İlköğretim Yorum ve Soruları 5.sınıf ingilizce dersinde çok zorlanıyoruz. Ne yapmalıyız? Acil

hadin

Guru
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2007
157
1
Kızım 5.sınıfta ve ingilizce dersi haricinde hiçbir derste zorlanmıyoruz. Bu ders için ne yapmalıyız. 2 yardımcı kitabımız var. Ama yinede başarıda sorun yaşıyoruz. Ne olur yardım edin ne yapmalıyımki kızımın ingilizcesi düzelsin.

kitaplarla olsaydı bu işler...:kahve:

öğretmeni ile görüşüp ondan yardım almaktan başka yapabileceğiniz birşey yok

ingilizce öğreten program var.. Ben onlardan çalışıyordum hem görsel hemde okunmalarını tekrar ediyordu.. Bence faydalı .. Programın adını hatırlamıyorum .. ( akşam babama sorarım size bilgi veririm)
Bunu kullanabilirsiniz ...

Ya da sizinde biraz ingilizceniz varsa kızınıza yardım edebilirsiniz .. Zamanları işliyorlar sanırım?
günlük tekrar iyi olur gibime geliyor..

ingilizce önemli bir ders aslında şimdiden iyice öğrenirse ilerde çok daha fazla işinie yarar. O yüzden bence sadece geçmesi için değil öğrenmesi için bişeyler yapın. Durumunuzda müsaitse bence özel ders aldırın. İsterseniz tanıdığım hocalar var yardımcı olmaya çalışırım.

benimde oğlum 5. sınıf tekrar beraberce ingilizce öğreniyoruz işimiz zor allah kolaylık versin ben gecen yııl ingilizceden okul kursuna yollamıştım faydası oluyor

merhaba duruma çok üzüldüm. çünkü günümüzde ingilizce kesinlikle şart olacak bir dil. hele ki ileriki nesiller için bu durun tartışılmaz. ve bu kadar ilgili bir anne olduğunuz için de sizi kutlarım. size tavsiyem ingilizce çocuk filmleri edinmeniz. kitapçılarda satılıyor genelde. duyarak ve görerek öğrenmek en etkili öğrenme yoludur 2. aşaması tekrardır.
bir diğer tavsiyem de hafıza geliştirmeye yönelik kart oyunları var. mesela kartlar ters çevriliyor tek tek açılarak ingilizce çıkanın türkçesi türçesi çıkanın ingilizcesi bulunmaya çalışılıyor. siz de hazırlayabilirsiniz bu oyunu. defterde işlediği kelimelerle hazırlarsınız. ve kartları tek tek açarak ingilizceleri ile türkçelerini eşleştirmeye çalışırsınız.
sizinle paylaşmak istediğim bir düşüncem daha var. genelde yabancı dil öğretmenleri ister istemez çozukları konuşmaya zorluyor. çocuk ise basit düzey ingilizceyle zaten derdimizi anlatamıyorum diye düşünerek soğuyor. burada çocuğu birşeyler anlatmaya zorlamak değil de kalıp cümleleri kurmaya alıştırmak lazım. çünkü seviyesi ilerledikçe konuşma becerisi gelişecektir. önemli olan konu başlıklarıyla verilen cümle kalplarını doğru kurmaya alışşsın. düşündüğünü anlatmaya uğraşarak bilmediği veya zor olduğu hissine kapılmasın. aynı zamanda sınıfta da yanlış birşey söylersem yanlış telaffuz edersem gülerler korkusu oluyor. bunun için film müzik dizi gibi şeyleri dinlemek çok önemli.
sınıftakilerden geri kaldıysa eğer onu aynı seviyeye yetiştirmek için zorlamayın önemli olan daha iyi öğrenmeye başladığını görmek. çocuğunuz bir yarış atı değil öğrendiği kardır. nasılsa yaşı büyüyüp daha bilinçli olunca arkadaşlarına yetişmek için kendisi sizden birşeyler isteyecektir. kursa gitmek özel ders almak gibi. ingilizce çok hassas bir ders.reddetmesine neden olmayın lütfen.

ingilizceye ders gibi değil hobi gibi yaklaşılmalı bence, first step ilköğretim ya da daylight gibi setlerin youtubede bile videoları var onlardan faydalanabilirsiniz belki

Soruyu soranın derdini ancak ben anlayabilirim.Bende ingilizce öğretmeniyim.5.sınıflarda zorlandığım kadar ve sıkıldıgım kadar hiçbir sınıfımda sıkılmıyorum.Kitapla alakası çok bu durumun.4sınıfta o kadar basit düzeyde baslayıp bitiriyoruz kı 5 sınıf kıtabında birden kompleks cumlelerle karsılasıyoruz.Ne cocuk anlayabılıyor ne de öğretmen tam cocugun seviyesine inebiliyor kıtapla.:sm_confused:

Soruyu soranın derdini ancak ben anlayabilirim.Bende ingilizce öğretmeniyim.5.sınıflarda zorlandığım kadar ve sıkıldıgım kadar hiçbir sınıfımda sıkılmıyorum.Kitapla alakası çok bu durumun.4sınıfta o kadar basit düzeyde baslayıp bitiriyoruz kı 5 sınıf kıtabında birden kompleks cumlelerle karsılasıyoruz.Ne cocuk anlayabılıyor ne de öğretmen tam cocugun seviyesine inebiliyor kıtapla.:sm_confused:

bir ingilizce öğretmeni olarak ben de size yürekten katılıyıorum..
İşimiz de zor..Dil öğretmek..

Bu topiği açan sayın velimiz, o kadar dertelenecek bir durum değil..eğer çok fazla sıkarsanız da öğrenci o dersten soğuyacaktır..bu sefer işin içinden hiç çıkamazsınız..özel ders için çok erken..kurs için de erken olduğunu düşünüyorum..öğrencilerin hayatı zaten kurslarda geçiyor..1. kademede bunu yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum..eğlenceli flashcardlar yada ingilizce setleriyle(daha çok görsel olanları kastediyorum) bu iş çözülebilir..İngilizce bazen gerçekten çekilmez bir hal alabilir özellikle çocuk o dile ihtiyaç duymuyorsa,sevmiyorsa,ilgi duymuyorsa bizim dersimiz matematik dersinden farksız olur..ve her öğrenciden ingilizceye ilgi beklemek yanlış olur..

bir ingilizce öğretmeni olarak ben de size yürekten katılıyıorum..
İşimiz de zor..Dil öğretmek..

Bu topiği açan sayın velimiz, o kadar dertelenecek bir durum değil..eğer çok fazla sıkarsanız da öğrenci o dersten soğuyacaktır..bu sefer işin içinden hiç çıkamazsınız..özel ders için çok erken..kurs için de erken olduğunu düşünüyorum..öğrencilerin hayatı zaten kurslarda geçiyor..1. kademede bunu yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum..eğlenceli flashcardlar yada ingilizce setleriyle(daha çok görsel olanları kastediyorum) bu iş çözülebilir..İngilizce bazen gerçekten çekilmez bir hal alabilir özellikle çocuk o dile ihtiyaç duymuyorsa,sevmiyorsa,ilgi duymuyorsa bizim dersimiz matematik dersinden farksız olur..ve her öğrenciden ingilizceye ilgi beklemek yanlış olur..

kesinlikle katılıorum...

5.sınıf ingilizce kitabını ilk gördüğümde çok şaşırdım, 4.sınıf ile 5.sınıf arası sanki 3 basamak var gibi, aynı şekilde 8.sınıf kitapları içinde söleyebilirim...

zaten o yaşta birinin dikkat süresi 4-6 dk arasındadır, bu zaman dilimide öğrenme için çok kısa, buyüzden oyunlarla flashcardlarla bu süreyi uzatmak birazda öğretmenin elinde olan bişe..

mesela sizde veli olarak, akşamları evde güzel bi yaklaşımla bugün ingilizce neler öğrendiğini sorabilirsiniz, yada sanki gerçekten öğrenmek istiomuş gibi ingilizceyle ilgili çok basit sorular sorabilirsiniz mavi ne demekti kedi ne demekti gibi... basit şeyler sorunki bunları bilio olmak ona güven versin, öğrenme isteği artsın..olumunekankayizsmile

ingilizce sesli sözlüğü internet aracılığıyla bulup, bilmediğiniz kelimelerin okunuşlarını burdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca 5. sınıf ingilizce kelime öğretmeye yöneliktir. Kitaba bağlı kalmadan ingilizce öğrenmeyi zevkli hale getirmek için evdeki gördüğünüz tüm eşyaların üzerine isimlerini yapıştırın.Bu eşyaların önünden geçerken farkında olmadan bu eşyaları öğrenmiş olacak.Ayrıca yine internetten 5. sınıf worksheet diye girerseniz bu düzeye uygun bir sürü eğlenceli alıştırmalar bulabilir bu kelimelerin eğlenerek tekrar edilmesini sağlayabilirsiniz.

herkese teşekkürler verdiğiniz bilgiler için, sorun kalmadı artık o kadar rahatladımki anlatamam. Kızımın zayıf değildi dersi yanlış anlaşılmasın. Ama yapamıyorum zorlanıyorum diyordu hep. Karnesi hep 5 geldi. takdir aldı. ıngilizceyi de son yazılıda doksan ikiyle halletdi. Bir yardım cı kitap aldım sonra zafer çarşısından arkadaşım önerdi. Çok yararını gördük adını şu an hatırlamıyorum. Birde cnbc filan ok anallarda ingilizce filmler oynuyor genelde orayı açmaya çalışıyorum. Altyazılı olduğu için birinde birşey kapmasa bile diğerinde kapar diye düşünüyorum.

X