Fransizca pratik yapalim mi?

salut les filles.. vous allez bien?
je suis en france depuis 2 ans. je n'ai pas d'enfant mais, moi je suis enceinte de 6 moi.
et maintenon je suis a la maison tout le temps.

selam canim je n'ai pas d'enfant mais( gibi bir cumleden sonra) moi je suis enceinte olmaz sadece je suis enceinte demen yeterlidir

mehay canim ilk geldigim yil kursa gittim zorunluydu zaten ama sonra hamilelik girdi zor bir hamilelik gecirdim evden cikamadim ustune dogum kizimin bakimi derken surekli evde ogrendiklerimide unuttum zaten alisamadimki buraya cok zorlandim halada uyum saglamis degilim..icimdeki azimde gitti simdi sasiriyorum kendime cunku en cok istedigim seylerden biriydi bu dili ogrenmek.

mehay canim ilk geldigim yil kursa gittim zorunluydu zaten ama sonra hamilelik girdi zor bir hamilelik gecirdim evden cikamadim ustune dogum kizimin bakimi derken surekli evde ogrendiklerimide unuttum zaten alisamadimki buraya cok zorlandim halada uyum saglamis degilim..icimdeki azimde gitti simdi sasiriyorum kendime cunku en cok istedigim seylerden biriydi bu dili ogrenmek.

kurstan sonra sinava da girmis olmalisin.. salma kendini oyle, fransiz kanallarini izle hic degilse, etrafinda hic fransiz yok mu? benim eltim turk degil o yuzden cok faydali oluyo..
ben de zorunlu olan kurslara gittim, sinavdan gectim daha sonra universiteye gitmek istedim ama kocam sagolsun harika konusuyosun diye diye gondermedi beni.. ama ben yeterli olmadiginin farkindayim, yani mukemmel olmasini istiyorum aslinda. neyse,
kendi kendine konus, kizinla konus bisey anlamasa da.. ben disimdan konusmayinca icimden konusuyorum =) biraz manyadim
kimseyle gorusemiyorsan kocanla fransizca konus. kocalar pek dikkat etmiyo ama sen konusunca cevap verir o da

hayir canim ben sinava girmedim sinav beni kapsamiyordu.aslinda benimde eltim fransiz ama ne gelir ne arar sorar bende ilk adimi atmaktan biktim.komsumda yok oyle konusabilicegim.ilk geldigimde surekli fransiz kanalini izlerdim ama simdi acmiyorum bile sikiliyorum hemen.esimde sagolsun hic yardimci olmadi inan neler yaptim benimle fransizca konussun diye ama konusturamadim.

hayir canim ben sinava girmedim sinav beni kapsamiyordu.aslinda benimde eltim fransiz ama ne gelir ne arar sorar bende ilk adimi atmaktan biktim.komsumda yok oyle konusabilicegim.ilk geldigimde surekli fransiz kanalini izlerdim ama simdi acmiyorum bile sikiliyorum hemen.esimde sagolsun hic yardimci olmadi inan neler yaptim benimle fransizca konussun diye ama konusturamadim.

evet bende çok çabaladim konussun diye benimle fransizca ama esim hiç yanasmadi bunlar zaten evlendiktn sonra umursamiyorlar sonrada hiç ogrenmiyorsun deyip basimizin etini yiyorlar sinir oluyorum.
bende artik utaniyorum cumle kurmaya çunku ynlis olunca falan gulup dalga geçiliyo esimde çocuksudur zaten oda destek olacagina kostek pehhh

bebiste geliyor bilmiyorum nolcak okulu olcak doktoru olcak zor valla

anliyorum seni canim cocuk olunca gercekten zor oluyor ben 1 yil kursa gidip 5 sene calistiktan sonra bebek yapmama ragmen cok ama cok zorlandim evde insan konusmaya korkar oluyor..ama birakma pesini unutmamaya bak en azindan fransiz kanallari izle esinle fransizca konusmaya yeni kelimeler ogrenmeye calis...a.s.

Benim esim sizinkilerin aksine benle fransizca konusmak ister ama ben istemem..cunku ne zaman konussak bir hata yapsam veya aksanli konussam guler ve ben onu o anda bogmak isterim..her seferinde tamam gulmuycem der ve guler...sinirlerim alt ust olur ..iyisimi onla konusmamak....

gulduklerinde deli oluyorum bende kaynimda guluyo 17 yasinda kafayi yiyorum

onlar sanki turkceyi cok duzgun konusuyorlar..anadilleri oldugu halde birsuru hata yapiyorlar konusurken biz burda dogmadik buyumedik bu kadar zamanda bu kadar ogrenmis olmamiz bile mucize bence...a.s

mehay. :) yani dedigin dogru onlar turkceyi dogru duzgun konusamiyo ama bazen hakketen komik oluyo bea aklinialirimsmile o zaman da baya egleniyorum ama kendi de guluyo kendine.. ben dogrusunu anlatinca o dinliyo ogrenmek icin . kaynanam alinir onun yerine :))
ben aksanli konustugumda hic gulmez hata yaptigimda da.. zaten ben yaptigim hatalari biliyorum konusurken soruyorum nasil soylemem gerekiyo diye..
ama kocam ben okula giderken, ogrenme devrelerinde hicc yardim etmedi ama. yardim et derdim etmezdi. ama ben konusmaya basladikca cevap verdi ve o da ara sira konusmaya basladi. simdi keyfi nasil isterse oyle konusuyo. ben her zaman fransizca konusmasini istiyorum hatalarimi duzeltmek icin, ve pratiklestirmek icin ama her zaman olmuyo.. calismiyorum da ,, allahtan eltim var ve birkac yabanci arkadasim var :) iyi oluyo

kesinlikle mucize gibi, cok buyuk bisey ben daha iki iki bucuk senedir burdayim. kurs cok iyi oldu.
kizlar ben kesinlikle tavsiye ederim size. eger esiniz de kabul ediyosa dilf diplomasi almak uzere kurs arastirin ve o kursa duzenli gidin. cocukla tabi ki zor olur ama 3 yasinda okula basliyorlar. onlar okuldayken siz de kursa gidersiniz. orda baska irklardan insanlar da var ve mecburen fransizca konusuyorsunuz.
benim etrafimdakiler gulmuyorlar seviniyorlar daha cok hoslarina gidiyo. o yuzden herkese diyorum ki kim gulerse gulseun.. anne kaninda ogrenmedik ya sallayin takmayin diyorum ama belki basima gelse ben de kizardim..

Benim esim sizinkilerin aksine benle fransizca konusmak ister ama ben istemem..cunku ne zaman konussak bir hata yapsam veya aksanli konussam guler ve ben onu o anda bogmak isterim..her seferinde tamam gulmuycem der ve guler...sinirlerim alt ust olur ..iyisimi onla konusmamak....

mehay cocugun kac yasinda bilmiyorum ama, bence cocuk olduktan sonra evde turkce konusmak lazim. burda genclerin cocuklarina bakiyorum da cumle zor kuruyorlar. yani babalari kadar bile konusamayacaklar turkceyi.
okulda zaten fransizca ogrenecek, konusacaklar. cocuklu evde kesinlikle turkce konusulmasindan yanayim ben..

dusunmemlazim sen basina gelmedig içn bilmiyorsu canim basina gelseydi anlardin.
Ben çok kursa gitmek istedim zorunlu olanlarin disinda ama kurs ucretli bize gore pahali. bedava olanlara gittim çok dandik gitmeye degmiyor. Bilmiyorum evde bazen kendi kendime ogrenmeye çalisiyorum iste

dusunmemlazim cok haklisin canim benim esimde turkce kelimelerin anlamlarini tam bilmiyor.tv izlerken hep su ne bu ne demek diye sorar.bende surekli aciklamasini yaparim.ama ben fransizca bir kelime sorsam turkceye ceviremiyorki.tam turkce karsiligini bilmiyorki.birde burda daha cok insanlar kayinvalideleriyle oturuyor.bence onunda cok faydasi oluyor.cunku evde bekar ya kiz kardes ya erkek kardes oluyor.yada ne bilim kayinpeder filan kendi aralarinda fransizca konusuyorlar.ister istemez ogreniliyor.

dusunmemlazim sen basina gelmedig içn bilmiyorsu canim basina gelseydi anlardin.
Ben çok kursa gitmek istedim zorunlu olanlarin disinda ama kurs ucretli bize gore pahali. bedava olanlara gittim çok dandik gitmeye degmiyor. Bilmiyorum evde bazen kendi kendime ogrenmeye çalisiyorum iste

bilemiyorum canim. olabilir ama ben hata yapinca beni duzelten oldugunda ben kendime guluyorum zaten. :) bence buyutmeyin gene de.. gencken ogreniliyo biliyosun, sonra cok zor olur.. neyse..

sen ne kadardir fransadasin? zorunlu olanlara gittiysen diploman da vardir. zorunlu gonderilen kurs zaten minimum duzeyde.. sonrasinda gelistirmek kolay oluyor.
ben de zorunlu olanin disinda baska bir kursa gitmedim. biraz da kendi kendimize caba gostermemeiz gerekliydi, oyle yaptim.. senin de temelin vardir nasilsa, cocuk hikaye kitaplari oku =) ben okudum valla, bi elde sozluk bi elde kitap :d
keske universitede fransizca egitimine gidebilseydim...
hafada iki gun olan kurslara gittim bi iki kere ama bes para etmez. yoksa universiteler de zaten biraz uzakta kaliyo her allahin gunu sabah aksam yollarda olmak da zor biraz

dusunmemlazim cok haklisin canim benim esimde turkce kelimelerin anlamlarini tam bilmiyor.tv izlerken hep su ne bu ne demek diye sorar.bende surekli aciklamasini yaparim.ama ben fransizca bir kelime sorsam turkceye ceviremiyorki.tam turkce karsiligini bilmiyorki.birde burda daha cok insanlar kayinvalideleriyle oturuyor.bence onunda cok faydasi oluyor.cunku evde bekar ya kiz kardes ya erkek kardes oluyor.yada ne bilim kayinpeder filan kendi aralarinda fransizca konusuyorlar.ister istemez ogreniliyor.

hah melekce aynen onu dediydim ben de.. bisey sorsam bak sozluge der hep. kendi sorumun cevabini o anlatana kadar kendi kafama dank eder de bu mu derim. he he o der sonra =) tallam yaa..
ama kaynanayla oturma meselesine hiiicc katilmadim sana. sen ayrimi oturuyosun bilmem ama ben ilk zamanlar kendi evimize gecene kadar beraber oturduk.
iskenceydi ytamamen. cunku biri tercume etse, bi yandan neden bahsettiklerini anlatsa en azinda konuyu anlar da SIKILMAZSIN. ama ùalesef sormama ragmen kimse anlatmazdi bana konuyu. cunku cook dalmis olurlardi konusmaya. ben de cok bunalirdim ve tek kelime ogrenemezdim. bir kac ay sonra kursa gittim. ohhh dunya varmis dedim. icin acildi valla. evcil hayvan gibi dimdizlak kalmak hic hosuma gitmiodu.

bilemiyorum canim. olabilir ama ben hata yapinca beni duzelten oldugunda ben kendime guluyorum zaten. :) bence buyutmeyin gene de.. gencken ogreniliyo biliyosun, sonra cok zor olur.. neyse..

sen ne kadardir fransadasin? zorunlu olanlara gittiysen diploman da vardir. zorunlu gonderilen kurs zaten minimum duzeyde.. sonrasinda gelistirmek kolay oluyor.
ben de zorunlu olanin disinda baska bir kursa gitmedim. biraz da kendi kendimize caba gostermemeiz gerekliydi, oyle yaptim.. senin de temelin vardir nasilsa, cocuk hikaye kitaplari oku =) ben okudum valla, bi elde sozluk bi elde kitap :d
keske universitede fransizca egitimine gidebilseydim...
hafada iki gun olan kurslara gittim bi iki kere ama bes para etmez. yoksa universiteler de zaten biraz uzakta kaliyo her allahin gunu sabah aksam yollarda olmak da zor biraz

agustosta iki yil olacak canim mecburi olana gittim evet, bende uniye yada und-ideki kurslara gitmek istiyordum ama olmadi. bebis oluncada zor. Bari diyorum araba surmeyi ogrenim

ogreniyim ya nolcak herkes ogreniyor. Benim ehliyetim var sadece direksiyon dersi almam lazim oda çok pahali masaallah kocam yanasmiyor

X