Bebek Beslenmesi Arkadaşlar bebeğimi nasıl besleyeceğimi şaşırdım:(Yardım lütfen

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

flowersgarden

Guru
Kayıtlı Üye
31 Mayıs 2009
130
1
Merhaba, sütünüzü sağıyormusunuz sürekli?Benim bebeğim 29 günlük. doğduğundan beri göğüs ucum olmadığı için mememi tutamadı. Silikon uç ile emziriyorum. Çok süt gelmiyor bu uç ilede. on kere çekiyor bir kere ağzına süt geliyor:KK43: yoruluyor uyuyor. Sütüm başlarda iyi gibiydi, şimdi bir sürü şey yiyorum içiyorum 160-170 cc süt çokıyor günde:KK43: kilo alımı az olduğu için doktor mama takviyesi verdi. mecbur kaldım. ben emziriyorum diye sevinirken meğersem ememiyormuş yavrum. Annem sürekli silikon ilede olsa emzir deyip duruyor. sağma diyor. sağınca azalır diyor. Sizcede öylemi? sütüm olduğu kadar sağıp biberon ile vermekle emzirmek arasına çok kararsız kaldım. Emzirince saatlerimiz memenin başında geçiyor. ben emziriyorum önce bakıyorum çok aranıyor süt gelmemeye başladı ardından mama veriyorum. bu seferde 2-3 saat geçmiş oluyor. doktor 2 saatte bir beslenmesi gerektiğini söyledi. e böyle 2-3 saat geçince tekrrar beslenme saati geliyor. tekrar mama yaoıyorum. tekrar emziriyorum derken uykusu kaçıyor. bütün gün uyanık kaldığıda oluyor.gazını çıkarayım derken altını değitirmem gerekiyor. Bir kısır döngü hlainde devam ediyor bu süreç. ne yapacağımı şaşırdım. sürekli sütünü sağıp veren varmı? Sütünüz azaldımı? Yardım lütfen. Teşekkürler...

ah canım arkadaşım yaa.. öncelikle Allah bebeğini sağlıcakla büyütmeni nasip etsin.
yazdıklarını okuyunca öyle çok duygulandım ki.çünkü bende aynı senin yaşadıklarını yaşadım. göğüs ucum yoktu. bebeğim hiç ememedi. mama takviyesi yaptım. bende silikon ucla emzirmeyi denedim. dediğin gibi hemen memede uyuyup kalıyodu. sütüm azdı. silikon ucla zaten az olan sütüm kenarlardan akıp gidiyodu....
şimdi kızım 4. ayını bitirdi. ben çocuğumu hiç emziremedim. ama yaklaşık 2 ayı geçkin süredir sütümü hep sağarak veriyorum.
ilk zamanlar yarı süt yarı mama şeklinde besleniyordu. sonra yavaş yavaş sütüm arttı. artık mama takviyesi yapmıyorum. sadece anne sütü alıyor bebeğim. ama emzirmekten çok fazla yorucu oluyor böyle sağmak.
sağınca sütün azalır diyenler oldu bana da ama bence aksine.. eğer sen iyi bir pompa ile düzenli bir şekilde sütünü sağarsan (2-3 saatte bir) ve her sağmanda göğsünü iyice boşaltırsan sütün artıyor. çünkü mantık aynı mantık.. "arz talep meselesi".. göğsünü ne kadar boşaltırsan o kadar çok süt üretimi oluyor..
benim sana tavsiyem çocuğunu göğsünü alabilmesi için zorla. ama olmuyorsa da sağarak da verebilirsin canım.. umarım yardımcı olabilmişimdir..
herşeyden önce moralini yüksek tut. allah bebeğine hayırlı ömürler versin inşallah...

ah canım arkadaşım yaa.. öncelikle Allah bebeğini sağlıcakla büyütmeni nasip etsin.
yazdıklarını okuyunca öyle çok duygulandım ki.çünkü bende aynı senin yaşadıklarını yaşadım. göğüs ucum yoktu. bebeğim hiç ememedi. mama takviyesi yaptım. bende silikon ucla emzirmeyi denedim. dediğin gibi hemen memede uyuyup kalıyodu. sütüm azdı. silikon ucla zaten az olan sütüm kenarlardan akıp gidiyodu....
şimdi kızım 4. ayını bitirdi. ben çocuğumu hiç emziremedim. ama yaklaşık 2 ayı geçkin süredir sütümü hep sağarak veriyorum.
ilk zamanlar yarı süt yarı mama şeklinde besleniyordu. sonra yavaş yavaş sütüm arttı. artık mama takviyesi yapmıyorum. sadece anne sütü alıyor bebeğim. ama emzirmekten çok fazla yorucu oluyor böyle sağmak.
sağınca sütün azalır diyenler oldu bana da ama bence aksine.. eğer sen iyi bir pompa ile düzenli bir şekilde sütünü sağarsan (2-3 saatte bir) ve her sağmanda göğsünü iyice boşaltırsan sütün artıyor. çünkü mantık aynı mantık.. "arz talep meselesi".. göğsünü ne kadar boşaltırsan o kadar çok süt üretimi oluyor..
benim sana tavsiyem çocuğunu göğsünü alabilmesi için zorla. ama olmuyorsa da sağarak da verebilirsin canım.. umarım yardımcı olabilmişimdir..
herşeyden önce moralini yüksek tut. allah bebeğine hayırlı ömürler versin inşallah...

Çok teşekkür ederim. aynı sorunları yaşadığımız için üzüldüm. İnşallah üstesinden gelebiliriz bu durumun. Göğüs uçlarım azda olsa çıktı ama bebeğim için yeterli değil galiba. çünkü tutturmaya çalıştıkça çok zorlanıyor acayip ağlıyor. dayanamıyorum öyle ağlamasına:KK43: dediğiniz gibi yapıp sağıp vermeye çalışıcam.

bende tutsun diye çok zorladım çocuğumu. hatta bi ara öyle çok zorlamışım ki yavrucumun alt dudağını morartmışım yani düşün:KK43: sonra da dedim ne yapayım emmeyecek heralde hiç olmazsa anne sütünü alsın diye sağıp veriyorum. ben biberonla veriyorum. zaten biberona alıştımı çocuk daha artık memeyi tutması daha zor oluyormuş. ama sen yine de göğsünü tutturmak için sık sık dene. şimdi çok küçük tabi senin bebişin. çene kasları güçsüzdür ama zamanla güçlenir. inşallah da tutar göğsünü canım..

arkadaşım,
bemim bildiğim kadarıyla hastanede doktor söylemişti, göğüs ucu önemli değil. göğsünün kahreverengi kısmının tümünü bebeğin ağzına sokmalısın. süt yapımını uyarıcı sinir uçları kahverengi kısımda. benim de göğüs uçlarım çok çıkık olmadığı halde 6 ay emzirdim, hiç sağmadım. doğuştan iştahsız olduğu için 5. ayda emzirdikten sonra mama vermeye başladım biberonla. 6. ayda kendisi çok az emdiği için sütümü bitirdi. bence önce emzir mümkün olduğunca üzerine mama ver, ama emziemekten vazgeçme. benim gördüğüm okuduğum kadarıyla sağdığın zaman 4 ay anca gidiyor sütün sonra kesiliyor. 4 ay boyunca da az geliyor zaten. göğsün sütle iyice şişmeden ver ki yumuşak olsun ağzına alabilsin. bir de emzirmeden önce sıcak havlu koy göğüslerinin üzerine süt akışının arttığını göreceksin. ben sıcak banyo yaptığım zaman kendliğinden fışkırırdı süt.
kolay gelsin canım

Merhaba, sütünüzü sağıyormusunuz sürekli?Benim bebeğim 29 günlük. doğduğundan beri göğüs ucum olmadığı için mememi tutamadı. Silikon uç ile emziriyorum. Çok süt gelmiyor bu uç ilede. on kere çekiyor bir kere ağzına süt geliyor:KK43: yoruluyor uyuyor. Sütüm başlarda iyi gibiydi, şimdi bir sürü şey yiyorum içiyorum 160-170 cc süt çokıyor günde:KK43: kilo alımı az olduğu için doktor mama takviyesi verdi. mecbur kaldım. ben emziriyorum diye sevinirken meğersem ememiyormuş yavrum. Annem sürekli silikon ilede olsa emzir deyip duruyor. sağma diyor. sağınca azalır diyor. Sizcede öylemi? sütüm olduğu kadar sağıp biberon ile vermekle emzirmek arasına çok kararsız kaldım. Emzirince saatlerimiz memenin başında geçiyor. ben emziriyorum önce bakıyorum çok aranıyor süt gelmemeye başladı ardından mama veriyorum. bu seferde 2-3 saat geçmiş oluyor. doktor 2 saatte bir beslenmesi gerektiğini söyledi. e böyle 2-3 saat geçince tekrrar beslenme saati geliyor. tekrar mama yaoıyorum. tekrar emziriyorum derken uykusu kaçıyor. bütün gün uyanık kaldığıda oluyor.gazını çıkarayım derken altını değitirmem gerekiyor. Bir kısır döngü hlainde devam ediyor bu süreç. ne yapacağımı şaşırdım. sürekli sütünü sağıp veren varmı? Sütünüz azaldımı? Yardım lütfen. Teşekkürler...
canım senı okadar ıyı anlıyorum kı ben de aynısını yasadım kasımda dogum yaptım bebegım gogsumu almak ıstemedı uc aldım onuda baslarda almadı sagarak bıberonla verdım ama azalmadı kım dedıyse yanlıs bılıyo sonra uçla almaya basladı ama az emıyodu emmek ıstemıyodu ben de acıkcası pes etmek uzereydım sagarak verıyordum mama takvıyesıyle tam pes etmek uzereyken cıplak vereyım bakalım dedım derken benımkı emmeye basladı ınanamadım bır aydır cok guzel emıyo ben de kendımı ıyı hıssedıyorum nasıl bır psıkolojıde oldugunu cok ıyı bılıyorum ama pes etme ne olur emmesı kadar guzel bır sey yok ama olmuyorsa da zorlama senın psıkolojınde onemli sana kolay gelsın canım opuyorumnanaktan

Selam,sağmak sütü azaltmaz.Benim ilk haftalarda artmasına yardımcı oldu.ıyi bir makineyle sağmanı öneririm. Önce düşük devirde göğüs ucunu uyarmalı süt gelmeye başlayınca devri yükseltmelisin. Ama tabi bebeğin emmesi gibi olmuyor. emdikçe daha artar onun çekişi gibi olmuyor pompa ama faydasını da görürsün. Biberon verirsen göğsünü hiç almayabilir.Daha kolay çekiyor biberondan. Göğüs ucuyla beraber etrafındaki kahverengi kısmı ağzına ver ,süt oradan geliyor çünkü. Bir de hastaneden biliyorum göğüs ucu fazla çıkmayınca şırınganın pompa kısmını çıkarıp ters çeviriyosun basit bir uç çıkarıcı oluyor bir dene istersen.

korkmayın sağmak üstü azaltmaz ama eğer göğüslerinizi boşalatmazsanız sütünüz azalır.
Sağın ve biberonla verin bebeğinize. Yada kaşıkla verin ama mutlaka sağın.
Göğüsler boşalsın ki beyin tekrar süt üret komutunu versen vücuda.
Ben kızım 6 aylıkken işe başladım ve o andan sonra sağarak verdim sütümü.
Maşallah hiç gitmedi sütaş ineği gibiydim.
Pompa seçerken bebek emmesi gibi sağan pompalardan al derim.

ınanmıyorum ya, benimle aynı durumda olan hiç kimse yok sanıyordum. Benim meme ucum olmadığı için bebeğim emmiyor. Ben de sağıp veriyorum. Çevremdeki herkes bu sebeple beni eleştirip günahkarmışım gibi davranıyor. Bıktım artık "neden emzirmiyorsun" sorularından. Neyse... 1 aydır sağıyorum ben, azalmadı, arttı hatta. Ama humana içiyorum sürekli. Sütü sağma konusunu danışmak için defalarca doktora gittim, sormadığım ebe, hemşire kalmadı. Genelde sağınca azalır dediler. Bir doktor %20 kadarı azalır dedi. %80 verim almaya devam edilirmiş. Diğer doktor ise bebek, sütü emdiğinde 1 yıl gelirse sağdığında 6-7 ay gelir dedi. Bence dert etme, olumlu düşün. Ben çok ağladım, çok yıprandım; ama yapacak fazla bir şey yok. Sağlıklı olsun bebişlerimiz.

Canım daha bebeğin çok küçük hemen moralini bozma bu dönemde en çok moral gerekir insana. Benim kendimi bildim bileli gögüs uçlarım yoktur hatta planlı hamile kalsaydım öncesinde ameliyat olacaktım çünkü oynayınca falanda çıkmıyordu sert kısmı yoktu gögüs uçlarımın ama hatta bebeğimi emziremiyeceğim diye çok korktum hep rüyalarıma girerdi hamileliğim boyunca. Sağınca kesilmez süt ama yinede bence göğüs uçlarını çıkarmayı dene şırınga yöntemi gerçekten mantıktlı olmazsa avent in göüs ucu çıkarma aparatı var ondan dene. Benim göğüs uçlarımı doğumdan sonra hemşireler çekiştire çekiştire verdiler bebeğim ağzına o kahverengi kısmı kıstırıp tamamını veriyorlardı çok canım yanıyordu ama katlandım eve geldikten sonrada eşimle annem 1,5 ay aynı şeyi yaptılar. Ben kendim yapamıyordum çok canım yandığı için. Öyle öyle derken oğluşumun çenesi güçlendi şimdi emiyor. Pes etme nolur uğraş dene ama pes etme. Onun senin sütüne çok ihtiyacı var Allah onun vücut sistemini anne sütüne göre yarattı sen çaba göster ve dua et. Emeklerin karşılıksız kalmaz inan buna...
Allah yardımcın olsun annelik zor iş...

X