Kızlar hamilelik öncesi yapılması gerekenleri paylaşır mısınız?

hanturks

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Ekim 2009
2.181
0
Arkadaşlar ben bir yıllık evliyim ve artık eşimle bir bebek istiyoruz ama bir arkadaşımın bu nedenle bazı testler yaptırdığını ve vitamin vs. almaya başladığını öğrendim, annemde kızamık aşısı falan diyo. Siz hamile kalmadan önce bu tür şeyler yaptınız mı öğrenmek istedim, paylaşırsanız sevinirim.

canım ben hıcbısey yapmadım.sadece saglıklı beslendım.bol sebze meyve su vs.testlerede hıc gerek yok bence.cok sukur dogal yoldan da hamıle kaldım...bol bol rabbıme dua et.en kısa zamanda hamıs haberını duyarız ınsallah

bence de ilk önce jinekolojik muayene.allah korusun bi enfeksiyon veya bi problem varsa bu hamile kalmanı bile engelleyebilir.doktor seni zaten ne yapman gerektiğin konusunda bilgilendirecektir.çok da fazla bişey yok aslında.dengeli beslenme ve mutlaka folik asit kullanımı yeterli.

canım ben hıcbısey yapmadım.sadece saglıklı beslendım.bol sebze meyve su vs.testlerede hıc gerek yok bence.cok sukur dogal yoldan da hamıle kaldım...bol bol rabbıme dua et.en kısa zamanda hamıs haberını duyarız ınsallah

sağol canım inşallah :Saruboceq:

Öncelikle bir kadın doğum doktoruna git o seni yönlendirecektir.

bence de ilk önce jinekolojik muayene.allah korusun bi enfeksiyon veya bi problem varsa bu hamile kalmanı bile engelleyebilir.doktor seni zaten ne yapman gerektiğin konusunda bilgilendirecektir.çok da fazla bişey yok aslında.dengeli beslenme ve mutlaka folik asit kullanımı yeterli.

evet kızlar tabiki doktor yönlendirir zaten, bende bunu öğrenmek istedim önceden doktora gitmeye gerek var mı acaba, ondan sonra mı denemelere başlamalı yoksa hamilelikten sonra zaten gidiliyor mu gerek yok mu diyeceksiniz onu merak ettim, mesela bu kızamık aşısı olduktan sora bir ay hamilelik olmaması gerekiyormuş diye duydum.

Merhaba, tam bu günlerdeki gündemim, derdim buydu benim de. Mutlaka doktora gitmen gerekiyor.
Kan ve idrar testleri isteyecek, enfeksiyon olup olmadığına, kan değerlerinin iyi olup olmadığına, şeker riski olup olmadığına ve bazı hastalıklara bağışıklığın olup olmadığına bakacak. ÖZellikle şeker önemli, gebelik şekeri konusunda fikir vermesi açısından. Muayene ile de kist, miyom ya da rahimde bir anormallik olup olmadığını kontrol edecek.
Ben bir yıl kadar yurtdışında kaldım ama geçici olduğum için orada bazı bürokratik sorunlar nedeniyle gidemedim doktora. Gelince gittim hemen ve çok pişmanın ne yapıp yapıp erken gitmediğime. Çünkü kızamıkçık bağışıklığım yokmuş ve aşı olmam gerek. Ama aşı yapılınca da 3 ay korunmam gerek. Şimdi kararsız kaldım aşı yaptırsam mı, yoksa yaptırmayıp riski göze alsam mı diye? Yaşım çok genç değil, o yüzden. Aynı şekilde hepatit B bağışıklığına da bakılacak. Aşı olmadıysan doktora belirt.
Yani lafı uzattım mutlaka bir an önce git ki bu tür birşey gerekiyorsa geç kalma benim gibi.
Özellikle bu kızamıkçık önemli, çünkü eğer bağışıklığın yoksa ve hamileyken yakalanırsan %80 ihtimalle bebekte anormallik oluyor ve bu nedenle gebelik sonlandırılıyor.
Vitamin dediği de folik asit, onu kullanmanın hiçbir sakıncası filan yok, direk verir zaten doktor.

tinkerbelle canım çok sağol, evet tam olarak da öğrenmek istediğim buydu, özellikle kızamıkçık konusunda bende endişeliydim çünkü dediğin gibi bebek için riskli olduğunu duydum ve bu aşıyı olunca işte bir ay hamile kalmamak gerekiyor diye yazıyor bir doktorun sitesinde, hepatit b için böyle bir şart yokmuş ama dediğin gibi bir an önce bir doktor bulup gideyim o zaman, sosyal güvenlik karşılıyor dimi bunları. Bu arada bence sende riski göze alma üç ay geç olsun güç olmasın, çok daha büyük zorluklar çekme bana sorarsan.

Son düzenleme:
tinkerbelle canım çok sağol, evet tam olarak da öğrenmek istediğim buydu, özellikle kızamıkçık konusunda bende endişeliydim çünkü dediğin gibi bebek için riskli olduğunu duydum ve bu aşıyı olunca işte bir ay hamile kalmamak gerekiyor diye yazıyor bir doktorun sitesinde, hepatit b için böyle bir şart yokmuş ama dediğin gibi bir an önce bir doktor bulup gideyim o zaman, sosyal güvenlik karşılıyor dimi bunları.

Karşılıyor. Ben sadece rahim ağzı kanseri taraması için yapılan semar testine para verdim. Onu ödemiyor. O da hastanesine bağlı. Benim gittiğim hastanede ödemiyordu. Çok değil 65 Lira verdim. Ama sen özel hastaneye gidersen bir sor, tahlilller konusunda her hastanenin anlaşması farklı olabilir. Benim gititğimde katkı payı istemediler.

Karşılıyor. Ben sadece rahim ağzı kanseri taraması için yapılan semar testine para verdim. Onu ödemiyor. O da hastanesine bağlı. Benim gittiğim hastanede ödemiyordu. Çok değil 65 Lira verdim. Ama sen özel hastaneye gidersen bir sor, tahlilller konusunda her hastanenin anlaşması farklı olabilir. Benim gititğimde katkı payı istemediler.

bakalım şimdi de onu soruşturucam ankarada bildiğim bir yer de yok, hamile olan bir arkadaşım var ona sorucam özeller karşılıyorsa o daha iyi olur tabiki.

bakalım şimdi de onu soruşturucam ankarada bildiğim bir yer de yok, hamile olan bir arkadaşım var ona sorucam özeller karşılıyorsa o daha iyi olur tabiki.

Hayırlısı artık, umarım bağışıklığın vardır da aşı olman gerekmez. Bağışıklık olma ihtimali yüksek, çünkü yaygın bir hastalık. Çoğu kişi geçirmiş oluyor çocukken. Ben ne yapacağım hiç bilmiyorum.

sağol canım benim çok yardımcı oldun valla, umarım ikimizin de dilediği bir an önce gerçekleşir,sorunsuz bir şekilde hamileliğimizi paylaşırız artık opuyorumnanaktan

Arkadaşlar ben bir yıllık evliyim ve artık eşimle bir bebek istiyoruz ama bir arkadaşımın bu nedenle bazı testler yaptırdığını ve vitamin vs. almaya başladığını öğrendim, annemde kızamık aşısı falan diyo. Siz hamile kalmadan önce bu tür şeyler yaptınız mı öğrenmek istedim, paylaşırsanız sevinirim.

canım aşıyı bilmem ama ben korunmayı bırakmadan önce bir doktora görünmediğime çok pişman oldum,vaktim olur sanıyordum ama bırakır bırakmaz hamile kaldım,bir miyomum varmış bilmiyordum,hamilelik hormonları miyomları büyütüyormuş,epey büyüdü,bu yüzden bebeği altıncı ayda sezeryanla doğurtmak zorunda kalabiliriz dediler,çok stresli günler yaşadım çok ağladım.ayrıcada idrar yolu enfeksiyonum varmış,4defa ilaç kullanmama rağmen bir türlü geçmedi.o yüzden tavsiyem mutlaka bir doktora gidip gerekli kontrollerini yaptır.bi sorun varsa önceden tedavini ol.sağlıkla hamile kalıp huzurla tamamlamanı dilerim.

cnm ben hamile kalmadan önce grip aşısı oldum(domuz gribi değil he)
.bu kışı da inşallah daha rahat geçiricez.tavsiye ederim

Bende 4 aylık evliyim ve birkaç aya kadar bebek düşünüyoruz.1 ay önce doktora muayene oldum bi problem yok çok şükür.Yanlız bebek yapma çalışmalarına başlamadan 1 ay önce folik asit e başla dedi.Bende folic plus aldım dün ama günde kaç tane alınacak bilmiyorum .3 mü 1 mi? Herkes farklı bişey söylüyor.Kaç tane içmeliyim sizce?Allah nerde bebek isteyen varsa hayırlısıyla versin inşallah.

Kesinlikle hamşle kalmadan önce her bayan jinekoloğa görünmeli ve dpktprun istediği tahlilleri ve muayenesini yaptırmalıdır. Bende evlilğimin 1. senesinde gitim polaktinim yüksek çıktı reglim düzensizdi ve hamşle kalmak istesem kalamayacaktım.4-5 ay ilaç tedavisi sonrasında düştü. Daha sonra kist çıktı o da yok oldu yani her an her problem çıkabiliyor ancak en önemli sorun hamile kaldıktan sonra doktora gittiğinizde bilmediğiniz bir sorunu öğrenmeniz ve bu sorunun bebeğe zarar verebilecek olması. Çünkü tedavi edilmeden hamile kalırsanız bebeğiniz ciddi zarar görebilir. Ayrıca folik asidide hamile kalmadan 3 ay öncesinden almaya başlamanız gerekiyor bunu da doktor yazmalı bence.. Asla ihmal etmeyin..

canım aşıyı bilmem ama ben korunmayı bırakmadan önce bir doktora görünmediğime çok pişman oldum,vaktim olur sanıyordum ama bırakır bırakmaz hamile kaldım,bir miyomum varmış bilmiyordum,hamilelik hormonları miyomları büyütüyormuş,epey büyüdü,bu yüzden bebeği altıncı ayda sezeryanla doğurtmak zorunda kalabiliriz dediler,çok stresli günler yaşadım çok ağladım.ayrıcada idrar yolu enfeksiyonum varmış,4defa ilaç kullanmama rağmen bir türlü geçmedi.o yüzden tavsiyem mutlaka bir doktora gidip gerekli kontrollerini yaptır.bi sorun varsa önceden tedavini ol.sağlıkla hamile kalıp huzurla tamamlamanı dilerim.

canım ya, sen şu an hamilesin heralde hala inşallah sorunsuz dünyaya getirirsin bebişini, doğru söylüyorsun bir sorun varsa önceden belirlemek lazım.

Dogum kontrol hapini araligin son haftasinda birakicam bende ama subat ayina kadar hamile kalmamam lazim cunku lazer epilasyona gidiyorum.gecen haftada doktora gittim smear testimi yaptirdim temiz cikti folic asite basladim.Dogum konrtol ilacini birakir birakmaz hamile kalan varmi aranizda.ben ilk gebeligimde hemen kalmistim ama ozamanlar hic bir sekilde korunmuyordum.

evliligimizin 2. yılı doldugunda karar verdik bebege,
dikkat ettigim en önemli şeylerden biri
kışın 2 kez üst üste röntgen filmi çektirmiştim üzerinden 6 ay geçmesini bekledim.
çünkü vücut ışınları dışarı anca atıyormuş diye duymuştum.
sonra bebiş düşündügümüzde doktora gitmedim.
denememizin 1. ayında adetim ilk kez gecikti hem de 17 gün!!! habire test yaptım negatif çıkınca telaşlanıp bu kez koşarak doktora gittim.
bi sorun olmadıgını ve korunmayı bıraktıgım için ve bünyem sperme alışık olmadıgı için vucudumun tepki gösterdigini söyledi.
folik plus yazdı ve günde 3 kez kullandım.
3. ayımda da bebişim geldi kondu göbişime.

beslenmene dikkat et canım, doktora görün ve folic asit kullan.
en önemlisi kendini anne olmaya hazır hissetmelisin.

X