Doğum iznine çıkan,doğum parası alan annelere soruyorum..

duyguby

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2007
881
10
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 2 ay sonra doğum iznine ayrılacağım.8 haftalık iznimin tümünü kullanacağım.Fakat hem izne ayrılma prosedürü hemde alınacak işgöremezlik ödeneği ve emzirme yardımı ile ilgili hala anlayamadığım noktalar var.Bazı başlıkjları okudum ama her sorumun cevabı olmadı maalesef.Tecrubeli annelere sormak istiyorum.

1-Şu an normal ssk bildirimim işyerim tarafından yapılıyor.Acaba bu bildirim esnasında benim hamileliğimin bildirilmesi yada baska bir prim türü altında bildirilmesi/ödenmesi gereklimi?yani analık,hamilelik gibi ayrı bir kod vs bildirilir mi?Muhasebeci arkadasın konu hakkında detaylı bilgisi yok işyerimizde.

2-İzne 29 ocakta(2010)ayrılacağım.Ben hangi belgeleri nereye götürüp izne cıktığımı bildireceğim.işyeri vizite kağıdı mı verecek

3-iznim boyunca işyerim bana maaş ödemesi yapmayacak.29 mayıs işbaşı tarihim.aradaki ödemeyi sskdan alacağım ama ssk nasıl hesaplayıp bana ödeme yapacak.Birde ödeme her ay maaş gibi yatacak mı?

4-şu an brüt ücretim 1900 net maaş ise 1410.Buna göre alacağım ödemeyi hesaplayabilecek kimse var mı :sm_confused:

tüm cevapları bilmiyorsanız bile bildiğiniz kadarıyla yardımcı olabilirmisiniz???

şimdiden teşekkürler..

not:eek:kuduğum bilgilerde 120 gun analık sigortaso primi ödemiş olma şartı aranır diyor arkadaşlar.Bu nasıl bir primdir.Benim işyerim primimim bildiriyor,ben nereden bileceğim içinde analık primi var mı??

ben de bu soruların cevabını tecrübeli annelerden dinlemek istiyorum ama sorup araştırdığım kadarıyla içlerinden bildiklerim de var. örneğin son madde. sigortadan alacağın para, maaşınla ilgili değil. sigortaya yatırılan primlerinle ilgili. yani ssk hizmet dökümünden aylık primlerinin ne kadar yatırıldığına bakman gerekiyor. daha sonra da yatırılan aylık primin 3te 2sini hesaplayacaksın. ayrıca ikinci madde için de evet işyerinden aldığın vizite kağıdı ve işgörmezlik raporunla birlikte bağlı olduğun ssk müdürlüğüne gidiyorsun.bildiğim kadarıyla da bağlı bulunduğun müdürlüğün yoğunluğuna bağlı olarak ödemen ptt ye aktarılıyor. bu birkaç gün de sürebilirmiş, birkaç haftada. ödemeyi de 2 rapor alacağımız için 2 kısım da alıyormuşuz. doğum öncesi 8 haftalık raporun parası, doğum sonrası yine doktorumuzdan alacağımız 8 haftalık raporun parası şeklindeymiş. ben çoğunu ssk yı arayıp öğrendim, ama hala tereddütteyim. tecrübeli arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var...

analık sigorta primi de ayrı bişey değilmiş. ssk lı olan her bayanın zaten analık primi ödenmiş sayılıyormuş. önemli olan raporlardan önce 120 gün sigorta priminin ödenmesi.

canım bende bıldıgım kadarını yazayım sana bende calısan bır hamıleyım kısmetse mart gıbı cıkıcam ısten. öncelıkle tam 32. haftan doldugunda kendı doktoruna gıdıp iş görmez raporu alıyorsun daha sonra onu sanırım muhasebecıne verıyorsun kı ssk ya bildirilsin. daha sonra sen ızıne çıkıyorsun o 120 gunluk sure de ızıne cıkmadan yanı 32. haftan dolmadan once 4 ay ssk odemenın yapılmıs olması demek. sen ızıne çıkıp ıznın bıttıkten sonra paranı almaya gidiyorsun oda su sekılde hesaplanıyor ssk primin ne kadardan yatıyorsa mesela bnm 693 tl den yatıyor 693 x 2 =1.386 çıkan 1.386 / 3 yapıyorsun çıkan sonuç 462 tl yanı toplam evde gecırecegın 4 ayın sonunda 462 tl x4 =1.848 tl para alıyorsun bir kerede yanı 4 ay para almıyorsun gidip toplu alıyorsun... ayrıca 50 tl falanda süt parası falan var sanırım ondan emın degılım kaydirigubbakcemile3 umarım bilgiler işine yarar cnm hayırlısıyla yaparsın dogumunuda. Sevgiler

ben de bu soruların cevabını tecrübeli annelerden dinlemek istiyorum ama sorup araştırdığım kadarıyla içlerinden bildiklerim de var. örneğin son madde. sigortadan alacağın para, maaşınla ilgili değil. sigortaya yatırılan primlerinle ilgili. yani ssk hizmet dökümünden aylık primlerinin ne kadar yatırıldığına bakman gerekiyor. daha sonra da yatırılan aylık primin 3te 2sini hesaplayacaksın. ayrıca ikinci madde için de evet işyerinden aldığın vizite kağıdı ve işgörmezlik raporunla birlikte bağlı olduğun ssk müdürlüğüne gidiyorsun.bildiğim kadarıyla da bağlı bulunduğun müdürlüğün yoğunluğuna bağlı olarak ödemen ptt ye aktarılıyor. bu birkaç gün de sürebilirmiş, birkaç haftada. ödemeyi de 2 rapor alacağımız için 2 kısım da alıyormuşuz. doğum öncesi 8 haftalık raporun parası, doğum sonrası yine doktorumuzdan alacağımız 8 haftalık raporun parası şeklindeymiş. ben çoğunu ssk yı arayıp öğrendim, ama hala tereddütteyim. tecrübeli arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var...

canım çok teşekkür ederim.Hiç üşenmeden yazmışsın.benim primlerim Allah'tan normal maaşımdan gösteriliyor.Yani ssk sorgulamasında bildirilen tutar brüt 1900.asgariden falan göstermiyorlar yani..bu durumda aylık 1900'ün 3/2 si 1266tl eder.Demek oluyorki aylık 1266 verecekler.4 ay izinde olacağım içinde 4*1266= 5064 olacak.Yani benim anladığım kadarıyla öyle.Malum tek maaş zorlayacak 4 ay insanı o yuzden de arastırıyorum süre bitiminde ne kadar alacağımı kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3

canım bende bıldıgım kadarını yazayım sana bende calısan bır hamıleyım kısmetse mart gıbı cıkıcam ısten. öncelıkle tam 32. haftan doldugunda kendı doktoruna gıdıp iş görmez raporu alıyorsun daha sonra onu sanırım muhasebecıne verıyorsun kı ssk ya bildirilsin. daha sonra sen ızıne çıkıyorsun o 120 gunluk sure de ızıne cıkmadan yanı 32. haftan dolmadan once 4 ay ssk odemenın yapılmıs olması demek. sen ızıne çıkıp ıznın bıttıkten sonra paranı almaya gidiyorsun oda su sekılde hesaplanıyor ssk primin ne kadardan yatıyorsa mesela bnm 693 tl den yatıyor 693 x 2 =1.386 çıkan 1.386 / 3 yapıyorsun çıkan sonuç 462 tl yanı toplam evde gecırecegın 4 ayın sonunda 462 tl x4 =1.848 tl para alıyorsun bir kerede yanı 4 ay para almıyorsun gidip toplu alıyorsun... ayrıca 50 tl falanda süt parası falan var sanırım ondan emın degılım kaydirigubbakcemile3 umarım bilgiler işine yarar cnm hayırlısıyla yaparsın dogumunuda. Sevgiler

canım sanada cok tesekkur ederim.Bende yukarıda kafama göre bir hesap yaptım,sendekilerle de kıyaslayıp.İnsallah herseyden önce sağlıklı bir gebelik gecirir,hayırlı bir doğum yaparız..bu süt parasıda cokmuş yahu kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3
Allah razı olsun valla :lepi:

aynen cnm bende bağkurlu anne adayıyıym artık bağkurlularda ssklılar gibi alıcağı için bende 32 hfatamda drymdan raporumu aldım sende vizite kağıdınla gidip alıcaksın hiç sorun yaşamadan hastane bana ben ssskya göndericem dedi bir nüshada bana verdi sende sanırım sana verilen nüshanı muahasebecine götreceksin
arkadaşlımın alıcağın para hesabı doğru yani asgari ücretle gösterilen ssklılar 1850 tl aldı yeni aldı bir arkadaşım çünkü ondan biliyorum 50 tl süt parası
1800 u de 4 aylık doğum parası diye geçiyor işte çalışmadığuın günleri devlet sana ödüyor
o analık ödeneği dediğin yani ayrıca bildirilecek bişey değil 4 aylık sssk ödemenin yapılması kafi geliyor ayrıca bişey bildirilmesine gerek yok yani

benimde takıldığım taraf su yalnız
şimdi doğumum bu günlerde 39+3 üm bugün ben hastaneden alıcağım doğum raporu ve istirat raporum ile birlikte nasıl bir prosedür izliycem onu merak ediyorum bunu bilen arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim
sanırım ssk başka evraklarda istiycek bunlarla birlikte bizlerden biraz koşturucaklar sanırım

Valla kızlar SSK nın doğum prosedürü çok.
Bende 7 ay önce doğum yaptım. Bebeğimi bırakıp birkaç kez SSK ya gittim.
Ben kendimi yazayım.
32. haftamda doktorumdan devam raporu aldım ve muhasebecime verdim. 36. haftamda rahatsızlıklarımdan dolayı ayrıldım. Bu çalıştığım 3 haftayı doktordan aldığım iş görmezlik raporunda dönüş tarihine eklettim. ızindeyken de maaş almaya devam ettim. Doğumdan sonra herhangi bişey yapmıyorsunuz. ış başı gününüz geldiğinde istenilen belgelerle birlikte SSK ya gidiyorsunuz. Yaklaşık 1 hafta içinde de PTT den paranızı alıyosunuz. Ben aldığım bu paradan 70 tl. süt parası aldım gerisini şirkete verdim.

nesoc sanırım şirketin maaş ödemeye devam etti sana değil mi?yani tamamen şirket prosedürü,cunki normalde mecbur değiller.Sende sona parayı alınca iade etmişsin zaten.Doğru anladım değil mi canım???

nesoc sanırım şirketin maaş ödemeye devam etti sana değil mi?yani tamamen şirket prosedürü,cunki normalde mecbur değiller.Sende sona parayı alınca iade etmişsin zaten.Doğru anladım değil mi canım???

evet canım içinden sadece süt parasını aldım. 70 tl civarı bişeydi sanırım.

nerhabalar..internette araştırm yaparken uzuna bir süre önce doğum nedeniye iş göremezlik ödeneği aldınızdan bahsetmşsiniz..bağkurla ilgili kimseden cevap alamadıgım için size sorma gereği duyuyorum..ödeneği alabildinizmi acaba?

nerhabalar..internette araştırm yaparken uzuna bir süre önce doğum nedeniye iş göremezlik ödeneği aldınızdan bahsetmşsiniz..bağkurla ilgili kimseden cevap alamadıgım için size sorma gereği duyuyorum..ödeneği alabildinizmi acaba?
merhaba öncelikle hoşgeldiniz ben 2009 aldım ama nezor aldım herkes alamassınız dedi bende ozamnlar resmen kendi çabaalarımla aldım kanunda öylebir durum var bağkurlu kadınlarda doğum parası alabilir die ama kimse bilmiyor bunu hatta bağkurdakiler hatta sgk uzmanları bile ben tarım bağkurluyum ve sgkya gide gele dosyamı ısrarla sora sora müdüre gidegide aldım doğum parasını biraz geç aldım bursada sanırım ilktim ve çeşitli mütabakatlar yaptılar oyüzden geçte alsam oldu sonunda peşini bırakmayın doktorunuzdan aynı ssklı gibi bütün raporlarınızı alın istirat raporu versinler size 32 haftada doğumdan sonra doğum raporunuzla birlikte sgkya gidip başvurunuzu yapın

merhaba hanımlar,
bir sorum olucak bilgi sahibi olanlardan yardım rica ediyorum....
23 haftalık hamileyim,
1 temmuzda 15 haflık hamılelıgımde ısten cıkartıldım sözleşmeli çalışıyordum sözleşmem bitti,
şimdi tekrar başka bir yerde işe başlayacağım aradaki 2 aylık süre boşluğum oluşuyor doğum iznine ayrılana kadar 2 aylık sigortam yatmış olacak,
doğum parası hesaplanırken son 3 aydaki prim ödenmişliğine bakılıyor yazıyor heryerde benim 2 aylık boşluğumdan önce yatan son primim ve doğum raporu alana kadar yatan 2 aylık sigorta bedelim mi dikkate alınacak
yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

X