Söz Kesimi Sözde Yüzük Dışında Takı Takılır mı?

kizlar suna inaniyorumki bazi kayinvalideler gercekten kiz tarafini enayi yerine koymaya calisiyor sanki. Hani oyle yok bilmiorum yok bizim adette yok demelerine sakin aldanmayin. Sozde geline mutlaka 1 bilezik takilmali olur mu oyle sey hic birsey olmadan. tabi 1-2 hafta icinde nisan olucaksa o baska ama yoksa kesinlikle sozde birsey takilmali.

Allahtan kayinvalidem ben soylemeden dusnunuyor yapmaya calisiyor. Ama bazi aileler varki kiz tarafina hic birsey yapmak istemiyor kendilerine en pahali suslu seyleri alirlar ama geline sira geline geldi mi bilmemezlikten geliyorlar ucuzu olsun istiyorlar. Siz hic gordunuz mu kiza soz kiyafeti alirken kiza degilde kendine kiyafet bakan 65 yasinda kayinvalideler ama gercekten boyleleride var. Hani bir soz vardir bastan nasil giderse oyle devam eder diye buna kesinlikle katiliyorum.

bence boşverin takıyı falan takmayın kafanıza. size verdikleri değer böyle küçük maddi şeylerle ölçülmez. öenmli olan size davranışları. özelliklede sevgilinle olan ilişkin. önemli olan onun verdiği değer. ikiniz bir olup herşeyin en güzelini yaparsınız.

haklisin canimda, bazilari cikolatayi falan oyle normal kutuda getiriyor ama soz mendillerini guzelce paketleyin susleyin demesini biliyor. demek istemem kendilerine olunca en guzelini olsun diyorlar ama kiz tarafina olunca basite kaciyorlar. Tabi insan oyle oluncada uzuluyor, sonucta hevesimiz var tabi takilmamak lazim cok fazlada yinede insanin hevesi kaliyor. Hani durumu olmasa goz ardi eder insan onemsemez ama durumu herseyi yerinde olanlarda yapmiyor bunu ben gordum etrafimda.

bizim adetlerde söz mendili ve bohçası yoktur.
teyzemin sözünde erkekler fazlaydı ve kayınbiraderleri hep bilezik taktılar altın,bir çift burma bilezik kayınvalide taktı, söz yüzüğü birde tabiki.. sonra nişanda da bayanlar bilezik çeyrek altın kayınvalide set taktı. yani genelde bizde öle oluyor bi kıza sözde en az takılan 2 adet bileziktir. bakalım Allah nasip ederse bende nasıl olacak :KK69: gerçi bunların hepsi boş sevgi, saygı ve huzur olmadıkça kuyumcuyu getirseler külden farksızdır :KK68:

Ben de 11 haziranda sözlendim.. Gelirken sordular ne takalım sözde diye sözde mutlaka şu takılır diye bir adet yok dedik. Sadece tek taş takılır onu da anlaşarak evlendiğimiz için sevgilim askere gitmeden evlenme teklifinde vermişti.
Onlarda yüzüğü zaten verdin geri alıp o gün takmak ayıp olur diye düşünmüşler ve su yolu bileklik ve küpe taktılar.. Çok beğendim sanırım kayınvalidem konusunda şanslı olacağım çok iyi niyetli ve düşünceli bir kadın.. :KK16:

canım bende iki ay önce sözlendim. Söz yüzükleri dışında bana 40 gr bilezik, altın kaplama saat, 2 cumhuriyet altını ile bir çeyrak altın ve tek taş taktılar. Ama biz damada takmadık, sadece bohça verdik.

X