AÖF Türk Dili Edebiyatı 1, sınıf dersleri

ilaydahey

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2008
2.910
457

Türk Dili Edebiyatı okuyacak olan arkadaşlar bilgilerimizi bu topikte paylaşalım
AÖF Edebiyatçılar kendilerini sadece AÖF den yolladıkları kitaplarla sınırlandırmasınlar
birbirimize kitap önerilerindedE bulunalım örgün öğretimden buraya uğrayan arkadaşlarda bize kendi yararlandıkları kitapları önerirlerse çok sevinirim a.s.

HERKESE 1, SINIF EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNDE BAŞARILAR DİLERİM

burası 1,sınıf aöf edebiyat öğrencilerinin topiği olsun

Son düzenleme:
merhaba! fransızca dersimiz olduğunu sanmıyorum. bu yıl hep giriş dersleri var.Osmanlı Türkçesine giriş/ Yeni Türk edebiyatına giriş/ Eski Türk ed. giriş/ Halk Ed. giriş/ Türkiye Trükçesi, sebilgisi ve sözcüğün yapısı/ Batı ed. Akımlar / Temel bilgi teknolojileri
belki ingilizce görürüz ama o da 2. ya da 3. sınıfta olması lazım. ben dershaneye gitmeye karar verdim evde olmayacak osmanlıca ve eski türk oldukça zor zaten. bir de temel bilgi teknolojileri var, zormuş o da bilgisayar bilgisi lazımmış. 7 dersi de alıyorum. görüşmek üzerea.s.

peki tatlım e-öğrenmeden derslere baktığımda TDE bölümünde bana bunları gösteriyolar sadece sen baktığında da böylemi anlamadım 4 tanecik ders gösteriyo biride fransızca :bbo:

Merhaba e-öğrenmeye ben de baktım ama orada dersler yazmıyor ki. Kılavuzda hangi dersleri göreceğimiz yazıyordu. dershaneler de söylüyor zaten. ortak ders bu yıl temel bilgi teknolojileri, ya 2. ya da 3. sınıfta da Atatürk ilkeleri olacak.
Görüşmek üzere yine konuşuruz.

kızlar bu bölüm eğitim fakultesi mi? a.ö ben de okumak istiyorum ama bölümler hiç bana göre değil maalesef severek okuyacağım bölüm yok ne yazık ki.bu bölümü duyunca şaşırdım biraz açıkçası.bu sene mi açıldı bu bölüm acaba.bir de nasıl dersler zor mu? biraz açıklarsanız bölümü çok sevinirim kızlar...

canım evet bu sene açıldı derslerde evet baya bi zor çok çalışmak lazım
senin için alıntı yapıyorum alta yardımcı olur sana [/COLOR]

TÜRK DıLı VE EDEBıYATI LıSANS PROGRAMI (Açıköğretim Bölümü)
Programın amacı, Türk dilinin tarihî dönemlerinden günümüze kadarki bir süreç içinde meydana gelen yazılı ve sözlü metinleri okuyup anlayabilecek, bu metinler üzerinde fonetik, morfolojik, sentaktik, semantik ve edebî incelemeler yapabilecek uzman elemanlar yetiştirmektir.
Aöf Türk Dili Ve Edebiyatı 1. Yıl Okutulan Dersler..
* TÜRKıYE TÜRKÇESı SES VE BıÇıM BıLGıSı
* HALK EDEBıYATINA GıRıŞ
* OSMANLI TÜRKÇESıNE GıRıŞ
* ESKı TÜRK EDEBıYATINA GıRıŞ
* BATI EDEBıYATINDA AKIMLAR
* YENı TÜRK EDEBıYATINA GıRıŞ
* TEMEL BıLGı TEKNOLOJıLERı

Aöf Türk Dili Ve Edebiyatı 2. Yıl Okutulan Dersler..
* ORHON VE UYGUR TÜRKÇESı
* TÜRKıYE TÜRKÇESı CÜMLE BıLGıSı
* XI XV. YÜZYILLAR TÜRK EDEBıYATI
* TANZıMAT DÖNEMı TÜRK EDEBıYATI
* OSMANLI TÜRKÇESı GRAMERı
* HALK HıKÂYELERı VE MASALLAR
* ATATÜRK ıLKELERı VE ıNKILÂP TARıHı

Aöf Türk Dili Ve Edebiyatı 3. Yıl Okutulan Dersler..
* XI XV. YÜZYILLAR TÜRK DıLı
* XVI XVII. YÜZYILLAR TÜRK EDEBıYATI
* SERVET ıFÜNUN VE MıLLÎ EDEBıYAT
* ELEŞTıRı TARıHı VE KURAMLARI
* GENEL DıLBıLıM
* TÜRK HALK ŞııRı
* YABANCI DıL

Aöf Türk Dili Ve Edebiyatı 4. Yıl Okutulan Dersler..
* XVI XIX. YÜZYILLAR TÜRK DıLı
* XVIII XIX. YÜZYILLAR TÜRK EDEBıYATI
* CUMHURıYET DÖNEMı ŞııRı
* CUMHURıYET DÖNEMı NESRı
* ÇAĞDAŞ TÜRK YAZI DıLLERı
* ÇAĞDAŞ TÜRK EDEBıYATLARI
* TÜRK DıLı
Aöf türk dili ve edebiyatı mezunları formasyon alabileceklermi
- Evet arkadaşlar formasyon hakkınız bulunmaktadır.

Öğretmen olma sansı ne kadar milli egitimde formasyon alabilirmiyiz,
milli egitimde calışırmıyız bi sorun cıkar mı ?
- Açık Öğretim, mezunları genelde sadece bir diploma sahibi olabilme arzusu taşıyanların merkeziydi ama yeni açılan bölümler sayesinde mezunlarına öğretmenlik yolu açıldı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bu yıl ilk kez felsefe, sosyoloji ile Türk dili ve edebiyatı bölümlerine ÖSS barajını geçen öğrenciler yerleşebilecek ve bu bölümleri bitiren öğrencilere tezsiz yüksek lisans yapmak şartı ve ayrıca KPSS’yi de kazanmaları halinde öğretmenlik gibi bir avantaj sağlayacak.

Son düzenleme:
Ben de kayıt oldum edebiyat bölümüne.. yeni bi bölüm olduğu için biraz tırsıyorum açıkçası. inşallah hepimiz için hayırlısı olur =)

merhaba arkadaşlar.ben hacettepe tde den geçen sene mezun oldum.çok güzel bir bölüm bizim bölümümüz.zorlukları da var tabiki her bölümde olduğu gibi.eğer notlar ya da kitaplar gibi konular hakkında yardıma ihtiyacınız olursa elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.öğrenim hayatınızda başarılar dilerim hepinize a.s.

çok sağol pembelii ne güzel inşallah bende o günleri görürüm
ben biraz korkuyorum açıkçası kimileri çok zor diyo kimileri abartıyolar okadar değil diyo çelişkiler var aöf olduğu için bilmiyorum sonumuz ne olcak ama bizi madur etmezler umarım muhakkak çalışan hakeden kazanır
senden ricam bizim işimize yarıycak kitaplar önerirmisin sizler derslere hangi kitaplarla çalıştınız özellikle eski Türk dillerine bi kaç kaynak belirtirsen çok işime yarar sadece aöf kitaplarıyla sınırlandırmak istemiyorum

çok sağol pembelii ne güzel inşallah bende o günleri görürüm
ben biraz korkuyorum açıkçası kimileri çok zor diyo kimileri abartıyolar okadar değil diyo çelişkiler var aöf olduğu için bilmiyorum sonumuz ne olcak ama bizi madur etmezler umarım muhakkak çalışan hakeden kazanır
senden ricam bizim işimize yarıycak kitaplar önerirmisin sizler derslere hangi kitaplarla çalıştınız özellikle eski Türk dillerine bi kaç kaynak belirtirsen çok işime yarar sadece aöf kitaplarıyla sınırlandırmak istemiyorum

canım öncelikle korkmana gerek yok.açıkçası bölümümüz zor bir bölüm bazı dersler özellikle de ama çalışırsan iyi bir şekilde yapabilirsin.hele de edebiyatı seviyorsan zaten yaparsın.ben de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım hem de benm için de iyi olur tekrar etmiş olurum kaydirigubbakcemile3 öncelikle birinci sınıftaki derslerle ilgili aklıma gelen kitapları söyleyeyim sana.şimdi osmanlıca zor bir derstir yani bunu tek başına öğrenmen biraz zor olabilir kurslar falan var mı bilmiyorum ama öyle bir şey varsa gitmen yararına olacaktır.bizim osmanlıca dersinde okuduğumuz kitap şuydu
osmanlica-dersleri-muharrem-ergin-r18949-sz380.jpg

buna bakabilirsin ama dediğim gibi tek başına anlaşılamayabilir.
Eski Türk Edebiyatı biraz ağır bir derstir.Vezinler falan özellikle de -tatlicadiarzu- Biz Eski Türk,Yeni Türk Edebiyatı ve Halk Edebiyatı derslerinde de bu derslerin adıyla geçen el kitabı diye kitaplar vardı onları kullanıyorduk.yani normal kitap boyutunda ama el kitabı diye geçiyor adı.şu şekilde örnek vereyim bir tanesini
13_grafiker_reklam_ankara.jpg

bunların hepsi aynı yayınevinden çıkıyor.hemen her dersin var böyle el kitabı diye temel bilgileri içeren kitabı.
Bir de şunu söyleyeyim canım biz Ahmet Kabaklı'nın Türk Edebiyatı diye 5 ciltlik bir eseri vardı onu da almıştık yani okulda istememişlerdi ama biz ek kaynak olsun diye almıştık arkadaşlarla.içerisinde edebiyatla ilgili a'dan z'ye her türlü bilgi vardır eğer durumun müsaitse bunu da alabilirsin bize çok yardımcı olmuştu gerçekten.
Baya uzun oldu mesajım ama anca anlatabildim kaydirigubbakcemile3
Umarım bir faydam olmuştur başka sormak istediğin bir şey olursa hem burdan hem özel mesajdan ulaşabilirsin bana canım kolay gelsin iyi çalışmalar :1hug:

bir de canım hatırlamışken bir kitap daha söyleyeyim.Köktürk, Uygur, Karahanlı, Harezm-Kıpçak, Eski Anadolu, Çağatay, Osmanlı vs. dillerinin, bu dillerin özelliklerinin falan anlatıldığı bir kitap vardı bizim okuduğumuz.Ahmet Bican Ercilasun'un Başlangıçtan Yirminci Yüzyıla Türk Dili Tarihi.buna da bir bak istersen

pembelii bana çok yardımcı oldun canım çok sağol
zorlandığım şeyler olursa sana sorarım kaydirigubbakcemile5

bende Türk dili bölümünde ögretim görevlisiyim arkadaşlarım.yardımcı olabileceğim bir şey olursa yardıma hazırım :)

ilk defa duyuyorum bu bölümü arkadaşlar ....çok güzel bende başvurayım bu yıl bari sadece barajı geçmek yeterlimi? bilgi verebilirmisiniz ...başarılar hepinize

hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata hata :eek:lmaz:

sıktı artık şu yorumlar valla
niye korkuyosunuz ki bukadar
tamam bu bölüm açıldı ve çok fazla kişi kayıt yaptı
ama mezun olanlar gerçekten çalışan kişiler olucak ve bunlar çoğu örgün okuyanlardan da daha başarılı olanlar olucak bukadar gerilmenize stres yapmanıza ne gerek var bu kadar kompleks yapmayın sonuçta çalışan başarılı olan kazanır
ve bu tür yorumlar yapılıp diğer siteler gibi basitleşmesin burasıda bu topiği birbirimizden faydalanalım diye açtım aksi bişey yazıcak olan yazmasın lütfen

X