hamileliğim kabusa döndü.ikili test beni mahvetti

selemba

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2007
39
0
merhaba arkadaşlar. ikinci hamileliğim geçen hafta test yaptırdım.ikili test.bugün sonucunu aldım ve yııldım.bebeğimin down sendromu olabileceğini amniyosentez yaptırmam gerektiğini söyledi.ne olur bana yardımcı olun.sabahtan beri ağlıyorum.bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olsun lütfen .
sonuçlar şöyle...
crl 69mm
gebelik haftası 13 0
ense kalınlığı 0,8mm
hcg 65.3 1.86 düzeltilmiş mom
papp-a 1,08 0,38 düzeltilmiş mom
kombine risk 1/751
ikili test 1/107
yaşriski 1/802
trisomy 18+nt 1/10000

canım benim sakın üzülme bebeğinie üzme bende bundan 2 ay önce aynı senin gibi yıkılmıştım ki benim test sonuçlarım senin sonuçlarından 3 4 kat daha kötüydü ense kalınlığım ise 4.6 mm idi amniyosentez oldum amniyosentez sonrası suyum geldi hastanelerde yattım nerdeyse bebeğimi kaybettim sonucumu alalı 1 hafta oluyo çok şükürki temiz çıktı beden akıl istemezsin ama ben bu değerlerle asla amniyosentez yaptırmazdım...eminimki bebişi sapasağlıklı...

canım sakin ol.sakın canını sıkma.bu şekilde çıkıp normal olan bebeği, çok arkadaşım var.sakın kendini bırakma.bu testlerin 100de 100 doğruluğu yok zaten.hayırlısıyla inşallah bebeğini sağsalim kucağına alırsın bunu düşün, bebeğini üzme sakın.rabbim sana ve bebeğine sağlık versin.

arkadaşım lütfen sakin ol. kendine de bebeğine de işkence yapma sakın, bu testler sadece tarama, hasta demek değil bunları çok duymus okumussundur ama bende bundan mağdurum. daha 3 gün öncesine kadar kabus gibiydi. benim üçlü riskim 1/65 çıkmıştı. yani senin ağladığın riskten daha yüksek. amniyosentez oldum. sorun olmadı hiç bir gün dinlendim sonra normal devam ettim. 3 haftalık bekleyişin sonunda c.tesi bebeğin normal olduğunun sonucu geldi. gerçekten kendini üzme çünkü bu sıkıntılar bebeğine aynen yansıyor. içini ferah tut...

bencede bende arkadaşlara katılıyorum ben olsam hiç canımı sıkmazdım canım benimde ikilide 1/103 çıktı ama benim doktorum ense kalınlığından birde yaşımdan dolayı beni hiç strese sokmadı şükürler olsun 3lü testim temiz çıktı bencede hiç canını sıkma bunlar tarama testi ve hastahaneden hastahaneye değişiklik gösteren testler bitanem sen böyle stres yaparsan asıl o zamn bebişin üzülür benim ikiliyi aldığımda amniyosentez bile aklımdan geçmedi canım doktorumunda aynı şekilde en önemlisi ense kalınlığı canım

merhaba arkadaşlar. ikinci hamileliğim geçen hafta test yaptırdım.ikili test.bugün sonucunu aldım ve yııldım.bebeğimin down sendromu olabileceğini amniyosentez yaptırmam gerektiğini söyledi.ne olur bana yardımcı olun.sabahtan beri ağlıyorum.bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olsun lütfen .
sonuçlar şöyle...
crl 69mm
gebelik haftası 13 0
ense kalınlığı 0,8mm
hcg 65.3 1.86 düzeltilmiş mom
papp-a 1,08 0,38 düzeltilmiş mom
kombine risk 1/751
ikili test 1/107
yaşriski 1/802
trisomy 18+nt 1/10000

canım hiç bişey için canını sıkma.bak benim görümcem mart ayında doğum yaptı inan bana doğum yapana kadar göz yaşı döktü hangi dr a hangi hastaneye gitse bebeğin özürlü olduğunu söylediler ve aldırması için dr lar sürekli baskı yaptılar o aldırmadı iyide yaptı.bütün testleri olumsuz çıkıyodu en sonunda zeynep kamile gitti ve çocuğun sağlıklı olduğunu öğrendi.doğuma kadar çok stresli bir dönem geçirdi ümitsizdi açıkçası.ama mart ayında öle güzel öle şirin bi bebeğimiz olduki sana anlatamam.topaç gibi maaşallah.kilosu boyu yeni doğan bi çocuktan ziyade 2 aylık bi bebek gibiydi çok şükür şimdi öle bir bebekki görenleri hayran ediyor.bundan başka iki arkadaşımın daha bebekleri için aynı şeyi sölediler.ikisininde özürlü olacağını bu sebepten dolayı gebeliği sonlandırmayı teklif ettiler ama maaşallah ikisininde bebekleri sapasağlam.üstelik biri neredeyse 1,5 yaşına girdi ve acayyyyyyiiip fırlama bi çocuk oldu.sende içini ferah tut.ALLAHın izni ile hiç bişey olmaz.sadece dua et.sağsalim bebeğini kucağına alınca bütün bu sıkıntıları unutucaksın inşallah.

cnm benimde değerim 1/50 çıktı
önümüzdeki hafta amniyosentez yaptırıcam bende kısmetse ilk duyduğumda çok ağladım
hıçkıra hıçkıra saniye aklımdan çıkmıyordu şimdi hiç takmıyorum ALLAH'a dua ediyorum sadece

canım benim hiç moralini bozma. nice örnekler var ikili test sonucu riskli çıkıp tosun gibi bebek doğuranlarla ilgili. gönlünü ferah tut güzelim. daha bunun 3 lü testi amniyosentezi falan var. hemen umutsuzluğa kapılma canım....Rabbim her zaman yanında olsun...

Bu testın dogrulugu kanıtlanmamıs daha yanı sonuc zaman zaman haata cogu zaman yanlıs cıkıyor arastırın ıstersenız ben ıstemıyorum bu testı yaptırmak acıkcası yaptırmıcam sınır bozucu bısey daha gelısımını tamamlamamıs cocugun hatta kucuk bır et parcasının hasta oldugunu soleyebılecek bır teste ınanmıyorum

lütfen kendinizi hele ki bu süreçte bu denli hırpalamamaya gayret edin...
benim kızıma 3 aylık hamile iken daha özürlü denildi ve doğuma kadar inatla ve inanarak ama yinede herşeyi ve tüm benliğimle içtenliğim ve sevgimle ile sabırsılıkla ama büyükte bir panikle o 9 ayın dolmasını bekledim ...3 dr.özürlü olma ihtimali yüksek dedi ,biri hyr dedi ve tedaviye aldı beni....doğumu da onun elllerinde yaptım ve dediği oldu daha masa da yeşil beze sarıp bana onu gösterdiler , inan o an herşeyi unutıyorsun ,kusur aramaktan ziyade açılan gözlerini hayata görebilmek yetiyor ve kızım maşşallah sorunsuz hatta çok ta akıllı,zeki herhangi bir özrü de yok ...şuan 4 yaşında ve bale eğitimi alıyor:)
diyeceğim şu ki , herşey olacağına varır...umut etmekten vazgeçme... herşey gönlünüzce olsun...

canım ense kalınlığı gayet iyi çıkmış sıkma canını benim arkadaşımında ense kalınlığı normal ama testi 1/100 çıkmıştı bebeği gayet sağlıklı hemde zehir gibi zeki bir çocuk ama içinde hep bir şüphe kalıcaksa amniyosentez yaptır için rahat etsin usta ellerde amniyosentezin bir riski yok demişti bana doktorum

canım hıc uzulme.arkadasımında 2 lı testı cok kotu cıkmıstı.amınıyosentez yaptırdı ve temız cıktı.bu testler yanıltabılıyor ınsanı.aılende herhangı bır rısk yok ıse telaslanmana gerek yok canım.hamılelıgın tadını cıkart.

bencede değerlerin normal fazla bi risk yok bendede hemen hemen aynıydı.amnıyosenteze bile gerek yok sen kafanı fazla takmışın bence rahat ol yaptırma gerek yok.

sakın ol arkadasım oncelıkle.
benımde ıkılı testım rısklı cıkmıstı 1/196 ydı.
doktor ense kalınlıgı ıyı cıktıgı ıcın ve burun kemıgı olusumu normal oldugu ıcın,ayrıca yasım genc ve ultrasonla hamılelıgım uyumlu gıttıgı ıcın amnıyosentezden once uclu test dedı.
ucluyu yaptık sukurler olsun kı normal cıktı. otesınde bıseyde yaptırmadım.
yasadıgın korkuyu stresı cok ıyı anlıyorum.aynısını yasadım bende.ama sakın ol kendı kendını yeme. dur bı uclu testın yapılsın.daha o war,ayrıntılı ultrasonun var. hem ense kalınlıgı cok ıyı cıkmıs.
bunlar sadece tarama testı kesın sonuc verdıgı yok. kendınıde bebegınıde yıpratma lutfen...

canım öncelikle sakin ol öncelikle bebeğinin ense kalınlığı normal çıkmış bende senin gibiydim benim ikili testim ense kalınlığım normal çıktı 3lü testte riskim yüksek çıktı ben amniyosentez olmak istemediğim için detaylı ultrasona girdim ve çok şükür bebeğimde bir sorun çıkmadı sende rahat ol kendinide bebeğinide sıkıntıya sokma bunlar sadece tarama testleri kesin bir sonuç vermiyor

Canım üzülme ama yinede tedbir için amniyosentez yaptır kolay bir operasyon.Benim ikinci gebeliğimde bebek için söylemediklerini bırakmamışlardı hidrosefali olabilir denmişti amniyosentez yaptırdım sorun çkmadı ama 9 ay nasılgeçti bana sor sürekli kontroller endişeler ama Allahıma şükürler olsun bebeğim dünyaya geldi sapasağlam hiçbir sorunu yok,eminim senin bebeğinde gayet sağlıklıdır.Ayrıca ben ikili teste çok inanmıyorum sonuçta kesin bir sonuç değil varsayım üzerine bir test emin olmak için en iyi yol amniyosentez,o kadar çok hikaye varki senin yaşadığın gibi %99 u mutlu son oluyor canım.Yapılması gereken ne varsa yap ama en önemlisi Allaha sığın bol bol dua et iyi düşün,dualarım bebeğinle......

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim.dün gittim ayrıntılı ultrasona girdim.bebeğimin kalbi dahil herşeyi normal.burun kemiği oluşmuş ve ense kalınlığı 1,7.... dr. herşeyin iyi olduğunu söyledi çok şükür.üstelik bizim için önemli olan kombine risk dedi.buda gayet iyi dedi.ama yinede birşey sölemek için erken dedi.18.haftada birdaha bakacak ayrıntılı ultrason ile.birde dörtlü test istedi.şükürler olsun rahatladık.
ilk gittiğim dr bu böyle olmaz bu şüphe ile yaşanmaz.amniyosentez yaptır.bu çocuğu doğurursan sana birşey olsa babası bile bakmaz.ya anlatamam şok oldum kaldım.eşimle oturup çocuk gibi ağladık.genetik diyolar.ailede yok.üstelik ilk bebeğim gayet sağlıklı.
neyse çok şükür önce sizin sayenizde sonra bu dr sayesinde rahatladım.herkese tekrar tekrar teşekkür ederim.
ayrıca bi oğlum daha olacak... erkeğe benziyor dedi.

cok sevındım canım. doktorun tutumu ne kadar onemlı bak...
ıns dıger testlerdede ıyı sonuclar alıcaksın...

canım çok sevindim gözünaydın ahh bu doktorlar aynı şey benimde başıma geldi hemen doktorumu değiştirdim ayrıntılı ultrasonda hiçbir sorun çıkmadı

X