Bebek Beslenmesi muskat'a dikkatt! (çok önemli)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

gorkem06

dumadumadum
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2009
196
5
arkadaşlar, benim gibi gaz problemiyle boğuşan anneler, muskat adlı küçük hindistan cevizinin süte karıştırılıp bebişe içirilince, bebişin gazını rahatça çıkardığını ve mışşşıl mışıl uyudugunu bir yerlerden duymuşlardır. ben biraz pinpiriklice bir anne oldugum için muskat kullan diyenlere ragmen bebegime su bile vermezken hayatım boyunca agzıma girmeyen bir şeyi minik kuzuma vermeyi iyi ki reddetmişim.

bebegine gaz giderici ve mışıl mışıl uyutucu muskat veren annelerin minicik yavrucakları için uyarıda bulunmak istiyorum, anneler; sakın sakın sakın bebeginize bu UYUŞTURUCUyu vereyim demeyin! belki gazını rahatça cıkarak belki siz ve bebeginiz rahatça uyuyacaksınız ama ne olur siz internetle tanışmış bilinçli anneler yapmayın bunu! bakın;

"""(muskat)Tehlikeleri
Sıvısı damara direk verilirse çok zehirleyicidir. Sütle beraber alınması bayıltıcı olabilir. Küçük dozlarda zararsız olsa da yüksek dozlarda delirmeye neden olabilir.

Uyuşturucu olarak popüler değildir çünkü yan etkileri vardır. Bunlardan bazıları baş dönmesi, yüz kızarıklığı, ağız kuruluğu, düzensiz kalp atışı, geçici kabızlık, idrar salmakta zorluk, mide bulantısı ve paniktir. Bunlar ilk altı saat içerisinde gözükür ve etkiler 3 güne kadar uzayabilir.....vs.vs"""

bu güvenilir bir siteden yapılmış alıntıdır.ve pek çok kaynaktan yaptıgım arastırma bu ifadeyi dogrulamaktadır.
lütfen kızlar bebişlerinize büyüklerinizin tavsiyesi olan bu zehirli uyuşturucuyu vermeyin!! belki benim gibi uykusuz kalacak ve gündüzleriniz gazlı bebeginizi sakinleşirmeye calısmakla gececek ama en azından miniginize istemeden de olsa en ufak bir zarar vermemiş olacaksınız . vicdanım elvermedigi için bu sayfayı actım cünkü bebegine muskat vermiş olan bir arkadasımın kucugununun önemli bir saglık sorunu var su anda. belki bir kısmınız verdiniz ve simdiye kadar kötü bir etkisini gözlemlemediniz. ama uzun vadedeki etkilerini bilemeyiz. Allah hepimizin gözbebeklerini koruyacaktır biliyorum ama biz de üzerimize düşen görevi yapmalı ve gözümüzü dört acmalıyız.
hepimizin yavrucuklarına saglıklı uzun ömürler diliyorum. herkesin kötü etkilerinden haberdar oldugu hangi gıda maddesi varsa bu forumda bilgilerimize sunmasını bekliyorum. sevgiler...a.s

ben de duymuştum muskatın birazcık fazla verildiğinde zehirleme ihtimalinin olduğunu hatta bi komşum tavsiye etti ama almayı dahi düşünmedim aslında her duyduğumuzu uygulamamak lazım özellikle minik bebişlerimize.bilgilendirdiğin için tşk

ben de bazı insanlar sanki bişeyleri çok iyi biliyormuş gibi ( sanki siz bişey bilmiyorsunuz tavırlarında) şunu yapsana bunu yapssana diyenlere sinir oluyorum;
örnekler;
bebeğine su ver..iyi de kardeşim sen su vermişsen vermişsin benim sütüm yetiyo idrarını yapıyo doktorda su verme diyo senimi dinlicem..
mama versene... sen daha bebeğimin kilosunun , gelişiminin nasıl olduğunu biliyormusunuzda mama versene diyorsun..
bebeğimi ben daha oturtmuyorken alıp kucaklarına oturtanlar, bişey deyiince de biz oturttuk bişey mi oldu diyenler...
off daha fazla yazamayacağım çevremdeki böyle cahil insanlardan nefret ediyorum..
şimdi evime kimseyi bile çağırmıyorum.. böyle cahil insanlarla da muhatap olmak istemiyorumm..
bebeğim olunca onun hakkında daha bi hassas oldum.. tahammül bile edemiyorum..

ben de bazı insanlar sanki bişeyleri çok iyi biliyormuş gibi ( sanki siz bişey bilmiyorsunuz tavırlarında) şunu yapsana bunu yapssana diyenlere sinir oluyorum;
örnekler;
bebeğine su ver..iyi de kardeşim sen su vermişsen vermişsin benim sütüm yetiyo idrarını yapıyo doktorda su verme diyo senimi dinlicem..
mama versene... sen daha bebeğimin kilosunun , gelişiminin nasıl olduğunu biliyormusunuzda mama versene diyorsun..
bebeğimi ben daha oturtmuyorken alıp kucaklarına oturtanlar, bişey deyiince de biz oturttuk bişey mi oldu diyenler...
off daha fazla yazamayacağım çevremdeki böyle cahil insanlardan nefret ediyorum..
şimdi evime kimseyi bile çağırmıyorum.. böyle cahil insanlarla da muhatap olmak istemiyorumm..
bebeğim olunca onun hakkında daha bi hassas oldum.. tahammül bile edemiyorum..

kesinlikle katılıyorum özellikle de oturtma konusuna..
alıp bebeği kucaklarına oturtmuyorlar mı bir de ufacıcık cocukların eline vermıolar mı :KK43:
veren kaynanam olunca kızamıyorum da :KK43:kötükedihüso:eek:klava:

doğru... :umursamaz: ama bu tavsiye ettigin dogru birşey degil, deyince de biz de böyle cocuk büyüttük,bak turp gibi degil mi diyorlar...iyi de yedigimiz içtigimiz bile degisiyor yıllar gectikce. bebekler daha fazla hormon ve katkı maddesi ile büyüyorlar. hamilelikte, emzirme dönemi ve sonrasında da direkt veya dolaylı olarak.oysa eskilerin bebeklerinin içtigi su, soludugu hava bile farklıydı. hepsinin eskide uyguladıklarının tamamen dogru oldugunu varsaysak dahi (ki degil) çağ degişti. bizim bebeklikteki bünyemiz ile kendi bebegimizin bünyesi cok faarklı malesef... ama bunu anlatamıyoruz. herkes en dogru benim yaptıgım diyor. doktor ne bilirmiş diyeni o kadar cok duydum ki ben de sıkıldım artık. en iyisi , "ben vebalini alamam bebegimin, sen alacaksan bu dedigini yapayım sana güvenip" diyorum, susuveriyorlar. "iyi, bildigin gibi yap, karışmam ben" diyorlar...iyi yöntem, tavsiye ederim kızlar zemuszemus

X