Red Corner; yönetmen Jon Avnet ile birlikte
2003: Golden Globe - En iyi aktör, Chicago

Eğitim:
- Massachusetts Üniversitesi, Amherst, Massachusetts; Felsefe ve drama; iki yıl sonra bıraktı.

Meraklısına...

People Dergisi tarafından 1999 yılında dünyanın en seksi erkeği seçildi.
Budizme olan merakı yüzünden Tibet'e gitti. Çin aleyhinde yaptığı açıklamalar nedeniyle, Oscar'ın yasaklılar listesine alındı.
Chicago filmi için 5 ay boyunca dans dersleri aldı.
Çok iyi bir besteci. Ayrıca piyano çalma konusunda da çok yetenekli.

alıntıdır

Son düzenleyen: Moderatör:
Gere'den felsefi jestler

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR

Richard Gere, Onur Ödülü'nü almaya geldiği San Sebastian Film Festivali'nde karşılaştığı büyük ilgiyi Budist felsefesiyle karşıladı: "Hepimiz, her birimiz aynıyız. Aktörlük benim mesleğim ve ünlü olmam sizden farklı olduğumu göstermez. Aksine bana gösterdiğiniz sevgi bir ayrıcalıktır, bunun için minnetarım ve sizi seviyorum." Önceki akşam düzenlenen görkemli bir törenle ödülünü alan Gere'i Budist rahipler de yalnız bırakmadı. Dünya medyasıyla buluştuğu basın toplantısında şakaları, kahkahaları ve mütevazı davranışlarıyla hepimizi şaşırtan ünlü aktör, sinemanın evrensel oluşunun da farklılıkları değil benzerlikleri vurgulamasından kaynaklandığını söyledi. Hollywood'un Budist aktörlerinden 58 yaşındaki Gere, daha bu konular moda olmadan kendini buna adayan bir isim olarak kuşkusuz yeri ayrı. İnsan hakları konusundaki çalışmaları, barışçıl çözüm önerileriyle dikkati çeken aktör, politik konularda da forum yaptı ve savaşın yıkıcılığından söz etti.

SAVAŞ YALAN
Geçtiğimiz haziran ayında sinemalarımızda gösterilen, İspanya'da ise festival aracılığıyla ilk kez seyirciyle buluşan 'Sahtekar' adlı filmiyle ilgili de forum yapan Richard Gere, sahtekâr bir yazarın gerçek öyküsünü anlatan senaryonun her an karşımıza çıkan büyük veya küçük yalanlardan farklı olmadığını söyledi: "Irak Savaşı kocaman bir yalanın sonucu ve ABD halkı hiç haketmedigi halde kendini sonu olmayan bir çatışmanın içinde buldu, ordumuz hakkı olmadığı halde başka bir ülkeye müdahale etti. Başkan George Kurt (Wolf), pardon Bush'un bu yaptığını akılla açıklamak mümkün değil..." Yıllardır Tibet'in özgürlüğü için çalışan Gere, önceleri olimpiyatların Çin'de yapılmasını boykot etmişti ama belli ki biraz yumuşamış: "Sonuçta boykot değil; yapıcı ve açık bir yaklaşım gerekiyor. Çin hükümeti artık insan hakları konusunda gerekeni yapmalı. Olimpiyatlar gibi bir organizasyon da zaten bunu gerektirir."

YAŞLISIN DEMEYİN!
Richard Gere yaşlısın sözünden hoşlanmıyor: "Nasıl yani, hiç de yaşlı değilim, Sadece 39 yaşındayım! Tamam biraz abartabilirim ama insanların böyle söylemesi kalbimi kırıyor. Festivalin Onur Ödülü'nü almak onur verici ama bir yandan böyle bir ödülden gocunmayacak sinemacı tanımıyorum çünkü bir yandan da kariyeriniz bitmiş gibi anlaşılıyor. Oysa ben kendimi henüz kariyerimin ortasında hissediyorum. Ruhum daha da genç. Daha yapacak çok işim var.

HAYATIM SİNEMA DEĞİL
19 yaşında rockçu oldum. Tam gençlik isyanları yaşadım çok keyifliydi, sonra da sinema başladı. Ama sinema hayatımın ilk önceliği değil. Ailem, arkadaşlarım ve yapacak çok işim var. Artık dünya meseleleriyle doğrudan ilgili, söyleyecek sözü olan filmleri tercih ediyorum. 'Av Partisi' (vizyonumuzda) bunlardan birisi. Saraybosna gibi yakın tarihte yaşanmış büyük acıları hatırlatıyor ve uzun zaman unutulmuş bu bölgeye dikkatimizi çekiyor. Tibet ile ilgili bir filmde rol almak ise şu anda mümkün görünmüyor ama bu konuda herhangi bir yapıma tabii ki bütün desteğimi veririm."

ŞİKAGO'DA EĞLENDİK
Richard Gere en beğendiği filmi konusunda karar veremiyor ama en çok eğlendiği Şikago olmuş: "New York eyaletininde, tek sineması olan küçük bir kasabada büyüdüm ama ailemin sinema sevgisi bize yetti. Küçük yaşlarda Broadway müzikallerine gitmeyi severdim. Şikago'nun provalarında çok eğlendik, hep dans ve şarkı vardı daha ne olsun!"

SABAH

X